ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

ttoppouzis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 19:38

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από ttoppouzis »

"πετηκια" να μοιραστώ και εγώ μια εμπειρία φέτος... 1η κυριακή εκάμναμεν πανιά με τον papa μου και τον arfo μου άοπλο επί 3 ώρες είχαμεν ένα γερο στα 400 μετρα ομπρός μας που "επροσικονεν" τα πάντα στο πέρασμα του μετά που πολλές ώρες και αφού τα όπλα δεν τα"εκαπνισαμεν" αποφασίσαμεν να "φιουμεν" ο arfos μου οντα ο πιο άρρωστος που τους 3ς μας εν "εγινετουν" να "φιγουμεν" με άκαπνα opla "επελανεν" πας τους "κοραζινους"πάμε και να πάμε "εκαρτερουσαμεν" τους 1-2 λεπτά να χαμηλώσουν νακών οποτε όπως "εχαζευκαμεν" "θορουμεν" ένα fkiaka να "ερκετε" πάνω μας φαίνεται "επροβουρισεν" του γερου που μας εταλεπώρησεν ουλή μέρα τσίνι την στιγμή "εκραταν" το όπλο ο arfos μου και ο παπας μου ήτταν άοπλος "αρπασει" 1που εμενα μες τα "ματηκια" RC40 6 νοούμενο σκάγι και στο γύρισμα του "αρπαξεν" "αλομια" extra 33.5 η δεύτερη "εκοψεν" του το αριστερό πόδι και "εσπασεν" του το δεξί ( ποσο πόδια) που "τσιαμε" και τσι "αναλαβεν" ο Μόδεστος και "εκοψεν" του 2 πας τα "ζινιxια" tsίνω ήταν ο γερος που "εφακαν" "παλαμουτηκια" και "επροσικονεν" τα πάντα "εθελαν" "σηισμαν" τα afkia του
Το μονο που χρειάζετε είναι να βάλεις το χέρι πίσω απο τους εξωλκείς! Σκέψου το γίνεται!
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από 'petros' »

Mια φορα ημασταν στις Αγκλισιδες αν το ειπα σωστα δουλεια με τον πατερα το καλοκαιρι που ηταν κλειστα τα σχολεια θα ημουν 13-14 χρονων.
Μετα την δουλεια πηγαμε σε 1 καφενε να πιουμε τιποτε και να παμε σπιτι.
Ημασταν ολα και ολα 5 ατομα στο καφενουι ,ο καφετζης και 2 αλλα ατομα.
Η αλλη παρεα ηταν διπλα μας και συζητουσαν για το κυνηγι και τα σκυλια τους και το αυτι μου εμενα ΚΑΜΠΑΝΕΛΑ με ειδε ο ενας απο τους 2 που γυρισα προς τα πανω τους και ακουγα και με ρωτησε φιλικα ,''ρε τσιακκο αρεσκει σου το κυνηγι θωρω α'' και πλεον μπηκαμε στη κουβεντα.

Συζητουσαν για τα σκυλια τους και για τους ποσους λαγους εβγαζε το καθε 1 σε ολη τη σεζον και ακουγα κατι αριθμους και αντραπηκα που τους ειπα οτι εχουμε και εμεις σκυλο και φκαλει και κανενα λαο μεσα μεσα.

Συζητουσαν για το που ειχε δωσει 1 σκυλι που τους εβγαζε 5-6 λαγους τη σεζον και δεν του εκαμνε γιατι ηταν λιγοι και λαλει του ο πατερας μου ''ρε παιθκια εσετε αλλο κανενα ποτουτους που φκαλουν 5-6 λαους τη σεζον που εν σας καμνει να μου τον δωσετε εμενα που εν θελω παραπανω?'' και επιαμεν τα γελια
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
B.RIZZINI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 12 Αύγ 2011, 15:49

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από B.RIZZINI »

'petros' έγραψε:Mια φορα ημασταν στις Αγκλισιδες αν το ειπα σωστα δουλεια με τον πατερα το καλοκαιρι που ηταν κλειστα τα σχολεια θα ημουν 13-14 χρονων.
Μετα την δουλεια πηγαμε σε 1 καφενε να πιουμε τιποτε και να παμε σπιτι.
Ημασταν ολα και ολα 5 ατομα στο καφενουι ,ο καφετζης και 2 αλλα ατομα.
Η αλλη παρεα ηταν διπλα μας και συζητουσαν για το κυνηγι και τα σκυλια τους και το αυτι μου εμενα ΚΑΜΠΑΝΕΛΑ με ειδε ο ενας απο τους 2 που γυρισα προς τα πανω τους και ακουγα και με ρωτησε φιλικα ,''ρε τσιακκο αρεσκει σου το κυνηγι θωρω α'' και πλεον μπηκαμε στη κουβεντα.

Συζητουσαν για τα σκυλια τους και για τους ποσους λαγους εβγαζε το καθε 1 σε ολη τη σεζον και ακουγα κατι αριθμους και αντραπηκα που τους ειπα οτι εχουμε και εμεις σκυλο και φκαλει και κανενα λαο μεσα μεσα.

Συζητουσαν για το που ειχε δωσει 1 σκυλι που τους εβγαζε 5-6 λαγους τη σεζον και δεν του εκαμνε γιατι ηταν λιγοι και λαλει του ο πατερας μου ''ρε παιθκια εσετε αλλο κανενα ποτουτους που φκαλουν 5-6 λαους τη σεζον που εν σας καμνει να μου τον δωσετε εμενα που εν θελω παραπανω?'' και επιαμεν τα γελια
οστε φιλε πετρο ιρτες και στο χορκο μου!!εν στο καφενε τις σκευης που επιες?εν ο κινιγετικος μας σιλλογος εκινος αλλα τα κοπελια εν πιστευκω να ιταν χορκανοι για να μιλουν για αριθμους ετσι μεγαλους! :lol:
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από 'petros' »

Ρε φιλε να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι αν ηταν γυναικα ο καφετζης :)
Αλλα ουτε και αν ηταν χωριανοι σου τα κοπελια
Απλα ηρτε μου η κουβεντα τζινης της μερας και εγραψα την
Ερχομασταν τοτε και καναμε συντηρηση στο βιολογικο σταθμο .1 θα σου πω εχετε κατι φινες γυρο που το βιολογικο οπως τα τερατα :lol: Εκαταντησαμε και επερνε το οπλο ο πατερας μου μαζι του οποτε ερχομασταν και επεξε 2-3
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από Laurona »

Παρασκευη απογευμα.

Εχω σχολασει και παω στο σπιτι.Ειμαι σταματημενος στα φωτα και σκεφτομαι την συζητηση που ειχα το προηγουμενο βραδυ με τον παππου μου, για ενα τριπλε σε τρυγονια, τον καιρο που ηταν αυτος νεαρος.

Πανε αυτες οι εποχες λαλω.....που να ζησουμε εμεις ετσι πραμα.....τριπλε...δαμε ντουπλε και δυσκολα καμνεις

Κυριακη πρωι

ο κουμπαρος μου λειπει για σπουδεσ και πηγαινω κυνηγι με τον πατερα του , τον Μαστρε Μιχαλακη, εναν ανθρωπο που το προσωπο και τα χερια του δειχνουν την ζωη και τον κοπο, αλλα με μια λεβεντια και μια καλοσυνη που σπανια βρισκεις σημερα.

Ο μαστρε Μιχαλακης ειναι εξαιρετικος στο σημαδι. Σπανια τον ξεπερνουσαμε σε αριθμο στις τσικλες, αλλα χαιροταν μαζι μας, εμεις μολις ειχαμε βγαλει αδεια τοτε στα 21 μας. Εκεινη την μερα ειχε γρεζζο στο ματι απο την προηγουμενη το απογευμα που χε σχολασει και τον ενοχλουσε αφανταστα.

Κατεβαινουμε στην Παναγια, το θερμομετρο δειχνει ενα βαθμο, και εγω ,οπως παντοτε με ελαχιστα ρουχα, ( προτιμω να ρυω παρα να με σαν το κεφτε- εν τα αντεχω) κατεβαινοντας, γινομαι παγακι. Δεν μπορω να ταραξω πο υτην παγωνια, το εδαφος ειναι ενα κεραμικο πατωμα κυριολεκτηκα.

Ξεκινα η μερα μας, και οι τρυγονες εχουν την τιμιητικη τους. οχι πολλα πουλια αλλα καθε κανενα τεταρτο περιπου επεζες σε πουλλ αλλα μακρυα και αλλα κοντα, οποταν ειμασταν ευχαριστημενοι.

Παει σχεδον εννια, εχω χασει 5-6 πουλια που καλλικωσα που τσινα που εν χαννουνται και 3 πουλια που πεσαν σε κρεμμους.Η ψυχολογια μου σκατα αφου ο Θειος κρατουσε ηδη 5-6 μαυρους και τρυγονες και γω τιποτε.

Ξαφνικα ενας μαυροπουλος ρεσει σσιηστος - μπαμ..και πεφτει στην ακρη του κρεμμου.....ευτυχως επαμεν τον λαλω, εν εππεσε μεσα( μεγαλες τρυπες που δεν μπορουσεσ να κατεβεις)

Αυτο ηταν επηρα πανω μου.Ξαναγυριζω στο ποστο μου και βλεπω τα πουλια να ερχονται κοπαδιαστα σε διαταξη ας πουμε τριγωνου.

Μπαμ - μπαμ και πεφτουν δυο, ξαγαβαζω μονο ενα φυσιγγι και παιζω αμεσως αλλο μια.( μεν με ρωτησετε πως και ηρταν αλλα πισω τους ηρταν, και ηταν κωλοφαρδια ως τσιαμε που ενε εσει)

Τριπλε κοπελια......πριν καλα καλα το συνηδειτοποιησω ερχετε τσιαμε ο Θκειος μου( ετσι τον λαλω που σεβασμο)

Μπραβο γιε μου μπραβο.....μιλω σας ρε παιθκια εκαμνε οπως το μωρο, ειχε δει ολη την φαση και ακουσεν τον ουλλο το βουνο, εγω εν εκαμνα ετσι.

Οταν υσηχασε, μετα που κανενα λεπτο λαλει μου τωρα....πουεννα τες εβρουμε, δαμε σα δα.......κι ομως οση ατυχια ειχα στες πρωτες που πεσαν στο κρεμμο τοσο τυχερος ειμουν εδω, βρηκαμε και τες τρεις.

οσα πουλια περασαν μετα τα πηρα ολα.Εκαμα τες εγω 7 και ο Θειος 8

Αποτελεσμα 17 πουλια και οι δυο μαζι και μια αξεχαστη εικονα, να βλεπω εναν ανθρωπο να περνει τοση πολλη χαρα για κατι που πετυχα εγω.

Μεχρι σημερα που τον βλεπω λαλει μου θυμασε τσινπο τριπλε.

Ειλικρινα εγω παντως δεν θα ξεχασω ποτε την χαρα στο προσωπο του.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
B.RIZZINI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 12 Αύγ 2011, 15:49

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από B.RIZZINI »

'petros' έγραψε:Ρε φιλε να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι αν ηταν γυναικα ο καφετζης :)
Αλλα ουτε και αν ηταν χωριανοι σου τα κοπελια
Απλα ηρτε μου η κουβεντα τζινης της μερας και εγραψα την
Ερχομασταν τοτε και καναμε συντηρηση στο βιολογικο σταθμο .1 θα σου πω εχετε κατι φινες γυρο που το βιολογικο οπως τα τερατα :lol: Εκαταντησαμε και επερνε το οπλο ο πατερας μου μαζι του οποτε ερχομασταν και επεξε 2-3
ε φιλε εχουμεν πολλα διναμενες φινες π σπαζουν και τα ρεκορ στα σφιριματα περσι ακουσαμεντιν που τα 50-60 μετρα π εσφιραν τις σχιλουας μου κ επεταχτικα ισια πανο ενομισα οτι επατισατιν και μετα ιδατιν σχιλου που εψευτοφερμαρε το καλο μολις τις εφοναξα εκροστικε μου και ιρτε!αλλα ουτε ιδαμεν τιν φινα!πρεπι να ιταν τερας παντος εφοιθικα να κοντεψω :D
Miltos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 09:33

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από Miltos »

φοβερός κυνηγός ο φίλος μου! σε 10 χρονια "καργερας" σαν κυνηγός έπαιξε 3 λαγούς !!!!!!!!!!!!! τι πρέπει να γράψουν αυτοί πω πεζού 3 σε μια μέρα!!
sotiris!129

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Ηταν η πρωτη μου χρονια στο στρατο ολα εδειχναν να κυλουν ομαλα στην θητεια μου μεχρι που εφτασε η πρωτη κυνηγετικη εξωρμιση και πρωτη με αδεια :D ! εγω σαν νεος μολις μερικων μηνων βγηκα στην αναφορα και ζητησα απο τον λοχαγο μου Παπαδοπουλλο Ανδρεα αδεια Σαββατο Κυριακη!!! αυτος φυσικα αρνηθηκε εβλεπα τον μεγαλητερο μου εφιαλτη να γινεται πραγματικοτητα! τα ματια μου βουρκοσαν! μετα την αναφορα παω στο γραφειο του λοχαγου του εξηγω την σοβαροτητα της καταστασης "ΑΝ ΔΕΝ ΦΚΩ ΘΑ ΠΙΑΩ ΑΝΑΣΤΟΛΗ" :lol: :lol: :lol:
Εθελαν ουλοι να φκουν Κυριακη γιατι επαιζεν Ομονοια - Αποελ και εφαμεν την εμεις που εθελαμεν να παμε κυνηγι!
τελος παντον κουτσα στραβα φκενω διανυκτέρευση Σαββατο με παραταση ως τες 12 το μεσημερι Κυριακης με 1002 ζορκα!
παμε κυνηγι με τον Πατερα και ενα φιλο του...
Σκυλος: δεν ειχα
οπλο: Laurona 5x5 skeet
χαρτουτσιες: europa μπεζ 6ρι
περιοχη: Δελικιπος - ζιαμε που εν η αποθηκες του στρατου ακριβος απεναντι το βουνο που τωρα εχει 2-3 σπιτια και το εχουν καψη το βουνο 500 φορες απο τοτε! αλλα ζινο το καιρο εν ειχεν σπιτια και το βουνο ηταν γεματο περτιζια!
ερκεται η μεγαλη μερα παμε ζιαμε !!! ΕΒΡΕΧΕ ασταματητα και δυνατα , ξυμερονει κανενας δεν κατεβηκε απο το αυτοκινητο!
εγω βλεπονατας τες κυνηγετικες μου πρωτες 2 ωρες να περνανε βροχερα κατεβαινω απο το αυτοκινητο και παω, ο πατερας μου με εβλεπε απο το αυτοκινητο και γελουσε! τα περδικια πολλα και λογο της βροχης εφεφκαν τελευτεα στιγμη τα πρωτα 5 δεν επεσαν η ζωνη αρχισε να αδειαζει η βουρκα αδεια και αυτη, 2 ωρες μετα δεν καταφερα να πιασω ουτε ενα περτιζι, εματσιαζουνταν τα φτερα τους και δεν επεφταν!η καρδια μου πετρα κατεβενα το βουνο βρεγμενος σαν παπι και μετα απο 4 ωρες βροχης ακομα ψιχαλιζε! μπενω στο μαζτουι μου και φεφκω παω μεσα στην διαδρομη εβλεπα τα περτιζια ακομα να ματσιαζουντε και να φεφκουν και εγω να κουτουλω πας το τιμονι! επεια μεσα εκαμα 2 μερες να κλεισω ματι! ηταν η χειροτερη με διαφορα Κυνηγετικη μερα της ζωης μου! οτι εφιαλτη εβλεπα ονειρο και βλεπω ακομα ζινη την μερα αζησα τον! :(
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από kanaris »

οπλο: Laurona 5x5 skeet
τα πρωτα 5 δεν επεσαν η ζωνη αρχισε να αδειαζει η βουρκα αδεια και αυτη, 2 ωρες μετα δεν καταφερα να πιασω ουτε ενα περτιζι, εματσιαζουνταν τα φτερα τους και δεν επεφταν!η καρδια μου πετρα κατεβενα το βουνο βρεγμενος σαν παπι και μετα απο 4 ωρες βροχης ακομα ψιχαλιζε! μπενω στο μαζτουι μου και φεφκω παω μεσα στην διαδρομη εβλεπα τα περτιζια ακομα να ματσιαζουντε και να φεφκουν και εγω να κουτουλω πας το τιμονι! επεια μεσα εκαμα 2 μερες να κλεισω ματι! ηταν η χειροτερη με διαφορα Κυνηγετικη μερα της ζωης μου! οτι εφιαλτη εβλεπα ονειρο και βλεπω ακομα ζινη την μερα αζησα τον! :([/quote]
"καλε μου ανθρωπε" που θα ελεγε και ο Βεγγος :!: :!: :!: σωτηρη! δηλαδη μολις μας ειπες οτι εφκαλες ακομα ενα οπλο (εχτος που το beretta σου) ιδιοτροπο!!! εν που τοτε δηλαδη που σσιηπεθκιαζεις τα πουλια και αρνουνται να ππεσουν! φανταζουμαι το σκηνικο να πατας τους περτικους πουπανω, να εχεις τα πιο ανοιχτα τσιοκ και παλι να μην λενε να ππεσουν τα γεριμα. ε οχι διαμαρτηρομαι γιατι γεμωνεις τα περτιτζια και τις φασσες σκαγια και μετα κοκκαλιουμεν τα εμεις!
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
sotiris!129

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

kanaris έγραψε:οπλο: Laurona 5x5 skeet
τα πρωτα 5 δεν επεσαν η ζωνη αρχισε να αδειαζει η βουρκα αδεια και αυτη, 2 ωρες μετα δεν καταφερα να πιασω ουτε ενα περτιζι, εματσιαζουνταν τα φτερα τους και δεν επεφταν!η καρδια μου πετρα κατεβενα το βουνο βρεγμενος σαν παπι και μετα απο 4 ωρες βροχης ακομα ψιχαλιζε! μπενω στο μαζτουι μου και φεφκω παω μεσα στην διαδρομη εβλεπα τα περτιζια ακομα να ματσιαζουντε και να φεφκουν και εγω να κουτουλω πας το τιμονι! επεια μεσα εκαμα 2 μερες να κλεισω ματι! ηταν η χειροτερη με διαφορα Κυνηγετικη μερα της ζωης μου! οτι εφιαλτη εβλεπα ονειρο και βλεπω ακομα ζινη την μερα αζησα τον! :(
"καλε μου ανθρωπε" που θα ελεγε και ο Βεγγος :!: :!: :!: σωτηρη! δηλαδη μολις μας ειπες οτι εφκαλες ακομα ενα οπλο (εχτος που το beretta σου) ιδιοτροπο!!! εν που τοτε δηλαδη που σσιηπεθκιαζεις τα πουλια και αρνουνται να ππεσουν! φανταζουμαι το σκηνικο να πατας τους περτικους πουπανω, να εχεις τα πιο ανοιχτα τσιοκ και παλι να μην λενε να ππεσουν τα γεριμα. ε οχι διαμαρτηρομαι γιατι γεμωνεις τα περτιτζια και τις φασσες σκαγια και μετα κοκκαλιουμεν τα εμεις! :[/quote]
ε Kanari εν εφκαλα το οπλο σκαρτο εβρεχεν η συνθικες δεν εβνωησαν τες χαρτουτσιες και η τυχη δεν ηταν με το μερος μου!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”