κυνηγετικες εξορμησεις και αποτελεσματα

Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: κυνηγετικες εξορμησεις και αποτελεσματα

Δημοσίευση από kypros »

στη πολιταλαιπορημενη επαρχια της λευκωσιας σε δυο περιοχες ημιορινα και ορεινα 3 ατομα με πολυ υπομονη και κοπο 8 πουλια, 5 φασσες, 3 αγριοπεριστερα και ακομα 1,2 πουλια χαμενα. Αυτες ηταν και η μοναδικες ευκαιριες οι οπιες αξιοπιηθηκαν στο απολυτο. Πολυ λιγα πουλια στη περιοχη με εξεραιση ενα 2ωρο μεταξυ 9-11 που αν ημαστα πιο τυχεροι ισως καναμε ακομα 3-4 πουλια που τελικα περασαν απεκτα οριακα.

Κρατω την καλη παρεα και 2 αλλα σημεια απο την εξορμηση, το πρωτο οτι εκαμα κεφαλια το πρωτο πουλι που επεξα!!! μια φασσαρα μισο κιλο την οποια κτυπησα βασιλικη βολη στα 30 μετρα και την παρακολουθουσα εχωντας την στο σημαδι γιατι ειχε σκαι στο κεφαλι και επεφτε στριφογυριστη. Ειχα εννοια οτι μπορει να βρει φτερο και να την χασω στα πεφκα. Οπως επεφτε καθετα προς τα πανω μου και εγω αξαμωμενος ηταν αργα οταν καταλαβα οτι το πουλι ερχοταν κατευθιαν στο κεφαλι μου. Με την φορα που επεφτε και μισο κιλο βαρος το μονο που προλαβα ηταν να γυρισο απλα πλευρο για να μην φκαλουμε κανενα ματι. εφαα την πατσια πανω στο μαγουλο και το αυτι μου για 10 λεπτα εκανε το γνωστο ζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ. Φυσικα ηταν ο πιο γλυκος πατσος που εφαα ποτε!! επισης το δευτερο που κρατω ηταν οτι η φασσα αυτη ειχε στο πουπουφι της 150 τρεμιθκια και αρκετο σησαμι τα οποια πιθανοτατα να εφαε καπου στη νεκρη ζωνη. δεν πιστευο να ηταν απο ταισμα αφου δεν θα καταφερνε να φαει τοση ποσοτητα ανενοχλητη....
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Canis

Re: κυνηγετικες εξορμησεις και αποτελεσματα

Δημοσίευση από Canis »

kypros έγραψε: Φυσικα ηταν ο πιο γλυκος πατσος που εφαα ποτε!! επισης το δευτερο που κρατω ηταν οτι η φασσα αυτη ειχε στο πουπουφι της 150 τρεμιθκια και αρκετο σησαμι τα οποια πιθανοτατα να εφαε καπου στη νεκρη ζωνη. δεν πιστευο να ηταν απο ταισμα αφου δεν θα καταφερνε να φαει τοση ποσοτητα ανενοχλητη....
bravo Κύπρο καθόλου άσχημα.
πρώτη κυριακή όλα είναι αβέβαια. Φαντάζομαι την ώρα που σου "εφκαλεν" την "πασηια" η φάσσα οι φίλοι σου θα πέθαναν που το γέλιο :lol: :) :lol:
Είναι γεγονός ότι στις φάσσες αρέσει πολύ το "τρουμιθι". φέτος οι τρεμιθιές είναι φορτωμένες σε όλες τις περιοχές, και σε συνδυασμό με τις ψιλές θερμοκρασίες ωρίμασε πιο νωρίς και "γιαυτο" βρήκες ήδη πουλί που τρώει τρέμιθοι. συνήθως αργεί ακόμα κανένα δυο βδομάδες να ωριμάσει. αυτός είναι ένας από τους λόγους που τα πουλια ίσος να μην είναι ιδιαιτερα κινητικά φέτος. τρέμιθοι υπάρχει παντού σε αφθονία, το ίδιο και νερό φέτος, και τα πουλια μπορούν να βρούν φαγητό και ησυχία σε όλες τις περιοχές και δεν "πολυκινουντε".
καλή συνεχεια
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: κυνηγετικες εξορμησεις και αποτελεσματα

Δημοσίευση από dangerous »

φιλε οπως το ειπες...ειμουν 50 μετρα πιο χαμηλα παστην καρα καταιδρωμενος επειδη ανεβαινα το ανηφορο ακουγοντας τις τουφεκιες γυρισα προς το μερος του κυπρου το μονο που καταφερα να δω λογο του οτι ηταν τα πευκα να σκυβει αποτομα ο κυπρος και σε αποσταση 3 μετρων απο το κεφαλι του να ξεπροβαλλει η φασσα απο τα πευκα και να καταληγει στο κεφαλι του πραγματικα εγελασα παρα πολλα ενα στυγμιοτυπο ποθ πραγματικα σπανια θα δουμε εστω και απο dvd μη στημενο βεβαια
pant
Full Member
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 08 Μάιος 2010, 13:09

Re: κυνηγετικες εξορμησεις και αποτελεσματα

Δημοσίευση από pant »

Γειά σας παιδιά,

Γενική απογοήτευση από την συμπεριφορά των "συναδέλφων" πάνω στο βουνά της Πάφου. Φαίνεται ότι μεταξύ μας υπάρχουν άτομα με σοβαρά διαταραγμένη προσωπικότητα και πολλά άλλα με διάφορα σοβαρά προβλήματα υγείας. Δεν μπορώ να εξηγήσω διαφορέτικά την συμπεριφορά κάποιων, οι οποίοι στόχο είχαν να εκτονωθούν με καυγάδες και βρισιές παρά οτιδήποτε άλλο.

Κτύπησα και πήρα 3 φάσσες σε σύνολο 4 ευκαιριών. Η 4η έφυγε σοβαρά τραυματισμένη και δεν νομίζω να επιβιώσει. Τα υπόλοιπα μέλη της παρέας πήραν από 1 εως 2 πουλία σε όσες ευκαιρίες τους έτυχαν. Γενικά δεν κτυπήθηκαν φάσσες διότι έγινε ο γνωστός χαμός και τα πουλία δεν βγήκαν καθόλου από τις απογορευμένες.

Κάποιοι τύπωσαν πάνω σε κόλλες Α4, (landscape, bold, font size 40) την φράση ΄ΠΟΣΤΟ ΚΡΑΤΗΜΕΝΟ' και τις κολλούσαν πάνω στις καρεκλούες ή τις έβαζαν πάνω στους γαιδουράνγκανθους τις τερατσιές ή τις τριμιθιές. Οι καρεκλούες ήταν αλυσοδημένες στο κοντινότερο δέντρο ή τριμιθκιά. (εγεμώσαν τα βουνά, τα δεντρά και οι στράτες κόλλες)

Αποψή μου είναι ότι αν δεν αλλάξει κάτι σε αυτό το κυνήγι ίσως μελλοντικά να καταργηθεί οριστικά.
Δεν είναι δυνατό να γνωρίζουν ουλαμός και θήρα ότι υπάρχουν ταίσματα και να μην κάνουν τίποτε. Κάθε χρόνο και χειρότερα. Αλλά και η ομοσπονδία μας είναι συνένοχοι, γιατί αυτοί που μας διοικούν συνήθως κατέχουν τα καλύτερα πόστα γύρω από τα ταίσματα. Διερωτούμαι γιατί πέρασαν τον νόμο περί απογόρευσης του ταίσματος αφού δεν τον εφαρμόζουν!!!

Αυτά εν ολίγης.

Χαιρετώ,
Παντελής
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: κυνηγετικες εξορμησεις και αποτελεσματα

Δημοσίευση από Laurona »

pant έγραψε: Αλλά και η ομοσπονδία μας είναι συνένοχοι, γιατί αυτοί που μας διοικούν συνήθως κατέχουν τα καλύτερα πόστα γύρω από τα ταίσματα.

Παντελη εδωσες πας την πιττα με το μελι..........

Δεν θελει κοπο η απαντηση ..............το γιατι δεν γινετε τιποτε γι αυτο το θεμα..........ουτε φαντασια............νομιζω οτι πολλοι εχουν καταλαβει...και συ ξερεις ηδη την απαντηση!!!

Και επειδη σχετικα προσφατα (περσυ).ειδα μετα ματια μου πραγματα κια θαυματα απο αυτους που υποτιθεται πληρωνονται για να προστατευουν........εγω απο φετος αλλαξα τακτικη.....και τροπο σκεψης.........

Στο βουνο αποκλειστικα τυχαια και σε οποιο ποστο βρω καθαρο λιγη ωρα πριν χαραξει!!!

Ακομη και Εαν δεν κτυπησω τιποτε, πολυ απλα, θα φυγω ηρεμος, νωρις και χωρις νευρα και τσακωμουςαπο το καθε ηλιθιο, που ηρτεν και εκατσεν ακριβως 5 μετρα μπροστα μου, η που καμνει ολα οσα εβλεπα τοσα χρονια και εσκαζα που το κακο μου για το ποσο ......ακες ειμαστε ολοι οι υπολοιποι.

Και μετα την πρωτη Κυριακη...που οι αθκιασεροι που κρατουν οπλο ξαναπανε θαλασσα.....κυνηγω ομορφα και σωστα......και το απολαμβανω.

Ετσι για αναφορα.......πηγα τελευταιος στο βουνο, η παρεα μου κτυπησαν ολοι απο 1-2 πουλια....εγω ουτε καν το σημαδεψα ισως να μπορουσα να εριχνα σε ενα πουλι αλλα ηταν επικυνδινο.....ομως εφυγα απολυτα ικανοποιημενος!!!
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Yiannis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 21:34

Re: κυνηγετικες εξορμησεις και αποτελεσματα

Δημοσίευση από Yiannis »

Κρατουμε τα τρια ποστα μας απο τις 3 45 το πρωι. Κατεβαινουν τρεις αγρικοι (ο πατερας με τους 2 γιους) που τους γκρεμμους με βημα λοκατζι, τα οπλα χιαστη και με βημα!!!!. Περνουν που κατω μου. Λαλω τους που πατε ρε κοπελια και δεν μου απαντουν..συνεχιζουν και μπαινουν μπροστα μας. Λαλει τους ο παρεας μεν μπειτε μπροστα μας..τοπος πολυς...και λαλουν το θρυλικο.....

Ξερεται τους 300 του Λεωνιδα?

Λαλουμε του ναι..

Εμεις ειμαστε οι 3 του Λεωνιδα και πειτε κουβεντα εννα δοκουμε πανω σας..

Κυνηγι στη Κυπρο μας!!

Αντι 10 πουλια ο κα8ενας μας επεξαμε που 3-4. Επιασαν τα κοπελια και 4 πουλια που εκτυπησαμε και επεσαν μπροστα τους..και παμε
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: κυνηγετικες εξορμησεις και αποτελεσματα

Δημοσίευση από Laurona »

Γιαννη πε μου τωρα, ενε προτιμας να μεν παιξεις καθολου και να μην εχεις τετοια περιστατικα μπροστα σου ρε φιλε?

Διοτι τα πλασματα ητα νηστικα!!!!Επρεπε να τους δωσετε και τα 3-4 που επιασετε διοτι ηταν κριμα, μπορει να μεν εφκαλαν την νυκτα που την πεινα!!!

ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: κυνηγετικες εξορμησεις και αποτελεσματα

Δημοσίευση από marinos.a »

ελα ρε κουμπάρε...τι καμνεις σε ετσι περίπτωσή? Ατε εσείς -προς τιμή σας- εκρατήσατε επίπεδο. Αν ηταν κανένας βουζουνος τι θα γινόταν.

Εγώ πραγματικά απορώ πως εξελίσσονται καυγάδες ενώ και οι μεν και οι δε ειναι οπλισμένοι με ντουφέκια.
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: κυνηγετικες εξορμησεις και αποτελεσματα

Δημοσίευση από Savvas »

Φίλε Laurona έχεις απόλυτο δίκαιο. Μπράβο σου και μακάρι να ακολουθούσαν όλοι. Είναι νηστικοί οι ανθρώποι και δυστυχώς δεν έχουμε σωτηρία. Εγώ έχει χρόνια που ακολουθώ ότι κάνεις και εσύ τώρα. Ανεβαίνω στο βουνό με το πρώτο χάραμα και ας τους μ....... να κρατάνε τα πόστα από μέρες. Προχθές πήγα στον Αρακαπά, έκατσα πάνω σε ένα υψωματάκι λίγο μακριά που ένα πολύ καλό πόστο (νερό), καταλαβαίνεις τι γινόταν εκεί. Φίλε, έριξα καμιά 20 φουσέκια, έπιασα ένα τρυγόνι, σκότωσα 2 κορώνους και το καταευχαριστήθηκα. Το καλύτερο γύρισα στην οικογένεια μου και το γιο μου ήρεμος. Να σου πώ πως οι κύριοι στο νερό εσύραν το πολύ 3 φουσέκια ο καθένας και εφύαν με κάτι μούτρα. Μα να τους εθώρες, άλλο πράμα. Ευτυχώς φίλε η θεία διακαιοσύνη δεν έχει κλειστά τα μάτια.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: κυνηγετικες εξορμησεις και αποτελεσματα

Δημοσίευση από kypros »

δυστιχως το προβλημα ειναι και λιγο απλα μαθηματικα. Οι τοποι λιγοστευουν χρονο με το χρονο, οι αδειες αυξανονται και οι νηστικοι κυνηγοι νιωθουν ολο και πιο πολυ την θεληση να πεξουν πουλια γιατι μονο αυτο μετρα για αυτους... προσωπικα ο πεινασμενος καημενος που στεκονταν προχτες το πρωι 100 μετρα απο κατω μου , μου εκλοσε 3 φορες καποδακια με φασσες που ερχονταν να σβησουν στη μουτη που ημουν...εννοιτε οτι ουτε κατα διανια να επιαν τα σκαγια στα πουλια...ισως αν δεν υπαρχε ο τυπος να κρατουσα και 5 και 6 πουλια ος τις 7 (ηταν κλασσικες ευκαιριες για νταπολ)...αλλα δεν ασχολιθηκα γιατι πλεον βλεπω το θεμα πιο βαθια...

αυτο που θελω να πω ειναι οτι και καποια παιδεια να υπηρχε, που δεν υπαρχει, ο τοπος δεν μας χωρει... ακομα και αν ολοι σεβαστουν το συνκυνηγο τους και παλι ειναι αδυνατο ολοι να πιασουν ποστο που θα περασει εστο και ενα πουλι. αρα το κρατος εκδιδει αδειες για να κυνηγισουν 50000 ατομα οταν ξερει εκ των προτερων οτι δεν υπαρχουν αρκετες περιοχες και θηραματα για να ικανοποιηθουν ολοι... ειναι σαν να πουλουν 50000 εισητιρια για ενα ποδοσφαιρικο αγωνα οταν υπαρχουν μονο 40000 θεσης. αυτο φυσικα ειναι απατη και αυτος που εκδοσε τα εισητιρια θα διωκετο νομικος...εαν δεν μειωθουν οι κυνηγοι ή με καποιο τροπο ζωντανεπσουν περιοχες που ειναι πλεον νεκρες απο θηραματα δεν εχουμε κανενα μελλον. οπως ειπαμε και ξανα, οι περισσοτεροι πασχουν απο το συνδρομο της στερησης και κανουν οτι χρειαστει για μια- δυο ματσες φτερα ή τριχες σε ενα αθλημα χωρις κανονες...και τι κανεις για να γιατρεψεις ενα νυστικο? τον ταιζεις φυσικα... οσο και να του πεις να μην πεινα και να κατσει φρονιμος αυτος θα πεινα. Γιαυτο ή μειωνεις τους νυστικους αποθαρινοντας με διαφορους τροπους τους τουφεκιοφορους απο αυτο το αθλημα ή βρισκεις τροπους να υπαρχει τροφη για ολους... εστω και αν αυτο μπορει να σημαινει λυσεις που σε καποιους δεν θα αρεσουν

εδω λιγες μερες πρην το κυνηγι εμαλλωναν στο σκοπευτηριο για το ποιος επιασε πρωτος το γηπεδο..... ουτε τα σκοπευτηρα δεν μας χωρουν... ουτε και εκει δεν σεβομαστε τον συναδελφο...

Οσο αφορα το θεμα της θηρας και των ταισματων προσωπικα πιστευω οτι η θηρα δεν εχει το φταιξημο... ειναι αλλοι που εφεραν την κατασταση εδω για τα συμφεροντα καπιον μεγαλοκαρχαριων του κυπριακου κυνηγιου...
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”