κυνηγετικες εξορμησεις και αποτελεσματα

Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: κυνηγετικες εξορμησεις και αποτελεσματα

Δημοσίευση από Savvas »

Αγαπητή σύνταξη

Αν μπορείτε κάνετε ένα πίνακα, όπως τα κυνηγετικά όπλα για να κάνουμε μία έρευνα κάρπωσης.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Μοδεστος
Full Member
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 26 Ιουν 2010, 12:59

Re: κυνηγετικες εξορμησεις και αποτελεσματα

Δημοσίευση από Μοδεστος »

παιδια σημερα πηγα την πρωτη μου εξορμιση διοτι τις ιπολιπες αλες εξορμισεις ειχα καπιες δουλιες πηγα απο τις 5 ως τις 6 το απογευμα κτιπισα ενα τριγονι και εμινα ευχαριστιμενος :D
Μοδεστος
Full Member
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 26 Ιουν 2010, 12:59

Re: κυνηγετικες εξορμησεις και αποτελεσματα

Δημοσίευση από Μοδεστος »

Μοδεστος έγραψε:παιδια σημερα πηγα την πρωτη μου εξορμιση διοτι τις ιπολιπες αλες εξορμισεις ειχα καπιες δουλιες πηγα απο τις 5 ως τις 6 το απογευμα κτιπισα ενα τριγονι και εμινα ευχαριστιμενος :D
απο τις 5 το πρωι
sotiris!129

Re: κυνηγετικες εξορμησεις και αποτελεσματα

Δημοσίευση από sotiris!129 »

αφου εκαμαν το ΤΑΧΑ για να φκαλις αδια για κυνηγι να διας εξεταση ΑΛΛΑ επδ εμεις εδω στην κυπρο ΔΕΝ δεχομαστε να μεν περασουμε τες εξετασεις λαλουν τους οι θηροφιλακες τες απαντησεις αμπα ζε εν περασει κανενας! επια πριν 3-4 χρονια να φκαλο αδια ζε επια να δοκω τες εξετασης ζε ηταν να πεθανω του γελιου... ειχεν μια φοτογραφια του λαου ζε μια του περτικου ζεγραφεν πουκατο να γραπσουμεν το ονομα του ζοου και αν επιτρεπετε να το κυνηγισουμε ΕΛΕΟΣ ειχεν ερωτιση "αμαν φαι ο σκυλος πσαζι τι συνπτοματα εχει α) πεφτει ζε σπαρταρα? β)φκαλει αφρους που το στομα? γ) και τα 2 μαζι? ΜΑΝΤΕΠΣΕ χαχχαχχαχαχαχααχ ελεος!
Petros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 17:16

Re: κυνηγετικες εξορμησεις και αποτελεσματα

Δημοσίευση από Petros »

Φιλε μου η πιο δυσκολη ερωτηση που εβαλαν τζε εδυσκολευτικα πολλα ηταν, Τι χρωμαν εχει ο σκυλλος ο Πατσαλος? αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα, Τζε αμαν βουρα ο λαος ποσα χιλιομετρα πιαννει? χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Μοδεστος
Full Member
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 26 Ιουν 2010, 12:59

Re: κυνηγετικες εξορμησεις και αποτελεσματα

Δημοσίευση από Μοδεστος »

επρεπε να τους απαντισεις εν αναλογα με τα αλογα του :D
ή εν ειδα καμια φορα το μιλιμετρο του
sotiris!129

Re: κυνηγετικες εξορμησεις και αποτελεσματα

Δημοσίευση από sotiris!129 »

χαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαα εξαρτατε ασφαλτο η χοματοδρομο!
sotiris!129

Re: κυνηγετικες εξορμησεις και αποτελεσματα

Δημοσίευση από sotiris!129 »

αννν δεν ηταν αυτες οι ερωτησεις και ηταν κατι πιο δισκολο για να περνανε μονο αυτοι που πρεπει τοτε θα λινοταν το πρωβλημα! απο τους 1200 που κανουν ετιση κα8ε χρονο να περνανε οι 500 που ξερουν ΑΡΑ ενδιαφερονται για το αθλημα ΑΡΑ κατα ενα 70/100 δεν θα πανε στο βουνο και να παιζουν οτι πεταξη και οτι κλαπση. και δεν 8α ειναι 1200 περισοτεροι καθε χρονο οι κυνηγοι αλλα 500! δεν ξερω αν συνφονηται μαζι μου αλλα εμενα μια χαρα λιση μου φενεται και δεν αδικη κανενα ...!
Canis

Re: κυνηγετικες εξορμησεις και αποτελεσματα

Δημοσίευση από Canis »

sotiris!129 έγραψε:αννν δεν ηταν αυτες οι ερωτησεις και ηταν κατι πιο δισκολο για να περνανε μονο αυτοι που πρεπει τοτε θα λινοταν το πρωβλημα! απο τους 1200 που κανουν ετιση κα8ε χρονο να περνανε οι 500 που ξερουν ΑΡΑ ενδιαφερονται για το αθλημα ΑΡΑ κατα ενα 70/100 δεν θα πανε στο βουνο και να παιζουν οτι πεταξη και οτι κλαπση. και δεν 8α ειναι 1200 περισοτεροι καθε χρονο οι κυνηγοι αλλα 500! δεν ξερω αν συνφονηται μαζι μου αλλα εμενα μια χαρα λιση μου φενεται και δεν αδικη κανενα ...!
quote="Canis"]
Laurona έγραψε:
Αλλα Κυπρο να σε ρωτησω κατι.....πως πιστευεις οτι θα μειωθει ο αριθμος των Κυνηγων???

Ποιοι θα μπορουν να ειναι και ποιοι οχι?Νομιζεις οτι μπορει να γεινει αυτο?Αυριο θα δεκτεις να σου πουν....εσυ δεν μπορεις να κυνηγας....η ο γιος σου.....???

τι θελω να πω?ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΥΠΡΟ..........και η παιδεια δεν θα ερθει απ την θηρα η οποιοδηποτε αλλο ηγετικο συνολο...θα ερθει απο εμας προς τοπυς νεους κυνηγους...παιδια μας η νεους......
Γεια σας παιδιά, εγώ προσωπικά έθιξα το θέμα τον πολλών κυνηγών αρκετές φορες στο forum.
χρόνο με το χρόνο οι άδεις αυξάνονται και οι βιότοποι συρρικνώνονται. αν δεν παρθούν μετρα άμεσα για μείωση τον κυνηγών το μέλλον θα είναι πολύ δυσοίωνο.

Tο πως μειώνεται ο αριθμός τον κυνηγών δεν είναι κάτι που μπορεί να επιτευχθεί σε ένα η δυο χρονια. είναι ένα μακρυπορθεσμο και πολύ χρονοβόρο θέμα που όταν μελετηθεί σωστά μπορεί να αποδώσει. πρώτα από όλα θα πρέπει να υπολογιστεί ο αριθμός τον κυνηγών που μπορεί να κυνηγά στους βιότοπους τις κύπρου χωρίς να έχουμε αρνητικές επιπτώσεις στο θήραμα δηλ στους μητρικούς πληθυσμούς που βασιζόμαστε για να ανακάμψει το θήραμα και να φτάσει σε προ-κυνηγετικής περιόδου επίπεδα η ακόμη και καλύτερα Αν παραδείγματος hari, η κύπρος δεν σηκώνει περισσότερο από 30000 κυνηγούς θα πρέπει οι διαχειριζοντες να βρούν ένα πλάνο με το οποιο θα τους δοθεί η ευκαιρία να φτάσουν αυτό τον αριθμό σε 15-20 χρονια από τώρα. κάθε χρόνο ορισμένοι κυνηγοί σταματούν το κυνήγι λόγο ηλικίας. στόχος σου είναι να βγάζουν άδεια ως νέοι κυνηγοί λιγότεροι από αυτούς. αν πχ από τις 500000 οι 1000 σταματούν κάθε χρόνο, τότε αφήνοντας μονο 500 νέα άτομα να γίνουν κατοχή κυνηγιού, σε 25 χρονια θα έχεις μείωση 12500 αδειων, και ούτω καθεξής αυτό είναι το πρώτο και κυριότερο metro.

έπειτα αφού υπάρχει το πρόβλημα με τι λαθροθηρία kai τις διαφορες παράνομες μεθόδους κυνηγιού που εκμεταλλεύονται οι ασυνείδητοι, ας το εκμεταλλευτούν οι αρμόδιοι. οποιος συλληφθεί με σοβαρές υποθέσεις λαθροθηρίας όπως απαγορευμένες, ταΐσματα, μηχανάκια, αμπελοπούλια, δίκτυα κλπ, να του στερείται το δικαίωμα να κυνηγά για πάντα. και στέρηση άδειας κατοχής. όλα γίνονται όταν υπάρχει θέληση και "υπευθιμοτιτα" από τους κυβερνώντες. σαν μεν παρανομούν. με αυτό το τρόπο μειώνεις σταδιακά ακόμη περισσότερο τις άδειες και "αφαιρας" από το "κυνιγοκοσμο" τους παρανομους μένοντας με πιο ποιοτικούς κυνηγούς. παράλληλα αφού όπως είπαμε θα βγάζουν άδειες μονο 500 νέοι κυνηγοί το χρόνο ανεβάζεις το βαθμό δυσκολίας τον εξετάσεων έτσι ώστε να μην περνούν τις εξετάσεις πολλοί, με αυτό το τρόπο πάλι μένεις με πιο ποιοτικούς κυνηγούς kai υπευθυνους που θα πρέπει να κάτσουν να μάθους 5 πράγματα περί σωστής διαχείρισης και να γνωρίζουν και σωστά τι κυπριακή πανίδα. επιστημονικά ονόματα, γεωγραφία, βιολογία, ότι παίρνει για να φτάσουμε στις 500 νέες άδειες το χρόνο kai όχι περισσότερες. έτσι θα μπορούμε να ελπίζουμε ότι σε 20 - 30 χρονια από τώρα ανάλογος του διαχειριστικού προγράμματος θα μείνουμε με τι σωστή αναλογια κυνηγών / βιοτοπων / θηραμάτων.

Σίγουρα είναι και το οικονομικό στη μέση, από που να παίρνουν τα λεφτά μετά? όταν μειωθούν οι κυνηγοί στο μισό, σταματάνε οι απελευθερώσεις "πeρδικιον", γλιτώνουν από εκεί ένα εκατομμύριο, που αντιστοιχεί με περισσότερο από 10000 άδειες, και διπλασιάζουν kai την άδεια από 80 στα 160 euro. αν κάποια μέρα μείνουμε οι μισοί, το θήραμα θα αυξηθεί, θα έχουμε ποιοτικό κυνήγι και κανένα δεν θα πειράζει να δίνει τα διπλάσια, ειδικά όταν δεν γίνετε το μπάχαλο που γίνετε σήμερα.

δυστυχώς όμως όλα αυτά ενώ μπορούν να επιτευχθούν δεν διαθέτουμε πολιτικούς που να έχουν τα αρχίδια να πάρουν τέτοιες αποφάσεις. "εksιπιρετοντε" συμφέροντα εισαγωγέων οπλων κατασκευαστών φυσιγγίων, εισαγωγείς διπλοκάμπινων κλπ κλπ. εγώ προσωπικά σταμάτησα να ψηφίζω γιατί δεν έχουν υπόθεση σε κανένα τομέα οι πολιτικοί μας, και μας κατάντησαν όπως καταντήσαμε kai πάμε από τα κακά στα χειρότερα μπρός ολοταχώς παιδιά.....[/quote]


Φίλε Σωτήρη συμφωνώ απολύτος και εχώ εκφράσει την άποψή μου επανελημμένα, ειλικρινά η μή ελεγχώμενη αύξηση των κυνηγών πρέπει να προβληματίσει όλους άμεσα γιατί είμαστε ήδη πολύ περισσότεροι από οτι θά έπρεπε και καθέ χρόνο γινόμαστε ακόμα πιο πολλοί και κανένας μα κανένας αρμόδιος δεν φαίνετε να απασχολήτε με το συγκεκριμένο θέμα!!!!
sotiris!129

Re: κυνηγετικες εξορμησεις και αποτελεσματα

Δημοσίευση από sotiris!129 »

λιπον τουτο που εγραπσεσ στιλε το του Περδικη μολις ακουσει που 50 000 κυνηγοι 30 000 εν να φτασι το χαμογελο στα αφκια του! :D
κατι αλλο πετε με ενας που εσας που αρχισε το κυνηγι στα 18 του και μετα που εφκαλε αδια! ολοι στα 12 ξεκινουν με τους πατεραδες τους βουρκατορες και στα 14-15-16 παεις πρωτη κυριακη και βλεπεις τους να κρατουν οπλα ολοι το καμαμε αφτο. αρα πρωτη κυριακη δεν εχει στα βουνα 50 000 οπλα αλλα 60 000!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”