Αγριογατες και οι επιπτωσεις που εχει στο θηραμα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Αγριογατες και οι επιπτωσεις που εχει στο θηραμα

Δημοσίευση από Savvas »

mikros έγραψε:!!!

Δαμε εν θα λυσετε το προβλημα ουτε εν να συζητησετε για το ποιος φταιει λιο ή πολλα...Ανοιξετε ενα θεμα ττοπουζοκυπρεοι + σκυλοι τους και οι επιπτωσεις τους
ττοπουζοκυπρεοι + σκυλοι τους και οι επιπτωσεις τους ++++ 1000000000000

Που πελλό και που μιτσί να μάθεις την αλήθκεια. :D
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: Αγριογατες και οι επιπτωσεις που εχει στο θηραμα

Δημοσίευση από AU-79 »

ninos έγραψε:Επειδη τον επιασε με την ματσουκα θεωρειται λαθροθηρας? Του δινω και συγχαρητηρια αν τον επιαε με την βερκα διοτι 100 φορες να σιρεις την ματσουκα δεν θα τον παρεις, δεν νομιζω να μπορει να πιανει καθε φορα με την ματσουκα λαο, δεν νομιζω να κανει εμποριο λαους με την ματσουκα απλως επηρε 1 λαο επειδη εφανικε τυχερος διοτι πρεπει να εισαι πολλα τυχερος να πιασεις λαο με την ματσουκα και εκατσε με τους φιλους του και εφα τον το πιο πιθανο. Δλδ αν ενας περβολαρης παει την νυχτα να ποτισει και πεταχτει ο λαος μες την χωματαστρατα και γιρισει πανω του το αυτοκινητο και πιασει τον ειναι λαθροθηρας? Ειναι το ιδιο με τους γνωστους λαθροθηρες των 10 λαγων ανα νυχτα? Χαλαλι του ανθρωπου αν πιανει 2-3 λαους το χρονο σαν παει στην δουλεια του. Μηπως πρεπει να απαγορευσουμε το ποτισμα την νυχτα ανα το παγκυπριο για να παταξουμε την λαθροθηρια? Εκλεισαμε τις μεγαλες τρυπες και εμεινε να ασχολουμαστε με τις ρωγμες?? Για ονομα του Θεου ρε κοπελια...καμετε κατι να σωσουμε το κυνηγι, τα διπλοκαμπινα και τα μαγκνουμ σαριζουν την νυχτα και εσεις ασχολιστε με τις ματσουκες!!

Νινο για ατομα με τις δικες σου ιδεολογιες στο χωρκο μου λεμε "εν τελλια ζαβαλλε μου"
ninos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 18:29

Re: Αγριογατες και οι επιπτωσεις που εχει στο θηραμα

Δημοσίευση από ninos »

marinos.a έγραψε:εγω αμα πάω στες τσίκλες εν καμνω ζημιά στο ενδημικό, εσυ καμνεις?
Ποιοι εν οι τζικλαριες?
Μαρινο μου ουτε εγω καμνω ζημια στο ενδημικο αμαν πιεννω στα εκπαιδευτικα, εσυ καμνεις?
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Αγριογατες και οι επιπτωσεις που εχει στο θηραμα

Δημοσίευση από miky55 »

ninos έγραψε:
marinos.a έγραψε:εγω αμα πάω στες τσίκλες εν καμνω ζημιά στο ενδημικό, εσυ καμνεις?
Ποιοι εν οι τζικλαριες?
Μαρινο μου ουτε εγω καμνω ζημια στο ενδημικο αμαν πιεννω στα εκπαιδευτικα, εσυ καμνεις?
ΡΕ ΝΙΝΟ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΚΚΚΚΕΛΛΛΛΕΤΖΗΣ ΟΠΩΣ ΛΑΛΟΥΝ ΤΖΕ ΣΤΑ ΧΩΡΚΑ ΜΑΣ.ΑΝ ΣΗΚΩΝΗ Η ΠΟΥΚΑ ΣΟΥ ΤΖΕ Ο ΚΟΛΟΣ ΤΑ 500 ΕΥΡΟ ΠΗΕΝΕ ΤΖΕ ΠΑΡΕΤΑ ΜΑΣ.
ninos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 18:29

Re: Αγριογατες και οι επιπτωσεις που εχει στο θηραμα

Δημοσίευση από ninos »

miky55 έγραψε:
ninos έγραψε:
marinos.a έγραψε:εγω αμα πάω στες τσίκλες εν καμνω ζημιά στο ενδημικό, εσυ καμνεις?
Ποιοι εν οι τζικλαριες?
Μαρινο μου ουτε εγω καμνω ζημια στο ενδημικο αμαν πιεννω στα εκπαιδευτικα, εσυ καμνεις?
ΡΕ ΝΙΝΟ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΚΚΚΚΕΛΛΛΛΕΤΖΗΣ ΟΠΩΣ ΛΑΛΟΥΝ ΤΖΕ ΣΤΑ ΧΩΡΚΑ ΜΑΣ.ΑΝ ΣΗΚΩΝΗ Η ΠΟΥΚΑ ΣΟΥ ΤΖΕ Ο ΚΟΛΟΣ ΤΑ 500 ΕΥΡΟ ΠΗΕΝΕ ΤΖΕ ΠΑΡΕΤΑ ΜΑΣ.
Μιλω για τις επιτρεπομενες περιοχες για εκπαιδευτικα
635marios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 00:25

Re: Αγριογατες και οι επιπτωσεις που εχει στο θηραμα

Δημοσίευση από 635marios »

στη χωρα τησ μπανανιασ ουλα φτεν τουσ για την μιωση του λαγου .μα 50.000 χιλιαδεσ κυνηγοι φκαινουν εξω με τουσ σκυλουσ τουσ για εκπεδευση .επιαμεν το τουτο με τεσ πενηντα χιλιαδεσ κυνηγουσ και παμε ,αν εξαιρεσουμε την πρωτη εξορμηση και λιγο την δευτερη εγω μακαρι να ειχα στισ περιοχεσ που κυνηγο γυρω μου 2-3 κηνυγουσ .ειχεν μερα ενομιζεσ οτι δεν ειχε κυνηγι ημουν μονοσ μου .παντου καποιοι αναφερνουν τισ 50.000 δεν το καταλαβω.και το αλλο 50.000 κυνηγοι αχουν σκυλουσ εγω αφιβαλω.εγω εγραψα και ποιο παλια σε αλλη σελιδα οτι ορισμενοι κυνηγοι που κυνηγουν το λαγο μονο και τιποτα αλλο μολισ ακουσουν οτι δια καποιαν αδεια ειτε εκπεδευσησ σκυλων ειτε κορακοιδη φωναζουν να κοπη ηαδεια .οταν δεν εχει πολλεσ τζικλεσ το ειδιο .εν εχει τζικλεσ εν να παιζουν τουσ λαγουσ .εγω καμνο το κεφι και ειμαι ικανοποιημενοσ να πεξω 2 τζικλεσ ολη μερα .εγω σου λεει ο αλλοσ δεν λερωνο το οπλο μου αν μεν παιξω 30-40.να μεινετε εσω σασ ειναι η απαντηση μου σε τουτουσ τουσ κυριουσ και να μην κατηγορειτε αν δεν δειτε .εν να μασ τα καταργισουν ολα τουτοι .αντι να επικεντροθουν στουσ λογουσ που μειωνετε το κηνυγι καταφευγουν στισ παλιεσ μεθοδουσ δηλαδι να καταργουν οποιαδιποτε δραστηριωτητα .εν εσω και οι αλεπουδεσ αφανιζουν τουσ λαγουσ και τουτοι περιμενουν με το να μειωθουν οι οποιεσ δραστηριωτητεσ εν να πολινουν οι λαγοι και τα περδικια .σε μια μελετη που εκαμαν ελληνεσ επιστημονεσ για την διατροφη τησ αλεπουσ αφου ανοιξαν στα τεσσερα χρονια που διηρκισεν 300 στομαχια πρωτη λεια σε προτημιση εστω και αν εχει και αλλα θηραματα να φαει ειναι ο λαγοσ .υπαρχουν πολλεσ μελετεσ που το δειχνουν οτι πρωτη πρωτιμηση στο διαιτολογιο τησ ειναι ο λαγοσ .ουτε ακουνε τιποτα ουτε καταλαβουν τιποτα οι δικοι μασ παρα μονο αρκουντε στο να λενε και δια στοματοσ υπουργου ακομη οτι σε ορισμενεσ περιοχεσ οι αλεπουδεσ ειναι περισσοτερεσ απο τουσ λαγουσ και σε καποιεσ ειναι ισα ισα.καθε λιγο νεεσ απαγορευμενεσ να γλιτωνη θηραμα για να βρισκη η αλεπου φαει και οχι αδεια για τουτο οχι αδεια για εκεινο και ειδαμε τα αποτελεσματα
ninos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 18:29

Re: Αγριογατες και οι επιπτωσεις που εχει στο θηραμα

Δημοσίευση από ninos »

πε τους τα χρυσοστομε!!!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Αγριογατες και οι επιπτωσεις που εχει στο θηραμα

Δημοσίευση από Anthimos »

Επειδη τον επιασε με την ματσουκα θεωρειται λαθροθηρας? Του δινω και συγχαρητηρια αν τον επιαε με την βερκα διοτι 100 φορες να σιρεις την ματσουκα δεν θα τον παρεις, δεν νομιζω να μπορει να πιανει καθε φορα με την ματσουκα λα


Ρε Νινο τι να μας πει ο φιλος. Εμεις συμφωνουμε με τον Μαριο εν με τα πιο πανω γραφωμενα σου που διαφωνουμε λεβεντη μου μεν παιζεις πελλον.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
ninos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 18:29

Re: Αγριογατες και οι επιπτωσεις που εχει στο θηραμα

Δημοσίευση από ninos »

Συνεχισε να ασχολεισαι με τις ματσουκες και μπορει να σωσεις τους λαγους!! Γιατι δεν προτεινεις να απαγορευτει η φονικη ματσουκα στα εκπαιδευτικα??....σιγουρα θα γλυτωσουν χιλιαδες λαγοι απο τους 50000 χιλιαδες σσιλαριες που εχουν που 10 σσιλους ο καθενας συνολο 500000 σσιλοι καθε σαββατοκυριακο ολοχρονα πιεζουν τους λαγους και σκοτωνονται απο τις μαγκνουμ ματσουκες. Ενω οι νομιμοι 50000 χιλιαδες τζικλαριες δεν γιριζουν οπλο πανω σε λαγο και δεν γινεται καμια ζημια και επισης με το οπλο ειναι πιο δυσκολο να παρεις λαγο αποτι με την ματσουκα την μαγκνουμ
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Αγριογατες και οι επιπτωσεις που εχει στο θηραμα

Δημοσίευση από Anthimos »

ninos έγραψε:Συνεχισε να ασχολεισαι με τις ματσουκες και μπορει να σωσεις τους λαγους!! Γιατι δεν προτεινεις να απαγορευτει η φονικη ματσουκα στα εκπαιδευτικα??....σιγουρα θα γλυτωσουν χιλιαδες λαγοι απο τους 50000 χιλιαδες σσιλαριες που εχουν που 10 σσιλους ο καθενας συνολο 500000 σσιλοι καθε σαββατοκυριακο ολοχρονα πιεζουν τους λαγους και σκοτωνονται απο τις μαγκνουμ ματσουκες. Ενω οι νομιμοι 50000 χιλιαδες τζικλαριες δεν γιριζουν οπλο πανω σε λαγο και δεν γινεται καμια ζημια και επισης με το οπλο ειναι πιο δυσκολο να παρεις λαγο αποτι με την ματσουκα την μαγκνουμ

Τι εννοεις επαιδευτικο ρε φιλε???
Και δεν ασχολουμε μονο με τη πτυχη του τι ζημια καμνει στον λαγο μονο αυτος που συστηματκα τους ψαχνει με την ματσουκα. Αντιλαμβανομαι οτι εχεις αγνοια του αντικειμενου επειδη σε προηγουμενη σου δημοσιευση εγραψες οτι αξιζουν συγχαρητηρια σε αυτον που θα πετυχει τον λαγο με την ματσουκα. Φιλε μου να σε πληροφορησω οτι η ματσουκα ειναι πιο αποτελεσματικη την ωρα που ο λαγος εν μες την κουτση.

Δεν ειμαι απόλυτα εναντιον των εκπαιδευτικων και εν μερει συμφωνω με αυτα που γραφεις. Η διαφωνια προκυπτει στο οτι συνειδητα φερεσαι να υποστηριζεις οτι ορισμενες μορφες λαθροθηριας ειναι λιγοτερο σοβαρες απο αλλες.
Εγω υποστηριζω οτι το να λαθροθηρας κατα οποιοδηποτε τροπο αποτελει κλοπή κατα των υπολοιπων κυνηγων και του υπολοιπου συνολου της κοινωνιας , επειδη ξαναανεφερα οτι η πανιδα ενος τοπου και κατ επέκταση η κυνηγετικη πανιδα δεν αποτελει κτημα αποκλειστικα των κυνηγων αλλα και των υπολοιπων ανθρωπων που ζουν σε μια κοινωνια εστω κι ας μην ειναι κυνηγοι.
Οι κυνηγοι απλα περνουμεαδεια απο το κρατος και κατ επέκταση τον υπολοιπο κοσμο να κυνηγαμε για συγκεκριμενες περιοδους υγκεκριμενοαριθμο θηραματων και συγκεκριμενα θηραματα!
Αν ο οποιοσδηποτε κυνηγα χωρις αδεια λαθροθηρει και το κανει εις βαρος τοσον της φυσης και των θηραματων αλλα και της υπολοιπης κοινωνιας.
Τα εκπαιδευτικα πολυ σωστα πρεπει να ενταχθουν στο πλαισιο διαχειρησης οπως ολες οι δραστηριοτητες στη φυση.
Ενημερωτικα χρησιμοποιω κι εγω ματσουκα στα εκπαιδευτικα σαν στηριγμα ομως και οχι σαν μεσο κυνηγετικης καρπωσης. Επιπλεον εχω φλοπερ αλλα δεν λαθροθηρω την νυκτα.
Δεν βγαινουν 50,000 σιηλαρηδες στα εκπαιδευτικα αλλα ενα μικρο κλασμα αυτου του αριθμου και η εξοδος σκυλλων εξω ειτε ειναι φερμας ειτε λαγοσκυλα ειναι ενα υπέροχο χομπυ.
Σε καμια περιπτωση ομως δεν πρεπει να γινεται συστηματικα σε μια περιοχη. Σε καμια περιπτωση περιοχες πρεπει να δεχονται εμπορους-''εκπαιδευτες"με κοπαθκια σκυλων για δηθεν εκπαιδευση.

Το ταμειο θηρας επιβαλλετεαι να δει θετικα την διατηρηση ΡΕΖΕΡΒΩΝ- ΤΤΕΛΙΑΣΜΕΝΩΝ για εκπαιδευση σκυλιων και οχι να τους διωκει. Αντιθετα πρεπει να τους στηριζει και να συνεργαζεται μαζι τους.

Νομιζω φιλε Νινο οτι περιπου ειμαστε στο ιδιο στρατοπεδο απλα χαθηκαμε στην μεταφραση!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”