Μπεκατσίνια

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
o kalamaras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 28 Οκτ 2010, 17:09
Τοποθεσία: Νέα Ζηλανδία

Μπεκατσίνια

Δημοσίευση από o kalamaras »

Γεια σας συνάδελφοι. Έχω ακούσει μερικές φορές ότι κάποιοι έχουν παίξει μπεκατσίνια. Ξέρει κανείς να μου πει σε τι τόπους μπορεί να συχνάζουν ή τις συνήθειές τους?? Δεν έχω παίξει ποτέ και ήθελα να παίξω 1-2 για την εμπειρία. Έψαξα 2-3 φορές σε τόπους με νερό, Μ1 (κάτω από τις αντένες), όχθες ποταμών που κυλά νερό αλλά ... ούτε πουπουλο.
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Μπεκατσίνια

Δημοσίευση από marinos.a »

o kalamaras έγραψε:Γεια σας συνάδελφοι. Έχω ακούσει μερικές φορές ότι κάποιοι έχουν παίξει μπεκατσίνια. Ξέρει κανείς να μου πει σε τι τόπους μπορεί να συχνάζουν ή τις συνήθειές τους?? Δεν έχω παίξει ποτέ και ήθελα να παίξω 1-2 για την εμπειρία. Έψαξα 2-3 φορές σε τόπους με νερό, Μ1 (κάτω από τις αντένες), όχθες ποταμών που κυλά νερό αλλά ... ούτε πουπουλο.
φίλε μπεκατσίνια θα βρεις σε χώρους που έχει ημιλιμνάζοντα νερά και λάσπες, αμα συγκόψεις τον τόπο να κάνει κουνούπια ειναι πιθανών να βρεις και πουλιά.
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Μπεκατσίνια

Δημοσίευση από Anthimos »

Φιλε τα μπεκατσινια συχναζουν οπου εχει λιμναζοντα νερα και κοντα σε λυμματα απο φαρμες...πρεπει να εισαι και λιγο τυχερος να τους κανεις το σηκωμα πρωτος διαφορετικα φευγουν απο την περιοχη και αντε να δωκεις πανω του.
Επιπλέον αν ειναι η ποικιλια τα μεγαλα που ειναι σχεδον σαν μπεκατσα κρυφουν πολυ και το απλο περασμα περπατητος δεν αρκει για να τα σηκωσεις , χρειαζεται σκυλι.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010, 14:10

Re: Μπεκατσίνια

Δημοσίευση από ΚΥΡΙΑΚΟΣ »

ΕΓΩ ΡΕ ΚΟΠΕΛΙΑ ΛΙΓΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΠΕΞΑ ΜΠΕΚΑΤΣΙΝΙ ΗΤΑΝ ΣΕ ΛΑΣΠΩΜΕΝΑ ΒΡΟΜΙΚΑ ΝΕΡΑ . ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΟΜΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΤΑ ΠΕΤΑΞΑ.
sotiris!129

Re: Μπεκατσίνια

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ζεμενα ρε Κυριακο 1 που επαιξα περσυ ηταν ετσι οπως λαλεις!
ζινο που εβαλε ο Ανθυμος πρην 2 εφτομαες μεσα στο Φορουμ καμια σχεση με ζινο που επαιξα... τουτο εν σαμποσ ζε επιεν πληντιριο ζε μετα το επαιξε :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Μπεκατσίνια

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

τσε εγω επαιξα 3 φορες και τις 3 τα εκοψα ποξο που φαρμα με χιρους μες τα σκατατους
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Μπεκατσίνια

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Στο εξωτερικο απο καποια βιντεο που ειδα εν σε πιο καθαρους τοπους που τα πεζουν...ετσι ειναι??
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Μπεκατσίνια

Δημοσίευση από miky55 »

ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΟΝ ΔΙΑΡΙΖΟ ΕΒΡΙΣΚΑ ΤΑ ΜΕΣ ΤΕΣ ΚΟΛΥΜΠΕΣ ΤΟΥ ΠΟΤΑΜΠΟΥ ΛΟΥΜΕΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΜΕΛΙ ΡΕ ΠΑΙΔΚΙΑ.
Άβαταρ μέλους
o kalamaras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 28 Οκτ 2010, 17:09
Τοποθεσία: Νέα Ζηλανδία

Re: Μπεκατσίνια

Δημοσίευση από o kalamaras »

Ωραίες πληροφορίες, ευχαριστώ τους συναδέλφους. Νομίζω μέσα σε πολύ βρόμικα δε θα πάω να ψάξω..! Προτιμώ κοντά σε κάνα ποταμό, γιατί χωράφια λινασμένα δε ξέρω. Μήπως είναι καλύτερα αμέσως μετά από βροχή που κρατά περισσότερα νερά? Πριν μερικά χρόνια μετά από πολλά νερά είχα δει και 2 παπίρες σε ξεχιλισμένο ποταμό. Ισως αυτά τα πουλιά μετακινούνται μετά τη βροχή και εμφανίζονται και σε μέρη που δεν έχει άλλες φορές. Τα μπεκατσίνια μένουν εδώ όλο το χειμώνα ή μήπως είναι κάποιοι συγκεκριμένοι μήνες που εμφανίζονται?
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: Μπεκατσίνια

Δημοσίευση από LEFKIOS »

o kalamaras έγραψε:Ωραίες πληροφορίες, ευχαριστώ τους συναδέλφους. Νομίζω μέσα σε πολύ βρόμικα δε θα πάω να ψάξω..! Προτιμώ κοντά σε κάνα ποταμό, γιατί χωράφια λινασμένα δε ξέρω. Μήπως είναι καλύτερα αμέσως μετά από βροχή που κρατά περισσότερα νερά? Πριν μερικά χρόνια μετά από πολλά νερά είχα δει και 2 παπίρες σε ξεχιλισμένο ποταμό. Ισως αυτά τα πουλιά μετακινούνται μετά τη βροχή και εμφανίζονται και σε μέρη που δεν έχει άλλες φορές. Τα μπεκατσίνια μένουν εδώ όλο το χειμώνα ή μήπως είναι κάποιοι συγκεκριμένοι μήνες που εμφανίζονται?
Φίλε Χρίστο για θέμα μπεκατσίνια στην Κύπρο θα τα βρεις σε λιμνάζοντα νερά, όχι τρεχούμενα όπως οι ποταμοί. Συνήθως θα τα βρεις σε λίμνες λυμάτων από χοιροστάσια οπού υπάρχει αρκετή τροφή από σκουλήκια που είναι και η κύρια του τροφή. Επίσης θα τα βρεις σε λίμνες με στάσιμα νερά οπού μπορούν να αναπτυχτούν οι γαιοσκώληκες. Μια τέτοια λίμνη με αρκετά μπεκατσίνια είναι η λίμνη της Ορόκλινης δίπλα από τον αυτοκινητόδρομο, είναι όμως απαγορευμένη. Επίσης μπορείς να τα βρεις σε πρόσφατα οργωμένα χωράφια τα οποία δέχτηκαν αρκετές βροχές και είναι λασπωμένα με στάσιμα νερά. Σε αυτά τα χωράφια που είναι μαλακά ευδοκιμή το σκουλήκι που είναι η τροφή του μπεκατσονιού. Στην Κύπρο έρχονται τέλος φθινοπώρου στην πορεία τους προς τα νότια, και αν βρουν καλές συνθήκες τότε μένουν. Περνούν ξανά κατά την επιστροφή τους προς βορρά κατά τους μήνες Μάρτιο και Απρίλιο. Για θέμα του τρόπου κυνηγίου υπόψη σου φίλε Καλαμαρά ότι αναπτύσσει μεγάλη ταχύτητα και με πορεία τεθλασμένης γραμμής, πάντως είναι από τα δυσκολότερα θηράματα. Εγώ όταν ήμουν μικρός , κυνηγός του λάστιχου….. βρήκα ένα τρόπο να πιάνω τα μπεκατσίνια , εφόσον με το λάστιχο δεν τα προλάμβανα. Έπιανα τα αγκίστρια, τα ίσιωνα και έβαλα τους σκουλήκι και έδινα τα με μισίνα όπως το παραγάδι. Το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό, έπιανα 2-3 την ημέρα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”