Αρκοτσουρες

Άβαταρ μέλους
beretta682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: 31 Δεκ 2010, 10:29

Re: Αρκοτσουρες

Δημοσίευση από beretta682 »

έτο ρε παιθκιά... για όσους εν πιστεύκουν, έπαιξα την προχτές :lol: :lol: :lol: :lol:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος beretta682 την 20 Δεκ 2011, 23:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Φιλικά,
Χρήστος
sotiris!129

Re: Αρκοτσουρες

Δημοσίευση από sotiris!129 »

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχχαχαχαχαχαχαχα ρε berretta ανακαλιφτικε το photoshop επερασε η μοδα της paint :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: κουρτιζις μου ζε τον λαγομανια να βαλει αυριο μια φωτογραφια με 5 τραουλους του κορμαζιτη :lol: :lol: :lol:
dimitris savva

Re: Αρκοτσουρες

Δημοσίευση από dimitris savva »

αλοπος εν να εχει πολλες τσιαμε γιατι εν να εχει βατουρα ...τσουροβατουρα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
για αυτο εν λεει ουτε την περιοχη
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Αρκοτσουρες

Δημοσίευση από Anthimos »

Τζαμε που εν οι αρκοτσουρες εσιει τζαι αρκοτραουλλους??? :lol:
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
beretta682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: 31 Δεκ 2010, 10:29

Re: Αρκοτσουρες

Δημοσίευση από beretta682 »

Anthimos έγραψε:Τζαμε που εν οι αρκοτσουρες εσιει τζαι αρκοτραουλλους??? :lol:
ίσιεν ποούλλα ρε κουμπάρε.... Αλλά ελείψαν μου τα μονόβολα τζε έμεινα με τεσ 12άρες :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
που λαλείς φίλε σωτήρη.... εβιάζουμουν να την σάσω εν γιαυτό που την εκαμα με το paint... ηδεμί εν τζαι ήταν να με καταλάβεις.. :lol: :lol: :lol: :D :D :D :D
Φιλικά,
Χρήστος
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Αρκοτσουρες

Δημοσίευση από nature »

Πείτε μας και εμάς κανένα τόπο ρε κοπέλια αλλά να έχει πολλές να πιάσουμε το κοτα.

Χωρίς πλάκα τώρα πολύ λίγες εως ελάχιστες αρκότσουρες υπάρχουν στο δάσος της Κυπαρίσσας στα Φοινοικάρια-Ακρούντα σε πολύ "προσβάσιμες" περιοχές όπως βλέπεται και στις φωτογραφίες από ένα harcore περσινό κυνήγι (όχι για τσουρες :D ). Μια φορά έτυχε να τις δω φέτος στο κυνήγι της φάσσας στο απέναντι βουνό προς Διερώνα. Ήταν 5, 3 μεγάλες 2 πιο μικρές και δεν υπήρχε καμιά περίπτωση να τους κοντέψει κυνηγός. Η μια είχε και άσπρο πάνω της.

Η τσερατογυριση του τραουλλου τι είναι κοπέλια; Σοβαρά εν ξέρω αν και φαντάζομαι εν η καμπανέλα του;

Καλημέρα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nature την 03 Ιαν 2012, 23:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Αρκοτσουρες

Δημοσίευση από Laurona »

Φιλε Nature φανταζομαι εισε της περιοχης?

Ατομα μη τοπακες δυσκολα θα εφταναν εκει που τραβηξες τις φωτο, δυσκολα καν θα τολμουσαν να το σκεφτουν.

Οσο για την τσιερατογυρισην, εγω προσωπικα εν την ξερω ετσι, αλλα πιστευκω οτι ο φιλος μου πιο πανω εννοει το πιο κατω, εγω τοσα χρονια ετσι το καμνω παντως αμα σφαξω κανενα καλο κτηνο.

Οταν εννα σφαξεις τραουλλο( αρσενικη τσουρα , η κλιαρο( αρσενικη κουελλα η προβατο), που εχει ομορφα κερατα, μεγαλα και πολλες φορες γυριστα, τα οποια δεν μπορεσες η αμελησες να κοψεις κατα την ενηλικιωση του ζωου, τοτε το σημειο του κρανιου που τα ενωνει το κοβεις, το αφαιρας και το ξεραινεις στον ηλιο, μετα μπορεις να το διακοσμησεις.

Πολλοι τα αφηνουν πανω στο κρανιο οπως ειναι αλλα δεν το προτιμω εγω.

Τωρα εννα μου πεις τι εννα τα καμεις εννεν?

Αυτο εν γουστο του καθενου, εγω δυο τρεις φορες που εκαμα, εχαρησα τα σε ατομα που μου τα ζητησαν.

Τωρα πια εν εχω, σχεδον εξηληψαμεν το κοπαι στο χωρκο, και κανενα κτηνο το Πασχα που σφαζω ειναι για προσωπικην μας χρησην.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Αρκοτσουρες

Δημοσίευση από 'petros' »

Φιλοι μου εχει και επαρχια λευκωσιας αρκες αλλα πολλα λιγοι ξερουν την περιοχη για το λογο οτι δεν εχει δρομους κοντα και πρεπει να καμεις πολυ περπατημα
Μονο ορισμενοι τοπακες της περιοχης το ξερουν και εχει περιπτωσεις που ξερω οτι καθε πασχα πανε και περνουν 2-3 μιτενες και τσουρες για σουβλα και οφτο.
Τουτες ετουμπαρε 1 κασαπης και εφυγαν του 3-4 ριφκια που μες το αυτοκινητο και δεν εκαταφεραν να τα πιασουν εχει τωρα περιπου 8-9 χρονια και τωρα ειναι 2 κοπαδκια των 10 περιπου
Εχω και βιντεο στο κινητο που τραβηξα μια φορα οταν ημουν κυνηγι στη περιοχη.
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Αρκοτσουρες

Δημοσίευση από nature »

Laurona έγραψε:Φιλε Nature φανταζομαι εισε της περιοχης?

Ατομα μη τοπακες δυσκολα θα εφταναν εκει που τραβηξες τις φωτο, δυσκολα καν θα τολμουσαν να το σκεφτουν.
Φίλε εν είμαι ακριβώς της περιοχής αλλά είμαι κοντά και κυνηγούμε την ευρύτερη περιοχή για λαγό. Δύσκολη, κακοτράχαλη περιοχή που σε φέρνει στα όρια σου και εσένα αλλά και τα σκυλιά. Για να χτυπήσεις θήραμα πρέπει οι τετρακέφαλοι των ποδιών να χτυπήσουν κόκκινο και τα γόνατα μόνιμα σημαδεμένα. Αν κυνήγησες ή είσαι της περιοχής θα το ξέρεις βέβαια.

Οι φωτογραφίες είναι από μια εξόρμηση της τζιήκλας πέρσι όπου είπαμε να κάμουμε όλο τον ποταμό από κάτω στο φράκτη μέχρι πάνω Πραστείο, Περισσότερο για να απολαύσουμε την περιοχή και το ποταμό αφού δεν προσφέρεται για κυνήγι. Εγώ δεν είχα όπλο. Δεν το συνιστώ ούτε σε γνώστες της περιοχής αφού ειλικρινά εκατασκοτωθήκαμε, εν ετέλιωνε ο ποταμός. Ξεκινήσαμε χάραμα και φτάσαμε μετά της 4. Σε πολλά σημεία είναι αδιάβατος και πρέπει να ανέβεις από βουνό για να περάσεις, σε άλλα σημεία το νερό κολύμπονε και έφτανε το ένα μέτρο. Πολλά επικίνδυνα πράματα γιατί αν πάθεις κάτι ούτε ελικόπτερο εν μπορεί να σε βγάλει από εκεί μέσα. Μέχρι τις 12 καλά ήταν μετά που ήρθε η κούραση άσε μεν μου το θυμίζεις....και να σκεφτείς σου τα λέω αυτά εγώ που τα κυνήγια που κάμνω με τους φίλους μου είναι σχεδόν πάντα σε απόκρημνα μέρη. Για την συγκεκριμένη διαδρομή έριξα μαύρο βράχο όχι απλά πέτρα.....

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες για τα τζιέρατα....μακρία απο μας έτσι πράματα :D
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Αρκοτσουρες

Δημοσίευση από πανικος »

μια χρονια πηγαμε νεο χωριο στην παφο στις σμυγιες για φασσα απο το σαββατο.πιασαμε κουβεντα με ενα γερο πανω στο γαιδουρι και τον ρωτησα αν οι αιγιες που ειδαμε προηγουμενος πανω στο βουνο ανηκαν σε καποιον.απαντησε ειναι δικες μου.με απορια τον ρωτησα πως τισ ξεχωριζει ετσι νεκατωμενες πας τα βουνα.μου απαντησε οπως ξεχωριζει η μανα τα μωρα της.εγω ειπα μα περιπαιζει μας ο γερος.περασε λιγη ωρα με κουβεντα και μου λεει ατε ειναι ωρα να τες μαντρησω.σφυρισε μια φορα και σε λιγα λεπτα κατεβηκε ολοκληρο κοπαδι απο το βουνο και τον ακολουθησε :!:
πολλες φορες νομιζουμε οτι ειναι αγριες οι τσουρες μην μπειτε στον πειρασμο να τις πιασετε μπορει να εχουν GPS τζε ποιος τα βαλλει με τον βοσκο που του πηραν τα μωρα του :o
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”