ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
demetris-demetriou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: 09 Ιαν 2011, 20:48
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από demetris-demetriou »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΝΔΗΜΙΚΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ ΦΕΤΟΣ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
sotiris!129

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από sotiris!129 »

κατα την αποψη μου... περδικια ειναι κατα πολι αφ3ιμενα απο περσυ, οι λαγοι στες αρχες παρολο που εδι3αν πως ηταν κατα πολι καλιτερη χρονια απο περσυ 3αφνικα ε3αφανιστικαν!
εχτες ολοημερο κυνηγι απο τες 6¨30 το προι ως τες 5:00 που νυχτονει δεν εκατσαμε λεπτο αλα3αμε 5 τοπους! επιασαμε 1 μαλαι μονο ζε επροσικοστικε μας! σε μια σιζητηση που ειχαμε με αλλους φανατικους και αποκλιστικους λαγοκυνηγους τα αποτελεσματα ηταν απελπιστικα! (και δεν μιλο για λαγοκυνηγους stil "κοκκινοχοριατοκυνηγο") αλλα για κυνηγους που κυνηγουν το λαγο καβαλα στα σκυλια τους 2-3 ατομα maximum αριθμος κυνηγον!
σε μια αλλη σιζητηση με το φιλο Rai που ειχαμε σημερα ελεγαμε πως και να εβρουμε λαγο εν να λιπηθουμε να τον παιξουμε γιατι εν κριμα ζε πως του χρονου δεν 8α εχει καθολου λαγους!
σοβαρα εχτες μονο και μονο που τα χιλιομετρα που επερπατισα 2 ατομα 3 σκυλια οργοναν κιριολεχτικα εδικεουμασταν ασεν και κουτουρου να πατισουμε 1 λαγο, ποσο μαλον να τον εβρουν οι σκυλοι που ειναι εμπηρα λαγοσκυλα!
χαιρομε που επρολαβα ασεν να ζησω το κυνηγι λαγου αλλα λυπαμε που ΑΝ καμω γιο δεν θα εχει την εφκερια να κυνηγισει αυτο το ορεο θηραμα! γιατι ετσι οπως παμε σε λιγα χρονια δεν θα εχει ουτε 1!!!
sotiris!129

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από sotiris!129 »

α Αρηστε θα ηταν καλο να κανεις κατι σαν διμοσκοπιση οταν τελειοσει το κυνηγι του ενδυμηκου αλλα με αρι8μους σχετικα με την καρποση τον μελον του φορουμ γιατι ζινα της θηρας εν εχουν ειποθεση!
ο καθενας μας να βαλει τον αρηθμο του καθε θηραματος που επαιξε να το υποβαλει αλλα να μην φενεται τη επαιξε ο καθενας 3εχοριστα για αποφιγη ανταγονισμου! να βλεπουμε μονο το γενικο αποτελεσμα, πχ στα 38 ατομα που εκαμαν τη δημοσκοπισι επαιξαν 50 λαουσ 150 περτιζια 30 φραγκολινες 10 μπεκατσες! αρα 50/38 150/38 30/38 10/38 φκενει πως επαιξαμε που 1.5 λαους 45 περτιζια μπλα μπλα μπλα ανα κυνηγο!
Αλεκτορίς
Full Member
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 19:53

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από Αλεκτορίς »

Για να είναι πιο εγκυρη η δημοσκόπιση (όσον αφορά το πληθυσμό του ενδημικού) εν καλύτερα να ρωτά πόσα έπρεπε να πέξουμε :lol:
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από πανικος »

ρε κοπελια τελικα οπιος θελει να δωσει παραδειγμα για κακους κυνηγους και παλιοπαρεες λαλει οπως το σωτηρη πιο πανω { styl κοκκινοχωριατοκυνηγοι}

ενταξει εχουμε ατομα οπως σε καθε μερος της κυπρου που ειναι κρεατοσυλλεκτες που εν μαλακες που εν γαδαροι αλλα τελικα εχουμεν τζε πολλους που εν κρυφοι.κανει ολαν με τους κοκκινοχωρκατες επρησετε μας.παντως απο τες καταγγελιες της θυρας για λαθροθηριες ειναι και μεσα στο φορουμ γραμμενες οι παραπανω ειναι που αλλα μερη της κυπρου.
προσωπικα και απο τον στρατο και μεσα απο τα 35 μου χρονια οι πιο προσιτοι και εμπιστοι και φιλοξενοι που μπορεις να εχεισ σε αυτους εμπιστοσυνη γενικα ειναι οι κοκκινοχωριατες.αν σε ορισμενους δεν αρεσουν και μας θεωρουν ξενους οι κρεατοσυλλεκτες βασικα στα αρ@...α μασ.καλημερα ;)
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από GiorgosT »

πανικος έγραψε:ρε κοπελια τελικα οπιος θελει να δωσει παραδειγμα για κακους κυνηγους και παλιοπαρεες λαλει οπως το σωτηρη πιο πανω { styl κοκκινοχωριατοκυνηγοι}

ενταξει εχουμε ατομα οπως σε καθε μερος της κυπρου που ειναι κρεατοσυλλεκτες που εν μαλακες που εν γαδαροι αλλα τελικα εχουμεν τζε πολλους που εν κρυφοι.κανει ολαν με τους κοκκινοχωρκατες επρησετε μας.παντως απο τες καταγγελιες της θυρας για λαθροθηριες ειναι και μεσα στο φορουμ γραμμενες οι παραπανω ειναι που αλλα μερη της κυπρου.
προσωπικα και απο τον στρατο και μεσα απο τα 35 μου χρονια οι πιο προσιτοι και εμπιστοι και φιλοξενοι που μπορεις να εχεισ σε αυτους εμπιστοσυνη γενικα ειναι οι κοκκινοχωριατες.αν σε ορισμενους δεν αρεσουν και μας θεωρουν ξενους οι κρεατοσυλλεκτες βασικα στα αρ@...α μασ.καλημερα ;)
και εγω με την σειρα μου εχω να πω οτι σαπια μηλα εχει παντου.
εχω γνωρισει και καλους και αμπαλατος σε ολες τις επαρχιες!!!
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από πανικος »

GiorgosT έγραψε:
πανικος έγραψε:ρε κοπελια τελικα οπιος θελει να δωσει παραδειγμα για κακους κυνηγους και παλιοπαρεες λαλει οπως το σωτηρη πιο πανω { styl κοκκινοχωριατοκυνηγοι}

ενταξει εχουμε ατομα οπως σε καθε μερος της κυπρου που ειναι κρεατοσυλλεκτες που εν μαλακες που εν γαδαροι αλλα τελικα εχουμεν τζε πολλους που εν κρυφοι.κανει ολαν με τους κοκκινοχωρκατες επρησετε μας.παντως απο τες καταγγελιες της θυρας για λαθροθηριες ειναι και μεσα στο φορουμ γραμμενες οι παραπανω ειναι που αλλα μερη της κυπρου.
προσωπικα και απο τον στρατο και μεσα απο τα 35 μου χρονια οι πιο προσιτοι και εμπιστοι και φιλοξενοι που μπορεις να εχεισ σε αυτους εμπιστοσυνη γενικα ειναι οι κοκκινοχωριατες.αν σε ορισμενους δεν αρεσουν και μας θεωρουν ξενους οι κρεατοσυλλεκτες βασικα στα αρ@...α μασ.καλημερα ;)
και εγω με την σειρα μου εχω να πω οτι σαπια μηλα εχει παντου.
εχω γνωρισει και καλους και αμπαλατος σε ολες τις επαρχιες!!!
φιλε μου τα σαπια μηλα παντου κ.τ.λ τα εχουμε πει πολλες φορες εσυ μπορει να το εννοας,
ορισμενοι δαμεσα ομως ειναι κολλημενα τα ττελουκια τους με τους κοοκινοχωρκατες και πολλοι που καμνουν πολλες δηλωσεις και σε οτι θεμα ανηκτη εν μεσα να απαντησουν τζε καμνουν τζε τους ειδημονες σε ολα δεν ξερω τι προσπαθουν να καμουν/μηπως να ανοιξουν εχθρες μεταξυ επαρχιων οπως τες μαππες που πετασσουν πετρες ο ενασ του αλλου?
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
master
Full Member
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 06:30

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από master »

Παιδιά καλή σας μέρα,

Πανίκο έχεις δίκαιο σε μεγάλο βαθμό και για αυτό σε πνίγει το δίκαιο, αλλά πιστεύω ότι θα πρέπει να κρατήσουμε σε αυτό το forum ένα επίπεδο, οπόταν προσέχετε τι γράφετε.
Η αλήθεια κατά την γνώμη μου είναι ότι απαράδεκτους "συνάδελφους κυνηγούς" έχουμε από όλες τις επαρχίες και όχι μόνο από τα κοκκινοχώρια. Απλά επειδή κάποια ακραία πράγματα στο κυνήγι (λόγω μελάγου πάθους ίσως) έγιναν τα τελευταία χρόνια από άτομα από τα κοκκινοχώρια σας έμεινε η ρετσινιά. Στο χέρι σας είναι να το διορθώσετε.


Στο θέμα μας, πιστέυω ότι τα περδίκια φέτος είναι στα ίδια επίπεδα ή λίγο περισσότερα από πέρσι αλλά ο λαγός έχει σοβαρή μειωση.

Χαιρετώ,
Άβαταρ μέλους
demetris-demetriou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: 09 Ιαν 2011, 20:48
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από demetris-demetriou »

Φίλοι - συνάδελφοι κυνηγοί ΜΗΝ ασχολείστε με τις λεπτομέρειες
1. Απο που ειναι η καταγωγή του κάθε κυνηγου που κυνηγα με 10 , 20, 30 σκύλλους
2. Αν έχουν σκοπούς να στέκονται γυρώ τους κ.τ.λ
3. Αν κτύπησε ενας κυνηγός σε μια εξόρμηση 1-2 περδίκια παραπάνω

Συμφωνώ και επαυξάνω ότι όλα ειναι σημαντικά αλλά η ουσία ποια είναι στο τέλος της ημέρας ?

1.Ριζική πάταξη Λαθροθηρίας
2.Τι μέτρα πέρνουν οι αρμόδιοι φορείς (Ταμείο Θήρας -Υπουργείο Εσωτερικών - Σύνδεσμοι κ.τ.λ) για την μελέτη και εμπλουτισμό του θηράματος?

Φίλε Σωτήρη (απλά επειδή το ανάφερες δεν εχω κάτι προσωπικό μαζί σου) ΟΧΙ ΜΟΝΟ Ο ΓΙΟΣ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΠΑΜΕ ΟΥΤΕ ΕΣΥ ΣΕ 1 , 2 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΠΟΛΛΗ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΦΤΕΡΟ//////

ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΜΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ. ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΟΥΜΕ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΟΥΤΕ ΣΚΥΛΟΥΣ ΟΥΤΕ ΟΠΛΑ ΟΥΤΕ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΑΝ.
sotiris!129

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από sotiris!129 »

πανικος έγραψε:ρε κοπελια τελικα οπιος θελει να δωσει παραδειγμα για κακους κυνηγους και παλιοπαρεες λαλει οπως το σωτηρη πιο πανω { styl κοκκινοχωριατοκυνηγοι}

ενταξει εχουμε ατομα οπως σε καθε μερος της κυπρου που ειναι κρεατοσυλλεκτες που εν μαλακες που εν γαδαροι αλλα τελικα εχουμεν τζε πολλους που εν κρυφοι.κανει ολαν με τους κοκκινοχωρκατες επρησετε μας.παντως απο τες καταγγελιες της θυρας για λαθροθηριες ειναι και μεσα στο φορουμ γραμμενες οι παραπανω ειναι που αλλα μερη της κυπρου.
προσωπικα και απο τον στρατο και μεσα απο τα 35 μου χρονια οι πιο προσιτοι και εμπιστοι και φιλοξενοι που μπορεις να εχεισ σε αυτους εμπιστοσυνη γενικα ειναι οι κοκκινοχωριατες.αν σε ορισμενους δεν αρεσουν και μας θεωρουν ξενους οι κρεατοσυλλεκτες βασικα στα αρ@...α μασ.καλημερα ;)
Ε πανικο μου που επροσβαλτικες, 1 σου λαλο ειμαι Βαροσιοτης, οι δικοι μου (προσφιγες μενουν Παραλιμνι) αρα ειμαι ζεγω κοτσινοφτερνος ασχετου που μινισκο τωρα!
οσο για το κωτσινονωρκατοκυνηγο δυστιχος τα 3/4 τον κυνηγον που κυνηγουν οσο και αν μας ντροπιαζει με αυτο τον κακο τροπο 20 ατομα- 50 σκυλοι-αποκλισμοι βουνον-διο3η αλλον κυνηγον και τα λιπα ειναι συνχωριανοι μας! οσο και αν μας ντροπιαζει τουτο ειναι πραγματικοτιτα!(δεν ειναι λαθροθηρια για να καταγκελτουν)
καλημερα σας
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”