ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
demetris-demetriou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: 09 Ιαν 2011, 20:48
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από demetris-demetriou »

nik έγραψε:Ρε παιδια με ολα αυτα που λέτε για λαθροθηρία , πρόστιμα , νόμους κλπ συμφωνούμε και είναι σωστα.

Αλλά το να λέμε εγώ πληρώνω 76 ευρώ και απαιτώ να έχει θήραμα... δεν νομίζω ότι στέκει.

Δηλαδή πληρώνω 76 ευρώ και πρέπει να παίζω την χρονιά μέσο όρο 10 φάσες , 5 τρυγόνια , 15 ορτύκια , 20 πέρτικους 2 λαγους και 200 τζιήκλες ?

Αν ήταν με όσα πληρώναμε θα καρπωνόμασταν λιγότερα θηράματα απο ότι τώρα.

Θήραμα πρέπει να έχει όχι γιατί πληρώνουμε 76 ευρό αλλά γιατί αν δεν γίνονται κάποια πράγματα λάθος το θήραμα θα αυξάνεται.
ΦΙΛΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 76 Ή ΤΑ 176 Ή ΤΑ 276 ΕΥΡΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ.
ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ( ΟΣΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ) ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΝΑ "ΒΛΕΠΕΙΣ" ΘΗΡΑΜΑ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ 76 ΕΥΡΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΝΟΥΜΕ ¨"ΚΡΕΑΣ" ΑΞΙΑΣ 40 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΕΚΤΕΣ ΑΛΛΑ ΚΥΝΗΓΟΙ ΚΑΙ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΣ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Ο ΣΚΥΛΛΟΣ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΕΝΑ ΠΕΡΔΙΚΙ Ή ΕΝΑ ΟΡΤΥΚΙ ΚΑΙ ΑΣ ΜΕΝ ΤΟ ΠΑΙΞΩ!!!!!
ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΝΟΥΝ 50.000 ΠΕΡΔΙΚΙΑ ΟΥΤΕ 200.000 ΠΕΡΔΙΚΙΑ ΕΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΖΗΤΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΜΕΛΕΤΗ ΑΠΟ ΕΞΙΔΕΙΚΕΥΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ Η ΘΗΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΝΑ ΤΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΙΠΟΤΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ.
ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΜΕ ΤΗΝ ΘΗΡΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΘΕΜΑ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΟΛΟΚΛΗΡΗΣ. "ΠΑΡΑΝΟΜΙΕΣ" ΟΠΩΣ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΛΕΒΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΑΕΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΦΥΛΑΚΗ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ ΚΛΕΒΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΦΥΣΗ" ΜΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ !!!!!!!!
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από KINIGOSS »

η λαθροθηρια στην κυπρο δεν θα σταματισει ποτε
οσο εχουν συμφεροντα καπιοι απο τους πουμεσα
φτεμε ομως πολυ και εμεις σαν κυνηγοι που ειμαστε εντλος ανοργανοτοι και δεν απετουμε τπτ
ακουμεν τους μονο και οτι μα@@@κια δικεολογια μας πουν σιωπουμε.Αμα μαζεφτουν οι δικαιολογιες που ακουμε καθε χρονο για την καταντια του κυνηγιου της κυπρου γραφετε η καλυτερη σατιρικη εκπομπη.
λογια λογια και τπτ αλλο
sotiris!129

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ε nik μου πανω κατω νομιζω ο καθε κυνηγος απο εμας εχει το δικο του κοτα καθε χρονο... εν να παει την μια χρονια λιο πανω λιο κατω αλλα σε γενικες γραμμες ζιαμε εν να ενει!
εγω πχ τα τελευτεα χρονια γραφω αναλιτηκα τι/ποτε/και που το απαιξα!
ειχα γραψει σε ενα αλλο ποστ οτι εχει δεν εχει ζικλες εγω 8α παιξω 150-200 πουλια το χρονο
εχει δεν εχει λαγους θα παιξω 1-2 το χρονο 1-2 φραγκολινες 2-4 μπεκατσες 18-25 περτιζια
αλλα αποκλειεται να παιξω 5 λαους γιατι οσο τυχερος και να ειμαι οι εικανοτιτες του σκυλου μου και εμενα ζινες ενει για τα standar της κυπρου! αποκλειεται να αυ3ιθει το θηραμα τοσο πολλα μεσα σε 1 χρονο που να περπατω ζε να πατω τους λαους η τα περτιζια ζε να παιξω πολλα παραπανω!

το 8εμα δεν ειναι ομως να αφ3ιθει το θηραμα για να αφ3ισω το μεσο ορο καρποσης μου το χρονο αλλα αλλο να παενεις κυνηγι ζε να βλεπεις γιρω σου κυνηγους που να εν καρπομενοι με λαγους και πετραχιλια ζε να λαλεις μασιαλα ρε εχει πραμα το βουνο! ζε αλλο να παενεις στο βουνο ζε που τους 4 κυνηγους που βλεπεις οι 3ς να εν παπαγαλοι ζε ο 4ς να κρατα 1 περτιζι! τοτε πεφτει η ψυχολογια σου ζε εν εχεις ουτε εσυ ορε3η να περπατησεις γιατι νιο8εις πως περπατας ανουσια!

την περασμενη κηριακη ειμουν σε μια περιοχη και εκρεμασα 3 περτιζια ζε 1 ζικλα- παω σε μια αλλη περιοχη και η τυχη καθαρα μου χαμογελασε και εβαλα ακομα 1 περτιζι (το μοναδικο που ειδα ζιαμε, μπορει να μεν εχει αλλο)στο περτικοδετι μου 1 φασα ζε 2 ζικλες! οταν πιγα στο αυτοκινητο και εβγαλα τον περτικοδετι ε3ω για να βγαλω φωτογραφια για το φορουμ και ειδα πως με κιταζαν οι αλλοι κυνηγοι της περιοχης που εκρατουσαν ουλι μερα 1-2 ζικλες ελισεν τους η μιλα μου αρκεψαν εροτουσαν με σαμπος ζε ειβρα χρυσαφι "μα εχει ετσι περτιζια δαμε? μα ποσα επαιξες μα που τα ειβρες, οι ρε για να φκαλει τοσα τουτος ο σκυλος και εμεις ουλι μερα να μεν ειδαμε 1 μασιαλα, εβαλα τα μονομιας μες το αυτοκινητο ζε ουτε φωτογραφια εν τα εφκαλα ζιαμε, ζε ηρτα σπιτι που την ντροπη μου! αντραπικα οχι γιατι επαιξα θηραμα αλλα γιατι ειθελα να τους πω που τα ειβρα αλλα δεν ειπα γιατι μετα εν να ενεκρονε και η περιοχη που παω κυνηγι εγω!!
Άβαταρ μέλους
nik
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011, 17:54

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από nik »

sotiris!129 έγραψε:ε nik μου πανω κατω νομιζω ο καθε κυνηγος απο εμας εχει το δικο του κοτα καθε χρονο... εν να παει την μια χρονια λιο πανω λιο κατω αλλα σε γενικες γραμμες ζιαμε εν να ενει!
εγω πχ τα τελευτεα χρονια γραφω αναλιτηκα τι/ποτε/και που το απαιξα!
ειχα γραψει σε ενα αλλο ποστ οτι εχει δεν εχει ζικλες εγω 8α παιξω 150-200 πουλια το χρονο
εχει δεν εχει λαγους θα παιξω 1-2 το χρονο 1-2 φραγκολινες 2-4 μπεκατσες 18-25 περτιζια
αλλα αποκλειεται να παιξω 5 λαους γιατι οσο τυχερος και να ειμαι οι εικανοτιτες του σκυλου μου και εμενα ζινες ενει για τα standar της κυπρου! αποκλειεται να αυ3ιθει το θηραμα τοσο πολλα μεσα σε 1 χρονο που να περπατω ζε να πατω τους λαους η τα περτιζια ζε να παιξω πολλα παραπανω!

το 8εμα δεν ειναι ομως να αφ3ιθει το θηραμα για να αφ3ισω το μεσο ορο καρποσης μου το χρονο αλλα αλλο να παενεις κυνηγι ζε να βλεπεις γιρω σου κυνηγους που να εν καρπομενοι με λαγους και πετραχιλια ζε να λαλεις μασιαλα ρε εχει πραμα το βουνο! ζε αλλο να παενεις στο βουνο ζε που τους 4 κυνηγους που βλεπεις οι 3ς να εν παπαγαλοι ζε ο 4ς να κρατα 1 περτιζι! τοτε πεφτει η ψυχολογια σου ζε εν εχεις ουτε εσυ ορε3η να περπατησεις γιατι νιο8εις πως περπατας ανουσια!

την περασμενη κηριακη ειμουν σε μια περιοχη και εκρεμασα 3 περτιζια ζε 1 ζικλα- παω σε μια αλλη περιοχη και η τυχη καθαρα μου χαμογελασε και εβαλα ακομα 1 περτιζι (το μοναδικο που ειδα ζιαμε, μπορει να μεν εχει αλλο)στο περτικοδετι μου 1 φασα ζε 2 ζικλες! οταν πιγα στο αυτοκινητο και εβγαλα τον περτικοδετι ε3ω για να βγαλω φωτογραφια για το φορουμ και ειδα πως με κιταζαν οι αλλοι κυνηγοι της περιοχης που εκρατουσαν ουλι μερα 1-2 ζικλες ελισεν τους η μιλα μου αρκεψαν εροτουσαν με σαμπος ζε ειβρα χρυσαφι "μα εχει ετσι περτιζια δαμε? μα ποσα επαιξες μα που τα ειβρες, οι ρε για να φκαλει τοσα τουτος ο σκυλος και εμεις ουλι μερα να μεν ειδαμε 1 μασιαλα, εβαλα τα μονομιας μες το αυτοκινητο ζε ουτε φωτογραφια εν τα εφκαλα ζιαμε, ζε ηρτα σπιτι που την ντροπη μου! αντραπικα οχι γιατι επαιξα θηραμα αλλα γιατι ειθελα να τους πω που τα ειβρα αλλα δεν ειπα γιατι μετα εν να ενεκρονε και η περιοχη που παω κυνηγι εγω!!
Φίλε μου συμφωνώ μαζί σου... το είπα απο την αρχή.

Πρέπει να έχει θήραμα πολύ περισσότερο απο ότι έχει...

Όχι γιατί πληρώνω όμως 76 ευρο για να κάνω το πάθος μου (άλλωστε μου στοιχίζει παρα παρα πολυ περισσότερο) αλλά γιατί άν ο καθένας σεβόταν όπως εσύ την φύση- το θήραμα και δεν παρανομούσε τότε θα υπήρχε πολύ περισσότερο θήραμα...Και επειδή δεν μπορούν να το κάνουν όλοι αυτό , γι αυτό έπρεπε να είναι αυστηρότεροι οι νόμοι και οι ποινές για τους παρανομούντες.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από kypros »

Το κυνηγιετικο συστημα στη κυπρο ειναι μοναδικο στο κοσμο αλλα νοσει.Ειναι ενα συστημα κυνηγιου 100% ελευθερο, δηλαδη χωρις ρεζερβες και συλλογους ομως αυτο το κανει να ειναι και χωρις επαρκη διαχειριση. Επιπροσθετα με αυτο εχουμε την πιο φτηνη αδεια κυνηγιου ανα το παγκοσμιο ( εγω στη θεσαλλονικη θα πληρωσω 130 ευρο για να βγαλω αδεια απλα για μια περιοχη ενος κυνηγιετικουνσυλλογου, εαν θελεις ολη το χωρα ειναι πολλα παραπανω). Επιπροσθετα και με αυτο εχουμε την πιο μεγαλη πικνοτητα κυνηγων ανα τετραγονικο χιλιομετρο σε ολη την ευρωπη. Και επιπροσθετα εχουμε την λαθροθηρια, 50000 χιλιαδες κυνηγιου στη πλειοψηφια χωρις παιδεια και περιμενουμε μετα που ολα αυτα να εχει θηραμα ακοπο.

Ειναι με μαθηματικη ακριβεια που υπαρxει ελλειψη θηραματος. Σε καμια χωρα του κοσμου που υπαρχει θηραμα δεν εχουν ολα αυτα τα χαρακτηριστηκα μαζεμενα.
Ειναι η φορμουλα μας λαθος και τουλαχιστον καποιοι απο τους παραγοντε πιο πανω πρεπει να αλλαξουν.

Σε ενα υγειες συστημα κυνηγιου για να καρπονεσουν τοσα θηραματα ολοχρονα οσα κτυπα ο μεσος κυνηγος στη κυπρο θα επρεπε να πληρωνεις πολλα παραπανω για την αδεια σου αλλιως δεν θα μπορουσε να υπαρχει συνεχεις επαρκεια.
Οπως εν τα πραματα ειναι θαυμα που υπαρχουν και οσο θηραματα εχουμε στη κυπρο. Δεν υπαρχει σεβασμος στο θηραμα ουτε στη νεκρη περιοδο με τα διαφορα που συμβαινουν ουτε κατα την διαρκεια κυνηγιου.

Νομιζουμε οτι τα θηραματα εν να βλαστουν δια μαγειας και εμεις θα παιζουμε ακοπα ....του λαγου του συμπεριφεριφερομαστε σαν να ειναι το πιο επιβλαβες πραμα στο πλανητη που πρεπει οπου υπαρχει και με οπιο μεσο ολοχρονα να εξολοθρευετε.....ε καπου συντομα θα το πετιχουμε
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
sotiris!129

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από sotiris!129 »

για μενα μονο καπια πραματα οριστικα πρεπει να γινουν για να αλαξη τουτι η κατασταση!
1)να γινουν πιο αφστηρες ποινες για τους παρανομουντες (δεν θα τους αποτρεψει γιατι ετσι ειμαστε τουλαχιστο να πιανουμε παραπανω λεφτα που την λαροθηρια και να επενδιοντε σε αλλους τροπους αυξισης του θηραματος)
2)ειμαστε 50 000 κυνηγιοι να κοπουν αδειες σε λαθροθηρες επαοριστο και να δισκολεψουν τες αδειες σε νεαρα ατομα αντι να πιανουν αδεια 2-3000 ατομα το χρονο να πιανουν 1000! (πολλα σιμαντικο)
3)να απελεφ8εροσουν 2 τουλαχιστο νεα ειδη θηραματος πχ φασιανους γιατι τους εχουμε στο χαρτη???γιατι να μεν τους εχουμε και στη φυση ετσι μεγαλι μαζα κυνηγον θα αφοσιοθει σε αυτο το κυνηγι και θα αφισει να αναπνεφσουν τα αλλα θηραματα οπως λαγοι και περδικια! μεγαλη μα πολλα μεγαλη μαζα αγριον φασιανον να απελεφθεροθει σε συνκεκριμενα στρατιγικα σημια ΠΧ νεκρα ζωνη!!!
4) να ξαναξεκηνηση το κυνηγι της αλεπους σε ολες τες χωρες εχτος εμας επιτρεπεται! καταπολεμιση κορακοιδον και ποντικας!
5) να προσλαβουν ακομα 200 θηροφιλακες! και αν αυξισουν την τιμη της αδειας στα 100-120 ευρο για να πληρονουνται οι θηροφιλακες!
6) να απαγορευτη η μεταφορα περαν τον 3 σκυλον ανα αυτοκινητο! ετσι δεν θα βλεπεις κοπαδια σκυλον στα βουνα 20 κυνηγοι =4 αυτοκινητα =12 σκυλοι! ενο τωρα βλεπεις 4 αυτοκινητα =20 ατομα = 30 σκυλοι!
7) να μιωθουν οι κυνηγετικες εξωρμισεις σε 17, 2 εξωρμισεις που θα χανουμε εμεις ειναι ζωη σε πολλα θυραματα που καταφεραν να επιβιοσουν μετα απο 2 μηνες κυνηγιου!
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από KINIGOSS »

sotiris!129 έγραψε:για μενα μονο καπια πραματα οριστικα πρεπει να γινουν για να αλαξη τουτι η κατασταση!
1)να γινουν πιο αφστηρες ποινες για τους παρανομουντες (δεν θα τους αποτρεψει γιατι ετσι ειμαστε τουλαχιστο να πιανουμε παραπανω λεφτα που την λαροθηρια και να επενδιοντε σε αλλους τροπους αυξισης του θηραματος)
2)ειμαστε 50 000 κυνηγιοι να κοπουν αδειες σε λαθροθηρες επαοριστο και να δισκολεψουν τες αδειες σε νεαρα ατομα αντι να πιανουν αδεια 2-3000 ατομα το χρονο να πιανουν 1000! (πολλα σιμαντικο)
3)να απελεφ8εροσουν 2 τουλαχιστο νεα ειδη θηραματος πχ φασιανους γιατι τους εχουμε στο χαρτη???γιατι να μεν τους εχουμε και στη φυση ετσι μεγαλι μαζα κυνηγον θα αφοσιοθει σε αυτο το κυνηγι και θα αφισει να αναπνεφσουν τα αλλα θηραματα οπως λαγοι και περδικια! μεγαλη μα πολλα μεγαλη μαζα αγριον φασιανον να απελεφθεροθει σε συνκεκριμενα στρατιγικα σημια ΠΧ νεκρα ζωνη!!!
4) να ξαναξεκηνηση το κυνηγι της αλεπους σε ολες τες χωρες εχτος εμας επιτρεπεται! καταπολεμιση κορακοιδον και ποντικας!
5) να προσλαβουν ακομα 200 θηροφιλακες! και αν αυξισουν την τιμη της αδειας στα 100-120 ευρο για να πληρονουνται οι θηροφιλακες!
6) να απαγορευτη η μεταφορα περαν τον 3 σκυλον ανα αυτοκινητο! ετσι δεν θα βλεπεις κοπαδια σκυλον στα βουνα 20 κυνηγοι =4 αυτοκινητα =12 σκυλοι! ενο τωρα βλεπεις 4 αυτοκινητα =20 ατομα = 30 σκυλοι!
7) να μιωθουν οι κυνηγετικες εξωρμισεις σε 17, 2 εξωρμισεις που θα χανουμε εμεις ειναι ζωη σε πολλα θυραματα που καταφεραν να επιβιοσουν μετα απο 2 μηνες κυνηγιου!
Σωτηρη συμφωνω μαζι σου!! επισεις η γνωμη μου ειναι οτι πρπει κατι να γινει με τον λαγο κατι με την εκτροφη και με την τιμη του πχ να εχει κυπριακους εκτροφης φτηνους να φαει ο κοσμος να σπασει να πνασουμεν που τους νυστηκους τους λαθροθηρες αλλα και που τους διαγωνισμους με το δυσκολοβρετο θηραμα και τοσα αλλα κακα που γινοντε.Αλλα δυστηχος οι αρμοδιοι μας δεν δεχοντε αυτες τις αλλαγες ξερετε γιατι? money !!!! καπου θα χασουν .εε και εν καλυτερα να εχει το ψηγειο του νομημου κυνηγου λαγους? οξα η τραπεζα του μαφια λιρες?
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από AndreasDr »

Φίλε Σωτήρη συμφωνώ στα μέτρα που λαλείς 100% αλλά θέλω να προσθέσω ακόμα ένα που θεωρώ πολλά σημαντικό, έλεγχος στα ενεξέλεκτα και αυθέρετα σπίτια-εξοχικά, που έχουν ως επακόλουθο την ασφαλτοποίηση δρόμων και απαγόρευση περιοχών!

Πρίν λίο επήα περίπατο(χωρίς σκύλλο) να "ανιχνεύσω" μια περιοχή που θα επηεννα άυριο και πάω 1-2 εξορμήσεις τον χρόνο. Κόφκω την κούρβα και θωρώ ταπέλλες απαγορευμένη, αννοίω το χάρτη και όντως θωρώ οτι εκλεισε φέτος. Εγυρισέ μου πολλά και εξεκίνησα να φύω όσπου και είδα στην αυλή μιου εξοχικού έναν τύπο και επήα κοντά. Είπα του οτι τάχα επήα για μανητάρκα και στην κουβέντα είπα του οτι τάχα εν είμαι κυνηγός και ερώτησα τον "μα εκάμαν την απαγορευμένη?" και η απάντηση ήταν "ντα έχει 2 χρόνια που στέλλω επιστολές σε 2-3 υπουργεία, εκούντησα ποτσι ποδά και επιτέλους εκλείσαν την. Οι ολάν εννάρκουμε τα Σαββατοκυρίακα μου να πνάσω και να χω τους πελλους που το πρωί ξημέρωμα τακκα τούκκου σιηπεθκες" και ξαναρωτώ "α επαίζαν πας το σπίτι" και απαντά "οι ρε κουμπάρε διότι εν βουνό που πάνω και εν πιάννουν τα σκάγια, αλλά εν μας αφήνναν να τσιμηθούμε". Έφυα με πολλή παράπονο, δεν έχει άλλο σπίτι η περιοχή και είναι 2κμ απο χωριό και άσφαλτο, έθελα πολλά να του πω "καλά ρε μ....κα ερώτησες κανένα πριν το κτίσεις??" γιατί δηλαδή όποιος πάει και κάμει ένα ξύλενο αυθαίρετο πρέπει να απαγορεύσουν το κυνήγι?? Γιατί στο εξωτερικό σε πολλές χώρες υπάρχουν βουνά που απαγορεύεται να κτίσεις λόγο του κυνηγίου? Έχουν νόμους που λαλούν οτι στην τάδε περιοχή απαγορεύονται τα εξοχικά, αν είναι για κυρίως κατοικία και δέν έχεις αλλού οικόπεδο τότε το κράτος το απαλλτριώνει και σου διά αλλού οικόπεδο. Εμείς μέχρι να φτάσουμε σε τέτοιο επίπεδο, τα μόνα βουνά που θα μέινουν άγρια και παρθένα θα είναι κάτι τιτσίρικα πάνω στο Τρόοδος που είναι κρατικά.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
demetris-demetriou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: 09 Ιαν 2011, 20:48
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από demetris-demetriou »

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΕΚΑΜΑΝ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ??????????????????????
ΑΝ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ "ΕΙΔΙΚΟΥΣ" ΚΑΙ ΤΟΥΣ "ΑΡΜΟΔΙΟΥΣ" ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΝΔΗΠΟΤΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΘΑ ΠΕΡΕΙΣ?
Ε ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΛΑΔΟΣ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ...........(ΤΑΔΕ) ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥ ΘΑ ΣΕ ΞΑΝΑΣΤΕΙΛΕΙ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ :!: :!: :!:
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”