ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από miky55 »

ΠΕΣ ΤΟ ΚΑΘΑΡΑ ΣΑΒΒΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΑΛΕΠΟΥΣ-ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΣΠΟΡΑΣ-ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΠΗΓΩΝ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΠΟΤΗΣΤΡΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΣΤΑ ΠΕΡΒΟΛΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΘΑ ΓΕΜΙΣΟΥΜΕ ΘΗΡΑΜΑ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΜΑΣ
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από KINIGOSS »

miky55 έγραψε:ΠΕΣ ΤΟ ΚΑΘΑΡΑ ΣΑΒΒΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΑΛΕΠΟΥΣ-ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΣΠΟΡΑΣ-ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΠΗΓΩΝ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΠΟΤΗΣΤΡΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΣΤΑ ΠΕΡΒΟΛΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΘΑ ΓΕΜΙΣΟΥΜΕ ΘΗΡΑΜΑ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΜΑΣ
+10000000
Αν γινοντε ολα αυτα αλλα και αν ενταχτουμε ολοι σε κυνηγετικους συλλογους και βοηθουμε στις σπορες ,και στις αλλες οργανωμενες δραστηριοτητες νομιζω θα βοηθισει παρα πολυ στην μειωση και εξαλιψη των κλεφτων του θηραματος(λαθροθηρων) γιατι πλεον θα χαλουν το εργο μας.επισεις θα εκτημαμε περισσοτερο το θηραμα και οχι το νουμερο.
η χρονια φετος δεν ειναι ασχιμη αλλα δεν ειναι ουτε υπεροχη,απλα με αρκετο κοπο-καλο σκυλλι-ΤΥΧΗ!!...μπορεις να παρεις λιγα θηραματα.ομως τα καλυτερα μπορουν να ερτουν φταννει να το θελουμε.
Άβαταρ μέλους
demetris-demetriou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: 09 Ιαν 2011, 20:48
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από demetris-demetriou »

demetris-demetriou έγραψε:Φίλοι - συνάδελφοι κυνηγοί ΜΗΝ ασχολείστε με τις λεπτομέρειες
1. Απο που ειναι η καταγωγή του κάθε κυνηγου που κυνηγα με 10 , 20, 30 σκύλλους
2. Αν έχουν σκοπούς να στέκονται γυρώ τους κ.τ.λ
3. Αν κτύπησε ενας κυνηγός σε μια εξόρμηση 1-2 περδίκια παραπάνω

Συμφωνώ και επαυξάνω ότι όλα ειναι σημαντικά αλλά η ουσία ποια είναι στο τέλος της ημέρας ?

1.Ριζική πάταξη Λαθροθηρίας
2.Τι μέτρα πέρνουν οι αρμόδιοι φορείς (Ταμείο Θήρας -Υπουργείο Εσωτερικών - Σύνδεσμοι κ.τ.λ) για την μελέτη και εμπλουτισμό του θηράματος?

Φίλε Σωτήρη (απλά επειδή το ανάφερες δεν εχω κάτι προσωπικό μαζί σου) ΟΧΙ ΜΟΝΟ Ο ΓΙΟΣ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΠΑΜΕ ΟΥΤΕ ΕΣΥ ΣΕ 1 , 2 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΠΟΛΛΗ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΦΤΕΡΟ//////

ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΜΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ. ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΟΥΜΕ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΟΥΤΕ ΣΚΥΛΟΥΣ ΟΥΤΕ ΟΠΛΑ ΟΥΤΕ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΑΝ.
ΦΙΛΟΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΤΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΘΕΜΑ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟ "ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ" ΑΛΛΟΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ -------ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ "ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΟΥΜΕ" ΕΜΕΙΣ( ΟΙ ΝΟΜΟΤΑΓΕΙΣ ΚΥΝΗΓΟΙ) ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Ή ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΚΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΡΕΧΕΙ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙ ΣΤΙΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΕΣ ΠΟΥ ΠΑΛΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ Η "ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ" ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΜΝΟΥΜΕ ???????????????????????? ΑΠΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ (ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΑΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ) ΝΑ ΞΗΜΕΡΩΣΕΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΟΣΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΥΤΟΜΑΤΑ!!!!!!!!!!!!!!
sotiris!129

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε Δημητρη
ειμαι ενας 24ρης μανιακος με το κυνηγι
πολες φορες θα τυχει να με δεις μονο στο βουνο απο της 1-2 το βραδυ για να πιασω το ποστο μου μεχρι αργα το απογευμα κατακαλοκαιρο του αυγουστου για να παιξω 1-2 φασες η 1 τριονι! ακομα περισοτερες φορες θα με δεις στο βουνο παρεα με το σκυλο μου και μονο να περπατω για ωρες μονο και μονο για την ευχαριστηση μου γιατι ειμαι αρρωστος και το παραδεχομε με αυτο το τροπο ζωης, εχω φιλους κυνηγους αλλα λογο τον ωρων που παω κυνηγι και του ασταματητου κυνηγιου που καμω οι φιλοι μου και το κατανοω που ειναι και αυτοι κυνηγοι δεν με ακολου8ουν! και το κατανοω απολιτα γιατι αυτο που κανω εγω ειναι πολες φορες μαζοχισμος!
Και σε ροταω τωρα! εγω ως Σωτηρης τη παραπανω μπορω να καμω?
εκει που ειμαι 30 ωρες την ευδομαδα στο βουνο μερα να τρωω ακομα 30 νυχτα για να κατατρεχω τους λαθροθυρες?
ειπαμε ειμαι αρωστος οπως πολλοι απο εσας αλλα εχω ζε αλλα πραματα να καμω, εν να παω ζε το club μου εν να καμω ζε τα ορεα μου εν να παω ζε πανεπιστημιο=διαβασμα για να μπορεσω να παω κυριακη-τεταρτη ολλι μερα κυνηγι και κανω πολλες θυσιες για να μπορω να εχω αυτο που εχω!
στο κατω κατω οπως και ολοι μας εδομεσα πληρωνουμε καθε χρονο ενα σπασμα λεφτα για να φκαλουμε αδεια κυνηγιου, πληρωνουμε ενα σπασμα λεφτα φορους και το μονο που ζηταμε ειναι καλητερη αστηνομεφση τον βιοτοπον μας απο παρανομους που φκαλουν λεφτα στη πλατη μας!
αν ε8ελα να πιενω ακομα 30 ωρες την βδομαδα πανω στο βουνο νυχτα να φκαλω σκοπια αμπα ζε περασει καπιος να τον δω για να καλεσω το ταμειο θηρας ζε ααααααν ερτει, ζε αν τον πιαν, επιενα ζε αστηνομικος η μονιμος ζε εν εδιουν ως τωρα 50 000 ευρο για να σπουδασω ζε ακομα εν ετελειοσα!
αυτο που 8ελω να πω και παντα φιλικα μην με παρε3ιγισεις ειναι οτι (ευρο εμεις ως κυνηγοι διουμεντους...ας τα αξιοπιουν καλητερα ζινοι που εν η δουλεια τους στο κατω κατω εμεις πληρωνουμε τους ενζεν μουχτη που εν ζιαμε ας καμουν κατι) αντι 150 000 κοτοπουλα το χρονο ας αφικουν 100 000 (αφου ετσι ζε αλιος εν οι αλουποι που τα τρωων) ζε με ζινες τες 100 000-150 000ευρο που μενουν να βαλουν ακομα 10-15 θηροφιλακες... παλε εν λιοι αλλα λεω εγω τωρα μια αρχη!
οι οικολογοι ολο μπλα μπλα μπλα ομως πουντους να δοκουν 500 000 ευρο το χρονο του ταμειου θηρας να προσλαβει ακομα 50 θηροφιλακες
οι κυνηγετικοι συλογοι να πληρονουν ανα επαρχια 1 θηροφιλακα εξτρα!
ποζι ποδα εφκαλα σου ακομα 100 ατομα πας τα βουνα να γλεπουν τους λαους μας ετσι πας το πουποτε εγω που ειμαι ενα πελοκοπελουι που εν κοφκει ο νους μου ζε που να πιανω 1000-2000 το μηνα που να τελιοσω ζε η μανα μου εν 8α με ξερει! τουτοι οι καρακιοζιδες ουλοι που κα8ουντε πας τες καρεκλες ζε ψηφιζουμε τους να πιανου 5000 ευρο το μηνα εν μπορουν να σκεφτουν κατι ετσι απλο και ορεο????
Άβαταρ μέλους
demetris-demetriou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: 09 Ιαν 2011, 20:48
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από demetris-demetriou »

Ακριβώς φίλε Σωτήρη εδω είναι το θέμα εσυ πληρώνεις δεν πρέπει να κάμνεις ούτε τον αστυνομικό ούτε τον θηροφύλακα !!!!!!!!!!
Εσυ που πληρώνεις απαιτάς να έχεις και να βλέπεις το αυτονόητο ''ΘΗΡΑΜΑ"

Εμείς ΦΤΑΙΜΕ γιατι δεν απαιτούμε "στο σημείο που έπρεπε" να καμνούν την δουλεία τους σωστά όσους πληρώνουμε για να αξίζουν τα χρήματα που δίνει ο Σωτήρης και ο κάθε σωστός κυνηγός κάθε χρόνο.

Και γιατί να σε υποχρεώνουν να καμνείς τόσο κόπο και να τρώς τις ώρες σου απο το πρωι ως το βράδυ στα βουνά για να δείς 1-2 περδίκια παραπάνω.?
Δεν είσαι μαζοχιστής φίλε απλά αγαπάς πραγματικά το άθλημα που επέλεξες απλά το θέμα ειναι οτι δεν εχεις αλλη επιλογή αν θέλεις να δείς και εσυ και ο σκύλλος σου θήραμα άσχετα αν θα καρπωθείς ή οχι τότε πρέπει να κάμνεις αυτο που λές εσυ μαζοχισμό επειδή απλά ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ.
Αν όμως υπήρχε θήραμα και ήσουν ικανοποιημένος άσχετα αν θα καρπωθείς ή όχι θα έλεγες αξίζει να εισαι κυνηγός στην Κύπρο - αξίζει που πληρώνω για να είμαι κυνηγός στην Κύπρο.
Και δεν θα χρειαζόταν να τρως τόσο κόπο και τόσες ώρες πάνω στα βουνά(ασχετα αν μας αρέσει)
Με τα σημερινα δεδομένα δεν αξίζει φίλε γιατι πολυ απλά ΜΑΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΑΓΑΠΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΠΕΡΟΧΟ ΑΘΛΗΜΑ.
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από canis »

κοπέλια ωραίος και ενδιαφέρον διάλογος και πολύ καλά τα όσα εθείκσετε αλλά πιστεύω ότι τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά και χρειάζεται παιρετέρω προσπάθεια.
Όσο αφορά τον εμπλουτισμό των βιοτόπων με σπορές, ποτίστρες και καθαρισμό πηγών γίνεται πολύ καλή δουλέία στις περισσότερες περιοχές και νομίζω ότι όσοι βγαίνουν έξω μπορούν να το προσέξουν και από μόνοι τους.
Συμφωνώ ότι η λαθροθηρία σε ορισμένες περιοχές άυξάνετε από χρόνο σε χρόνο. Αλλά ονομάστε μού ένα από τους μεγάλους γνωστούς λαθροθήρες που δεν καταγγέλθηκε μια φορά.... Οι περισσότεροι εκαταγγελθήκαν και 3-4 φορές. Ως και λαθροθήρες αγρινών καταγγελθήκαν και 3 και 4 φορές και ακόμα το βκιολίν τους!!!!! ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!
Πως θα λιγοστεψει η λαθροθηρια όταν εκείνει που πάνε στα δικαστήρια συνεχίζουν και κάμνουν τη δουλεία τουσ και κάθε χρόνο αναδυκνύοντε και άλλοι?
Επιτράπηκε η εισαγωγή αεροβόλων συνατών με σιγαστήρες και τα πωλά ο αντιπρώσοπος σε όποιον να είναι....
Δεν υπάρχουν ασυστηρές πηνές για σιγαστήρες των φλοπέρ που είναι ακόμη μια επιπρόσθετη μάστιγα τα τελευταία χρόνια.....
και οι ηλίθοιοι που πουλούν κυνηγετικά είδη αντί να σκευτούν ότι ΄όσο λιγοστεύει το θήραμα θα χάνουν πελάτες, πουλούν τα για το γρήγορο και ευκολό χρήμα αντί να σκευτούν ότι καταπολεμούν το λόγο για τα έσοδά τους.

όσο αφορά την άδεια 76 ευρό, νομίζο εν μούχτι!!! Τους παραπάνω δεν τους κανούν για να πάνε έξω μια νύχτα......
πρέπει εμείς να πληρώσουμε παραπάνω για να απαιτούμε καλήτερα πράγματα στο μέλλον. Με τα λευτά που τις άδειες το ταμείο θήρας όσο και φκάλει τα πέρα με τα έξοδά του.
Τα παιτρέλεα ανεβήκαν πάνω και τα αυτοκίνιτα τους κινούντε συνεχώς...
κάθε χρόνο πάν ένα σορό πας τις ταπέλλες, που΄οι ίδιοι οι κυνηγοί κατυαστρέφουν.....
οι τιμές των αυτοκινίτων επίαν πάνω.....
οι μισθοί το ίδιο, αφού εκαταντήσαμε να θέλουμε πολλά να τα φκάλουμε πέρα στο παρίσι τις μεσογείου :x .....
έχουμε και τα περδίκια της απελευθέρωσης με τα οποια συμφωνώ ότι χρειάζεται μείωση άλλά και πάλι δεν θα σώσει την κατάσταση.... τουλάχιστό εμειώσαν τα στο μισό σε σχέση με πρίν 12-13 χρόνια και είναι και καλύτερης ποιότητας.

Κύριοι καταλάβεται το για το πρόβλημα της λαθροθηρίας φταίνε τα δικαστήρια, οι νόμοι, οι δικιγόροι, και όχι η θήρα. νομίζεται ότι εν θέλουν το κάθε κιλίντζιρο που καταγγέλλουν να τιμωρείτε παραγειγματικά και να κόφκει?

και το άλλο πρέπει και εμείς να πρωσπαθίσουμε να αλλάκσουμε και να απομακρύνουμε τον κάθε παράνομο.
Οι πλήστοι ξέρουν και άτομα που λαθροθηρούν και που το παρακάμνουν, και που κυνηγούν με λάθος τρόπους.
Όταν εμείς που είναι φίλοι μας και γνωστοί δεν μπορούμε να τους πείσουμε θα το κάνει η θήρα, ή ένας διευθαρμένος δικαστής και ένα σύστημα ξοφλημένο.....
sotiris!129

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από sotiris!129 »

canis έγραψε: Συμφωνώ ότι η λαθροθηρία σε ορισμένες περιοχές άυξάνετε από χρόνο σε χρόνο. Αλλά ονομάστε μού ένα από τους μεγάλους γνωστούς λαθροθήρες που δεν καταγγέλθηκε μια φορά.... Οι περισσότεροι εκαταγγελθήκαν και 3-4 φορές. Ως και λαθροθήρες αγρινών καταγγελθήκαν και 3 και 4 φορές και ακόμα το βκιολίν τους!!!!! ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!
Πως θα λιγοστεψει η λαθροθηρια όταν εκείνει που πάνε στα δικαστήρια συνεχίζουν και κάμνουν τη δουλεία τουσ και κάθε χρόνο αναδυκνύοντε και άλλοι?

όσο αφορά την άδεια 76 ευρό, νομίζο εν μούχτι!!! Τους παραπάνω δεν τους κανούν για να πάνε έξω μια νύχτα......
πρέπει εμείς να πληρώσουμε παραπάνω για να απαιτούμε καλήτερα πράγματα στο μέλλον. Με τα λευτά που τις άδειες το ταμείο θήρας όσο και φκάλει τα πέρα με τα έξοδά του.
Τα παιτρέλεα ανεβήκαν πάνω και τα αυτοκίνιτα τους κινούντε συνεχώς...
κάθε χρόνο πάν ένα σορό πας τις ταπέλλες, που΄οι ίδιοι οι κυνηγοί κατυαστρέφουν.....
οι τιμές των αυτοκινίτων επίαν πάνω.....
οι μισθοί το ίδιο, αφού εκαταντήσαμε να θέλουμε πολλά να τα φκάλουμε πέρα στο παρίσι τις μεσογείου :x .....
έχουμε και τα περδίκια της απελευθέρωσης με τα οποια συμφωνώ ότι χρειάζεται μείωση άλλά και πάλι δεν θα σώσει την κατάσταση.... τουλάχιστό εμειώσαν τα στο μισό σε σχέση με πρίν 12-13 χρόνια και είναι και καλύτερης ποιότητας.

Κύριοι καταλάβεται το για το πρόβλημα της λαθροθηρίας φταίνε τα δικαστήρια, οι νόμοι, οι δικιγόροι, και όχι η θήρα. νομίζεται ότι εν θέλουν το κάθε κιλίντζιρο που καταγγέλλουν να τιμωρείτε παραγειγματικά και να κόφκει?

και το άλλο πρέπει και εμείς να πρωσπαθίσουμε να αλλάκσουμε και να απομακρύνουμε τον κάθε παράνομο.
Οι πλήστοι ξέρουν και άτομα που λαθροθηρούν και που το παρακάμνουν, και που κυνηγούν με λάθος τρόπους.
Όταν εμείς που είναι φίλοι μας και γνωστοί δεν μπορούμε να τους πείσουμε θα το κάνει η θήρα, ή ένας διευθαρμένος δικαστής και ένα σύστημα ξοφλημένο.....
ζε αθελα σου canis εφερες στην επιφανεια μια απορεια μου!
"εγω" πληρωνω 76 ευρο στο ταμειο θηρας για να εχει θηραμα... ερκετε ενα λεβεντοπαιδο την νυχτα και παιζει το θηραμα που εγω επληρωσα...οι θηροφιλακες τον συνλαμβανουν με 10 λαους 5 φασες 3 περτιζια 10 τριονια, οκ σωστος επιαν τον οκ σωστος να παει δικαστηριο! ερκετε ζινη η μερα που παει δηκαστηριο το κοπελη πληρωνει προστημο 1000-10 000- 100 000 ευρο στο δηκαστηριο... ζινα τα λεφτα που παν??? πιος πιανει το προστημο? το ταμειο θηρας? το δηκαστηριο? ο3α η κηβερνηση?
γιατι ΑΝ ΔΕΝ τα πιανει το ταμειο θηρας ζινα τα λεφτα τοτε εν σαμπος ζε φκαλει λεφτα το κρατος πανω μου!
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από canis »

sotiris!129 έγραψε:
ζε αθελα σου canis εφερες στην επιφανεια μια απορεια μου!
"εγω" πληρωνω 76 ευρο στο ταμειο θηρας για να εχει θηραμα... ερκετε ενα λεβεντοπαιδο την νυχτα και παιζει το θηραμα που εγω επληρωσα...οι θηροφιλακες τον συνλαμβανουν με 10 λαους 5 φασες 3 περτιζια 10 τριονια, οκ σωστος επιαν τον οκ σωστος να παει δικαστηριο! ερκετε ζινη η μερα που παει δηκαστηριο το κοπελη πληρωνει προστημο 1000-10 000- 100 000 ευρο στο δηκαστηριο... ζινα τα λεφτα που παν??? πιος πιανει το προστημο? το ταμειο θηρας? το δηκαστηριο? ο3α η κηβερνηση?
γιατι ΑΝ ΔΕΝ τα πιανει το ταμειο θηρας ζινα τα λεφτα τοτε εν σαμπος ζε φκαλει λεφτα το κρατος πανω μου!
Και εκείνα τα λευτά πάνε στο ταμείο θήρας νομίζω, αλλά πάλε πρώτον, δεν είναι αρκετό να κάνουν την διαφορά, και δεύτερο ας μεν επιένναν στη θήρα και να εβάλαμεν εμείς οι κυνηγοί τη διαφοράν αλλά να ήταν τόσο αυστηρά και αξιοκρατηκά που να ήταν αποτρεπτικά και ικανά να ελέκσουν τη λαθροθηρία
Άβαταρ μέλους
nik
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011, 17:54

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από nik »

Ρε παιδια με ολα αυτα που λέτε για λαθροθηρία , πρόστιμα , νόμους κλπ συμφωνούμε και είναι σωστα.

Αλλά το να λέμε εγώ πληρώνω 76 ευρώ και απαιτώ να έχει θήραμα... δεν νομίζω ότι στέκει.

Δηλαδή πληρώνω 76 ευρώ και πρέπει να παίζω την χρονιά μέσο όρο 10 φάσες , 5 τρυγόνια , 15 ορτύκια , 20 πέρτικους 2 λαγους και 200 τζιήκλες ?

Αν ήταν με όσα πληρώναμε θα καρπωνόμασταν λιγότερα θηράματα απο ότι τώρα.

Θήραμα πρέπει να έχει όχι γιατί πληρώνουμε 76 ευρό αλλά γιατί αν δεν γίνονται κάποια πράγματα λάθος το θήραμα θα αυξάνεται.
Άβαταρ μέλους
beretta682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: 31 Δεκ 2010, 10:29

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από beretta682 »

ζε αθελα σου canis εφερες στην επιφανεια μια απορεια μου!
"εγω" πληρωνω 76 ευρο στο ταμειο θηρας για να εχει θηραμα... ερκετε ενα λεβεντοπαιδο την νυχτα και παιζει το θηραμα που εγω επληρωσα...οι θηροφιλακες τον συνλαμβανουν με 10 λαους 5 φασες 3 περτιζια 10 τριονια, οκ σωστος επιαν τον οκ σωστος να παει δικαστηριο! ερκετε ζινη η μερα που παει δηκαστηριο το κοπελη πληρωνει προστημο 1000-10 000- 100 000 ευρο στο δηκαστηριο... ζινα τα λεφτα που παν??? πιος πιανει το προστημο? το ταμειο θηρας? το δηκαστηριο? ο3α η κηβερνηση?
γιατι ΑΝ ΔΕΝ τα πιανει το ταμειο θηρας ζινα τα λεφτα τοτε εν σαμπος ζε φκαλει λεφτα το κρατος πανω μου![/quote]

Πολλά σωστά τούτα που λαλείτε συνάδελφοι αλλά δυστηχώς δαμέσα εν ΚΥΠΡΟΣ!!!!!!!!!!!!!! ο καθένας εν να εκμεταλλευτεί που την ράσιη του άλλου
Φιλικά,
Χρήστος
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”