ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από admin »

Κοπέλια δυστηχώς οι συνήθιες των κυνηγών απο τα κοκκινοχώρια μεταφέρθηκαν και σε άλλες επαρχίες . Είναι εμείς που πρέπει να τους απομονώσουμε και να τους κάνουμε να αντιληφθούν ττο λάθος.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από Rai »

admin έγραψε:Κοπέλια δυστηχώς οι συνήθιες των κυνηγών απο τα κοκκινοχώρια μεταφέρθηκαν και σε άλλες επαρχίες . Είναι εμείς που πρέπει να τους απομονώσουμε και να τους κάνουμε να αντιληφθούν ττο λάθος.
admin ΣΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΞΑΝΑ.
ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΠΟΜΟΝΩΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΧΤΕΣ ΤΟΥ ΣΑΙΤ.
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από πανικος »

sotiris!129 έγραψε:
πανικος έγραψε:ρε κοπελια τελικα οπιος θελει να δωσει παραδειγμα για κακους κυνηγους και παλιοπαρεες λαλει οπως το σωτηρη πιο πανω { styl κοκκινοχωριατοκυνηγοι}

ενταξει εχουμε ατομα οπως σε καθε μερος της κυπρου που ειναι κρεατοσυλλεκτες που εν μαλακες που εν γαδαροι αλλα τελικα εχουμεν τζε πολλους που εν κρυφοι.κανει ολαν με τους κοκκινοχωρκατες επρησετε μας.παντως απο τες καταγγελιες της θυρας για λαθροθηριες ειναι και μεσα στο φορουμ γραμμενες οι παραπανω ειναι που αλλα μερη της κυπρου.
προσωπικα και απο τον στρατο και μεσα απο τα 35 μου χρονια οι πιο προσιτοι και εμπιστοι και φιλοξενοι που μπορεις να εχεισ σε αυτους εμπιστοσυνη γενικα ειναι οι κοκκινοχωριατες.αν σε ορισμενους δεν αρεσουν και μας θεωρουν ξενους οι κρεατοσυλλεκτες βασικα στα αρ@...α μασ.καλημερα ;)
Ε πανικο μου που επροσβαλτικες, 1 σου λαλο ειμαι Βαροσιοτης, οι δικοι μου (προσφιγες μενουν Παραλιμνι) αρα ειμαι ζεγω κοτσινοφτερνος ασχετου που μινισκο τωρα!
οσο για το κωτσινονωρκατοκυνηγο δυστιχος τα 3/4 τον κυνηγον που κυνηγουν οσο και αν μας ντροπιαζει με αυτο τον κακο τροπο 20 ατομα- 50 σκυλοι-αποκλισμοι βουνον-διο3η αλλον κυνηγον και τα λιπα ειναι συνχωριανοι μας! οσο και αν μας ντροπιαζει τουτο ειναι πραγματικοτιτα!(δεν ειναι λαθροθηρια για να καταγκελτουν)
καλημερα σας
σωτηρη εν προσβαλλουμε ετσι εφκολα ειμαι περηφανος για αυτο που ειμαι το θεμα ειναι οτι καταντα ρατσιστικο πλεον να χρησιμοποιουμε το ονομα μιας επαρχιας μονο για ολα τα κακα που γινοντε στους κυνηγοτοπους.
οσο για τα3/4 που λες αυτο δεν το πιστευω γιατι εδω και4-5 χρονια οι παρεες εχουν δυαλησει για πολλους λογους σε ολα τα χωρια εδω.πολλοι απο μας σε ολες τις επαρχιες ξερουν πιοι κυνηγουν με τον τροπο που λες αλλα οπως το ειπες δεν ειναι λαθροθηρες για να καταγγελθουν δυστηχως.για αυτο τσι...τσι ..τζικλουες εδω και χρονια ;)
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
demetris-demetriou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: 09 Ιαν 2011, 20:48
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από demetris-demetriou »

Φίλε Σωτήρη(φιλικά πάντα) διαφωνώ κάθετα με αυτο που είπες """ σε μια αλλη σιζητηση με το φιλο Rai που ειχαμε σημερα ελεγαμε πως και να εβρουμε λαγο εν να λιπηθουμε να τον παιξουμε γιατι εν κριμα ζε πως του χρονου δεν 8α εχει καθολου λαγους! """
Γιατι να στερηθείς δηλαδη εσυ ο νόμιμος κυνηγός κατί που σου αξίζει και το πληρώνεις και στο τέλος να τον καρπωθεί ο λαθροθήρας ?
Ή νομίζεις το πρόβλημα αν θα εχει λαγούς του χρόνου και του άλλου εισαι εσυ ή εγω το πρόβλημα που στην καλύτερη να κτυπήσουμε 3-4 λαγούς τον χρόνο.
Ειναι αλλού το πρόβλημα φίλε μου ΔΥΣΤΗΧΩΣ αν είμασταν εμεις (νομιμοι, ευσηνήδητοι κυνηγοί ) θα ξέραμε να το χειριστούμε
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Ο λαγος νομιζω ειναι στια ιδια και πιο κατω επιπεδα. Σημαντικο ρολο επεξε η λαθροθηρια. Εγω δεν ειμαι αποκλειστικος κυνηγος του λαγου αλλα αξιοπιστες λαγοπαρεες που ξερω δεν εχουν περισσοτερη καρπωση απο τα περσυ.

Οσον αφορα τα περδικια στην αρχη ηταν αισιοδοξα, αλλα τωρα νομιζω βρισκονται σε καλους αριθμους μονο σε τοπους δυσκολους οπως συμβενει τα τελεφταια χρονια μετα απο τις πρωτες εξορμησεις.
Γενικα τα βρισκω στα ιδια επιπεδα ή λιγο αυξημενα σε καποιες περιοχες. Θα βγαλω πιο καλα συμπερασματα τωρα που θα εξορμουμε σε δυσκολες περιοχες.

Επισης φετος βρισκω περισσοτερους κυνηγους, δεν ξερω αν ειναι τυχαιο...

Οσον αφορα την προσωπικη καρπωση γι αυτη την εποχη, ειναι αυξημενη περιπου κατα το 50% , αλλα εξαρτηθηκε απο τις περιοχες που κυνηγησα και οτι κυνηγω απ ολα τα θηραματα φετος, και οχι απο το οτι εχει παραπανω θηραμα φετος.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
demetris-demetriou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: 09 Ιαν 2011, 20:48
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από demetris-demetriou »

Φέτος κυνήγησα όλες τις εξορμήσεις. Απο το πρωί τουλάχιστον μέχρι το μεσημέρι σε περιοχές που πάντα πήγαινα και μπορώ να πώ οτι φέτος είναι η χειρότερη χρονία όχι κάρπωσης αλλα χειρότερα ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ ΘΗΡΑΜΑΤΑ.
Λαγούς είδαμε 1 τόσες εξορμήσεις και αυτος προσηκώστηκε αλλες χρονίες βλέπαμε ή βγάλλαμε τουλαχιστον 3-4 περδίκια μια απο τα ίδια μόνο πρώτη κυριακή τίποτε μετά που άλλες χρονίες χτυπόυσαμε τουλάχιστον 1-2 σε κάθε εξορμηση η παρέα μας που συνήθως κυνηγούμε σταθερά 3-4 ατομα
sotiris!129

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από sotiris!129 »

λιπον παιδες
εγω συνκριτηκα με περσυ ειμαι + εχω κτυπιση το ιδιο αριθμο ακομα και περισοτερα απο περσυ απο ολα εχτος φασες που περσυ απο τον αυγουστο μεχρι το τελος το κυνηγιου της ζικλας ειχα κτηπιση 8 φασες αλλα φετος μεχρι τωρα μονο 3ς ... περδικια εχω καταφερει να παρω το τελικο περσυνο αποτελεσμα και απομενει και ακομα 1ς μηνας αρα λογικα 8α ειμαι και εκει + και γενικα βλεπω περισοτερα περδικια απο περσυ δεν ξερω αν αυτο οφιλεται στο οτι αλαξα μερικες περιοχες που κυνηγω! 20 ηταν το τελικο αποτελεσμα κρεμασμενα περσυ 20 μεχρι σημερα κρεμασμενα ομως φετος γενικα τα κυνηγω λιγο περισοτερο και σε πιο ακραι μεροι!
Browning ultra
Full Member
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2011, 20:24

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από Browning ultra »

Εμεις απο την Αμμοχωστο είμαστε σε όλες τις επαρχίες και το γονίδιο του κινιγου έχουμε μέσα μας και διδακσαμε και σε αλλες επαρχιες πως κινιγετε ο λαγος.Δυστηχως ορισμένοι απο την περιοχη μας εκαμαν μεγαλες ομαδες για να καρπουντε περισσοτερο θηραμα αλλα δεν ειναι ολοι κακοι κινιγοι.Απο την περιοχη Αμμοχωστου υπαρχουν μερακλιδες μανιακοι κινιγοι που κινιγουν παντου σε ολες τις επαρχιες και το κινιγοι τους κοστιζει πολυ παρα πανο απο ολους τους αλλου κινιγους.Οι μεγαλες παρεες τα τελευταια χρονια εχουν διαλιση για διαφορους λογους.Εμεις διστιχος η επαρχια μας ειναι Τουρκοκρατουμενη :evil: :evil: αν δεν ηταν στην επαρχια μας υπαρχουν οι καλυτεροι κινιγοτοποι. :D :D
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από Anthimos »

το θηραμα ειναι σε καλα επιπεδα και μια και φετος μας τιμησαν οι μπεκατσες και επίσης αριθμος των φραγκολινων ειναι αυξημενος θα ελεγα ειναι πιο ποιοτικο το κυνηγι παρα ποσοτικο φετος.
περδικια υπαρχουν αρκετα σε δυσβατες περιοχες και με μιαν λιγο "αθλητικη" δυσκολη παγανια πιαννεις δυο τρια πουλλια. Λαγος ως περσι

Σε γενικες γραμμες ελαφρως βελτιωμενη η κατασταση απο περυσι!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ 2011-2012

Δημοσίευση από Savvas »

Προσωπική μου άποψη είναι ότι το θήραμα είναι στην καλύτερη κατάσταση τα τελευταία 5 χρόνια και γι' αυτό οφείλεται μόνο ο Θεός. Πολύ καλύτερη η πέρδικα και η φραγκολίνα, καλή η φάσσα, έπεσαν μπεκάτσες και όπως φαίνεται και τσίχλες, στα ίδια επίπεδα ο λαγός.

Αυτό που πρέπει να απασχολήσει σοβαρά είναι η αύξηση ΟΛΩΝ των παραγόντων που επιδρούν ΑΡΝΗΤΙΚΑ στον πολλαπλασιασμό του θηράματος.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”