Τι προτιματε κυνηγι η εκπαιδευτικα..........?

Απάντηση

Τι προτιματε κυνηγι η εκπαιδευτικα..........?

Kυνηγι
22
73%
η εκπαιδευτικα?
8
27%
 
Σύνολο ψήφων: 30

lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Τι προτιματε κυνηγι η εκπαιδευτικα..........?

Δημοσίευση από lagomania »

για μενα σαν τα εκπειδευτικα δεν εχει μου αρεσει περισσοτερο να πηγαινω τα σκυλια μου εκπαιδευτικα καπου μακρια χωρις ανθρωπο κοντα και θορυβο παρα μονο τους ηχους της φυση να απολαμβανεις την φυση σε ενα τοπιο καταπρασινο δεν αχωνεσε αν το συκωσει ο σκυλος και φυει σου δεν εχει εννοια απλα απολαμβανεις την εργασια των σκυλιων σου ακουεις τους ηχους της φυση και περνεις και κανενα μανιταρουι εσσο και βαλεις το πας το τζακι. Προτιμω 100 φορες εκπαιδευτικα παρα κυνηγι :) αλλα οπως και να το κανουμε το κυνηγι εν το κατι αλλο ;)
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Τι προτιματε κυνηγι η εκπαιδευτικα..........?

Δημοσίευση από kypros »

Η απαντηση του φιλου λαγομανια λεει πολλα. Πιστευω οτι παρα πολλοι σημμεριζονται την αποψη του και κατα την γνωμη μου ειναι μια αποψη στη οποια πολλοι καταφευγουν συναισθηματικα γιατι το κυνηγι καθεαυτο τους προκαλει αγχος, πιεση, ανταγωνισμο για την καρπωση , το ποστο, και ολα τα υπολοιπα. Δες τε τα γραφομενα, χωρις πολλους κυνηγουσ, ησυχια Χωρις απολιες θηραματων...δηλαδη αγχος και ανσφαλεια για καρπωση.

Ειναι τραγικο να προτιμουμε τα εκπεδευτικα...αλλο να τρελενεσε και να ενθουσιαζε για εκπεδευτικα και αλλο να τα προτιμας απο το κυνηγι. Αυτο λεει πολλα και ειναι τραγικο που πολλοι καταντουν υποσινιδειτα σε αυτο το σημειο.

Μην το παρεις προσωπικα φιλε, ειναι κατι που νιωθουν πολλοι. Πρεπει ομως να μαθουμε οτι το κυνηγι δεν πρεπει να μας προκαλει αγχος. Οσο ωραια περνας στο εκπεδευτικο πρεπει να περνας και στο κυνηγι. Αλλιως κανιβαλιζουμε το παθος μας ...αυτα απο μενα και πιστευω οτι αυτο το θεμα ειναι πολλα βαθη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kypros την 08 Δεκ 2011, 20:48, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Τι προτιματε κυνηγι η εκπαιδευτικα..........?

Δημοσίευση από Nikos »

Φίλε lagomania άρα δεν κατέληξες σε κάποιο απο τα δύο :o
απο την μια λεεις το κυνήγι εν το κάτι αλλο !! αλλα απο την άλλη λες 100 φορες εκπαιδευτικα παρα κυνηγι... :lol:

Νίκος Α
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: Τι προτιματε κυνηγι η εκπαιδευτικα..........?

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

lagomania έγραψε:για μενα σαν τα εκπειδευτικα δεν εχει μου αρεσει περισσοτερο να πηγαινω τα σκυλια μου εκπαιδευτικα καπου μακρια χωρις ανθρωπο κοντα και θορυβο παρα μονο τους ηχους της φυση να απολαμβανεις την φυση σε ενα τοπιο καταπρασινο δεν αχωνεσε αν το συκωσει ο σκυλος και φυει σου δεν εχει εννοια απλα απολαμβανεις την εργασια των σκυλιων σου ακουεις τους ηχους της φυση και περνεις και κανενα μανιταρουι εσσο και βαλεις το πας το τζακι. Προτιμω 100 φορες εκπαιδευτικα παρα κυνηγι :) αλλα οπως και να το κανουμε το κυνηγι εν το κατι αλλο ;)
ΦΙΛΕ ΛΑΓΟΜΑΝΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΤΕ ΦΑΣΚΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΦΑΣΚΕΙΣ ΕΙΤΕ ΕΙΣΑΙ ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ . ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ . ΣΤΑ ΠΛΕΙΣΤΑ ΠΟΣΤ ΣΟΥ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΣΥΠΟΣΤΑΤΑ . ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟ ΠΟΣΤ ΠΟΥ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΣ . ΕΝΩ ΤΟ ΨΕΥΔΟΝΥΜΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΑΓΟΜΑΝΙΑ, ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΤΛΟ : ΚΥΝΗΓΙ Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ?? ΚΑΙ ΕΝΩ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΣΟΥ, ΚΑΤΑΛΗΓΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΚΟΥΒΕΝΤΑ : ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ , ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ .
ΕΝΩ ΜΑΣ ΓΡΑΦΕΙΣ : ΣΑΝ ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ , ΣΑΝ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ, ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΝΙΤΑΡΑΚΙ, ΚΤΛ ΚΤΛ, ΟΤΙ ΠΡΟΤΙΜΑΣ 100 ΦΟΡΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΑΡΑ ΚΥΝΗΓΙ, ΚΑΤΑΛΗΓΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ .
ΓΙΑ ΜΕΝΑ 3 ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ .
1ον : ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ Η ΙΣΩΣ ΤΟΝΩΝΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΣΟΥ
2ον : ΔΕΝ ΠΟΛΥΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ
3ον: ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΘΕΛΩΝΤΑΣ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΤΕΡΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ , ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΤΕΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ .
΄ΠΡΟΣΕΞΕ: ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΚΡΙΝΩ, ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΜΕΝΑ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΕ ΚΡΙΝΕΙ Η ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ, ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΤΟ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ .
ΦΙΛΙΚΑ ΛΟΥΗΣ
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Τι προτιματε κυνηγι η εκπαιδευτικα..........?

Δημοσίευση από Rai »

LOUIS SETTER έγραψε:
lagomania έγραψε:για μενα σαν τα εκπειδευτικα δεν εχει μου αρεσει περισσοτερο να πηγαινω τα σκυλια μου εκπαιδευτικα καπου μακρια χωρις ανθρωπο κοντα και θορυβο παρα μονο τους ηχους της φυση να απολαμβανεις την φυση σε ενα τοπιο καταπρασινο δεν αχωνεσε αν το συκωσει ο σκυλος και φυει σου δεν εχει εννοια απλα απολαμβανεις την εργασια των σκυλιων σου ακουεις τους ηχους της φυση και περνεις και κανενα μανιταρουι εσσο και βαλεις το πας το τζακι. Προτιμω 100 φορες εκπαιδευτικα παρα κυνηγι :) αλλα οπως και να το κανουμε το κυνηγι εν το κατι αλλο ;)
ΦΙΛΕ ΛΑΓΟΜΑΝΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΤΕ ΦΑΣΚΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΦΑΣΚΕΙΣ ΕΙΤΕ ΕΙΣΑΙ ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ . ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ . ΣΤΑ ΠΛΕΙΣΤΑ ΠΟΣΤ ΣΟΥ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΣΥΠΟΣΤΑΤΑ . ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟ ΠΟΣΤ ΠΟΥ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΣ . ΕΝΩ ΤΟ ΨΕΥΔΟΝΥΜΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΑΓΟΜΑΝΙΑ, ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΤΛΟ : ΚΥΝΗΓΙ Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ?? ΚΑΙ ΕΝΩ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΣΟΥ, ΚΑΤΑΛΗΓΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΚΟΥΒΕΝΤΑ : ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ , ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ .
ΕΝΩ ΜΑΣ ΓΡΑΦΕΙΣ : ΣΑΝ ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ , ΣΑΝ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ, ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΝΙΤΑΡΑΚΙ, ΚΤΛ ΚΤΛ, ΟΤΙ ΠΡΟΤΙΜΑΣ 100 ΦΟΡΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΑΡΑ ΚΥΝΗΓΙ, ΚΑΤΑΛΗΓΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ .
ΓΙΑ ΜΕΝΑ 3 ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ .
1ον : ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ Η ΙΣΩΣ ΤΟΝΩΝΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΣΟΥ
2ον : ΔΕΝ ΠΟΛΥΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ
3ον: ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΘΕΛΩΝΤΑΣ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΤΕΡΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ , ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΤΕΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ .
΄ΠΡΟΣΕΞΕ: ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΚΡΙΝΩ, ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΜΕΝΑ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΕ ΚΡΙΝΕΙ Η ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ, ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΤΟ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ .
ΦΙΛΙΚΑ ΛΟΥΗΣ
MBRAVO ΡΕ ΛΟΥΙ ΜΟΥ.ΜΟΝΟ ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ ΛΑΛΕΙ Ο ΣΥΝΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ.ΜΑΛΛΟΝ ΕΝ ΚΑΝΕΝΑΣ 20ΑΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΨΑΧΝΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ.
ΑΠΟ ΜΠΛΑ -ΜΠΛΑ ΕΧΟΡΤΑΣΑΜΕΝ ΡΕ ΛΑΓΟΜΑΝΙΑ.
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Yiannis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 21:34

Re: Τι προτιματε κυνηγι η εκπαιδευτικα..........?

Δημοσίευση από Yiannis »

Για να καταλάβεις πόσο έρχονται σε αντίθεση αυτά που λες να σε ρωτήσω κάτι απλό...τα εκπαιδευτικά που λες για ποιο σκοπό γίνονται; Ο λόγος δεν είναι για να εκπαιδευσεις τα σκυλια σου για να κυνηγας καλύτερα; Αν η απαντηση ηταν ναι δεν θαρωτουσες καν.

Είναι μια συνηδητοποιημενη ανάγκη που έχεις με μοναδικό λόγο την εκπαίδευση η μήπως η ανάγκη για την προσωπική σου ικανοποίηση να βλέπεις τα σκυλιά σου να δουλεύουν;

Και εξηγούμε... τα εκπαιδευτικα για να ονομάζονται εκπαιδευτικα πρέπει να γίνονται με κάποιο προγραμμα και με κάποιο σκοπό. Διορθώνεις μερικά λάθη που έχουν τα σκυλια σου τη μια χρόνια, αλλάζεις τους εσκεμμένα κυνηγοτοπους για να βελτιώσεις κάποιες ανάγκες και προχώρας. Δηλαδή πρέπει ο σκοπός σου να είναι να φέρεις το σκυλι αντιμέτωπο με καταστάσεις τις οποίες εσυ εσκεμμένα αναζητήσες. Αυτό είναι το εκπαιδευτικό.

Τώρα αν στη Κύπρο είναι παρεξηγημένη έννοια του εκπαιδευτικού είναι άλλη ιστορία. Μάλλον προς οχλαγογια και μια πραξη χωρίς νόημα μοιάζει.
Omonoia99
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2011, 15:49

Re: Τι προτιματε κυνηγι η εκπαιδευτικα..........?

Δημοσίευση από Omonoia99 »

lagomania έγραψε:για μενα σαν τα εκπειδευτικα δεν εχει μου αρεσει περισσοτερο να πηγαινω τα σκυλια μου εκπαιδευτικα καπου μακρια χωρις ανθρωπο κοντα και θορυβο παρα μονο τους ηχους της φυση να απολαμβανεις την φυση σε ενα τοπιο καταπρασινο δεν αχωνεσε αν το συκωσει ο σκυλος και φυει σου δεν εχει εννοια απλα απολαμβανεις την εργασια των σκυλιων σου ακουεις τους ηχους της φυση και περνεις και κανενα μανιταρουι εσσο και βαλεις το πας το τζακι. Προτιμω 100 φορες εκπαιδευτικα παρα κυνηγι :) αλλα οπως και να το κανουμε το κυνηγι εν το κατι αλλο ;)
To εκπαιδευτικο εχει αλλη χαρη τζαι το κυνηγι εχει αλλη χαρη!Εν νομιζω να μπορουμε να τα συγκρινουμε(αποψη μου)!
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Τι προτιματε κυνηγι η εκπαιδευτικα..........?

Δημοσίευση από marinos.a »

Παίχτη, το πρώτο πράμα που έχεις να κάνεις είναι να αποβάλεις το αίσθημα ανταγωνισμού και να προσπαθήσεις να κυνηγάς για σένα.
Άμα σου φύγει το άγχος τότε θα δεις την απάντηση που ψάχνεις μπροστά σου.
Si vis pacem, para bellum
isimerinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 04 Απρ 2011, 10:05

Re: Τι προτιματε κυνηγι η εκπαιδευτικα..........?

Δημοσίευση από isimerinos »

εγω συμφωνω απολυτα με τον κυπρο. ειπε τα σωστα και με τροπο. τα υπολοιπα φιλε λουι και ραι νομιζω εν περιττα. εν εν αναγκη να μειωνουμε κανεναν, ο καθενας οτι νομιζει γραφει
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Τι προτιματε κυνηγι η εκπαιδευτικα..........?

Δημοσίευση από admin »

Κοιτάξετε το παιδί προσπαθεί να διατυπώσει κάτι το οποίο δέν είναι λάθος απλά το έχει κάπως συγχυσμένο μές το μυαλό του για αυτό ας μην τον αποπαίρνουμε. όντος πολλές φορές απολαμβάνω καλύτερα τα εκπαιδευτικά με τον σκύλο μου αλλά λείπει η ολοκλήρωση της φάσης, η επιβράβευση του ζώου. Σίγουρα στα εκπαιδευτικά έχεις πιο λίγο άγχος αν θα σταθεί το θήραμα , αν θα το πιάσεις και μην μου πείτε τώρα ότι πάει κάποιος κυνήγι και δέν έχει σκοπό να πιάσει θήραμα. Υπάρχουν πολλοί γνωστοί μου που είναι οι ονομαζόμενοι σχιλάρηες που τους αρέσει με ένα δύο σκυλια΄ν α πηγαίνουν κάθε μέρα στο βουνό περήπατο . Αυτό μπορεί να τους ευχαριστεί περισσότερο κάποιους. Μάλιστα για να είμαι ειλικρινής προσωπικά εγώ πολλές φορές τις τελευταίες εξορμήσεις όταν η χρονιά μου πάει καλά θέλω να σταματήσει το κυνήγι του λαγού και τις πέρδικας. Νιώθω ένα κορεσμό και νιώθω ότι κάθε τι που σκοτώνων απο εδώ και πέρα είναι ζημιά που προκαλώ. Ο καθένας το βλέπει απο άλλο φακό
Προσέχουμε...για να έχουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”