SOS κροτοφοβια δυστηχος

Απάντηση
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

SOS κροτοφοβια δυστηχος

Δημοσίευση από lagomania »

Παιδια καλησπερα με πηρε ενας φιλος πριν απο λιγο τηλεφωνω και μου ρωτησε αν εχει λυση στο προβλημα πυο αντιμετωπιζει.Εχει ενα σκυλο 2 χρονων ιμιαιμο γιουρα αρσενικο μου λεει το σκυλι ειναι αστερι αλλα εχει ενα προβλημα και ενω κρατα μαλαη λασει τις αμαν ακουσει ντουφεκια παρετα τα ουλα εν φοατε πολλα να χαθει απλα φοατε και παρετα την και εν ξαναβαλει μουτη χανε για λιγο υπαρχει λυση σε αυτο το προβλημα? ο φιλος ειναι παρα πολυ στεναχωριμενος λογω του οτι ειναι το μονο σκυλι και ειληκρινα εχυσε αιμα να το καμει καθηεμρινα μετα την δουλεια επερνε το στο βουνο για να μαθει μα μιλουμε καθε μερα εν κριμα να μεν διορθωνετε το προβλημα του εχει κανενας λυση?
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: SOS κροτοφοβια δυστηχος

Δημοσίευση από canis »

Λουρούι και βόλτες μες τον κόσμο τον άγνωστο. να εκτεθεί σε διάφορους θορύβους και απρόβλεπτους αυτοκίνητα, κόσμο, φωνές κλπ...
να έχει και τιποτε που του αρέσκει να του δια κάθε τόσο να τοθ αποσπά την προσοχή αμαν δίχνει ότι φοάτε.
Και το κυριότερο, πολύ μα πολύ υπομονή.....
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: SOS κροτοφοβια δυστηχος

Δημοσίευση από lagomania »

φιλε σαν του δινει το φαγητο του να παιζει μαι ντουφεκια ετσι ωστε να νομιζει οτι η τουφεκια ειναι κατι καλο θα εχει αποτελεσμα?
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: SOS κροτοφοβια δυστηχος

Δημοσίευση από canis »

μπορεί ρε φιλε αλλά ο σκύλος έχει ανασφάλεια γιαυτό και φοβάτε τισ ντουφεκκιές.
Αν το κάνεις αύτό που λες μπορεί να συνηθήσει αλλά όταν τον βγάλεις από το κλουβί το οποίο είναι το "σπιτι" του τότε πάλι ανασφάλεια θα νιώθει. Όταν όμως τον εξικιώσεις με διάφορα είδη θορύβων αλλά και κόσμο τότε θα έχει καλύτερεσ πιθανότητες να ξεπεράσει τον κίνδυνο.
κανονικά πρέπει να τον πέρνει όπου πάει τον ελευθερό του χρόνο ο φίλος σου....
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: SOS κροτοφοβια δυστηχος

Δημοσίευση από lagomania »

οκ φιλε θα του τα μεταφερω ευχαριστω και παλι μακαρι το σκυλι να φερει το νου του γιατι οπως το ειδα πριν το κυνηγι ειναι πουλ υποσχομενο
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: SOS κροτοφοβια δυστηχος

Δημοσίευση από AndreasDr »

canis έγραψε:μπορεί ρε φιλε αλλά ο σκύλος έχει ανασφάλεια γιαυτό και φοβάτε τισ ντουφεκκιές.
Αν το κάνεις αύτό που λες μπορεί να συνηθήσει αλλά όταν τον βγάλεις από το κλουβί το οποίο είναι το "σπιτι" του τότε πάλι ανασφάλεια θα νιώθει. Όταν όμως τον εξικιώσεις με διάφορα είδη θορύβων αλλά και κόσμο τότε θα έχει καλύτερεσ πιθανότητες να ξεπεράσει τον κίνδυνο.
κανονικά πρέπει να τον πέρνει όπου πάει τον ελευθερό του χρόνο ο φίλος σου....

Συμφωνώ με τον φίλο, εγώ όταν έχω κουτάβι , τα Σάββατα που είμαι αθκιασερός το πέρνω μαζί μου όπου πάω, βάλλω το στα πόδια του συνοδηγού και παντού κατεβάζω το, κασάπη, μπούκικο, παρπέρη.... δίννω το πόξω (να μπορώ να το βλέπω φυσικά) και πάντα κοντά στην πόρτα για να βλέπει κόσμο που μπαινοβγαίνει και να του διούν σημμασία, προσπαθώ έτσι να το κοινωνικοποιήσω και να συνηθήσει τους διάφορους θορύβους. Το έκαμα στα τελευταία 3 κουτάβια που είχα τα τελευταία 4-5 χρόνια και μπορώ να πώ εδούλεψε.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”