ΚΑΛΛΙΤΖΙΑ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

ΚΑΛΛΙΤΖΙΑ

Δημοσίευση από 'petros' »

Ξερει κανενας ποτε εχει προσφορες για καλλικαες στο ιπποδρομιο για τα αλογα? ;) ;)
Μετα απο ατυχημα που ειχε η σιλλουα μου την περασμενη κυριακη το απογευμα και εφυγε απο την πατουσα της 1 κομματι την εχω στο κλουβι να αναρρωσει παω κυνηγι με τον μικρο
Το πρωτο λαγο που μου εβγαλε στο κυνηγι ο καημενος 7 μηνων μιλουσα στο τηλ και επρολαβα να συρω μια μονο τζε τζινη που εμπηκε μες το νεροφαημα τζε η σιπεθκια επιεν που πανω του. :( :(
Απο την μια μαραζωσα πολλα που δεν καταφερα να του πιασω το λαγο αλλα απο την αλλη χαρηκα που απο του χρονου θα εχω στην διαθεση μου ακομα 1 τετοιο κυνηγοσκυλο. :P :P
Εξαλλου ελπιζω να παιξω κανενα και αυτου που θα φκαλει σε αλλη εξορμιση μεχρι να στρωσει το ποδι της αλλης 8-) 8-)
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΚΑΛΛΙΤΖΙΑ

Δημοσίευση από virtualgreek »

'petros' έγραψε:Μετα απο ατυχημα που ειχε η σιλλουα μου την περασμενη κυριακη το απογευμα και εφυγε απο την πατουσα της 1 κομματι
Έλιωσε το δέρμα κάτω από την πατούσα της?

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΚΑΛΛΙΤΖΙΑ

Δημοσίευση από 'petros' »

πρεπει σε καποια κοφτερη πετρα να εκοψε κομματι απο την πατουσα του μπροστινου ποδιου της και επειδη το επαθε και ο σκυλος καποιου φιλου μου προσφατα λιγο πριν το κυνηγι ειχε χαπια και μια κρεμα και τα χρησημοποιω και εγω και φαινεται να κανει προοδο
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΚΑΛΛΙΤΖΙΑ

Δημοσίευση από virtualgreek »

'petros' έγραψε:πρεπει σε καποια κοφτερη πετρα να εκοψε κομματι απο την πατουσα του μπροστινου ποδιου της και επειδη το επαθε και ο σκυλος καποιου φιλου μου προσφατα λιγο πριν το κυνηγι ειχε χαπια και μια κρεμα και τα χρησημοποιω και εγω και φαινεται να κανει προοδο

Αυτό συνήθως συμβαίνει όταν κυνηγάς σε βραχώδης περιοχή. Επίσης συμβαίνει σε μεγαλύτερο βαθμό όταν το κλουβί του σκύλου έχει μπετόν και δεν βγαίνει έχω συχνά ο σκύλος, με αποτέλεσμα να μην σκληρήνουν οι πατούσες και να φεύγει το δέρμα.

Μια λύση που χρησιμοποιούν στην Μάνη που κυνηγάνε ορτύκια σε βραχώδης περιοχές είναι να βάζουν 2-3 στρώσεις από αραιωμένη άσφαλτο (κοινώς κατρά) στις πατούσες των ποδιών των σκύλων. Έτσι επιτυχάνουν ένα πιο σκληρό δέρμα στις πατούσες των σκύλων και δεν πληγώνοντε.

Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
beretta682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: 31 Δεκ 2010, 10:29

Re: ΚΑΛΛΙΤΖΙΑ

Δημοσίευση από beretta682 »

[quote="'petros'"]Ξερει κανενας ποτε εχει προσφορες για καλλικαες στο ιπποδρομιο για τα αλογα? ;) ;)


Έ κουμπάρε εν τζαι είσαι μόνος σου. Εν να ήταν καλά να ελαλούσαμεν ο καθένας τον 'πόνο' του για τα καλληκώματα. Εγώ προχτές εκαλλήκωσα ένα πέρτικο που εσηκώστηκε που μες τα μάθκια μου , τζαι ήταν τζαι δαμάλι :lol: :lol: :lol:
Φιλικά,
Χρήστος
sotiris!129

Re: ΚΑΛΛΙΤΖΙΑ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε μου τα χιροτερα καλιζια ολων τον εποχον γινοντε απο μενα τον καιρο τον τρυγονιον!!! ειναι απιστεφτο κα8ε χρονο κα8ε χρονο τα ιδια πραματα!
τα περτιζια οκ ολους μας σινβενουν 1στα 5 δικεουτε να καλικοθη για λογους αναπαραγογης, λαους δεν φκαλουμε για να καλικονουμε εεεε τα τρυγονια μου μενουν μες το μιαλο!
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΚΑΛΛΙΤΖΙΑ

Δημοσίευση από 'petros' »

virtualgreek έγραψε:
'petros' έγραψε:πρεπει σε καποια κοφτερη πετρα να εκοψε κομματι απο την πατουσα του μπροστινου ποδιου της και επειδη το επαθε και ο σκυλος καποιου φιλου μου προσφατα λιγο πριν το κυνηγι ειχε χαπια και μια κρεμα και τα χρησημοποιω και εγω και φαινεται να κανει προοδο

Αυτό συνήθως συμβαίνει όταν κυνηγάς σε βραχώδης περιοχή. Επίσης συμβαίνει σε μεγαλύτερο βαθμό όταν το κλουβί του σκύλου έχει μπετόν και δεν βγαίνει έχω συχνά ο σκύλος, με αποτέλεσμα να μην σκληρήνουν οι πατούσες και να φεύγει το δέρμα.

Μια λύση που χρησιμοποιούν στην Μάνη που κυνηγάνε ορτύκια σε βραχώδης περιοχές είναι να βάζουν 2-3 στρώσεις από αραιωμένη άσφαλτο (κοινώς κατρά) στις πατούσες των ποδιών των σκύλων. Έτσι επιτυχάνουν ένα πιο σκληρό δέρμα στις πατούσες των σκύλων και δεν πληγώνοντε.

Σ. Μακρής
αυτο το ακουσα ξανα
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΚΑΛΛΙΤΖΙΑ

Δημοσίευση από πανικος »

το καλλιτζι που θυμουμε ηταν πριν 12 χρονια περιπου σε 1 λαγο στο αβδελλερο.
ασπροβουνια χωρισ ιχνοσ σπαλαθκιας δεντρου κ.τ.λ ξημερωσε περιμενα ετοιμοσ πανω σε ενα χαμηλο βουναλακι που στα 25-30 μετρα ανηφοριζε και δεν ειχα οπτικη επαφη.ακουω τουφεκιες κοντα και σε δευτερολεπτα ενας λαγος μπροστα μου φανηκε απο το υψωμα προς τα πανω μου στα 25 μετρα αφου με ειδε εστριψε προς τα δεξια εφτασα και τουεριξα μια και χαθηκε απο το πεδιο μου ακουω 2 μπαμ και τον κτυπησε αλλος,χαλαλι του ανθρωπου.
εκεινη τη μερα πηρα πρωτη φορα φυσιγγια αλαμανος γκριζα 36γρ 5 σκαι και με αυτο πυροβολησα, το παραπονο μου ηταν ουτε σκαγια ουτε σκονη σηκωθηκαν να πω ημουν πισω του η μπροστα του :(
απο τοτε εχω σπιτι το κουτι με τα φυσιγγια αυτα και λειπη μονο ενα απο μεσα αυτο που πεταξε καλλιτζι :lol: :lol:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
sotiris!129

Re: ΚΑΛΛΙΤΖΙΑ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

περσυ πρωτη κυριακη ξιμεροσε καλα ειχα κανει και μια βολη πολλη καλη πανω σε ενα περτιζι στα 50 μετρα υψος μες τα σκοτεινα το υθικο ζιπανω!!! σαν επερπατουν να φκω μια λαξια ειβρεν ο σκυλος μου 4=5 περτιζια που επαιξαν αλλοι και τα επσαχναν και τους τα εδοσα, αυτο με εκανε ακομα πιο συγουρο για το σκυλο μου, ξαφνικα μαλαϊ φκαλει ο σκυλος που μπροστα μου ενα μανοπερτικοτης κλουβας πετα μπροστα μου πλεβρο στα 10-15 μετρα...εξερα πως εν της κλουβας εξερα πως ηταν ενα πραμα 200gr αλλα μονο και μονο που την δουλεια του σκυλου εγυρισα το οπλο 100% καθαρη βολη το περτιζι επεταν με τον περτικοδετη στο λεμο :lol: :lol: μπαμ μπαμ παει!!!
μετα επαιξα ακομα 4 περτιζια ακριβος τα ιδια με το πρωτο στα 40-50-60 μετρα περτιζια με 2-3 κοτσια βολες που ζινι την ωρα ελαλουσα που μεσα μου μα εν εγω που το επαιξα?με victory ασρπι 35gr!
ομως το μανοπερτιζι της κλουβας ακομα να το χονεψω πως μου εφιεν εχει 1 χρονο τωρα! τα αλλα οκ θυμουμε τα αλλα αλλο 1-2 χρονια εν να τα ξεχασω ζινο ομως δεν το χωνεφκω!!! :lol:
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΚΑΛΛΙΤΖΙΑ

Δημοσίευση από Laurona »

Εγω λαλω οτι οσο καλος να εισε και εσυ και ο σκυλος, οσο αφορα την καρπωση πρεπει να σε θελει και νακκον η τυχη.

Νακκουριν αμμα σε θελει , κατι γινετε.....

Εχτες ειμαστουν σε κατι λαξουες, πλευρο πλευρο που χωριζονταν απο μεγαλες αντιπυρικες.

Επιαν μαλαην τα 2 σκυλια φερμας, και πηγαιναμε σιγα σιγα, οποταν σιγα σιγα μας εφκαλαν στην αντιπυρικη, και εχασαν την μαλαη.Επιασα ακρην του δρομου και βοηθουσα το σκυλι να την ξαναεβρει, οποταν ξαφνικα πεζει μια τζικλα ο φιλος που ηταν μαζι μου και κοφκει πισω οσπου να την εβρει........στο μεταξυ η μια σκυλα βρισκει μιαν μαλαη και απομακρυνομαστε........κοφκει δεξια σε κατι πλευρα, λουρες λουρες, με ξισταρκες και αρκοπευκουθκια, πλατος περιπου 6-7 μετρα, και στα δεξια μου εμενα οπως βλεπω στο μακρος να υπαρχει ενας οκτος, κοφτος γυρω στα δυο μετρα.

Βλεπω την σκυλα να φερμαρει στην ριζα του οκτου, περιπου δεκα μετρα μακρια μου. δεν εδειξε κατι οτι ηταν περτικος, περτικο ολη μερα δεν ειδαμεν και ουτε και εκανε την κλασσικη γρηφορη ιχνηλασια που κανει στο περτιτζιν...θεωρησα οτι ειναι λαγος.

Φωναζω φερμα στο ζευγαρι μου αλλα ειναι 100 μετρα μακρυα, παω κοντα..σπαει την φερμα, σκαρφαλλωνει τον οκτο και ξαναφερμαρει στο πανω μερος του οκτου, και γω να μην μπορω να κανω κατι.

Εαν λεω ειναι λαγος, πρεπει να σκαρφαλωσω ,αλλιως παει ετσι, κατω εν θα καμει με τιποτε.οποταν περνω το ρισκο.

Ο οκτος εντελως κοφτος, βαζω το οπλο πανω και προσπαθω να σκαρφαλωσω.εχουν περασει ηδη δυο λεπτα.

Μολις φκαινω πανω ο μισος.........ΦΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ .......ενας περτικος σαν την γαληνα..........και γω κρεμμασμενος πας τον οκτο...........

Οσπου να ξανακατεβω και να πιασω το οπλο να παιξω.......εσυρα τες ετσι στον γαμο του Καραγκιοζη......

Η μοναδικη φερμα ολης της μερας .και τον εχασα, μετα απο μια απιθανη φερμα της σκυλιτσα μου που πρωτη φορα μπλοκαρει τοσο ομορφα αγριο περδικι και σε ξηρο εδαφος........

Χαρηκα που δεν ηταν λαγος........εσκασα που δεν το κτυπησα γιατι ηταν ο η ανταμειβη ττης σκυλους.

Μιλω σας εκατσα, απσα τσιαρον , εξαναπσα, εξαναπσα.......εσκασα που το κακο μου, που εν εκαταφερα να πιασω το πουλλιν για την σκυλου.

Εκαμεν το βουνο πανω κατω 50 φορες να εβρει το περτιτζι που καλλικωσεν ο μαστρος της......

Ηταν ρισκο που περεπε να πιασω το σκαρφαλλωμαα..............ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΧΕΙς ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΤΥΧΗ.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”