ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΗ ΣΕΡΒΙΑ

Απάντηση
dimitris savva

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΗ ΣΕΡΒΙΑ

Δημοσίευση από dimitris savva »

Πανικος Setter έγραψε:
dimitris savva έγραψε:μεν με απποσετε γιατι εν να σας βαλω φωτογραφια με πιο πολλους και υστερα εν να πειτε οτι εγω τους εξιληψα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Δημήτρη μου μακάρι οι μισοί να είχαν τα μυαλά σου και θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα , καλές επιτυχίες φιλε
ευχαριστω επισης! θα παμε να κανουμε το σπορ μας και αν ειμαστε τυχεροι θα παιξουμε και κανενα λαγο. ειναι το τελευταιο πραμα που θα σκεφτουμε. :D καλη παρεα και θα περασουμε καλα
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΗ ΣΕΡΒΙΑ

Δημοσίευση από kypros »

dimitris savva έγραψε:πολυ ωραια τα λες αλλα δεν ειμαστε εμεις που κοιμουμαστε και τα βλεπουμε ονειρο αλλα εκεινοι που πληρωνονται και ειναι η δουλεια τους που τα βλεπουν στο ονειρο τους οτι εγειναν αλλα οταν ξυπνησουν ............ αστα......
εμεις και να κοιμομαστε και να ειμαστε ξυπνιοι καμια διαφορα, εμεις πληρωνουμε και τις αδειες μας και ολα τα κανουμε με τον νομο.
πριν λιγες μερες ελπιζω να μαθατε για κατι κοπελια που ηταν η δουλεια τους για αυτα που λες και εκαναν πλατη σε αλλους.
Το συστημα μας δεν δουλευει, αυτο να καταλαβεται.

Στο γενικο και στο αοριστο δεν γινεται διαχειριση.

Μονο αυτος που πονει το χωριο του και τον κυνηγοτοπο του μπορει να τον διαχειριστει.

Αν δεν αναμιχθουν οι συλλογοι στη διαχειριση και.περιμενουμε με 70 ευρο να γινουν τα παντα απο τον μηχαλακη τον αυτοματο μονο στη σερβια.θα κυνηγουμε

Αλλαξετε μυαλα
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
dimitris savva

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΗ ΣΕΡΒΙΑ

Δημοσίευση από dimitris savva »

οχι τον μιχαλακη να φερεις και ουτε 70 ευρο να τους δινεις που για σενα μπορει να ειναι λιγα αλλα για αλλους πολλα οπως μας καταντησαν , να τους χρυσωσουμε και την περιουσια μας ολη να τους δωσουμε εργα στην κυπρο δεν θα δεις , καποιος αλλος εξυπνος θα βρεθει και θα τα τσεπωνει . ενα παραδειγμα ειναι τα λεφτα στις τραπεζες που τα εφαγαν του κοσμου και πληρωνουμε και απο πανω. καποιος εξυπνος βρεθηκε και εκει . οχι να λες να αλλαξουμε εμεις μυαλα γιατι εμεις τα μυαλα μας τα εχουμε εκεινοι που εχουν τις θεσεις να αλλαξουν μυαλα .
αλλα και εκεινοι δεκα πλασματα τι να προλαβουν ?????
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΗ ΣΕΡΒΙΑ

Δημοσίευση από kypros »

dimitris savva έγραψε:οχι τον μιχαλακη να φερεις και ουτε 70 ευρο να τους δινεις που για σενα μπορει να ειναι λιγα αλλα για αλλους πολλα οπως μας καταντησαν , να τους χρυσωσουμε και την περιουσια μας ολη να τους δωσουμε εργα στην κυπρο δεν θα δεις , καποιος αλλος εξυπνος θα βρεθει και θα τα τσεπωνει . ενα παραδειγμα ειναι τα λεφτα στις τραπεζες που τα εφαγαν του κοσμου και πληρωνουμε και απο πανω. καποιος εξυπνος βρεθηκε και εκει . οχι να λες να αλλαξουμε εμεις μυαλα γιατι εμεις τα μυαλα μας τα εχουμε εκεινοι που εχουν τις θεσεις να αλλαξουν μυαλα .
αλλα και εκεινοι δεκα πλασματα τι να προλαβουν ?????
Δημητρη ολο μιλας για τους τριτους. Πουθενα στο πλανητη που να υπαρχει θηραμα δεν μεριμνουν οι τριτοι. Οι ιδιοι οι κυνηγοι διαχειριζονται. Αυτοι περνουν τα λεφτα, αυτοι εχουν την.ευθυνη.

Οι κυβερνητικες υπηρεσιες ειναι εκει απλα για.να.επιβλεπουν. οι συλλογοι εισπραττουν αυτοι εμπλουτιζουν, αυτοι αστυνομευουν, αυτοι εκδιδουν αδειες, αυτοι κατασχουν αδειες, αυτοι αποφασιζουν τις απαγορευμενες, αυτοι ποσα θηραμτα θα απελευθερωσουν και ποσα θα κυνηγισουν.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
dimitris savva

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΗ ΣΕΡΒΙΑ

Δημοσίευση από dimitris savva »

φίλε Κυπρο εχει χρόνια που είμαι σε αυτό το θέμα και πέρασα και απο συλλόγους και σκοπευτηρια και αγωνες και και και....... δυστυχώς ολοι αυτοι που μου λες δεν με πείθουν, για ποιους τριτους μιλας, αυτους που ειναι εκει για αυτα τα θεματα που ειναι οι πρωτοι. αυτοι ειναι σε εκεινη την θεση αυτοι πληρωνονται και ειναι υπόχρεοι να ειναι υπεύθυνοι για αυτα που κανουν , ειναι οπως το πολεμο που περιμενει ο λοχαγος να παρει εντολες απο τον απλο στρατιωτη. οταν πηγες στη σερβια για κυνηγι ειναι ο απλος ο σερβος που δεν εχει την οικονομικη ευχαιρια που τα οργανωνει αυτα? φυσικα οχι και μπραβο σε αυτους που τα κανουν και εχουν και θηραμα και τουρισμο για κυνηγι και θα εχουν για μια ζωη ασχετος οτι το κανουν για οικονομικους λογους, ξερουν και διαχειριζοντε σωστα με τους σωστους ανθρωπους.
δεν εχω κατι προσωπικο με σενα και σου μιλω με αυτο τον τροπο αλλα ενα να καταλαβουμε μονο αν εχουν ενα συμφερον λειτουργει στη κυπρο σωστα.
οσο για μενα ειμαι ανθρωπος πεισματαρης και μου αρεσουν τα δυσκολα και θα απολαυσω και φετος το κυνηγι μου οπως παντα!
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΗ ΣΕΡΒΙΑ

Δημοσίευση από kypros »

Αυτο που θελω να.πω δημητρη το ειπες και εσυ μολις τωρα. Δεν υπαρχει οφελος.για τον κυπραιο να.διαχειριστει σωστα και ουτε και.επιπτωσεις.για το.αντιθετο. εαν τα λεφτα της.αδειας πηγαιμαν.στπυς.συλλλογους αντι.σε αυτους τους.φαγανες που λες τοτε ειμαι.σιγουρος.οτι ο.τοπικος.συλλογος.θα εκοβε το.λαιμο.του να.υπαρχει θηραμα.

Ειναι θεμα συστηματος και οχι.υπευθηνοτητας.

Και στη σερβια εαν δεν εννιοθε.ο.συλλογος.το.παλλουκι στο πισινο οτι εαν.δεν.φροντισουν.για θηραματα.δεν.θα.παρουν.λεφτα απο αδειες και δευτερο δεν.θα τους επιτρεψουν ουτε τους.ιδιους.να.κυνηγησουν τοτε σιγουρα δεν θα εκαναν καμθα.διαχειριση ουτε.αυτοι.

Το ειπα και.παλια, πισυευω οτι δεν.ειναι.ξεκαθαρα δομιμενο.το.συστημα.ουτος.οστε.να.υπαρχουν.επιπτωσεις απο την.κακη διαχειριση και επιβραβευση για την.καλη.

Μονο.μεσα απο την παραχωρηση ελεγχομενης εξουσιας ατους.συλλογους μπορει να.γινει αυτο.

Δεν φροντισες κυριε να.εχεις.θηραμα.στο.συλλογο.σου, δεν.θα ερθει κοσμος.να.εκδοσει.αδειες για.εκει. και δεν.μιω για.ενα.συλλογο.ανα.χωριο.αλλα πχ 5 μεγαλους.ανα.επαρχια με.ξεκαθαρα ορια.

Θελει καππιος να.κυνηγα παντου βγαζει.αδεια.για.επικρατεια.

Θεωρει οτι η λαρνακα.ειναι.χαλια γιατι δεν.την.διαχεοριστηκαν.καλα, δεν.πληρωνει.το ποσο.της.λαρνακας.στη αδεια.του και.η λαρνακα.τιμωρειται γοα.την.καkh διαχειση.

Παντου ετσι δουλευει το κυνηγι.

Εμεις δινουμε τα λεφτα.και.πανε σε μια.τρυπα που δεν.βλεπει κανεις.

Ειναι θεμα.συστηματος πρωτα. Φιλοτιμοι ανθρωποι χωρις.οικονοκικο οφελος.ειναι πολυ σπανιο.φενομενο και.πουθενα.στο κοσμο.δεν ειναι αυτοι ο λογος που υπαρχουν.θηραματα αλλα η υπαρξη ανταμιβης οτανυπαρζουν ιηραματα και.τιμωροας.οταν δεν.υπαρχουν.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΗ ΣΕΡΒΙΑ

Δημοσίευση από admin »

Εμένα εκείνο που με στεναχωρεί περισσότερο στον τόπο μας είναι ότι άνθρωποι που πραγματικά πονάνε το κυνήγι και ενδιαφέρονται , το σύστημα το ίδιο δέν τους αφήνει να μπούνε μέσα. Είμαι σίγουρος ότι όπως είπε και ο Δημήτρης όλοι περνάμε και πέρνουμε μια γεύση απο το διεφθαρμένο και μη λειτουργικό διαχειριστικό κυνηγετικό σύστημα του τόπου μας και μετά λώγο απαγοήτευσης τραβάνε πίσω. Πρέπει να γίνουν ριζικές αλλαγές και άμμεσα- Εμείς και μερικές μονάδες ανθρώπων που ασχολούνται με τα κοινά του κυνηγίου προσπαθούμε να περάσουμε κάποια πράγματα σε στενόμυαλους πολιτικούς και κυβερνητικούς υπαλλήλους και ελπίζουμε ότι σύντομα κάτι θα γίνει αλλά πρέπει να προσπαθήσουμε περισσότερα άτομα. Ο λόγος που δέν προχωράμε είναι γιατί μερικοί καρεκλοκένταυροι έχουν εδραιωθεί για χρόναι τώρα νομίζοντας ότι είναι κυνηγοπατέρες και έχουν το αλάθητο του πάπα και δέν αφήνουν νέες προοδευτικές ιδέες να εφαρμοστούν. Ο μόνος τρόπος είανι να εμπλακούμε όλοι ενεργά. Σε αυτό το φόρουμ μπαίνουν 15 000 άτομα τον μήνα απο Κύπρο. Αν για παράδειγμα λέω το 10% 1500 είναι ανθρώποι που πραγματικά νοιάζονται και απο αυτούς το 10% έμπαιναν σε συλλόγους και προσπαθούσαν να περάσουν νέες ιδέες πιστεύω θα ερχόταν μια αλλαγή.Προσωπικά εκείνο που με σταναχωρεί είναι ΄'οτι λόγω έλειψης χρόνου δέν μπορώ να μπώ στο συμβούλιο ενώς συλλόγου.Κάποτε κάναμε μια συνάντηση στην χοιροκιτία και αναπτύξαμε κάποιες ιδέες . ίσως πρέπει να σκεφτούμε και διαλακτικές λύσεις αφού το να δημιουργήσουμε ένα σύλλογο σε μια περιοχή και να εντακτούμε όλοι μέσα απο ότι φάινεται δέν έγινε κατορθωτό. ... Απο του χρόνου το 2% της κυνηγετικής μας άδειας αν περάσει ο νόμος θα πηγαίνει σε συλλόγους, τώρα πώς θα διαχειρίζονται τα χρήματα κανεις δέν ξέρει. Αν υπήρχε ένας σύλλογος απαρτιζόμενος με καθαρά δικούς μας ανθρώπους τότε θα μπορούσαμε να προσφέρουμε πολλά και είμαι σίγουρος ότι αρκετές χιλιάδες κόσμους θα δήλωναν τον δικό μας σύλλογο ως δικό τους.... απλά λίγη τροφή για σκέψη.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΗ ΣΕΡΒΙΑ

Δημοσίευση από Savvas »

Πρωτού τοποθετηθώ θα ήθελα απλώς να ρωτήσω, αν κάποιος ξέρει, να μας μεταφέρει την επίσημη θέση της ΚΟΚ & ΔΑΖ επι αυτού του θέματος.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΗ ΣΕΡΒΙΑ

Δημοσίευση από Phinix »

admin έγραψε:Εμένα εκείνο που με στεναχωρεί περισσότερο στον τόπο μας είναι ότι άνθρωποι που πραγματικά πονάνε το κυνήγι και ενδιαφέρονται , το σύστημα το ίδιο δέν τους αφήνει να μπούνε μέσα. Είμαι σίγουρος ότι όπως είπε και ο Δημήτρης όλοι περνάμε και πέρνουμε μια γεύση απο το διεφθαρμένο και μη λειτουργικό διαχειριστικό κυνηγετικό σύστημα του τόπου μας και μετά λώγο απαγοήτευσης τραβάνε πίσω. Πρέπει να γίνουν ριζικές αλλαγές και άμμεσα- Εμείς και μερικές μονάδες ανθρώπων που ασχολούνται με τα κοινά του κυνηγίου προσπαθούμε να περάσουμε κάποια πράγματα σε στενόμυαλους πολιτικούς και κυβερνητικούς υπαλλήλους και ελπίζουμε ότι σύντομα κάτι θα γίνει αλλά πρέπει να προσπαθήσουμε περισσότερα άτομα. Ο λόγος που δέν προχωράμε είναι γιατί μερικοί καρεκλοκένταυροι έχουν εδραιωθεί για χρόναι τώρα νομίζοντας ότι είναι κυνηγοπατέρες και έχουν το αλάθητο του πάπα και δέν αφήνουν νέες προοδευτικές ιδέες να εφαρμοστούν. Ο μόνος τρόπος είανι να εμπλακούμε όλοι ενεργά. Σε αυτό το φόρουμ μπαίνουν 15 000 άτομα τον μήνα απο Κύπρο. Αν για παράδειγμα λέω το 10% 1500 είναι ανθρώποι που πραγματικά νοιάζονται και απο αυτούς το 10% έμπαιναν σε συλλόγους και προσπαθούσαν να περάσουν νέες ιδέες πιστεύω θα ερχόταν μια αλλαγή.Προσωπικά εκείνο που με σταναχωρεί είναι ΄'οτι λόγω έλειψης χρόνου δέν μπορώ να μπώ στο συμβούλιο ενώς συλλόγου.Κάποτε κάναμε μια συνάντηση στην χοιροκιτία και αναπτύξαμε κάποιες ιδέες . ίσως πρέπει να σκεφτούμε και διαλακτικές λύσεις αφού το να δημιουργήσουμε ένα σύλλογο σε μια περιοχή και να εντακτούμε όλοι μέσα απο ότι φάινεται δέν έγινε κατορθωτό. ... Απο του χρόνου το 2% της κυνηγετικής μας άδειας αν περάσει ο νόμος θα πηγαίνει σε συλλόγους, τώρα πώς θα διαχειρίζονται τα χρήματα κανεις δέν ξέρει. Αν υπήρχε ένας σύλλογος απαρτιζόμενος με καθαρά δικούς μας ανθρώπους τότε θα μπορούσαμε να προσφέρουμε πολλά και είμαι σίγουρος ότι αρκετές χιλιάδες κόσμους θα δήλωναν τον δικό μας σύλλογο ως δικό τους.... απλά λίγη τροφή για σκέψη.

καλημέρα
ίσως θα έπρεπε να συνεχίζαμε την κουβέντα μας για την δημιουργία κάποιου συλλόγου - παγκύπριου, με τοπικά κλιμάκια

δεν υποτιμώ καθόλου τους υφισταμενους συλλόγους αλλα κάπου μπορεί να πάει κάτι λάθος
ΦΥΣΙΚΑ, υπάρχουν και αυτοί που είναι ΑΞΙΟΙ ΘΑΥΜΑΣΜΟΥ από το έργο που επιτελούν

εγώ για παράδειγμα,ψάχνω ένα σύλλογο στη λεμεσό, αφού μετακόμισα και μένω μόνιμα εδώ πρόσφατα και δεν ξέρω που να πάω και πως να ψαχτώ
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
BLUE DE GASCOGNE
Full Member
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 21 Ιαν 2013, 15:59

Re: ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΗ ΣΕΡΒΙΑ

Δημοσίευση από BLUE DE GASCOGNE »

admin έγραψε:Εμένα εκείνο που με στεναχωρεί περισσότερο στον τόπο μας είναι ότι άνθρωποι που πραγματικά πονάνε το κυνήγι και ενδιαφέρονται , το σύστημα το ίδιο δέν τους αφήνει να μπούνε μέσα. Είμαι σίγουρος ότι όπως είπε και ο Δημήτρης όλοι περνάμε και πέρνουμε μια γεύση απο το διεφθαρμένο και μη λειτουργικό διαχειριστικό κυνηγετικό σύστημα του τόπου μας και μετά λώγο απαγοήτευσης τραβάνε πίσω. Πρέπει να γίνουν ριζικές αλλαγές και άμμεσα- Εμείς και μερικές μονάδες ανθρώπων που ασχολούνται με τα κοινά του κυνηγίου προσπαθούμε να περάσουμε κάποια πράγματα σε στενόμυαλους πολιτικούς και κυβερνητικούς υπαλλήλους και ελπίζουμε ότι σύντομα κάτι θα γίνει αλλά πρέπει να προσπαθήσουμε περισσότερα άτομα. Ο λόγος που δέν προχωράμε είναι γιατί μερικοί καρεκλοκένταυροι έχουν εδραιωθεί για χρόναι τώρα νομίζοντας ότι είναι κυνηγοπατέρες και έχουν το αλάθητο του πάπα και δέν αφήνουν νέες προοδευτικές ιδέες να εφαρμοστούν. Ο μόνος τρόπος είανι να εμπλακούμε όλοι ενεργά. Σε αυτό το φόρουμ μπαίνουν 15 000 άτομα τον μήνα απο Κύπρο. Αν για παράδειγμα λέω το 10% 1500 είναι ανθρώποι που πραγματικά νοιάζονται και απο αυτούς το 10% έμπαιναν σε συλλόγους και προσπαθούσαν να περάσουν νέες ιδέες πιστεύω θα ερχόταν μια αλλαγή.Προσωπικά εκείνο που με σταναχωρεί είναι ΄'οτι λόγω έλειψης χρόνου δέν μπορώ να μπώ στο συμβούλιο ενώς συλλόγου.Κάποτε κάναμε μια συνάντηση στην χοιροκιτία και αναπτύξαμε κάποιες ιδέες . ίσως πρέπει να σκεφτούμε και διαλακτικές λύσεις αφού το να δημιουργήσουμε ένα σύλλογο σε μια περιοχή και να εντακτούμε όλοι μέσα απο ότι φάινεται δέν έγινε κατορθωτό. ... Απο του χρόνου το 2% της κυνηγετικής μας άδειας αν περάσει ο νόμος θα πηγαίνει σε συλλόγους, τώρα πώς θα διαχειρίζονται τα χρήματα κανεις δέν ξέρει. Αν υπήρχε ένας σύλλογος απαρτιζόμενος με καθαρά δικούς μας ανθρώπους τότε θα μπορούσαμε να προσφέρουμε πολλά και είμαι σίγουρος ότι αρκετές χιλιάδες κόσμους θα δήλωναν τον δικό μας σύλλογο ως δικό τους.... απλά λίγη τροφή για σκέψη.

+10000.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”