26'' 18.4 oi kανες και οι 2 χρισιμοποιω 4-2 τσοκ

Απάντηση
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: 26'' 18.4 oi kανες και οι 2 χρισιμοποιω 4-2 τσοκ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

spyros bettinsoli έγραψε:8ελω αποπσισ για τσοκ ειναι αρκετα κλιστο το 2? . το 8ελω και για κοντινεσ και για μακρινεσ βολεσ επισεισ το χρισιμοποιω και για κινιγι τσικλασ. ενα τσοκ και για περδικι και τσικλα 4-3 ι 4-2 ?
Φίλε Σπύρο ωραία η απορία σου σχετικά με τι στοκάρισμα πρέπει να χρησιμοποιείς. Είναι ένα θέμα το οποίο έχει ανεξάντλητες συζητήσεις και απόψεις.Εγώ θα σου δώσω ένα πίνακα από το φημισμένο βιβλίο “ όπλα & φυσίγγια” του Gough Thomas και είμαι σίγουρος ότι θα αντιληφθείς από μόνο σου………ανοικτά η στενά τσοκαρίσματα.
9μετρα>>>>>>>>>>>>>>>66%
18μετρα>>>>>>>>>>>>>62%
28μετρα>>>>>>>>>>>>>41%
36μετρα>>>>>>>>>>>>>28%
Ο ποιο πάνω πίνακας συγκρίνει το βελτιωμένο κύλινδρο(****) με το φουλ τσοκ(*) σε διάφορες αποστάσεις σε σχέση με το ποσοστό σκοπευτικού σφάλματος. Δηλαδή στα 9μ το 4αρι μας δίνει το δικαίωμα να σκοπεύουμε 66% περισσότερο λάθος σε σχέση με το φουλ (*). Στα 18μ 62% ,στα 28μ 41% και στα 36μ 28%. Το συμπέρασμα από τα πιο πάνω είναι ότι στα 20 με 25 μέτρα η πλέον συνηθισμένη απόσταση που τουφεκάμε το θήραμα ένας κυνηγός που χρησιμοποιεί ανοικτό τσοκάρισμα έχει το πλεονέκτημα να μπορεί να κάνει πολύ μεγαλύτερο σκοπευτικό λάθος από εκείνον που χρησιμοποιεί στενό τσοκάρισμα. Ενας καλός συνδιασμός για τα κυπριακά δεδομένα κυνηγίου είναι κατα την άποψη μου το 4-3 η το 5-3.
sotiris!129

Re: 26'' 18.4 oi kανες και οι 2 χρισιμοποιω 4-2 τσοκ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

kypros έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:οχι με τις επομισεις θα δεις αν το οπλο καθετε η οχι πανω σου!!!! αν δεν καμω λαθος το dvd που ειχε το περιοδικο η τουτο η το προιγουμενο ειχε ενα σχετικο video με τουτο το θεμα...αυριο την κυριακη φιλε μου βαλε ενα τενεκουι χαμε παενε ξερω γω 20-30 μετρα μακρια ζε γυρισε αποτομα παιξε το χωρις να το σιμαθκιασεις (οχι να παιξεις κανενα :lol: )
το οπλο οπως το βαλεις πανω στον ομο σου πρεπει να κλιδονει με τον ομο +το προσωπο σου και το σιμαδι του να εν ζιαμε που βλεπεις
Ρε φιλε εν και εν ο λουκι λουκ και να γυρισει αποτομα. Ανοιγουμε το στομα μας και διουμε συμβουλες λαθος. Να σταθει ο ανθρωπος με σωστη σταση προς το ακινητο στοχο και να επωμιση με κανονικο ρυθμο καο να ριξει προς το στοχο χωρις να διορθωσει.

Επισης οσο αφορ την ξηρη επωμιση στο σπιτι ειναι οντος τεραστιο βοηθημα. Αλλα φιλε ειπες κατι πολλα λαθος ποιο πανω που μπορει να καταστρεψει καποιον νεαρο που μαθενει το οπλο του. Ειπες με αποτομες κυνησεις....λαθος . Το νουμερο ενα πραμα που πρεπει να εχει η επομιση ειναι να ειναι ηρεμη, σχεδον να φενεται αργη. Αυτη ειναι η σωστη επωμιση και οχι η αποτομη. Την γρηγοραδα στη τουφεκια την εχει η σκοπευση και το ακαριαιο πατημα της σκανδαλης. Πηγαινε να δεις ενα αγωνα σκεετ και θα νομισεις οτι οι σκητερ επωμιζουν νοχελικα. Αυτο ειναι το μυστικο για να κατσει σωστα το οπλο...ηρεμη επωμιση και γρηγορη σκοπευση
φιλε μου ελα ομως που το κυνηγι ΔΕΝ εινα σκοπεφτιριο που λαλεις πουλ ζε φκενουν οι δισκοι... ΕΓΩ προσοπικα πιστεφκω πως τουτο εν το σωστο!
στα εντανακλαστικα 8α φανει ΑΝ το οπλο σου εν πανω σου!
sotiris!129

Re: 26'' 18.4 oi kανες και οι 2 χρισιμοποιω 4-2 τσοκ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

στο οπλο μου παιζω το τενεκουι ζε καμω το κομαθκεια στο οπλο σου μπορει να ειμαι ζε 3 μετρα εξω! αμαν σημα8κιασω και με τα 2 οπλα την ιδια ζιμια εν να καμω στο τενεκουι με οποιο οπλο ζε να παιξω γιατι πολλα απλα εσιμαθκιασα....στα αντανακλαστικα εν να φανει ΑΝ το οπλο εν πανω μας (*αποψη μου) οσω για τα τσιοκ νομιζω εν γενικα αποδεχτο πως ολα εξαρτοντε απο τον τοπο-τροπο-θυραμα-κυνηγο-χαρτουτσιες και πολλα αλλα που εξαρτοντε το τι παιζει ο καθενας :D
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: 26'' 18.4 oi kανες και οι 2 χρισιμοποιω 4-2 τσοκ

Δημοσίευση από kypros »

sotiris!129 έγραψε:στο οπλο μου παιζω το τενεκουι ζε καμω το κομαθκεια στο οπλο σου μπορει να ειμαι ζε 3 μετρα εξω! αμαν σημα8κιασω και με τα 2 οπλα την ιδια ζιμια εν να καμω στο τενεκουι με οποιο οπλο ζε να παιξω γιατι πολλα απλα εσιμαθκιασα....στα αντανακλαστικα εν να φανει ΑΝ το οπλο εν πανω μας (*αποψη μου) οσω για τα τσιοκ νομιζω εν γενικα αποδεχτο πως ολα εξαρτοντε απο τον τοπο-τροπο-θυραμα-κυνηγο-χαρτουτσιες και πολλα αλλα που εξαρτοντε το τι παιζει ο καθενας :D
Ρε φιλε ειτε δισκο παιξεις, ειτε περτικο, ειτε κροκοδειλο η επομιση μια ενει και πρεπει να ειναι ηρεμη και σχεδον αργη για να καθεται το οπλο παντα σωστα. Επισης προσεξε οτι ειπαμε να σταθεις σωστα προς το στοχο να επομισεις ηρεμα καινχωρις να διορθωσεις να ριξεις προς το ττενεκουι. Δεν ειπαμε να συμαδεπσεις.
Αμα στεκετε και θωρει αλλου και επομισει αποτομα πως θα δει αν του τερκαζει το οπλο αφου θα στεκεται λαθος και μπορει να επομισει λαθος? αμα επομισεις αποτομα σημαινεινοτι μαλλον το κοντακινθα κατσει λαθος αρα δεν παιζεις εκει που βλεπεις. Τουτα τα θεματα εν λιμενα εδω και 100 χρονια . Για να ελεξεισ το αυθορμητο που σωστα λες πρεπει πρωτα να επομιζεις σωστα στο κοντακι για να δεις αν σου καθεται. Καιμαυτο γινεται μονο με ηρεμη επομιση και σωστη σταση σωματος
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”