Αποτελεσματα κυνηγιου 2011-12

Απάντηση
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Αποτελεσματα κυνηγιου 2011-12

Δημοσίευση από miky55 »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ ΝΙΒΑ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ Π.ΜΥΝΗΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .ΝΟΜΙΖΩ ΣΥΓΚΑΤΑΛΕΓΕΤΕ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΟΙΑ ΤΩΝ ΦΑΣΣΙΑΝΙΔΩΝ.ΤΟ ΣΩΜΑΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΗΣ ΠΕΡΔΙΚΑΣ ΤΣΟΥΚΑΡ ΑΛΛΑ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΤΟΥ ΠΛΗΣΙΑΖΗ ΤΟΥΣ ΦΑΣΣΙΑΝΟΥΣ.ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΤΟ ΘΗΛΥΚΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΩΡΑΙΟ ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟ.ΚΥΝΗΓΕΤΕ ΜΕ ΣΚΥΛΟΥΣ ΦΕΡΜΑΣ ΑΛΛΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΞΕΣΗΚΩΝΕΤΕ.
NIBA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: 01 Δεκ 2011, 16:20

Re: Αποτελεσματα κυνηγιου 2011-12

Δημοσίευση από NIBA »

ΩΡΑΙΑ ΘΥΡΑΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΦΙΛΕ.ΕΔΩ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ....
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Αποτελεσματα κυνηγιου 2011-12

Δημοσίευση από Anthimos »

28 Dec 2011.jpg
Η τελευταια φερμα σε φραγκολινες μιας και το Σαββατο εχουν την τιμητικη τους oi μπεκατσουλες μια εξορμηση που μας εμεινε με σκυλια κι αφου βρεθουνται λιγες βελουδοματες!!!

Ομορφη φερμα , καθονταν ζευγαρι αρσενικη θυληκια σε μια πυκνή παλλουρα.....Ο αρσενικος θα στολισει το πρωτοχρονιατικο τραπεζι μαζι με τις υπολοιπες του ειδους του...Η θυληκια αναχαιτιστικε εικονικα....για να εν ζευγαρι σημαινει αρχισε το παιχνιδι της αναπαραγωγης οποταν ευελπιστω να μας ανταμειψει του χρονου με τους απογονους της!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Anthimos την 28 Δεκ 2011, 19:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Αποτελεσματα κυνηγιου 2011-12

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Ωραια διαχειριση Ανθιμε!

Εγω πηγα σε ορεινη και δυσκολη περιοχη για περδικια. Βρηκα αρκετα αλλα 1 επιασα τα αλλα δεν εδιναν χερι.
To highlight σημερα επιασε μαλαη περδικιου ο ενας σκυλος μου μπηκε μεσα σε μια λατζια και σηκωνονται 2 περδικια. Το ενα εφυγε δεξια και δεν μπορουσα να του συρω. Το αλλο ρεσει που μπροστα μου αλλα κλωνια μπροστα μου του συρνω μια μπικτη τιποτε μετα 1 μετρο πριν να μου βαλει αλλη λατζια μπροστα μου συρνω του και τη 2η τζιαι βλεπω το να γερνει. Εισιε πολλη κλιση το εδαφος μπορει να επιε τζιαι 50 μετρα + να πεσει αλλα εγω δεν ειδα. Εν το μεταξυ ο σκυλος ηταν μεσα στη λατζια που εφυγαν τα περδικια. κατεβενω να γυρεψω με τον αλλο σκυλο το περδικι ακουω τον αλλο να λασσει!!! Μεσα στην ιδια λατζια εκαθετουν και λαος! Και απο τι καταλαβατε εφυγεν απαικτος! Στο τελος ουτε το περτικο ηβρα. Υπαρχει περιπτωση και να μεν εππεσε και απλα ειδα τον που εγυρε.

Οπως τζιαι να σιει ηταν ωραια εξορμηση και αυτη. Ειχεν δραση!
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: Αποτελεσματα κυνηγιου 2011-12

Δημοσίευση από lagomania »

εμεις σημερα εμειναμεν πας την μαλαη γμτ ρε οτι και να ειχεν σημερα η μερα ηταν σαντανομενη ηβραμε μαλαες παρα μα παρα πολλες ουλες εμπενα σε ενα μεγαλο καθαρο αλλα εμεναν τζιαμε γμτ εν εξαναειδα ετσι πραμα δεν εμοτοπαθκιασαν μια μαλαη του χαιρκου εσηκωσαμεν ενα σαν επιεναμεν στο αυτοκυνητο και επεξαν μας τον κατι περτικαριες και εκαπαρτιζαν θεμας
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: Αποτελεσματα κυνηγιου 2011-12

Δημοσίευση από lagomania »

ααα εξιασα επεξαμεν και μια μπεκατσα
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Αποτελεσματα κυνηγιου 2011-12

Δημοσίευση από miky55 »

Anthimos έγραψε:
28 Dec 2011.jpg
Η τελευταια φερμα σε φραγκολινες μιας και το Σαββατο εχουν την τιμητικη τους η μπεκατσουλες μια εξορμηση που μας εμεινε με σκυλια κι αφου βρεθουνται λιγες βελουδοματες!!!

Ομορφη φερμα , καθονταν ζευγαρι αρσενικη θυληκια σε μια πυκνή παλλουρα.....Ο αρσενικος θα στολισει το πρωτοχρονιατικο τραπεζι μαζι με τις υπολοιπες του ειδους του...Η θυληκια αναχαιτιστικε εικονικα....για να εν ζευγαρι σημαινει αρχισε το παιχνιδι της αναπαραγωγης οποταν ευελπιστω να μας ανταμειψει του χρονου με τους απογονους της!!!
ΑΝΘΙΜΕ ΜΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ .ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΩ ΕΡΩΤΟΤΡΟΠΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΘΗΛΥΚΟ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΠΑΡΑΣΥΡΗ ΜΑΚΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΗ.ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΤΥΠΗΣΕΣ ΤΟ ΘΗΛΥΚΟ .ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΣΗΚΩΣΑ 2 ΔΕΝ ΤΗΣ ΚΤΥΠΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΗΡΘΑ ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ .Η ΦΕΡΜΕΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΣΗΚΩΜΑ ΜΕ ΞΕΠΛΗΡΩΣΑΝ .Ο ΣΚΟΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΣΚΟΤΩΜΑ ΕΤΣΙ ΦΙΛΕ ;
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Αποτελεσματα κυνηγιου 2011-12

Δημοσίευση από Anthimos »

miky55 έγραψε:
Anthimos έγραψε:
28 Dec 2011.jpg
Η τελευταια φερμα σε φραγκολινες μιας και το Σαββατο εχουν την τιμητικη τους η μπεκατσουλες μια εξορμηση που μας εμεινε με σκυλια κι αφου βρεθουνται λιγες βελουδοματες!!!

Ομορφη φερμα , καθονταν ζευγαρι αρσενικη θυληκια σε μια πυκνή παλλουρα.....Ο αρσενικος θα στολισει το πρωτοχρονιατικο τραπεζι μαζι με τις υπολοιπες του ειδους του...Η θυληκια αναχαιτιστικε εικονικα....για να εν ζευγαρι σημαινει αρχισε το παιχνιδι της αναπαραγωγης οποταν ευελπιστω να μας ανταμειψει του χρονου με τους απογονους της!!!
ΑΝΘΙΜΕ ΜΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ .ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΩ ΕΡΩΤΟΤΡΟΠΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΘΗΛΥΚΟ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΠΑΡΑΣΥΡΗ ΜΑΚΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΗ.ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΤΥΠΗΣΕΣ ΤΟ ΘΗΛΥΚΟ .ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΣΗΚΩΣΑ 2 ΔΕΝ ΤΗΣ ΚΤΥΠΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΗΡΘΑ ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ .Η ΦΕΡΜΕΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΣΗΚΩΜΑ ΜΕ ΞΕΠΛΗΡΩΣΑΝ .Ο ΣΚΟΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΣΚΟΤΩΜΑ ΕΤΣΙ ΦΙΛΕ ;

Κυριε Μιχαλη εδω που κυνηγω ετυχε μου πιο συχνα να σηκωσω 2 αρσενικους ή ακομα σε ενα χωραφι με πατατες 4 αρσενικους και μια μονο θυληκια. ( Ειδικα στη εναρξη) Μετα στο μεσο της σεζον οπως το λες,.... προσηκωατα οι αρσενικοι και οι φερμες στα θυληκα . Γενικα τα θυληκα " κρατουν" στη φερμα πιο πολυ . Οι αρσενικοι κρυφουν μεν και δεχονται φερμα αλλα αν τους ευνοησει η βλαστηση ποδαριζουν και στη φερμα και πετασσουνται 5 με 10 μετρα πιο κατω ....τα θυληκα δεχονται την φερμα " πιττα" κατω απο την μυτη του σκυλλου!

Σωστες οι παρατηρησεις μου ή εν φαινομενο της περιοχης ?? Εσυ που εισαι πιο εμπειρος τι παρατηρεις??


Οσο για το σκοτωμα κυριε Μιχαλη , οχι δεν ειναι το σκοτωμα....μια φερμα να σου βγαλει το σκυλι να το χαρεις κι ας παει στο καλό!!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Αποτελεσματα κυνηγιου 2011-12

Δημοσίευση από kypros »

Σημερα ωραια μερα αν και κυνηγισα μονο απογευμα. Το αποτελεσμα του οικογενιακου δυδιμου, ενας λαγος ενα περδικι ενα ορτυκι και 4 τσιχλιδια!

Φωτο αυριο... Ο λαγος καθοταν μεσα σε λιγες λαψανες μια ωρα μετα το ξημερωμα προφανως καθυστερημενος απο την νυκτερινη βοσκη.

Το αξιωσημιοτο οτι με το περας της απογευματινης παγανιας εκατσα το τελευταιο 15 λεπτο σε ενα τζιταστρο και πραγματικα ειδα πολλες τζηκλες, σιγουρα πανω απο 50 . Για τοση λιγη ωρα μου εκανε εντυπωση. Επισης εντιποση μου εκανε και το μεγαλο υψος που πετουσαν αν και αργα και ηταν 5,5 και 6,6 μαζι.

Εκανα 4 πουλακια τα μοναδικα που ηταν οριακα εντος μιας αισιοδοξης βολης.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Αποτελεσματα κυνηγιου 2011-12

Δημοσίευση από miky55 »

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΕΑΡΑ ΑΡΣΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΘΗΛΥΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΣΚΥΛΙΑ ΣΤΑ ΕΚΠΕΔΕΥΤΙΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΝ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ.
ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΧΘΟΥΝ ΠΙΕΣΗ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΤΣΑΛΙΜΙΑ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΒΡΙΣΚΩ 1-3 ΠΟΥΛΙΑ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΡΕΜΜΑ ΣΤΗΣ ΑΡΧΕΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΑΡΑΘΑ ΚΑΙ ΒΑΤΟΥΣ.ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ 1-2 ΖΕΥΓΑΡΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ Ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΚΑΝΗ ΟΠΩΣ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΘΗΜΑΣΕ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΤΡΑΒΗΣΗ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΘΗΛΥΚΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΔΑΡΙΖΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΕΤΕ .ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΜΑΡΟΥΝ 2 ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΣΟΥΝ .ΕΑΝ ΔΩ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΘΗΛΥΚΟ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΕΠΟΧΗΣ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΟΠΛΟ ΑΜΠΑ ΤΖΕ ΤΟ ΣΑΤΑΝΟΥΙ ΣΟΥΞΟΥΛΗΣΕ ΜΕ. :lol: :lol:
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”