Κυνηγετική Περίδοδος 2019-2020

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Κυνηγετική Περίδοδος 2019-2020

Δημοσίευση από admin »

Βρισκόμαστε μόνο μερικές μέρες μακριά από την νέα κυνηγετική περίοδο. Για σκοπούς έρευνας θα ήθελα να παρακαλέσω όλους τους φίλους σε αυτή την ενότητα να αναφέρουν γεγονότα που αξίζουν να αναφερθούν ως προς τα θηράματα αλλά και επιβλαβής παράγοντες κατά την νέα περίοδο. Δεν μας ενδιαφέρουν οι περιοχές αλλά οι προσωπικές παρατηρήσεις των κυνηγών. Για παράδειγμα

Στην περιοχή που κυνήγησα φέτος πρώτη Κυριακή όπως και πέρσι παρατήρησα ότι τα περδίκια ήταν αυξημένα, παίχτηκα και 3 λαγοί την περιοχή ενώ δεν είδα κάποιον να χτυπήσει φραγκολίνα. Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι το θήραμα ήταν αυξημένο από πέρσι ενώ τα νούμερα των κυνηγών ήταν στα ίδια επίπεδα όπως και πέρσι.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: Κυνηγετική Περίδοδος 2019-2020

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Καθαρα απο πλευρας αναγνωρισεων τα οσα αναφερω..
Σε ορισμενες περιοχες με πυρηνες τα περδικια αυξημενα..μαλιστα παρατηρησα πως πιθανων οι απελευθερωσεις εν εγιναν μαζικα αλλα μαλλον σταδιακα αλλα τα περδικια δεν εκαναν πτησεις ως συνηθως αλλα ποδαρωναν με ενα πεταγμα 200μ..
Απο πλευρας λαγων η κατασταση τραγικη..
Περιοχες νεκρες ενω καποιες με ενδιαφερων οι λαγοι μαζεμενοι που ειμαι σιγουρος στο κυνηγι θα αφανιστουν..
Αν σκοπος ειναι να ανοιγουν μονο απαγορευμενες για να κλεινουμε προσωρινα στοματα τοτε φιλοι μου φκαλτε τους φωτογραφιες να εχουμε γιατι τα αυκια του εν θα τα ξαναδουμε..
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Κυνηγετική Περίδοδος 2019-2020

Δημοσίευση από mikros »

Στις ναγνωρίσεις μου και εμένα οπως και στα εκπαιδευτικά η κατάσταση έχει ως εξής:
Παράλια, πεδινή και ημιορεινή Λάρνακα οι πέρδικες είναι οι περισσότερες αυτής της δεκαετίας. Αρκετά και μεγάλα κοπάδια από άγρια, κυρίως ππαλλάζια. Τα της απελευθερώσεις, αδιάφορα κοτόπουλα όπως κάθε χρονιά.
Στην ορεινή Λάρνακα η κατάσταση χτες πέρδικες είναι οριακά καλύτερη από τις προηγούμενες χρονιές.
Όσον αφορά το λαγό στην ημιορεινή και ορεινή επαρχία, υπάρχουν περιοχές κυριολεκτικά νεκρές και αλλές με αρκετά καλό αριθμό λαγών.
Οι φράγκολινες στις περιοχές μου παρουσιάζουν μείωση.
Ελπίδες για έναν καλό χειμώνα.
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Κυνηγετική Περίδοδος 2019-2020

Δημοσίευση από admin »

Οι δικές μου προσωπικές παρατηρήσεις απο τα εκπαιδευτικά είναι ότι

Τα περδίκια παρουσιάζουν αύξηση αλλά είναι σε μεγάλες κοπές και είτε βρίσκεις πολλά είτε καθόλου αλλά σημάδια υπάρχουν παντού

Ο Λαγός όπου ΔΕΝ έγινε καταπολέμηση της αλεπού ςκαι της ποντίκας έχει μειωθεί η παραμένει στα ίδια επίπεδα. Περισσότεροι λαγοί κοντά σε περιοχές με περβόλια και φαγητά.


Φραγκολίνες κάπου υπάρχουν αρκετές κάπου πιο λίγες και πάλι οι επιβλαβείς παράγοντες επειρεάζουν.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: Κυνηγετική Περίδοδος 2019-2020

Δημοσίευση από Chris B725 »

Χαιρετίζω την παρέα μετά από καιρό (όσους έμειναν δηλαδή) :D :D

Προσωπικά ελάχιστες αναγνωρίσεις έχω κάνει λόγω φόρτου εργασίας. Τα περδίκια μου φάνηκαν πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα με πέρσι. Ελπίζω να έχουμε μια καλή χρονιά περισσότερο στην τζίκλα και τα περδίκια να επιβιώσουν όσο το δυνατό περισσότερο.

Να ευχηθώ καλή κυνηγετική περίοδο σε όλους πάντα με ασφάλεια πάνω απ' όλα σεβασμό στο θήραμα και στους συνάδελφους κυνηγούς.
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Κυνηγετική Περίδοδος 2019-2020

Δημοσίευση από admin »

προχθές άκουσα μια κουβέντα που πραγματικά ακόμη την σκέφτομαι και εκνευρίζομαι. Μια λαγοπαρέα συζητούσε δίπλα μου ότι το καλοκαίρι έκαναν τάϊσμα για τους λαγούς για να τους μαζέψουν σε μια περιοχή και παράλληλα έβαζαν σιτάρι με ποντικοφάρμακο για να εξαλείψουν τα περδίκαι απο την περιοχή να μην τους ενοχλούν στο λαγοκυνήγι τους. Νομίζω ότι τελικά δέν έχουμε σωτηρία.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: Κυνηγετική Περίδοδος 2019-2020

Δημοσίευση από kyriakos304 »

admin έγραψε:προχθές άκουσα μια κουβέντα που πραγματικά ακόμη την σκέφτομαι και εκνευρίζομαι. Μια λαγοπαρέα συζητούσε δίπλα μου ότι το καλοκαίρι έκαναν τάϊσμα για τους λαγούς για να τους μαζέψουν σε μια περιοχή και παράλληλα έβαζαν σιτάρι με ποντικοφάρμακο για να εξαλείψουν τα περδίκαι απο την περιοχή να μην τους ενοχλούν στο λαγοκυνήγι τους. Νομίζω ότι τελικά δέν έχουμε σωτηρία.

Εικόνα
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Κυνηγετική Περίδοδος 2019-2020

Δημοσίευση από Laurona »

Ειναι οι ιδιοι ζοποβορτοι που κλανουν μερα νυκτα ποσον αρρωστοι κυνηγοι ειναι αλλα πεζουν 1-2 λαγους το πολυ και κλεβουν τους υπολοιπους.
Επισης εν μπορουν να δουν περτικο -αρρωστουν αλλα το καλοκαιρι στην φασσα η τωρα αμα εν μεστο αυτοκινητο και δουν τους ξαφνικα αρεσκουν τους και κατεβαινουν και πεζουν τους.

Το σιταρουι εν τζινοι που πρεπει να το φασιν μπας και γκυτωσει η κοινωνια που λλοου τους

Οι προτινοι ελεαν

Τον αθρωπον να τον δεις στο τζινην του και στο μεθυσιν του
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Κυνηγετική Περίδοδος 2019-2020

Δημοσίευση από admin »

Φέτος έχει λίγα περδίκια και η κουτσή μαρία πάει να παίξει πέρτικο να τον ποστάρει στο fb. Ακόμη και άτομα τα οποία εμπορεύονται σκυλιά (όχι νόμιμα -παράνομα) φωτογραφίες με 5-6 φραγκολίνες , άλλοι 2 όπλα 12-15 περδίκια.. του χρόνου που να παίζουν τα σχίλοι τους εννα λαλούν έν έσχει θήραμα.
Προσέχουμε...για να έχουμε
S@v-v@s
Full Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 21 Ιαν 2014, 18:40

Re: Κυνηγετική Περίδοδος 2019-2020

Δημοσίευση από S@v-v@s »

Τοπικά ελαφρώς αυξημένα τα περδίκια. Σε περιοχές που είχαν περιοριστεί τα τελευταία χρόνια μικρή εώς καθόλου ανάκαμψη. Η μεγαλύτερη αύξηση μέχρι τώρα για μένα είναι στους κυνηγούς. Οι περισότεροι από αυτούς εικαιριακοί. Κανονικό ράλλυ στα βουνά. Χθες ενώ είχα ετοιμάστεί για παγανιά, ξαφνικά το αυτοκίνητο που με είχε προσπεράσει αποφάσισε τελικά να επιστρέψει, να περάσει από δίπλα μου και να παρκάρει 50 μέτρα πιο μπροστά ώστε να προλάβει. Αλλαγή πλάνων όμως δεν πειράζει. Σιγά,σιγά θα ηρεμήσουν τα πράγματα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”