ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2018-2019

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2018-2019

Δημοσίευση από Athos 1978 »

admin έγραψε:
Andrew Christofides έγραψε:Sorry to hear ! It was a pleasure following the forum over the last 3/4 years ! It certainly brought up a lot of memories when i was in Cyprus before the 1974 invasion experiencing the best years hunting ! Unfortunately opu mougia mougiazete o kipeos!!
Πραγματικά είναι πολύ λυπηρο :( .

True, unfortunately forums are close communities and when somebody creates an infection most of the people in the community gets it.. many people where here to advise and help others but the some of them were here to advertise their achievements and promote their interests . Whenever we had a newcomer they were trying to eliminate him to preserve the kingdom . Finally many members got tired and abandon instead of helping us keep the forum on a healthy condition. Is true that i miss the conversations with many friends that i created from this forum.. but that;s life....
Open mind for a different view.
Pavlos_P
Full Member
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2018, 21:54

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2018-2019

Δημοσίευση από Pavlos_P »

Όπως και το φόρουμ του ψαρέματος που ήταν το πρώτο φόρουμ, το οποίον επέθανε πολλα πριν που τούτο το φόρουμ...
S@v-v@s
Full Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 21 Ιαν 2014, 18:40

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2018-2019

Δημοσίευση από S@v-v@s »

Να επανερχόμαστε σιγά σιγά. Οι δικές μου εικόνες από τις μέχρι τώρα εξορμήσεις.
1. Όσο αφορά τα περδίκια, στις περιοχές που εξορμώ ο αριθμός τους είναι αισθητά μειωμένος όσο αφορά την περσινή περίοδο. Σε αυτό εκτιμώ συνέβαλε η μεγαλύτερη πίσεη που είχαν δεχτεί την περσινή χρονιά σε σχέση με παλαιότερες κυνηγετικές περιόδους. Το ανησυχητικό για εμένα είναι μερικά κομμάτια που "κρατούσαν" μικρούς αριθμούς συνεχίζουν να μειώνονται και κάποια από αυτά πλεόν έχουν αδειάσει. Ίσως τελικά να μην ήταν πολύ καλή αναπαραγωγική χρονιά αλλά η προσωπική μου εκτιίμηση είναι ότι μόνο με ουσιαστική βοήθεια από μέρος μας θα έχουν ελπίδες να ανακάμψουν μερικές περιοχές. Όταν μείωνεται ο πυρήνας που τροφοδοτεί τις γύρω περιοχές με θήραμα τότε θέλει τεράστια προσπάθεια να επανέλθει ο αριθμός σε επίπεδα βιώσιμα και πραγματικά είναι για να απορείς με διάφορες θεωρίες που ακούγονται. Ίσως κάποιοι σύλλογοι να έχουν απογοητευτεί με το συνεχές κατρακύλισμα του ενδημικού και να έχουν πλέον παραδώσει τα όπλα.
2. Όσο αφορά τους κυνηγούς, αν και μερικές περιοχές έχουν ακόμη τεράστιο συνωστισμό (μάλλον έπαιξαν οι αναγνωρίσεις για λαγό το ρόλο τους) πιστεύω ότι ο αριθμός είναι μικρότερος από τα προηγούμενα χρόνια.
3. Στο μειωμένο αριθμό των κυνηγών, ίσως να έπαιξε ρόλο και η πολύ φτωχή χρονιά όσο αφορά τις τσχίλες αφού πολλοί κυνηγοί έχουν καταλήξει να κυνηγούν αποκλειστικά. Μετά την περσινή πολύ κακή χρονιά δεν πιστεύω να ήταν πολλοί που περίμεναν η φετινή να είναι ακόμη χειρότερη.
4. Έκπληξη μου προκάλεσε ο σταθερά μεγάλος αριθμός κοπαδιών από φάσσες που γυροφέρνουν τις τελευταίες εβδομάδες. Οι φασσάρηδες πρέπει να το ευχαριστήθηκαν περισσότερο από όλους.

Αυτά από εμένα. Καλό και ασφαλές κυνήγι σε όλους.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2018-2019

Δημοσίευση από admin »

Σάββα μου δυστηχώς αυτό που έχω διαπιστώση εγώ είναι τα εξείς

1) Σε αρκετές περιοχές στα εκπαιδευτικά τα περδίκια που είδα είχα χρόνια να τα δώ, τα πουλιά αυτά μετα την πρώτη εξόρμηση έχουν εξαφανιστεί. Παίρνω κάθε εξόρμηση 4-5 φέρμες και πουλιά μπορεί να μην βλέπω άρα τα πουλιά έμαθαν να προστατεύονται αποδοτικά. Αυτό θα φανεί μετά το πέρας του κυνηγίου
2) Παίζουν αρκετό θήραμα άτομα σε καρτέρια για τσίκλα ή φάσσα γιατί είναι ήσυχοι και το θήραμα ξεσηκωμένο απο αλλού πάει πάνω τους
3) Θεωρώ ότι και ο καιρός δέν βοηθάει καθόλου

υπάρχουν αυξομειώσεις σε διάφορες περιοχές αλλά πιστεύω η μεγάλη πίεση οδήγησε το θήραμα σε συμπεριφορά επιβίωσης.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2018-2019

Δημοσίευση από sotiris!129 »

καλησπερα και χρονια πολλα
Μιας και ηρθε το τελος, πως ηταν η χρονια φετος;
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2018-2019

Δημοσίευση από admin »

Καλές γιορτές σε όλους , μια καλή αλλά δύσκολη χρονιά θεωρω ότι γλίτωσε αρκετό θήραμα και η καλη απο βροχές χρόνιά θεωρώ ότι θα βοηθήσει για την επόμενη χρονιά .
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2018-2019

Δημοσίευση από Chris B725 »

Χαιρετίζω την παρέα !!

Κατ'αρχάς να ευχηθώ Καλή χρονιά σε όλους σε εσάς και τις οικογένειες σας.

Μια δύσκολη χρονιά φέτος για εμένα προσωπικά για δύο λόγους. Δυστυχώς έχασα αρκετές εξορμήσεις λόγω δουλειάς και λόγω ενός προβλήματος υγείας που αντιμετώπισα (Δόξα τον Θεό όλα καλά) με αποτέλεσμα να μην απολαύσω το κυνήγι όπως θα ήθελα.

Επίσης το γεγονός ότι έκλεισε φέτος μια από τις αγαπημένες μου περιοχές είχε ως αποτέλεσμα η χρονιά να κυλήσει περισσότερο αναγνωριστικά για εξερεύνηση νέων περιοχών και ανακάλυψη των μυστικών τους.

Εύχομαι να έχουμε μια καλή χρονιά για την τσίκλα αφού το περπατητό κυνήγι τσίκλας είναι προσωπικά το αγαπημένο μου μετά την πέρδικα !! :D :D

Κλείνω με μερικές φωτογραφίες και ένα φιλμάκι από ένα περδίκι που αφού το πέτυχα και νόμιζα ήταν κουτσόφτερο τελικά έκανε ένα αεροπλανικό και κατέληξε νεκρό αρκετά μέτρα πιο κάτω (ευτυχώς σε καθαρό) ;)

1080p
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2018-2019

Δημοσίευση από admin »

Πολύ ωραίες οι φώτο φίλε ...να σας βάλω και εγώ ένα απολαυστικό περ΄δικι απο την τελευταία εξόρμηση
Προσέχουμε...για να έχουμε
S@v-v@s
Full Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 21 Ιαν 2014, 18:40

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2018-2019

Δημοσίευση από S@v-v@s »

Καλή Χρονιά σε όλα τα μέλη και στις οικογένειες σας. Μια όμορφη χρονιά αφού είχα την ευκαιρία φέτος να περάσω αρκετές ώρες στο βουνό. Το θήραμα στο τέλος της χρονιάς στις πειροχές που εξόρμησα σε αριθμούς που αν συνεχίσει η χρονιά να είναι εξίσου βροχερή θέλω να πιστεύω ότι θα είναι σε καλύτερη κατάσταση από φέτος. Προσωπικά το περδίκι για μένα ήταν σαφώς μειωμένο αν και με αρκετή υπομονή είχες τις ευκαιρίες σου. Περισσότερη πίεση στο τριχωτό φέτος από αυτά που είδα και λιγότερη στο φτερωτό. Παρόλα αυτά για τρίτη συνεχόμενη χρονιά βρίσκω λαγό φρεσκφαγομένο από αλεπού αν και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αν επρόκειτο για λαγό που δεν είχε πρώτα χτυπηθεί. Την τιμητική τους φέτος είχαν τα μανιτάρια. Η καλύτερη τους με διαφορά τα τελευταία χρόνια.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2018-2019

Δημοσίευση από admin »

Προσέχουμε...για να έχουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”