ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από sotiris!129 »

admin έγραψε:επειαμε ..ηρθαμε καλα δοξα τον θεο ..εφαμε τα νερουθκια μας...πιασαμε και το κοτα...θηραμα εμεινε αρκετο πισω λογω καιρου. ο φιλος ο sotirisc129 παραδωσε μαθηματα κυνηγετικης συμπεριφορας παλε...επαιξε ενα λαγο και μετα απο λιγο ηρθε ακομη ενας πανω του τόν πιτωσε και αυτο και τον εκανε δωρο σε αυτους που τον εβγαλαν . Για σου ρε Σωτο
Μην δινουμε τετεια παραδειγματα ειδικα σε νεα παιδια, μαλακια μου που τον πυροβολησα γιαυτο και εβγαλα αυτη την φωτο ντροπης , διπλα σε εναν αγνωστο που νομιζω τον λενε Δημητρη αν θυμαμαι καλα !
Γιαυτο και θα δεχτω την οποιαδηποτε κακη κριτικη αμαχητος αφου εγω ο ιδιος επραξα αντιθετα με τα πιστευω μου !
Αυτος ο λαγος επρεπε να περασει απο διπλα μου και να παει απαιχτος !
δεν αξιζε ουτε σε μενα ουτε στον συναδερφο και την παρεα του αφου δεν τον εβγαλαν τα σκυλια τους , που μακαρι να εχει μια καλη σεζον ο αθρωπος !
το συμβαν εγινε το απογευμα , αφου το προι δεν καταφεραμε να κανουμε κατι στο 2ωρο κυνηγι μας 9-11
Σπιτι φαγητο και απογευμα με το σεττερακι που φετος αρχισε να περνει τα πανω του μαζι με το συντροφο και τα 2 σκυλια του για λαγο !
Ειχαμε ενα κομματακι που καναμε αναγνωρηση ειπαμε για εκει, στην προσπαθεια μας να φτασουμε στο μερος βλεπουμε την παρεα του συναδερφου να κανει το ιδιο κομματι αλλα στο πανω μερος του βουνου "οκ να το καμουμε πουκατω εμεις και πισω τους "
Στην διαδρομη για αυτο φεφκει ο λαγος απο μπροστα μας στα 35-50 μετρα εγιναν και οι 4 βολες και ο λαγος κατα πανω τους αλλα 100 μετρα πισω τους (αφου του εσυραν αυτοι 2-3 βολες 100μετρες ) πηγα πανω να μαζεψω τα σκυλια μας μην χαλασουμε την παγανα τους
αρχησαν τα γνωστα , "και θα καναμε εμεις εκεινο το κομματι και ηρθατε και μπηκατε στα ποδια μας κτλ 400 μετρα πουκατω τους αλλα anws δεν δινω σημασια και φευγουμε αναποδα για αποφυγη οποιας διποτε κακης καταστασης " αφου ειχαμε πρωτα μια ωραια φερμα στο αδειο ψεφτοκαθησμα του λαγου που παγωσαν ακομη και οι αποπανω μας που ακομη μας παρακολουθουσαν στην ιδεα ενος δευτερου λαγου !
Λιγο ποιο κατω μετα απο μια ψεφτοφερμουδαν σε λουφαγμενο περδικο εκοψα τον παπαγαλο αφου ο συντροφος με τους ιχνηλατες ηταν στο πισω μερος του βουνου και δεν επηρεαζα !
Στην πορεια μας το αυτοκινητο τους οπου και καπου εκει μας εφτασαν αφου ηρθαν πισω για να φυγουν, και εκει εγινε η 2ρη μαλακια της τυχης (αλλη παρεα στο απεναντη βουνο παιζει λαγο και αντι να φυγουν τελικα αποφασιζουν να κανουν ενα κομματι μπροστα μας) ,ετσι αλλαξαμε και εμεις πορεια για να μην βρεθουμε παλι μαζι τους
Μετα απο 1 ωρα ακουω και βλεπω μερικα περδικια σε ενα υψωμα, και περνω την αποφαση να παω κατα πανω τους , αυτα μολις εφτασα σε αποσταση 150 μετρων πεταξαν στην πισω μερια του βουνου που ηταν μικρες σε πλατος δομες με ελιες οπου δυστυχως ηταν η παρεα τους και αρχησε ο πολεμος , παιρνω και εγω την αποφαση να συνεχισω ακομη λιγο ως την κορυφη μπας και εκριψε κανενα πισω
Με το που φτανω πανω ο σκυλος ειχε ειδη πονταρει το λαγο που ηταν μεσα σε πετρες στην πισω μερια του βουνου οπως ειχα βγει εγω και 2 καρες απο πανω στους συναδερφους (εγω υπολογισα περδικια ετσι και προσπερασα τες ελιες να βγω μπροστα στο σκυλο) συνοπτικα ο σκυλος τον εβγαλε μεσα στην μεση μας και με μια ωραια βολη του των απλοσα μεσα στα ποδια του !
Μεγαλη χαρα αφησα το σκυλο να παιξει μαζι του καθος ακουγα απο τους απο κατω μου (παλε ηρτες μες τα ποθκια μας και 2 λαγους που ειχαμε σημαδιασμενους ηρτες και εφκαλες μας τους κτλ)
αναψα τσιγαρο και εκανα τα απαραιτητα τηλεφωνηματα για την ανευρεση κρεμιδιων χωρις να με χαλασει ο τοπικισμος των συναδερφων !
καθησα 20 μετρα ποιο κατω πανω στην δοξαμενη του χωραφιου απολαβανα το τσιγαρο μου και περιμενα καθως μιλουσα στο τηλ τον συντροφο να ανεβει για τους πανηγυρισμους ενω αυτοι προχωρησαν μπροστα μου οταν ακουω το "ετωωωωωωωωωωωωωων μπαμ μπουμ μπαμ μπουμ κτλπ" χωρις κανενα γαυγισμα απο τα 5-6 σκυλια που ειχαν μαζι τους και ενα λαγο ραμα πανω μου με 1000 στον αποκατω απομενα δρομου της δομης
ποτε αφησα το τηλ ποτε τον επαιξα δεν καταλαβα, πιασμενος πλεων κανει κατα πανω μου και μπενει μεσα στες ελιες που ειχα παιξει πρην λιγο τον αλλο οπου εκει επρεπε να τελειωσω την μαλακια μου
πρην καλα καλα πεσει ακουω τον συναδερφο να ερχετε να περναει των λαγο και να μου λεει
ΕΠΑΙΞΑ ΤΟΝ ΕΦΑΚΗΣΕ 2 ΤΟΥΜΠΕΣ ΚΑΙ ΕΦΙΕΝ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΠΕΙΕΝ
λεω Θεε μου τι εκαμα ο ΜΑΛΑΚΑΣ!!!!!
αφου του εδειξα που επεσε ο λαγος και παλι δεν τον εβλεπε πηγα οπως των μαλακα και τον σηκωσα πανω μεσα απο τες μαλλες του ! και του λεω
"τουτον τον λαγο ουτε ηταν να τον ξαναδειτε παρολα αυτα χαλαλι σου φιλε μου γιατι εγω δεν επρεπε καν να τον παιξω, δεν ειναι του εγω μου ! αλλα για να δεις γιατι η τυχη σημερα οπου επειενα εβρισκα μπροστα μου ετω τι εγινε και του τον δινω !" τοτε ερχετε τρεχοντας και δευτερος της παρεας παλι χωρις σκυλο αφου τα σκυλια τους μαλλον δεν καταλαβαν καν τι εγινε και τον ρωτα τι εγινε, τοτε αυτος του απαντα "μακαρι ναν καλα ο μιτσις επαιξεν τον ζε εδοκεν μας τον , εμεις ετσι λαο εν θα επιαναμε"
αφου εβγαλα την φωτο της ντροπης για μενα για να θυμαμαι περισσοτερο την μαλακια που εκανα και κατα δευτερον το προσωπο αυτου του συναδερφου τους εδωσα τον λαγο και κατηφορισα για τον συντροφο που με περιμενε για την δικη
"α ρε Σωτο συμπεριφερθηκες σαν ενα 20χρονο, που ειχε 5 χρονια να παιξει λαο γιατι? αφηστον να παει! τουτος εν ο σκοπος που ερκουμαστεν κυνηγι? ακουσες ενα μπαμ παραπανω?"
μεχρι το αυτοκινητο ειπα 100 φορες συγνωμη οχι μονο στο συντροφο σε μενα μπας και εξιλεωθω γιατι δεν περιμενα να θολωσω!
12:30 η ωρα και απο τες τυψεις δεν κλεινω ματι παρολο την κουραση μου !

Rai αυριο που θα το διαβαζεις μην γελας!

προχωραμε παρα κατω , καλα κυνηγια και ασφαλισμενα σε ολους και ελπιζω οι 100 γραμμες που εγραψαν να πιασουν τοπο στους νεους αυτου του τοπου !
Δεν πυροβολαμε θηραματα που εβγαλαν συναδερφοι , δεν παμε να εξοντωσουμε κατι, παμε να κυνηγισουμε !

και 2 φωτος
μια απο το αυτοκινητο το απογευμα
και μια απο τον λαγο που καρπωθηκε ο πατερας το προι μεσα στα νερα (δεν κυνηγαμε μαζι)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Συγχαρητηρια σε ολους ο καιρος δεν ηταν συμμαχος αλλα βοηθησε να αποσυμφωρηθουν τα βουνα..ηταν απολαυση χτες!
Σωτο καλα εκαμες κ οι ανθρωποι θα το θυμουντε..καλα εκαμες επισης γτ πρωτη εξορμηση κ χαρισες σε παρεα τους κοπους τους..ισως πιο μετα να μην το κανεις ξανα..
Εν αποψεις..
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από admin »

τσαι καμιά φώτο που τα μωρά
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από MARIOSE »

Σώτο respect φίλε μου για το θάρρος σου να παραδεχτείς το λάθος σου.

Εμείς περάσαμε όμορφα χτες, ειδικά το απόγευμα που μας άφησε ο καιρός και κάναμε ένα όμορφο φασσοκυνήγι. Λίγα τα πουλιά αλλά λόγω σωστής επιλογής τόπου αλλά και απουσίας πολλών κυνηγών λόγω βροχής, μπορέσαμε να κυνηγήσουμε σωστά και συσταρισμένα.

Μπράβο σε όλους και καλή συνέχεια την Τετάρτη παίδες!
Άβαταρ μέλους
gptochos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 10 Οκτ 2012, 12:44

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από gptochos »

Ξυπνούμε το πρωί ακουμε τες βροχες λαλω εννα γινούμε σουππί σήμερα.

Πάω στο πατρικό μου ο πατέρας εσκέφτετουν αν θα πάμε.......... να πάμε να μέν παμε να πάμε να μεν πάμε? Λάλώ άτε τέλειωνε να πάμε τζαι αν σταματήσουν οι βροχές κάμνουμε κάμια παγανιά ιδάλλιως ερκούμαστε πίσω.

Μανικωμένος εγώ. Έδωκα υπόσχεση του Οζζυ να του παίξω λαο για να τρεναριστεί. Αναθεμάν με εν θυμούμαι πόσα χρόνια έσιει να παίξω λαό. (ούλλη τη βδομάδα ελάλουν πρέπει να παίξω λαό για τον Όζζυ, Πρέπει να παίξω λαό για τον Οζζυ)

Ξεκινούμε οι δκυο μας. Οι παρέες του πατέρα μου εφοηθηκαν τες βροσιές.

Μόλις φτάνουμε στο τόπο εσταματήσαν οι βροχές. Λαλώ του πατέρα μου πάμε να κάμουμε καμιά παγανούα τζαι ότι βκεί. Μόλις πάμε να ξεκινήσουμε την παγανιά έρκεται ένα περδίκι πάνω στον πατέρα μου μπαμ πέφτει κουτσόφτερο ευτυχως ήβρεν μας το ο Ρεξ (σκυλος του πατέρα μου). Λαλώ του πατέρα μου ευτυχώς παπαγάλοι εν θα φύουμε (που μέσα εσκέφτουμουν γμτ εφάμεντην εννα μεν συρουμε άλλη σιεπεδκια).
Λάλώ του πατέρα μου συνεχίζουμε την παγανούα μας πάνω σε τούτο το ύψωμα και αν δεν ξεκινήσουν οι βροχές πάμε στο απένταντι ύψωμα. Όχι πάμε τωρά αφού τα περτίτζια εκάτσαν ποτζίη πάμε ποτζιή..... Ρε κουμπάρε λαλω του κάτσε να τελειώσουμε το ύψωμα που ήμαστε αλλό κανενα 10 λεπτό και ύστερα πάμε ποτζιη......

Ο Ρεξ μπροστά με τον πατέρα μου, εγώ έκοψα νάκκο πίσω (μπας και έρτει κανενα περδίκι που το απένατι ύψωμα) ......

Σε μια φάση ακούω τον πατέρα μου ρε Γιωρκοοοο ρε Γιώρκο ..... λαλώ που μέσα μου εν κανενα περτίτζιη που είδεν πάλε. Γυριζω θωρώ τίποτε εν επεταν εσιει χάζι λαλω ...... ακουω και τον Ρεξ να λασσει .......... αμάν εν λαος τζαι επροβούρησεν ...... γυρίζω θωρώ τον φκιακά έρκετουν κατα πάνω μου και ο Ρεξ που πίσω του. Συρνω του την πρώτη (34γρ NSI Speed) πιάνει τον αλλά ο φκιακάς συνεχίζει ακάθεκτος..... λαλώ που μέσα μου...... κάμε να μπου να κάμεις διότι εδώκαμεν υπόσχεση του Όζζυ σύρνω του την δευτερη (Rotweil 36gr) ππάττα κάτω.

Παουρκές ο πατέρας έφυεν σου ρε? Εν του απαντώ..... Ρε έπιασες τον? Εν του απαντώ τζαι άψα το τσιαρούι μου. Ακούω τον που κοντευκει τζαι λαλεί Μα το Θεο αν σου έφυε παρετα τα τζαι άρκεψε το σμιλλι.......

Απάντηση: Για τον Όζζυ ρε γμτ. Άτε φέρε μια τσεντα να τον βάλουμε μέσα τζαι κανεί μουρμουρκο...... Πιάνουν οι βροσιες. Εκείνη την ώρα με βροσιές με επιάναν με τίποτε... Πάμε στο αυτοκίνητο και εστραφήκαμε σπίτι..... 45 λεπτά παγανιά 1 περδίκι και 1 λαγός 2,839γρ ακαθάριστός.

Ετηρησα την υπόσχεση μου στον Οζζυ...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Η τζιηκλουα τσιφ
Το περτιτζιη κακκαρα κακκαρα
Τζαι αφηστους άλλους να ακουν το πουλάκι τσιου
ΑΡΗΣ_ΛΕΜΕΣΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2013, 11:19

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από ΑΡΗΣ_ΛΕΜΕΣΟΣ »

e sotiri,

no comments ρε φιλε! :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από MARIOSE »

Φίλε gptochos ο Όζζυ εν παίζεται! Να τον χαίρεσαι φίλε μου! Τζίνη η φατσούα εν όλα τα λεφτά.. :lol: 8-)
Άβαταρ μέλους
gptochos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 10 Οκτ 2012, 12:44

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από gptochos »

MARIOSE έγραψε:Φίλε gptochos ο Όζζυ εν παίζεται! Να τον χαίρεσαι φίλε μου! Τζίνη η φατσούα εν όλα τα λεφτά.. :lol: 8-)
Ευχαριστώ Μάριε. Οζζυ aka Rasta Dog :lol: :lol: :lol:
Η τζιηκλουα τσιφ
Το περτιτζιη κακκαρα κακκαρα
Τζαι αφηστους άλλους να ακουν το πουλάκι τσιου
Άβαταρ μέλους
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010, 14:10

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από ΚΥΡΙΑΚΟΣ »

ετσι αρωστισα και εγω φιλε με τζιντη φατσουα μονο που εν τον λαλουν οζζι :D
S@v-v@s
Full Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 21 Ιαν 2014, 18:40

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από S@v-v@s »

Συγχαρητήρια παιδιά για την κάρπωση σας. Απ΄τις πιο παράξενες πρώτες εξορμήσεις του ενδημικού όπως φαίνεται η χθεσινή. Πάνε χρόνια να θυμάμαι τόση βροχή πρώτη Κυριακή. Για τους πιο υπομονετικούς όμως πιστεύω η μέρα κύλησε πιο ομαλά αφού όταν η βροχή αραίωσε υπήρχε αρκετός χρόνος για περπάτημα. Το θήραμα όση ώρα μπορέσαμε να το κηνυγήσουμε το πρωί το βρήκαμε πολύ νευρικό με μηδανικές ευκαιρίες και αυτό μου έκανε τρομερή εντύπωση αφού θεωρητικά η βροχή και η απουσία πίεσης από προηγούμενες εξορμήσεις συνήθως είναι υπέρ του κυνηγού. Οι κυνηγοί όντως λιγότεροι όμως για να καρπωθείς στην περιοχή που διαλέξαμε χρειάστηκε πολύρωο περπάτημα. Οι επόμενες εξορμήσεις πιστεύω θα ναι πιο αντιπροσωπευτικές για την κατάσταση του θηράματος αφού σημεία που είναι καλοί περδικοτοποι τα πουλιά ήταν εξασφανισμένα.

Φίλε Σωτήρη κράτα το συμβιβασμό που έκανες και την πιο υποφερτή απόφαση που πήρες για τη συνείδησή σου και είμαι σίγουρος ότι με το πέρασμα του χρόνου θα είναι από τα highlight των εξορμήσεων σου. Σωστό ή λάθος πίνει πολύ νερό στο κυνήγι αφού στην κουλτούρα μας δεν έχουμε καλλιεργήσει την έννοια του fair play. Το σίγουρο είναι ότι τήρησες την ουσία της νομοθεσίας και αυτό κρατάμε εμείς αφού το παράδειγμα σου είναι για τους υπόλοιπους δίδαγμα με πολλά συμπεράσματα με τον καθένα να κρατά αυτά που μπορεί να εφαρμώσει.

Το τελευταίο που θέλω να σταθώ είναι επαναλαμβανόμενα αρνητικά post στο διαδίκτυο που μόνο σεβασμό δεν δείχνουν στο θήραμα. Έχουμε δει διάφορα πάλι ας μην αναφερθώ σε κάποιο συγκεκριμένα. Δυστυχώς δεν λέμε να καταλάβουμε πόση ζημιά γίνεται μακρχοχρόνια. Ίσως η δια νόμου ρύθμιση του θέματος να ταν η καλύτερη προστασία για όλους μας αφού χρόνο με το χρόνο δίνουμε στον κάθε άσχετο το δικαίωμα να αποκτά άποψη και να στρέφεται εναντίον μας θέλοντας να μας σταματήσει το αγαπημένο μας σπορ. Λες και ρωτήσαμε την άποψη του αλλα αφού φαίνεται η κωλοσυρμαθκιά της κουφής!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”