ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από Chris B725 »

Ευχαριστώ για την απάντηση !! :)
I`d rather be hunting !!!
S@v-v@s
Full Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 21 Ιαν 2014, 18:40

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από S@v-v@s »

Καλησπέρα ομάδα. Μία εικόνα χίλιες λέξεις. Δεν μπαίνω καν στον κόπο να πω να προβληματιστούμε αφού προσωπικά νιώθω ότι το στάδιο αυτό το έχουμε ξεπεράσει προ καιρού.Εικόνα

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
peanut5020
Full Member
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2011, 20:36
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από peanut5020 »

3 ωρες το πρωι 3 ωρες το διλης ενα περδικι βρηκε ο σκυλλος ηντα το παιξα ενηξερω. Τραγωδια. Δυστυχως... επτωχευσαμεν
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ώτα έχει όνου, μύστακα γαλής, εριφίου νώτα, πόδας ασφαλείς.
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από Chris B725 »

Χαιρετώ την παρέα !!!

Αρκετή δουλειά αυτή την βδομάδα πριν τις γιορτές δεν βρήκα ώρα να γράψω... Περασμένη Κυριακή ήταν μάλλον η προτελευταία εξόρμηση για μένα φέτος...

Αρκετό περπάτημα και πάλι, να μήν τα πολυλογώ όλα και όλα είδα 3 περδίκια... Στην πρώτη μου ευκαιρία πήρα το πρώτο με μια ωραία βολή... Το χτυπώ...πέφτει αλλά δεν είδα καθαρά που έπεσε... Φάνηκα τυχερός αφού σπαρτάρισε λίγο πριν ξεψυχήσει και το άκουσα αλλιώς δύσκολα να το έβρισκα στα πυκνά που έπεσε... (φιλμάκι ;) ) Το περδίκι με Super Sporting 32gr 8No ;)

Τα άλλα δύο δυστυχώς έκρυψαν τα προσπέρασα και μετά σηκώθηκαν από ψηλά με αποτέλεσμα να φύγουν άπαιχτα... (Ας είναι, μακάρι να επιζήσουν και να ζευγαρώσουν επειδή η κατάσταση είναι τραγική... :( )

Τέλος με τα χίλια ζόρια κατάφερα να πάρω δύο τζίκλες... Πέρσι μετά την τρίτη Κυριακή αφότου έπαιζα το πρώτο μου περδίκι συνέχιζα άνενιας να παίζω τζίκλες. Αν ερχόταν και δεύτερο καλώς αν έχανα και κανένα χαλάλι... Φέτος η κατάσταση με τις τζίκλες είναι πέρα από τραγική... Χασιμιές... Σιγά σιγά τελειώνει το ενδημικό και αν συνεχίσει έτσι η κατάσταση αλίμονο σε μας τους λάτρεις αυτού του κυνηγιού... :? :?

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από Chris B725 »

Απουσία σήμερα για μένα !!

Παραμονή Χριστουγέννων είχα άλλες υποχρεώσεις... ;)

Καλά και ασφαλή κυνήγια σε όσους είναι στα βουνά !!

Καλά Χριστούγεννα σε όλους πάντα με υγεία να χαιρόμαστε την αγαπημένη μας συνήθεια !!

Τελευταία εξόρμηση για το ενδημικό την Τετάρτη για μένα με το καλό ας ελπίσουμε για μια τελευταία φάση... Και με το νέο χρόνο ας ελπίσουμε να κατεβούν τζίκλες !!! :D
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από Chris B725 »

Καλημέρα στην παρέα !!!

Τελευταία εξόρμηση για μένα χθες για το ενδημικό... Απογευματινό δίωρο περπάτημα δεν φάνηκα τυχερός για μια τελευταία φάση... Ένα περδίκι όλο και όλο είδα και αυτό από το αυτοκίνητο... Στη πορεία πήρα μια τζίκλα όλη και όλη

Άλλη μια χρονιά φεύγει με μια γλυκόπικρη γεύση... Προσωπικά δεν έχω παράπονο από θέμα κάρπωσης όσο αφορά τα περδίκια. Μπορώ να πω όμως ότι φέτος ήμουν αρκετά τυχερός και αρκετά εύστοχος παρά το ότι το θήραμα ήταν περισσότερο. Δυστυχώς τα πράματα πάνε από το κακό στο χειρότερο... αλλά τα έχουμε πει πολλές φορές ας μην ξαναρχίσουμε αυτή την πονεμένη ιστορία...

Επειδή είμαι και λάτρης των στατιστικών, φέτος λόγω δουλειάς έχασα τις Τετάρτες έτσι εξόρμησα 8 φορές μόνο :( ... Περπάτησα 80km και έκαψα 18500kcal περίπου (ποιος είπε το κυνήγι δεν είναι άθλημα; :P ) ...

Και για να πάμε στην πονεμένη ιστορία της τζίκλας... Με το ενδημικό να πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο η τζίκλα για μένα ήταν ο κύριος λόγος να πηγαίνω κυνήγι. Μετά την δεύτερη Κυριακή ξεκινούσα για μικτό κυνήγι αφού και περδίκια να μην έυρισκα έπαιζα τις τζικλούες μου στο περπατητό και έβγαινε η εξόρμηση... Μέχρι να παίξω το πρώτο περδίκι δεν έριχνα σε τζίκλες ή έριχνα μόνο όταν ήμουν σίγουρος ότι δεν πρόκειται να σηκωστεί περδίκι εκεί... όταν έπαιζα το πρώτο περδίκι τότε το γύριζα στην τζίκλα άνενιας... αν έπαιζα αλλο κανένα περδίκι καλώς αλλιώς χαιρόμουν το κυνήγι τζίκλας !! Όλα αυτά τα λέω επειδή φέτος η κατάσταση είναι τραγική και στην τζίκλα... :? Πήγα σε πιο παλιές εξορμήσεις να δω την κάρπωση μου στην περίοδο του ενδημικού... Πέρσι είχα παίξει 70 τζίκλες και πρόπερσι 60... Φέτος μόλις 17 :o :o (πέρσι και πρόπερσι πήγαινα και Τετάρτες αλλά πάλι η διαφορά είναι μεγάλη)...

Τέλοςπαντων, αυτά απο μένα !!!

Καλή χρονιά να ευχηθώ σε όλους, εσάς και στις οικογένειες σας πάντα με υγεία πάνω απ όλα και να αποχαιρετίσουμε το 2017 με ένα φιλμάκι απο τις λιγοστές τζικλούες με την ελπίδα το 2018 να αλλάξει η κατάσταση !!! :D :D

I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από admin »

Φίλε Chris τα στατιστικά σου λένε πολλά πράγματα και μακάρι κάποιοι να τα έβλεπαν .
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Μιας και η χρονια εφτασε στο τελος της αφου την κυριακη θα βρεχει και δεν βλεπω να κυνηγαμε
να κανω και εγω μια ανασκοπηση της χρονιας
Παρεα 2 ατομα και σε 3σ εξομησεις ημαστας 3 ατομα , το προι για λαγο και το απογευμα αν ειχα ωρα μαζι με αλλη παρεα με το σεττερακι μου καπου εδω κοντα
Αν και η χρονια μας αρχισε ιδανικα με 3 λαγους σε 2 εξορμησεις και 2 περδικια απο τα απογευματα μετα αρχισε μια περιοδος αμφισβητησης σε ολα, τοπους κυνηγιου, εξοπλισμου , σκοπευτικον ικανοτητων αλλα ακομη και των σκυλιων μας!
Για αρκετες εξορμησεις μεναμε μονο στες μαλαες χωρις ξεφολιασματα και στα πολλα αν επιτελους βγαζαμε τον λαγο τον καλικοναμε πανηγυρικα 3σ στο συνολο (μιλαμε για σοβαρα καλιζια, στο πιλιαρτο σταματημενους)
Μεγαλες δυσκολες μαλαες που δεν τελειωναν ποτε και ταραμενοι λαγοι σε συνδιασμο με την απουσια καρπωσης εκαναν την προινη παγανια να τελειωνει η ωρα 1-2 το μεσημερι :? Με αποτελεσμα μετα να μην ειχα ουτε την σωματικη αλλα ουτε και ψυχικη δυναμη να παρω το σεττερακο καπου σοβαρα ( ετσι και εκει παπαγαλοι τες παραπανω φορες :lol: )
Τες τελευταιες 5 εξορμησεις ομως εγινε το θαυμα , οπου και αν πηγαιναμε 1 λαγο αν και δυσκολα καταφερναμε να βαλουμε στο γιλεκο μας
Μονο χθες δεν καταφεραμε να τον πιασουμε , το απογευμα με τον σεττερακο αλλα οκ περασαμε ωραια μονο που ειχαμε συναντηση ακομη και με ακυρο σκυλο !

Καλη χρονια σε ολους
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Και μερικες φωτος
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από admin »

H δική μου ανασκόπιση είναι για το 2017


Ο λαγός τείνει να εξαφανισεί, Είδη επαρχία Λεμεσού τα αποτελέσματα είναι αποκαρδιοτικά σε σημείο που πλέον δέν αξίζει να ασχολήσε εκτός και εάν δέν έχεις τι άλλο να κάνεις ή έχεις χρήματα για πέταμα.
Τα περδίκια μειωμένα και βουναρκασμένα ή τα έβρισκες όλα μαζί ή έμενες με 2 σχίλοι καμένα. Προσηκωμένα σε σημείο που δέν τα έβλεπες και έπαψαν να κακκαρίζουν όσο παλιά.

Η παρανομία μεγάλώνει παρά τις βαριές ποινές καθώς η έλλειψη θηραμάτων και τα κορτώματα μέσα στα fb ωθούν τον κόσμο πρός την κάρπωση με οποιοδήποτε τρόπο.

Οι υπεύθυνοι δέν λένε να πάρουν σοβαρά και άμμεσα μέτρα για να ανακάμψει το κυνήγι και αυτό μας οδηγεί πρός τηνκαταστροφή. Ελπίζω να βγάλουν κανένα παιχνίδι με κυνήγι στα play station για να ξέρουν και τα μωρά μας τι ήταν κάποτε το κυνήγι .

Καλές γιορτές
Προσέχουμε...για να έχουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”