ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από MARIOSE »

admin έγραψε:H δική μου ανασκόπιση είναι για το 2017


Ο λαγός τείνει να εξαφανισεί, Είδη επαρχία Λεμεσού τα αποτελέσματα είναι αποκαρδιοτικά σε σημείο που πλέον δέν αξίζει να ασχολήσε εκτός και εάν δέν έχεις τι άλλο να κάνεις ή έχεις χρήματα για πέταμα.
Τα περδίκια μειωμένα και βουναρκασμένα ή τα έβρισκες όλα μαζί ή έμενες με 2 σχίλοι καμένα. Προσηκωμένα σε σημείο που δέν τα έβλεπες και έπαψαν να κακκαρίζουν όσο παλιά.

Η παρανομία μεγάλώνει παρά τις βαριές ποινές καθώς η έλλειψη θηραμάτων και τα κορτώματα μέσα στα fb ωθούν τον κόσμο πρός την κάρπωση με οποιοδήποτε τρόπο.

Οι υπεύθυνοι δέν λένε να πάρουν σοβαρά και άμμεσα μέτρα για να ανακάμψει το κυνήγι και αυτό μας οδηγεί πρός τηνκαταστροφή. Ελπίζω να βγάλουν κανένα παιχνίδι με κυνήγι στα play station για να ξέρουν και τα μωρά μας τι ήταν κάποτε το κυνήγι .

Καλές γιορτές
Ακριβώς όπως τα λες Άριστε... δυστυχώς...
nike powder
Full Member
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:09

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από nike powder »

η χειροτερη χρονια ολων των εποχων για τσικλα
Άβαταρ μέλους
peanut5020
Full Member
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2011, 20:36
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από peanut5020 »

Υπαρχει περιπτωση να μπουν πουλια απο δω και μπρος?
Ώτα έχει όνου, μύστακα γαλής, εριφίου νώτα, πόδας ασφαλείς.
Άβαταρ μέλους
Giorgoscy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010, 14:21
Τοποθεσία: Nicosia

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από Giorgoscy »

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους, και ευελπιστουμε σε καλυτερες μερες για το αγαπημενο μας χομπυ !!!

Εχτες το απογευμα επηα μονος μου δυτικη Λευκωσια ισιοτοπια, ετσι για να ποσκολιστω το δειλινον.

Ειδα λλιες τζιηκλες, αν ημαστουν τρια τεσσερα ατομα να περικυκλωνουμε τα περβολια θα πιαναμε λλιες !

Ελπιζω οτι θα ερτουν τζιηκλες να ποσκολιστουμεν, τζιε να συρουμεν τζιε οτι στοκ υπαρχει σε χαρτουτσιες παλιες !
«Τα μεγαλύτερα ψέματα λέγονται ύστερα από το κυνήγι, κατά τη διάρκεια του πολέμου και πριν από τις εκλογές.» - Όττο φον Μπίσμαρκ
Άβαταρ μέλους
nmilidon
Full Member
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 17 Ιαν 2016, 14:09

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από nmilidon »

Εικόνα

καλη χρονια σε ολους! Προχθες με εξαρες πηρα και τα 3 πουλια που σηκωθηκαν απο κοντα μου.
Λιγα περδικια βρηκα φετος, συνηθως ομως οπως τα ειπαν μερικοι, δηλαδη σε ομαδες 5, 10, 15. Δεν πηρα πανω απο 1 καθε φορα γιατι τα λυπουμαι :oops: κι επειδη δεν ειχα και 2η καθαρη βολη.
2 φορες που τα πετυχα: Τη μια φορα καμια 15ριά τα ειδα που εκατσαν, μετα σηκώνονταν απο κατι απότομους λοφους ενα-ενα, δυο-δυο, τρια-τρια. Πηρα 1 που μου εδωσε ξεκάθαρη βολη, δεν εριξα σε αλλο, μετα με ρωτα ενας κυνηγος ο σκυλος σου σηκωσε περδίκι λεω του φιλε μου εχει κι άλλα και του ειπα να βγει λιγο δεξια/αριστερα πισω μου και θα εβρισκε.
Προχθες παλι σηκωθηκαν 4-5 ειχα ευκαιρια για ντουπλε, πηρα 1 δεν εριξα σε 2ο, με τις ευχές μου γι' αναπαραγωγη.

Όσον αφορα τ' αγαπημενο μου κυνηγι (τσιχλα) πηρα 3 το Νοεμβριο και 6 το Δεκέμβριο, ολες με 6άρες, τη μια με 5άρα! Χθες εσασα τις χαρτουτσιες της τσιχλας μπας κι ερθουν πουλια ..
Εικόνα
S@v-v@s
Full Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 21 Ιαν 2014, 18:40

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από S@v-v@s »

Ακόμα μια σεζόν ενδημικού τελείωσε με υγεία που είναι το σημαντικότερο. Από κει και πέρα στα υπόλοιπα θέλουμε δουλειά. Μα πάρα πολύ δουλειά. Δεν θα αναφερθώ σε καρπωση και θα αρκεστω και γω στο τι διαπίστωσα μετα από πάρα πολλά χιλιομετρα περπάτημα.

1. Λαγοί ελάχιστοι και αυτοί συνήθως έχουν "μαρκαριστει" από την περίοδο των εκπαιδευτικών. Και για να μην παρεξηγηθω δεν το κατακρίνω αλλά αντιθέτως των ρομαντικών λαγοκυνηγων θαυμάζω το κουράγιο τους. Από κει και πέρα πολλές παρέες με πολλούς σκοπούς και ακόμα περισσότερους σκύλους που έχει καταντήσει γραφικό πλέον. Λες και το να έχει μια αγέλη να οργώνει το βουνό είναι καμιά επιστήμη.

2. Το φτερωτό όπου είχε βοήθεια κράτησε για μερικές εξορμήσεις. Πολύ ευεργετικές οι βροχές της άνοιξης για τον άγριο πληθυσμό. Μετά τις πρώτες εξορμήσεις "έπεσαν" στις απαγορευμένες και αυτό είναι καλό στοιχείο για το μέλλον. Δεν είναι αυτοσκοπός να παιχτούν όλα. Από κει και πέρα σε περιοχές όπου τα πουλιά είτε δεν έχουν καταφύγιο είτε η πίεση από κυνηγούς τα τελευταία χρόνια είναι υπερβολική, έχουν εξαφανιστει. Προσωπικά αυτό με ανησυχεί πάρα πολύ αφού χωρίς βοήθεια κυνήγι γιοκ. Είναι πολλές περιοχές που η μάνα τα τελευταία 3-4 χρόνια έχει εξαφανιστεί και πλέον μόνο με στοχευμένες απελευθερώσεις θα γίνει δουλεια.

3. Ο μέσος κυνηγός, γνωρίζοντας ότι το θήραμα έχει περιοριστεί, αφιερώνει πολύ περισσότερο χρόνο για παγανια οπότε η μείωση της καρπωση δεν είναι τόσο μεγάλη όσο η μείωση του άγριου πληθυσμού. Ως αποτέλεσμα, έχουν εκλείψει πληθυσμοί λόγω του ότι ποτέ ξανά δεν δέχονταν τόση πίεση.

4. Τσίχλα για φέτος γιοκ. Πουλιά θα παιχτούν αλλά θα είναι η εξαίρεση του κανόνα.

5. Αποδημία φέτος πολύ κακη.

Προσωπικά δεν με χαλα το γεγονός ότι είναι μια κακή τσιχλορονια με το σκεπτικό οτι τα τελευταία χρόνια γλυφουμε τη καραμέλα των μεταναστευτικών και τα προβλήματα του ενδημικού έχουν παγιωθεί. Οπως λένε ουδέν κακό αμιγές καλού αφού θέλω να ελπίζω ότι φέτος που δεν κινείται τίποτε θα καταλάβουμε ότι η βάση μας πρέπει να είναι το ενδημικό και όχι οι τσίχλες και επιτέλους να προβούμε σε στοχευμένες ενέργειες για εμπλουτισμό των βιοτόπων. Εμένα προσωπικά με προβληματίζει πάρα πολύ αυτή μας η μετατόπιση στα αποδημητικά αφού προσωπικά αλλιώς είχα συνηθίσει να είναι το κυνήγι παλαιότερα και κάπως έτσι ακόμα το οραματιζομαι.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από kyriakos304 »

S@v-v@s έγραψε:Ακόμα μια σεζόν ενδημικού τελείωσε με υγεία που είναι το σημαντικότερο. Από κει και πέρα στα υπόλοιπα θέλουμε δουλειά. Μα πάρα πολύ δουλειά. Δεν θα αναφερθώ σε καρπωση και θα αρκεστω και γω στο τι διαπίστωσα μετα από πάρα πολλά χιλιομετρα περπάτημα.

1. Λαγοί ελάχιστοι και αυτοί συνήθως έχουν "μαρκαριστει" από την περίοδο των εκπαιδευτικών. Και για να μην παρεξηγηθω δεν το κατακρίνω αλλά αντιθέτως των ρομαντικών λαγοκυνηγων θαυμάζω το κουράγιο τους. Από κει και πέρα πολλές παρέες με πολλούς σκοπούς και ακόμα περισσότερους σκύλους που έχει καταντήσει γραφικό πλέον. Λες και το να έχει μια αγέλη να οργώνει το βουνό είναι καμιά επιστήμη.

2. Το φτερωτό όπου είχε βοήθεια κράτησε για μερικές εξορμήσεις. Πολύ ευεργετικές οι βροχές της άνοιξης για τον άγριο πληθυσμό. Μετά τις πρώτες εξορμήσεις "έπεσαν" στις απαγορευμένες και αυτό είναι καλό στοιχείο για το μέλλον. Δεν είναι αυτοσκοπός να παιχτούν όλα. Από κει και πέρα σε περιοχές όπου τα πουλιά είτε δεν έχουν καταφύγιο είτε η πίεση από κυνηγούς τα τελευταία χρόνια είναι υπερβολική, έχουν εξαφανιστει. Προσωπικά αυτό με ανησυχεί πάρα πολύ αφού χωρίς βοήθεια κυνήγι γιοκ. Είναι πολλές περιοχές που η μάνα τα τελευταία 3-4 χρόνια έχει εξαφανιστεί και πλέον μόνο με στοχευμένες απελευθερώσεις θα γίνει δουλεια.

3. Ο μέσος κυνηγός, γνωρίζοντας ότι το θήραμα έχει περιοριστεί, αφιερώνει πολύ περισσότερο χρόνο για παγανια οπότε η μείωση της καρπωση δεν είναι τόσο μεγάλη όσο η μείωση του άγριου πληθυσμού. Ως αποτέλεσμα, έχουν εκλείψει πληθυσμοί λόγω του ότι ποτέ ξανά δεν δέχονταν τόση πίεση.

4. Τσίχλα για φέτος γιοκ. Πουλιά θα παιχτούν αλλά θα είναι η εξαίρεση του κανόνα.

5. Αποδημία φέτος πολύ κακη.

Προσωπικά δεν με χαλα το γεγονός ότι είναι μια κακή τσιχλορονια με το σκεπτικό οτι τα τελευταία χρόνια γλυφουμε τη καραμέλα των μεταναστευτικών και τα προβλήματα του ενδημικού έχουν παγιωθεί. Οπως λένε ουδέν κακό αμιγές καλού αφού θέλω να ελπίζω ότι φέτος που δεν κινείται τίποτε θα καταλάβουμε ότι η βάση μας πρέπει να είναι το ενδημικό και όχι οι τσίχλες και επιτέλους να προβούμε σε στοχευμένες ενέργειες για εμπλουτισμό των βιοτόπων. Εμένα προσωπικά με προβληματίζει πάρα πολύ αυτή μας η μετατόπιση στα αποδημητικά αφού προσωπικά αλλιώς είχα συνηθίσει να είναι το κυνήγι παλαιότερα και κάπως έτσι ακόμα το οραματιζομαι.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
4 εισηγήσεις
Εκπαιδευτικά σε όλη την επικράτεια πλην Φεβρουαρίου Μαρτίου που θα είναι μικρές καθορισμένες περιοχές όπως εδίναν πριν 3 χρόνια.
Έναρξη κυνηγίου για όλα τα θηράμτα από την 1η του Σεπτέμβρη και μόνο Κυριακές.
Καταπολέμηση επιβλαβών και λαθροθηρίας.
Να πάρουν όλων μας τις άδειες και οι καινούριες να βγαίνουν μόνο μετά από σοβαρές εξετάσεις.

Εικόνα
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Άβαταρ μέλους
Giorgoscy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010, 14:21
Τοποθεσία: Nicosia

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από Giorgoscy »

kyriakos304 έγραψε: Να πάρουν όλων μας τις άδειες και οι καινούριες να βγαίνουν μόνο μετά από σοβαρές εξετάσεις.
Αγαπητε,
Επειδη διαβαζω σε διαφορους χωρους που μιλουν για το κυνηγι αυτη την ιδεα, σου λεω οτι νομικα καμια αδεια που εκδοθηκε νομιμα κατα το χρονο της εκδοσης της, σε ολη την επικρατεια της Ευρωπαικης ενωσης, δεν μπορει να αφαιρεθει, εκτος και αν υπαρχει διοικητικη αποφαση (πχ καταγγελια για λαθροθηρια).

Να αλλαξει ο τροπος που εκδιδεται η αδεια κυνηγιου για τους νεους κυνηγους, ναι συμφωνω, πρεπει να αλλαξει και να γινουν σοβαρες εξετασεις.

Για τους υφισταμενους κατοχους εκεινο που μπορει να γινει ειναι υποχρεωτικη παρακολουθηση σειρας μαθηματων (χωρις εξετασεις, κατι σαν περιοδικη ενημερωση/καταρτιση), και οσοι δεν τα παρακολουθησουν εκεινους να τους αφαιρεθει η αδεια κυνηγιου.

Καλημερα σας !
«Τα μεγαλύτερα ψέματα λέγονται ύστερα από το κυνήγι, κατά τη διάρκεια του πολέμου και πριν από τις εκλογές.» - Όττο φον Μπίσμαρκ
Άβαταρ μέλους
peanut5020
Full Member
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2011, 20:36
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από peanut5020 »

Καλησπερα συνφορουμιστες εμπηκαν πουλια? Αξιζει τον κοπο να σηκωστουμε αυριο?
Ώτα έχει όνου, μύστακα γαλής, εριφίου νώτα, πόδας ασφαλείς.
Άβαταρ μέλους
peanut5020
Full Member
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2011, 20:36
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από peanut5020 »

Καλησπερα συνφορουμιστες εμπηκαν πουλια? Αξιζει τον κοπο να σηκωστουμε αυριο?
Ώτα έχει όνου, μύστακα γαλής, εριφίου νώτα, πόδας ασφαλείς.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”