ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Giorgoscy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010, 14:21
Τοποθεσία: Nicosia

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από Giorgoscy »

admin έγραψε:όποιος δέν θέλει να δεί το πρόβλημα και να το αντιμετωπίση τότε είναι όπως των άρρωστο που ξέρει ότι πάσχει απο μια ασθένεια αλλά δέν λέει να άβει τα μέτρα του. το αποτέλεσμα το ίδιο ο ασθενής στο τέλος θα αποβιώσει. Ξέρουν ότι υπάρχουν οι σεσημασμένοι λαθροθήρες και ότι αυτο΄ςυ δέν μπορούν να τους αντιμετωπίσουν αλλά δέν ζητάνε βοήθεια. Ξέρουν ότι οι μισοί θηροφύλακες ή δέν κάνουν ή είναι ξημαρισμένοι αλλά και πάλι είναι εκεί, ξέρουν ότι αν δέν εμπλακούν ενεργά οι κυνηγοί στην διαχείριση δέν θα δούμε χαϊρι αλλά δέν το επιβάλουν... Τι να πούμε ... εκατσαμε και περιμένουμε να δούμε το τέλος.
Το προβλημα με τη κατασταση του κυνηγιου στη Κυπρο ειναι κλασσικη περιπτωση ¨"κυπριακης αντιμετωπισης προβληματων"

Οικονομια: Αηκαν τα ουλλα και επηαμεν στο αμιν και παρα τριχαν εκουρεφτηκαμεν ...
Τροχαια δυστυχηματα: Συζητουν ξανασυζητουν τες καμερες, τα ετσι τα αλλοσπως και ο κοσμος συνεχιζει να σκοτωνεται στους δρομους
Ναρκωτικα: Πριν 20 χρονια ενομιζαν οτι στην Κυπρον εν θα εξαπλωθει, πεθανισκουν με τη συρριγκα στο σιεριν τζιε τωρα βουρουν να τα σασουν...

ΕΤΣΙ ΤΖΙΕ ΤΟ ΤΖΙΗΝΗΝ ΚΟΠΕΛΙΑ
Εκαταστραφηκεν για τους γνωστους λογους που ειπαμεν εναν εκατομυριο φορες.

Θα ερτει μερα που θα πηεννουμεν για περπατημαν χωρις τα οπλα, για να δουμεν αν υπαρχει κανενας περτικος στη φυσην...
«Τα μεγαλύτερα ψέματα λέγονται ύστερα από το κυνήγι, κατά τη διάρκεια του πολέμου και πριν από τις εκλογές.» - Όττο φον Μπίσμαρκ
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από MARIOSE »

peanut5020 έγραψε:Στο πίσω μέρος του μυαλού μου γυρίζει κάτι το οποίο με φοβίζει. Αυτή η αδιαφορία ίσως να δείχνει ότι εσκεμμένα αφήνεται το κυνήγι να χαθεί αλλα δεν θέλω να πιστέψω κάτι τέτοιο. Ζούμε στην Κύπρο και ξέρουμε ότι στον βώμο των προσωπικών συμφερόντων θυσιάζονται τα πάντα.
Φίλε μου η σκέψη σου μπορεί να έχει δόση αλήθειας... Ίσως να μην το αφληνουν εσκεμμένα αλλά σίγουρα θα εκμεταλλευτούν την κατάσταση για να θησαυρίσουν.
Άβαταρ μέλους
Giorgoscy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010, 14:21
Τοποθεσία: Nicosia

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από Giorgoscy »

MARIOSE έγραψε:
peanut5020 έγραψε:Στο πίσω μέρος του μυαλού μου γυρίζει κάτι το οποίο με φοβίζει. Αυτή η αδιαφορία ίσως να δείχνει ότι εσκεμμένα αφήνεται το κυνήγι να χαθεί αλλα δεν θέλω να πιστέψω κάτι τέτοιο. Ζούμε στην Κύπρο και ξέρουμε ότι στον βώμο των προσωπικών συμφερόντων θυσιάζονται τα πάντα.
Φίλε μου η σκέψη σου μπορεί να έχει δόση αλήθειας... Ίσως να μην το αφληνουν εσκεμμένα αλλά σίγουρα θα εκμεταλλευτούν την κατάσταση για να θησαυρίσουν.
Να δειτε που οταν εξαφανιστει εντελως το θηραμα, και δεν θα φκαλουμεν αδεια κυνηγιου, που θα εμφανιστουν ξαφνικα οι τεραστιες περιφραγμενες περιοχες που θα πιερωνεις για να τζιηνηησεις, τζιε σαν γνησια ριφουθκια θα μαλλωνουν ποιοι θα πασιν πρωτοι ...


Οι αλλοι εσυναχτικαν στο καφενε να αντιδρασουν ημισιημου γιατι τα βερκια και τα δικτυα εν μερος της παραδοσης τους, τζιε δειχναν τους τζ' οι τηλεορασεις αηστον πελαν, τζιε 'μεις καθε χρονο συζητουμεν τα ιδια και τα ιδια...

Νοοτροπια σκλαβου...
«Τα μεγαλύτερα ψέματα λέγονται ύστερα από το κυνήγι, κατά τη διάρκεια του πολέμου και πριν από τις εκλογές.» - Όττο φον Μπίσμαρκ
skimis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: 23 Αύγ 2010, 11:17

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από skimis »

Καλημέρα στην παρέα!! Η κατάσταση είναι τραγική σε όλα τα θηράματα... Περισσότερο μιλώ για τζίκλες διότι η χρονιά προδιαγράφεται τραγική...Τέλος πάντων, κάναμε την βόλτα μας και χθές το πρωινό...2 τζίκλες ήρθαν και τις πήρα... Το απόγευμα είπα να πάω για καμιά φάσσα, περπατώντας για τον πόστο είχα την ευκαιρία και έκανα ένα ντουμπλέ πάνω σε ένα κοπάδι πέρδικες που έκρυψαν μες την παλλούρα!!! 2.30 ώρες αναμονή ήρτεν μια φάσσα για να με συνοδεύσει σπίτι... Αυτά από μένα και ελπίζω σε καλύτερες τζικλόμερες!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010, 14:10

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από ΚΥΡΙΑΚΟΣ »

Φωτογραφία1247.jpg
πρωτη φετινη. απο τζιηκλες η κατασταση τραγικη.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από admin »

Ενω΄η κατάσταση είανι τραγική, ακούω το εξε΄ςι περιστατικό απο μια παρέα... Γνωστή λαγοπαρέα πολύ καλοί λαγάρηδες που μέχρι χθές δένκατάφεραν και πολλά πράγματα 5-6 λαγούς με το ζόρι... Πήγαν σε μάιπεριοχή και έδωσαν σε βατούρα , πήρα 4 αρσενικούς ένα θυληκό. μεγάλες χαρές αφού τοςυ έκαναν 10 ... ερώτηση η περιοχή εκεί θα έχει λαγούς του χρόνου? τροφή για σκέψη.... :roll:
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από Chris B725 »

Χαιρετίζω την παρέα !!

Δεν θέλησα να σχολιάσω για την τραγική κατάσταση που επικρατεί γιατί τα έχουμε πει τόσες φορές...Ελπίζουμε κάτι να αλλάξει αλλά σε μια χώρα που οι νόμοι υπάρχουν και εφαρμόζονται μόνο για τους λίγους δεν έχουμε σωτηρία... :x

Τέλοσπαντων, μια ωραία εξόρμηση για μένα την Κυριακή... Αν και δεν προμηνυόταν τέτοια από το πρωί, τα ωραία έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις... Μετά από την προηγούμενη Κυριακή που το θήραμα ήταν ελάχιστο αποφάσισα ότι από δω και μπρος θα παίζω τζίκλες και αν είναι το τυχερό μας και κανένα περδίκι έχει καλώς... Δυστυχώς η χρονιά για τις τζίκλες είναι τραγική... Ίσως η χειρότερη που μπορώ να θυμηθώ... Μετά απο αρκετό περπάτημα σε ποταμοσιές που παλιά έκανα πόλεμο έτσι καιρό κρατούσα 3 τζίκλες και αυτές σε δύσκολες βολές...

Άλλαξα μερικές τοποθεσίες, στην τελευταία σαν ήμουν απογοητευμένος και κουρασμένος και σκεφτόμουν να φύγω σηκώνεται ο πέρτικος, πρώτη βολή άστοχη :oops: δεύτερη πάνω του αλλά δεν πέφτει, τον βλέπω αλλάζει κατεύθυνση και χάνει ύψος προσπαθεί να πετάσει αλλά δεν έχει δύναμη και πέφτει καρφωτός σε μια σχοινιά... Κουτσόφτερος λέω... τρέχω πάω ψάχνω χαμέ, τίποτε... τελικά σέκκος πάνω στα κλαδιά πάνω που την κεφαλή μου... οverkill... !!!

Αμέσως παίρνω ενέργεια εκεί που δεν με βαστούσαν τα πόδια μου λέω θα συνεχίσω... προχωρώντας την ποταμοσιά άκουα περδίκια να κακκαρίζουν ψηλά... ανεβαίνω το βουνό για να επιστρέψω στο αυτοκίνητο απο την πάνω μεριά πέρκι τα σηκώσω... Έτσι και έγινε... Στην επιστροφή σηκώνονται δύο περδίκια απο μια σχοινιά μπροστά μου και σχίζουν κατα κάτω... ενστικτώδης δύο μπηχτές βολές, μια στο καθένα... πήρα το δεύτερο με μια αρκετά δύσκολη βολή :D :D Δυστυχως μετακινήθηκε λίγο η κάμερα και δεν πήρα καθαρά τη βολή !!!

Βασιλιάς και πάλι, πήρα το ζευγαράκι μου το μεζέ μου έκανα την γυμναστική μου !!!

Επόμενη Κυριακή με το καλό !!!



Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από admin »

όπως πάντα κατατοπιστηκότατος..... νομίζω τα ζώα μας φέτος θα πάθουν ψυχολογικά....ο ιχνηλάτης ...ιχνηλατή και η ιχνηλασία δέν λέει να καταλήξει με τους λαγούς να κάνουν απίστευτες πορείες και οι σκύλοι φέρμας....φερμάρουν και τα πουλια΄φεύγουν απο τα 100 μέτρα πιο μπροστά... κάτι σαν να παίζεις μου... τσαι να μεν τελειώνεις ποτέ... Εν πάμε καλά.... ;)
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από Chris B725 »

Καλημέρα στην παρέα.

Είχα μια απορία και είπα να την ρωτήσω. Απλά από περιέργεια αφού εγώ δεν κυνηγώ το συγκεκριμένο είδος. Γιατί επιτρέπονται τα αγριοπερίστερα (όπως αναφέρονται στο χάρτη) αλλά υπάρχει περιορισμός στο χρώμα; (όντως υπάρχει;). Τα καφέ η λευκά αγριοπερίστερα απαγορεύονται; Ή είναι όπως τα φιλικουτούνια που πολλοί κυνηγοί επιλέγουν να τα αποφεύγουν;

Άρα αρχικά είναι απαγορευμένα ανάλογα με το χρώμα; αν ναι ποιος ο λόγος; Τι διαφορά έχουν από τα άλλα αγριοπερίστερα;

Ευχαριστώ.
I`d rather be hunting !!!
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017-2018

Δημοσίευση από mikros »

1691_Sibl_9780307957900_art_r1.jpg
Chris B725 έγραψε:Καλημέρα στην παρέα.

Είχα μια απορία και είπα να την ρωτήσω. Απλά από περιέργεια αφού εγώ δεν κυνηγώ το συγκεκριμένο είδος. Γιατί επιτρέπονται τα αγριοπερίστερα (όπως αναφέρονται στο χάρτη) αλλά υπάρχει περιορισμός στο χρώμα; (όντως υπάρχει;). Τα καφέ η λευκά αγριοπερίστερα απαγορεύονται; Ή είναι όπως τα φιλικουτούνια που πολλοί κυνηγοί επιλέγουν να τα αποφεύγουν;

Άρα αρχικά είναι απαγορευμένα ανάλογα με το χρώμα; αν ναι ποιος ο λόγος; Τι διαφορά έχουν από τα άλλα αγριοπερίστερα;

Ευχαριστώ.
Φίλε Κρις,

Ως αγριοπερίστερα(αρκοπέζουνα) ορίζονται τα περιστέρια με το κλασικό γκριζωπό χρώμα, τις 2 μαυρες γραμμες στο πίσω μέρος του πουλιού και το μωβ-πράσινο χρώμα γύρω απο τον λαιμό. Τα αγριοπερίστερα φωλιάζουν κυρίως κατα αποικίες σε τρύπες σε βραχώδη εδάφη, συνήθως σε γκρεμούς.

Τα υπόλοιπα περιστέρια όπως τα άσπρα, τα καφέ , τα μαυρα, τα πατσάλικα και ούλλα τα περίεργα με φρου-φρου και αρώματα είναι οικόσιτα περιστέρια. Κατά κανόνα αποτελούν ιδιοκτησία κάποιου, που αν σε δει να τα πάίζεις είναι το ίδιο και το αυτό με το να πάοζεις ορνιθες ελευθέρας εκτροφής!!! Με την πορεια τον χρόνο και την εγκατάληψη των πεζουναρκών, τα πουλιά αυτά αρκώνουν και πολλές φορές θα τα δέις μαζί με τα άρκα, οπως και το αντίθετο(τα αγριοπερίστερα να τρέφονται σε περιστερόνες ή στα χώρια λόγω τη ευκολίας ευρεσης τροφής και ασφάλειας).

Τέλος, τα αγριοπερίστερα και τα οικόσιτα περιστέρια έιναι ακριβώς το ίδιο είδος. Και όχι, δεν πυροβολούμε τα χρωματιστά περιστέρια(ουτε κοπές με αναμεικτά) γιατί και απαγορεύεται και πιθανον να είναι κάποιου που τα νεγιώνει με μερράκκι.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”