Κυνηγι στην Ελλάδα

Απάντηση
S@v-v@s
Full Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 21 Ιαν 2014, 18:40

Κυνηγι στην Ελλάδα

Δημοσίευση από S@v-v@s »

Χαιρετώ. Ανοόγω ένα θέμα που δεν ξέρω αν έτυχε να ξανασυζητηθεί όμως επειδή δεν βρήκα κάτι σκέφτηκα να πάρω μερικές γνώμες. Μήπως έτυχε κάποιος συνάδελφος που κυνήγησε στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια να γνωρίζει τις ακριβείς διαδικασίες για να εκδώσεις άδεια κυνηγίου; Δικαιολογητικά, αν γίνεται εξ'αποστ'ασεως, τέλη σε σύλλογο κ.τ.λ.

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Κυνηγι στην Ελλάδα

Δημοσίευση από admin »

άρα Σάββα μου ετοιμάζω άρθρο σχετικά με αυτό το θέμα και αν σου τα γράψω τώρα όλα θα το κρούσω το θέμα!!! ;) εν παίρνεις λίγη υπομονή?
Προσέχουμε...για να έχουμε
S@v-v@s
Full Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 21 Ιαν 2014, 18:40

Re: Κυνηγι στην Ελλάδα

Δημοσίευση από S@v-v@s »

admin έγραψε:άρα Σάββα μου ετοιμάζω άρθρο σχετικά με αυτό το θέμα και αν σου τα γράψω τώρα όλα θα το κρούσω το θέμα!!! ;) εν παίρνεις λίγη υπομονή?
:D Σοβαρά;; Πολλά δυνατό το άρθρο σου ρε Άριστε, just on time! Εκαλομάθατε μας σε ψηλά standard! Πιστεύω είναι αρκετό κόσμο που απασχολεί κατά καιρούς και νομίζω ελάχιστοι γνωρίζουν τα απαραίτητα! Με το νέο χρόνο θα είμαι για μερικές εβδομάδες περιοχή Αττικής για επαγγελματικούς λόγους οπότε εντός Δεκεμβρίου θα πρέπει να τρέξω τις απαραίτητες διαδικασίες για να τα συνδυάσω οπότε εύχομαι να μην είναι πολλά περίπλοκη διαδικασία.

Αναμένουμε!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Κυνηγι στην Ελλάδα

Δημοσίευση από admin »

S@v-v@s έγραψε:
admin έγραψε:άρα Σάββα μου ετοιμάζω άρθρο σχετικά με αυτό το θέμα και αν σου τα γράψω τώρα όλα θα το κρούσω το θέμα!!! ;) εν παίρνεις λίγη υπομονή?
:D Σοβαρά;; Πολλά δυνατό το άρθρο σου ρε Άριστε, just on time! Εκαλομάθατε μας σε ψηλά standard! Πιστεύω είναι αρκετό κόσμο που απασχολεί κατά καιρούς και νομίζω ελάχιστοι γνωρίζουν τα απαραίτητα! Με το νέο χρόνο θα είμαι για μερικές εβδομάδες περιοχή Αττικής για επαγγελματικούς λόγους οπότε εντός Δεκεμβρίου θα πρέπει να τρέξω τις απαραίτητες διαδικασίες για να τα συνδυάσω οπότε εύχομαι να μην είναι πολλά περίπλοκη διαδικασία.

Αναμένουμε!!
Το άρθρο θα περιλαμβάνει και τις απαραίτητες διαδικασίες για να πας μόνος σου αλλά και για τα οργανωμένα και για Ελλάδα και για Σερβία και για Σκόπια και για Αγγλία. Το καλύτερο πράγμα που έχεις να κάνεις είναι να βρε΄ςι κάποιο κυνηγό απο Ελλάδα που θα πάτε μαζί να σε κατατοπίσει πώς να κινηθείς ;)
Προσέχουμε...για να έχουμε
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Κυνηγι στην Ελλάδα

Δημοσίευση από mikros »

Γνωρίζει κανείς τι δικαιολογητικά χρειάζονται για την μεταφορά όπλου απο Κύπρο στην Έλλαδα και τις απαραίτητες διαδικασίες για την έκδοση άδειας κυνηγιού;
Αριστέ ελπίζω να μεν σου ανοίω φάλιες αλλα εν μπορώ να έβρω και το περιοδικο για να τα διαβασω... :?
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Κυνηγι στην Ελλάδα

Δημοσίευση από admin »

πρέπει να έχει διαβατήριο το όπλο, πήγαινε στην αστυνομία και θα σε κατατοπίσουν πώς να βγάλεις ένα
Προσέχουμε...για να έχουμε
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Κυνηγι στην Ελλάδα

Δημοσίευση από mikros »

Καλησπέρα,

Χθές είχαν την ευκαιρία για μια ωραία εξόρμηση όχι τοσο όσο αναφορά την κάρπωση αλλά την γενικότερη εμπειρία!!!

Στις 5'15 εγερτήριο και πρωινό για την μεγάλη εξόρμηση.Λίγη ώρα αργότερα πέρασε το αυτοκίνητο να με πάρει για να πιάσουμε τα σκυλιά και να πάμε για λαγοκυνήγι στο βουνό Φαλακρό.
3 σεγκούτσι και 5 όπλα ήταν η βάση την εξορμησης, στο χιονισμένο τοπίο...Μια μαλαή η οποία τελικα δεν απέδωσε καρπούς και συνάντηση όλων των μελών της παρέας σε ένα ξέφωτο για το φαγοπότι στι 9μισή...
Οι τρυγονότσικλες, οι τριζάρες και οι μαυρόπουλοι να πετάνε χαλαροί χωρίς φόβο προς εμάς που είχαμε εντολές να μην ρίξουμε σε τίποτα άλλο εχτός απο λαγό απο τον αρχηγό της ομάδας...
2 κοπάδια απο πέρδικες σηκώθηκαν κατα τη παγάνα και ακόμη 2 μπεκάτσες αλλα όλα έφηγαν χωρίς φόβο
Σε μια 10λεπτη βόλτα την ώρα που άναψαν τα ξύλα, 2 όπλα χτυπήσαμε 8 μαυρόπουλους για τα κάρβουνα με τα 8 μοναδικά φυσίγγια με λεπτά σκάγια και γι αυτό διαλέγαμε μόνο σίγουρα πουλιά(Στην Κύπρο αυτο το 10λεπτο θα έμενα χωρίς φυσίγγια απο τα πολλά πουλιά που σηκώναμε αλλά ας όψετε η περίσταση)
Γύρω στις 12 κάναμε μια 15λεπτη βόλτα με 2 παιδιά που ήρθαν και έκατσαν μαζί μας με 2 πανέξυπνα πόιντερ με αποτέλεσμα να προστεθούν ακόμη 3 μπεκάτσες στα κάρβουνα...

Η συνέχεια μετά τον Γενάρη με το δικό μου όπλο πλέον!!!
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: Κυνηγι στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

mikros έγραψε:Καλησπέρα,

Χθές είχαν την ευκαιρία για μια ωραία εξόρμηση όχι τοσο όσο αναφορά την κάρπωση αλλά την γενικότερη εμπειρία!!!

Στις 5'15 εγερτήριο και πρωινό για την μεγάλη εξόρμηση.Λίγη ώρα αργότερα πέρασε το αυτοκίνητο να με πάρει για να πιάσουμε τα σκυλιά και να πάμε για λαγοκυνήγι στο βουνό Φαλακρό.
3 σεγκούτσι και 5 όπλα ήταν η βάση την εξορμησης, στο χιονισμένο τοπίο...Μια μαλαή η οποία τελικα δεν απέδωσε καρπούς και συνάντηση όλων των μελών της παρέας σε ένα ξέφωτο για το φαγοπότι στι 9μισή...
Οι τρυγονότσικλες, οι τριζάρες και οι μαυρόπουλοι να πετάνε χαλαροί χωρίς φόβο προς εμάς που είχαμε εντολές να μην ρίξουμε σε τίποτα άλλο εχτός απο λαγό απο τον αρχηγό της ομάδας...
2 κοπάδια απο πέρδικες σηκώθηκαν κατα τη παγάνα και ακόμη 2 μπεκάτσες αλλα όλα έφηγαν χωρίς φόβο
Σε μια 10λεπτη βόλτα την ώρα που άναψαν τα ξύλα, 2 όπλα χτυπήσαμε 8 μαυρόπουλους για τα κάρβουνα με τα 8 μοναδικά φυσίγγια με λεπτά σκάγια και γι αυτό διαλέγαμε μόνο σίγουρα πουλιά(Στην Κύπρο αυτο το 10λεπτο θα έμενα χωρίς φυσίγγια απο τα πολλά πουλιά που σηκώναμε αλλά ας όψετε η περίσταση)
Γύρω στις 12 κάναμε μια 15λεπτη βόλτα με 2 παιδιά που ήρθαν και έκατσαν μαζί μας με 2 πανέξυπνα πόιντερ με αποτέλεσμα να προστεθούν ακόμη 3 μπεκάτσες στα κάρβουνα...

Η συνέχεια μετά τον Γενάρη με το δικό μου όπλο πλέον!!!
Αχ ρε Μικρε τι μου θυμησες..Φαλακρο ορος!!!μαγεια!ειμουν θαμωνας στο χιονοδρομικο κ αναγκαστικα κατι εμαθα..
Η διαδρομη στα αλπικα επεριγραπτη κ το χιονι να ξεπερνα το λεωφορειο!!!3μ χιονι τουλαχιστον
Πιο χαμηλα στην Δραμα ο Κορυλοβος κ η θεα της πολης μεσα απο πευκα!ετσι εποχη οι μαυροπουλοι χιλιαδες
Το ποσα κιλα κοκκινομανιταρα πιαναμε αξεχαστα!
Αν πας κατω στην πολη περνα απο την αντιπροσωπεια της σουζουκι δωσε χαιρετισμους στον Μπιλυ(μεγαλος γουρουνοκυνηγος) κ στον Κωστα κ μετα για καφε στον Μερεντα που εινσι αδελφος..
Α ρε Δραμα τα καλυτερα χρονια μου σου εδωσα!!!
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Κυνηγι στην Ελλάδα

Δημοσίευση από MARIOSE »

Λεβέντης Αντρέα μου! Βάλε σημείωση το σημείο των τρυόνων τζιαί έσιει 40% έκπτωση η Aegean... ;)
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Κυνηγι στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Dimitris »

MARIOSE έγραψε:Λεβέντης Αντρέα μου! Βάλε σημείωση το σημείο των τρυόνων τζιαί έσιει 40% έκπτωση η Aegean... ;)
:shock: :shock: :shock:
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”