Καλή επιστροφή

Απάντηση
Μοδεστος
Full Member
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 26 Ιουν 2010, 12:59

Re: Καλή επιστροφή

Δημοσίευση από Μοδεστος »

Ηρταμε ολοι μια χαρα! εγω εν τον εκαπνισα....
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010, 14:10

Re: Καλή επιστροφή

Δημοσίευση από ΚΥΡΙΑΚΟΣ »

Φωτογραφία1216.jpg
παρα τη ζεστη επερασαμεν .
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Καλή επιστροφή

Δημοσίευση από admin »

Ευτυχώς επιστρεψαμε σωοι παρα τις αντίξοες συνθήκες. περιγραφη αυριο με φωτο
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Καλή επιστροφή

Δημοσίευση από andreasana210326 »

Καλημερα κ απο μενα.

Ολα καλα ευτυχως...πηγαμε και γυρισαμε ολοι ασφαλεις στα σπιτια μας.

Κυνηγι κατω απο αντιξοες συνθηκες. Δεν 8υμαμαι ποτε ξανα πρωτη κυριακη...τετοιο αερα..κ σε συνδυασμο με την ζεστη...τα παντα ηταν ξερα... οπως το σπιρτο. Κατω το εδαφος ηταν πολυ σκληρο και σε συνδυασμο με το πολυωρο περπατημα ΟΙ ΠΑΤΟΥΣΕΣ ΜΑΣ ΕΚΡΟΥΣΑΝ :D .

Λιγοτεροι οι κυνηγοι απο περσυ στη περιοχη που εξορμησαμε....κ πολυ λιγοτερα τα περδικια. Οσα περδικια κτυπησαμε δεν ηταν φετινα των απελευθερωσεων κ της κλουβας. Τα σκυλια λογω παντζουρλισμου το πρωι..κατεβηκαν η ωρα 8.

Οι φασσες παντως ηταν παντου.Πολυ καλα νεα για τους φασσοκυνηγους...περισσοτερες απο τα περδικια...κ πολυ καλα προμηνυματα απο τις τζικλες...που δυστηχως χωρις βροχες θα φυγουν ολες.

Απο λαγο...ουτε ιχνος...κ γενικα επικρατει μια απαισιοδοξια για το θηραμα αυτο στην ομαδα.

Τα περδικια αρκετα νευρικα...δεν στεκονταν σχεδον καθολου να δεχτουν φερμα...κ δυσκολα να σπασουν τα κοπαδια.

Συνολικη καρπωση...3 οπλα....6 περδικια,2 φασσες και ακομα 2 περδικια χαμενα που σταθηκε αδυνατο να τα βρουμε. Ατομικο 3 περδικια , 1 φασσα και 1 περδικι χαμενο.

Απο αποψη φυσσιγιων κανενα απολυτως παραπονο.

Απο τη κουραση μου...δεν ειχα ορεξη να βγαλω φωτο.

Ευελπιστουμε σε καλυτερη συνεχεια...κ αν μη τι αλλο σε καλυτερες καιρικες συνθηκες..κ ειδικα ΒΡΟΧΕΣ.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Καλή επιστροφή

Δημοσίευση από admin »

Λοιπόν πίσω στο γραφείο και τα πόδια μου ακόμη καίνε!!!! :)

Η χθεσινή πρώτη μέρα δέν ξεκίνησε καθόλου καλά για εμάς καθώς στην κλασσική παγανιά που κάνουμε κάθε χρόνο γινόταν το αδιαχώρητο απο τον κόσμο. Το χειρότερο ότι έμπαιναν με τα αυτοκίνητα παντού και δέν μας άφησαν να κάνουμε μια σωστή παγανιά. Το πρωί είχα 3 ευκαιρίες χτύπησα και τα 3 πουλιά , έχασα το ένα κουτσόφερο. Η ώρα 9 ήμασταν στο αυτοκίνητο Πήρε και ο σύντροφός μου ένα περδίκι.

Το Απόγευμα η ώρα 1,30 μια παγανιά μικρή βρήκαμε 5-6 πουλιά χτύπησα το ένα .
Πήγαμε να αλλάξουμε παγανιά κοντά στο αυτοκίνητο βλέπω ένα παππού με ένα παιδάκι 5-6 χρονών να στέκονται καρτέρι να τους πάρουμε κανένα περδίκι επάνω τους. Κοντεύω ανοίγω το όπλο χαιρετώ.. Γειά σας... ο παππούς έβλεπε πάνω ,,,καμία σημασία. Μιλάω στο μωρό που έπαιζε με τον περτικοδέτη του. Τσιάκο μου κρέμασσες κανένα περδίκι . Όχι απαντάει ο μικρός ... ο παππούς τίποτε με το χέρι στην σκανδάλι έβλεπε πάνω. ... Βγάζω το περδίκι απο το γιλέκο μου ..το δίνω στο παιδάκι έλα κρέμαστον τούτο λέω του... το παιδάκι είδε το πουλί και καταενθουσιάστηκε... :) του έδειξα πώς τον κρεμάσουμε και μετά του λέω μείνε να σου βγάλω και μια φωτογραφία. Εκείνη την ώρα μας μίλησε και ο παππούς που τόση ώρα μάλλον σας απειλή μας έβλεπε ... έν έσχει τίποτε σήμερα... τους χαιρέτησα και έφυγα..

Συνεχίσαμε μια ακόμη παγανιά σηκώσαμε μερικά περδίκια έπαιξα ακόμη τρία βρήκα τα δύο και έτσι ήρθα συνολικά σπίτι με 4 περδίκια και άφησα 2 χάμω. Ο σύντροφος μου μου ένα. Δόξα τον θεό εκτός απο πιασμένους μύες όλα τα άλλα καλά. !!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: Καλή επιστροφή

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

και εμεις επιστρεψαμε καλα δοξαση ο θεος !!!

καιρικες συνθικες οτι πρεπει για παραλια εκρουσαμε εγινικαμεν μαυρη και γεριμη!

απο θεμα καρποσης ενα λαγο το πρωι τον οποιο επιασε ατομο της παρεεας μας και ανταμιφθηκαν η σκυλοι τουλαχιστον, αλλα μετα τες 7,30 ηταν πραγματικα αγγαρια! μαλαι ηβρα ξανα το απογευμα τελικα μας επροβουρισε αλλα λογο κουρασης και εμενα και τον σκυλλον δεν πηγαμε καθολου πισω του, υγεια και συνεχιζουμε! ελπιζουμε να βρεξει διοτι στο τελος εννα παθουμε και τιποτε!
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: Καλή επιστροφή

Δημοσίευση από Chris B725 »

Καλημέρα και από εμένα !!

Δόξα το Θεό επιστρέψαμε σώοι και αβλαβείς στα σπίτια μας.

Κυνήγι όπως παλιά με τον θείο κ τον ξάδερφο που ήρθε για ολιγοήμερες διακοπές.

Σταθεροί στον ίδιο τόπο κάθε χρόνο. Με το που φτάσαμε ξημέρωμα περιμέναμε να ξημερώσει πολλά τα τσικ, μακάρι να είναι η χρονιά τους φέτος.

Ξημερώνοντας αρχίσαμε την συνηθισμένη παγανιά μας, ένας χαμηλά ένας στην μέση και ένας ψηλά. Αν εξαιρέσουμε τον καιρό (καμίνι από την ώρα που βγήκε ο ήλιος και μετά) όλα μια χαρά. Πήραμε με τον ξάδερφο το ΚΟΤΑ :D με ένα χαμένο ο καθένας που στάθηκε αδύνατο να τα βρούμε σε μια πολύ πυκνή περιοχή :( , ενώ ο θείος σταμάτησε στα 3. Αυτά μέχρι της 10. Ο ξάδερφος αποχώρησε αφού είχε πτήση το βράδυ.

Το απόγευμα πήγαμε ένα περίπατο παραλιακά για καμιά φραγκολίνα. Τελικά ο θείος συμπλήρωσε το ΚΟΤΑ και εγώ πήρα ένα μπεκατσίνι... :lol: :lol: (ούτε ήξερα ότι πιάνει έτσι πουλί η περιοχή).

Ας ελπίσουμε να βγουν αληθινοί οι μετεωρολόγοι και να αλλάξει λίγο ο καιρός από αύριο...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
I`d rather be hunting !!!
tzikloktonos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 08 Μαρ 2010, 11:11

Re: Καλή επιστροφή

Δημοσίευση από tzikloktonos »

δόξα το θεό επιστρέψαμε καλά. Ευτύχησα να καρπωθώ αρκετές φάσσες και δυο πέρδικες. Καλή συνέχεια σε όλους.
aantoni
Full Member
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011, 12:05

Re: Καλή επιστροφή

Δημοσίευση από aantoni »

admin έγραψε:Λοιπόν πίσω στο γραφείο και τα πόδια μου ακόμη καίνε!!!! :)

Η χθεσινή πρώτη μέρα δέν ξεκίνησε καθόλου καλά για εμάς καθώς στην κλασσική παγανιά που κάνουμε κάθε χρόνο γινόταν το αδιαχώρητο απο τον κόσμο. Το χειρότερο ότι έμπαιναν με τα αυτοκίνητα παντού και δέν μας άφησαν να κάνουμε μια σωστή παγανιά. Το πρωί είχα 3 ευκαιρίες χτύπησα και τα 3 πουλιά , έχασα το ένα κουτσόφερο. Η ώρα 9 ήμασταν στο αυτοκίνητο Πήρε και ο σύντροφός μου ένα περδίκι.

Το Απόγευμα η ώρα 1,30 μια παγανιά μικρή βρήκαμε 5-6 πουλιά χτύπησα το ένα .
Πήγαμε να αλλάξουμε παγανιά κοντά στο αυτοκίνητο βλέπω ένα παππού με ένα παιδάκι 5-6 χρονών να στέκονται καρτέρι να τους πάρουμε κανένα περδίκι επάνω τους. Κοντεύω ανοίγω το όπλο χαιρετώ.. Γειά σας... ο παππούς έβλεπε πάνω ,,,καμία σημασία. Μιλάω στο μωρό που έπαιζε με τον περτικοδέτη του. Τσιάκο μου κρέμασσες κανένα περδίκι . Όχι απαντάει ο μικρός ... ο παππούς τίποτε με το χέρι στην σκανδάλι έβλεπε πάνω. ... Βγάζω το περδίκι απο το γιλέκο μου ..το δίνω στο παιδάκι έλα κρέμαστον τούτο λέω του... το παιδάκι είδε το πουλί και καταενθουσιάστηκε... :) του έδειξα πώς τον κρεμάσουμε και μετά του λέω μείνε να σου βγάλω και μια φωτογραφία. Εκείνη την ώρα μας μίλησε και ο παππούς που τόση ώρα μάλλον σας απειλή μας έβλεπε ... έν έσχει τίποτε σήμερα... τους χαιρέτησα και έφυγα..

Συνεχίσαμε μια ακόμη παγανιά σηκώσαμε μερικά περδίκια έπαιξα ακόμη τρία βρήκα τα δύο και έτσι ήρθα συνολικά σπίτι με 4 περδίκια και άφησα 2 χάμω. Ο σύντροφος μου μου ένα. Δόξα τον θεό εκτός απο πιασμένους μύες όλα τα άλλα καλά. !!!
Φίλε Άριστε οι άγραφοι νόμοι και η ηθική του κυνηγίου δεν είναι μόνο για να τους γράφεις στα φόρουμ και στα περιοδικά αλλά και για να τα εφαρμόζεις. Όταν με περάσατε με έντεχνο τρόπο μαζί με τον σύντροφο σου και βρεθήκατε μπροστά στην ευθεία μου, δεν είπα τίποτε και ανέβηκα πιο ψηλά για να μην ενοχλήσω. Όταν όμως κτυπάς πιασμένο περδίκι και όταν λέω πιασμένο εννοώ σκοτωμένο που απλά άνοιξε τα φτερά του και πήγαινε με φθίνουσα πορεία μέχρι να πέσει κάτω, το οποίο φέρμαρε ο σκύλος μου και κτύπησα εγώ, κανονικά το δίνεις σε αυτόν που το κτύπησε και αυτός σου δίνει το φυσίγγιο σου. Εγώ μετά την βολή απλά παρακολουθούσα που θα έπεφτε μέχρι που άκουσα πυροβολισμό. Όταν ξεκίνησα να κατέβω προς τα εσένα να το πάρω και είπα στον σύντροφο σου ότι ήταν πιασμένο αυτός μου λέει "ναι αλλά είδες που επήγε, θα το έχανες". Εσύ ούτε καν ασχολήθηκες να δεις ποιος το κτύπησε ενώ είμασταν στην ίδια ευθεία λίγο πιο πάνω από τον σύντροφο σου. Πες σε παρακαλώ στον σύντροφο σου ότι ένας περτικάρης μπορεί να κατεβεί και 200μ κάτω για να πάρει ένα πέρτικο που έπαιξε και δεν είναι τίποτε μπροστά στην απόσταση που διανύουμε.

Φίλε μου χαλάλι σας
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: Καλή επιστροφή

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Χαιρετω κ γω!
Ισως η πιο χαλαρη χρονια απο πλευρας προετοιμασιας..τα πραγματα μ τα ετοιμασα η ωρα 12 αφου ειχα βαφτησια πριν..ενα τηλεφωνημα απο φιλο αργα μετα την ετοιμασια εδωσε μυρωδια εναρξης..συγχιση για ακομα μια φορα στην αλλαγη ωρας αλλα λεω χαλαρα..
Απο σπιτι εφυγα 5:30 χαραξε εφτασα κ ηδη ξημερωσε κ ειδα μια παρεα π εκαμνε την παγανια που ηθελα να καμω..
Αφησα να προχωρησουν κ κατεβηκα..βρηκα μια μαλαη κ βλεπω τους απο κατω μου να με βλεπουν οι σκοποι τους κ να λεν εχει μαλαη..λεω εν να γινει θεμα κ εφυγα..πισω στο αυτοκινητο κ παω πιο πανω..ηδη ο καιρος εβρασε κ οι σκυλλοι δυσκολευονταν..καθαρη μαλαη δεν βρηκα..μολις κατεβηκα μονο μια κουτση διπλα απο το αυτοκινητο με μια μικρη ιχνηλασια 100μ π χαθηκε..9:30 το πρωτο μου φυσιγγιο σε περδικι κ μοναδικο της μερας..
11 πισω στο αυτοκινητο για ξεκουραση..
Με πιανει φιλος που εξορμησε μονος για να παμε δειλινο..1:30 ξεκινω να παω να τον βρω..
Το θεαμα της φωτιας χαλασε ακομα περισσοτερο την ηδη ζεστη μερα..ξεκινουμε παγανια με τον αερα κοντρα μας κ σχετικα δυνατος..καπου εκει ηρθε η πρωτη φερμα που με οδηγησε στο χειλος του φαραγγιου με μια αδεια κουτση..συνεχισαμε το χαλαρο περπατημα ειχα φερμα με συνεναιση που κατουρησα πανω μου αφου το σημειο ηταν υποσχομενο..τελικα ειδος παπιας κατηφοριζει στον συνκυνηγο που λογω κουρασης αστοχησα..ακομα μια φερμα μετα σε τραυματισμενη φασσα που δεν καρπωθηκε αφου η κουραση στον φιλο ηταν μεγαλη..
Οντως οι φασσες αρκετες με αρκετη κινηση..
Ενα φυσιγγιο πρωτη μερα με ενα περδικι κ ενα παλαζουι αγριοπεριστερο που εφερε η σκυλα απο κατω στο φαραγγι..
Πηγαμε κ ηρθαμε καλα ευελπισουμε σε καλυτερες κ πιο ευνοικες συνθηκες..
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”