Καλή επιστροφή

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Καλή επιστροφή

Δημοσίευση από admin »

aantoni έγραψε:
admin έγραψε:Λοιπόν πίσω στο γραφείο και τα πόδια μου ακόμη καίνε!!!! :)

Η χθεσινή πρώτη μέρα δέν ξεκίνησε καθόλου καλά για εμάς καθώς στην κλασσική παγανιά που κάνουμε κάθε χρόνο γινόταν το αδιαχώρητο απο τον κόσμο. Το χειρότερο ότι έμπαιναν με τα αυτοκίνητα παντού και δέν μας άφησαν να κάνουμε μια σωστή παγανιά. Το πρωί είχα 3 ευκαιρίες χτύπησα και τα 3 πουλιά , έχασα το ένα κουτσόφερο. Η ώρα 9 ήμασταν στο αυτοκίνητο Πήρε και ο σύντροφός μου ένα περδίκι.

Το Απόγευμα η ώρα 1,30 μια παγανιά μικρή βρήκαμε 5-6 πουλιά χτύπησα το ένα .
Πήγαμε να αλλάξουμε παγανιά κοντά στο αυτοκίνητο βλέπω ένα παππού με ένα παιδάκι 5-6 χρονών να στέκονται καρτέρι να τους πάρουμε κανένα περδίκι επάνω τους. Κοντεύω ανοίγω το όπλο χαιρετώ.. Γειά σας... ο παππούς έβλεπε πάνω ,,,καμία σημασία. Μιλάω στο μωρό που έπαιζε με τον περτικοδέτη του. Τσιάκο μου κρέμασσες κανένα περδίκι . Όχι απαντάει ο μικρός ... ο παππούς τίποτε με το χέρι στην σκανδάλι έβλεπε πάνω. ... Βγάζω το περδίκι απο το γιλέκο μου ..το δίνω στο παιδάκι έλα κρέμαστον τούτο λέω του... το παιδάκι είδε το πουλί και καταενθουσιάστηκε... :) του έδειξα πώς τον κρεμάσουμε και μετά του λέω μείνε να σου βγάλω και μια φωτογραφία. Εκείνη την ώρα μας μίλησε και ο παππούς που τόση ώρα μάλλον σας απειλή μας έβλεπε ... έν έσχει τίποτε σήμερα... τους χαιρέτησα και έφυγα..

Συνεχίσαμε μια ακόμη παγανιά σηκώσαμε μερικά περδίκια έπαιξα ακόμη τρία βρήκα τα δύο και έτσι ήρθα συνολικά σπίτι με 4 περδίκια και άφησα 2 χάμω. Ο σύντροφος μου μου ένα. Δόξα τον θεό εκτός απο πιασμένους μύες όλα τα άλλα καλά. !!!
Φίλε Άριστε οι άγραφοι νόμοι και η ηθική του κυνηγίου δεν είναι μόνο για να τους γράφεις στα φόρουμ και στα περιοδικά αλλά και για να τα εφαρμόζεις. Όταν με περάσατε με έντεχνο τρόπο μαζί με τον σύντροφο σου και βρεθήκατε μπροστά στην ευθεία μου, δεν είπα τίποτε και ανέβηκα πιο ψηλά για να μην ενοχλήσω. Όταν όμως κτυπάς πιασμένο περδίκι και όταν λέω πιασμένο εννοώ σκοτωμένο που απλά άνοιξε τα φτερά του και πήγαινε με φθίνουσα πορεία μέχρι να πέσει κάτω, το οποίο φέρμαρε ο σκύλος μου και κτύπησα εγώ, κανονικά το δίνεις σε αυτόν που το κτύπησε και αυτός σου δίνει το φυσίγγιο σου. Εγώ μετά την βολή απλά παρακολουθούσα που θα έπεφτε μέχρι που άκουσα πυροβολισμό. Όταν ξεκίνησα να κατέβω προς τα εσένα να το πάρω και είπα στον σύντροφο σου ότι ήταν πιασμένο αυτός μου λέει "ναι αλλά είδες που επήγε, θα το έχανες". Εσύ ούτε καν ασχολήθηκες να δεις ποιος το κτύπησε ενώ είμασταν στην ίδια ευθεία λίγο πιο πάνω από τον σύντροφο σου. Πες σε παρακαλώ στον σύντροφο σου ότι ένας περτικάρης μπορεί να κατεβεί και 200μ κάτω για να πάρει ένα πέρτικο που έπαιξε και δεν είναι τίποτε μπροστά στην απόσταση που διανύουμε.

Φίλε μου χαλάλι σας

Φίλε μου ευτυχώς που υπήρχαν και ακόμη 3 κυνηγοί σε εκείνη την περίπτωση αλλιώς θα αμφισβητούσα τον ίδιο μου τον εαυτό. ! Το περδίκι που ερχόταν απο ψηλά το πυροβόλησα ενώ πετούσε ΚΑΝΟΝΙΚΑ και όταν έπεσε μου είπαν τα παιδιά που στεκόμουν εκεί και μιλούσαμε πήγαινε να το πιάσεις. Πότε μου δέν πυροβόλησα στην ζωή μου σε χτυπημένο θήραμα άλλου κυνηγού και ποτέ μου δεν διεκδίκησα θήραμα που δέν ήταν δικό μου. Και για να δείς και πόσο λάθος είσαι εκείνη την ώρα άφησα την παγανιά μου και πήγα να βρώ ένα περδίκη που χτύπησε η συγκεκριμένη παρέα για να μην ταλαιπωρούνται. Τα ονόματα των άλλων κυνηγών που ήταν εκεί και είδαν την φάση είναι Γιώργος Αγαθαγγέλου, Γιώργος Γεωργίου και Κυριάκος Γεωργίου και μπορούν να επιβενβαιώσουν και τα γραφώμενα. όσο για το χαλάλι φίλε δέν το έχω ανάγκη να είσαι καλά. Οι ηθικοί κανόνες του κυνηγίου λένε ότι δέν πάς με το αυτοκίνητο σου και μπαίνεις μπροστά απο άλλους για να ξεκινάς παγανιές ;) Περάσατε το πρωί απο μπροστά μας με το αμάξι μας είδατε εκεί και επιλέξατε να πάτε με το αυτοκίνητο σας 300 μέτρα πιο μπροστά για να ξεκινήσετε !!! και μιλάς για ηθική !!!3 άτομα πήρατε μαι παγανιά που φοράει 10 και πότε πάνω πότε κάτω σας περιμέναμε να πάρετε μια πορεία να μπορέσουμε να κυνηγήσουμε και εμείς αλλά νομίσατε ότι τρέχατε αγώνα φόρμουλα 1 και κλίνατε τις γωνιές πότε πηγαίνοντας πάνω , πότε κάτω μπάς και κάνουν και άλλοι παγανιά και όταν επέλεξες να πάς πάνω οι σύντροφοι σου θα ήταν και ένα χιλιόμετρο πιο ψηλά απο εσένα!!!
Προσέχουμε...για να έχουμε
aantoni
Full Member
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011, 12:05

Re: Καλή επιστροφή

Δημοσίευση από aantoni »

admin έγραψε:
aantoni έγραψε:
admin έγραψε:Λοιπόν πίσω στο γραφείο και τα πόδια μου ακόμη καίνε!!!! :)

Η χθεσινή πρώτη μέρα δέν ξεκίνησε καθόλου καλά για εμάς καθώς στην κλασσική παγανιά που κάνουμε κάθε χρόνο γινόταν το αδιαχώρητο απο τον κόσμο. Το χειρότερο ότι έμπαιναν με τα αυτοκίνητα παντού και δέν μας άφησαν να κάνουμε μια σωστή παγανιά. Το πρωί είχα 3 ευκαιρίες χτύπησα και τα 3 πουλιά , έχασα το ένα κουτσόφερο. Η ώρα 9 ήμασταν στο αυτοκίνητο Πήρε και ο σύντροφός μου ένα περδίκι.

Το Απόγευμα η ώρα 1,30 μια παγανιά μικρή βρήκαμε 5-6 πουλιά χτύπησα το ένα .
Πήγαμε να αλλάξουμε παγανιά κοντά στο αυτοκίνητο βλέπω ένα παππού με ένα παιδάκι 5-6 χρονών να στέκονται καρτέρι να τους πάρουμε κανένα περδίκι επάνω τους. Κοντεύω ανοίγω το όπλο χαιρετώ.. Γειά σας... ο παππούς έβλεπε πάνω ,,,καμία σημασία. Μιλάω στο μωρό που έπαιζε με τον περτικοδέτη του. Τσιάκο μου κρέμασσες κανένα περδίκι . Όχι απαντάει ο μικρός ... ο παππούς τίποτε με το χέρι στην σκανδάλι έβλεπε πάνω. ... Βγάζω το περδίκι απο το γιλέκο μου ..το δίνω στο παιδάκι έλα κρέμαστον τούτο λέω του... το παιδάκι είδε το πουλί και καταενθουσιάστηκε... :) του έδειξα πώς τον κρεμάσουμε και μετά του λέω μείνε να σου βγάλω και μια φωτογραφία. Εκείνη την ώρα μας μίλησε και ο παππούς που τόση ώρα μάλλον σας απειλή μας έβλεπε ... έν έσχει τίποτε σήμερα... τους χαιρέτησα και έφυγα..

Συνεχίσαμε μια ακόμη παγανιά σηκώσαμε μερικά περδίκια έπαιξα ακόμη τρία βρήκα τα δύο και έτσι ήρθα συνολικά σπίτι με 4 περδίκια και άφησα 2 χάμω. Ο σύντροφος μου μου ένα. Δόξα τον θεό εκτός απο πιασμένους μύες όλα τα άλλα καλά. !!!
Φίλε Άριστε οι άγραφοι νόμοι και η ηθική του κυνηγίου δεν είναι μόνο για να τους γράφεις στα φόρουμ και στα περιοδικά αλλά και για να τα εφαρμόζεις. Όταν με περάσατε με έντεχνο τρόπο μαζί με τον σύντροφο σου και βρεθήκατε μπροστά στην ευθεία μου, δεν είπα τίποτε και ανέβηκα πιο ψηλά για να μην ενοχλήσω. Όταν όμως κτυπάς πιασμένο περδίκι και όταν λέω πιασμένο εννοώ σκοτωμένο που απλά άνοιξε τα φτερά του και πήγαινε με φθίνουσα πορεία μέχρι να πέσει κάτω, το οποίο φέρμαρε ο σκύλος μου και κτύπησα εγώ, κανονικά το δίνεις σε αυτόν που το κτύπησε και αυτός σου δίνει το φυσίγγιο σου. Εγώ μετά την βολή απλά παρακολουθούσα που θα έπεφτε μέχρι που άκουσα πυροβολισμό. Όταν ξεκίνησα να κατέβω προς τα εσένα να το πάρω και είπα στον σύντροφο σου ότι ήταν πιασμένο αυτός μου λέει "ναι αλλά είδες που επήγε, θα το έχανες". Εσύ ούτε καν ασχολήθηκες να δεις ποιος το κτύπησε ενώ είμασταν στην ίδια ευθεία λίγο πιο πάνω από τον σύντροφο σου. Πες σε παρακαλώ στον σύντροφο σου ότι ένας περτικάρης μπορεί να κατεβεί και 200μ κάτω για να πάρει ένα πέρτικο που έπαιξε και δεν είναι τίποτε μπροστά στην απόσταση που διανύουμε.

Φίλε μου χαλάλι σας

Φίλε μου ευτυχώς που υπήρχαν και ακόμη 3 κυνηγοί σε εκείνη την περίπτωση αλλιώς θα αμφισβητούσα τον ίδιο μου τον εαυτό. ! Το περδίκι που ερχόταν απο ψηλά το πυροβόλησα ενώ πετούσε ΚΑΝΟΝΙΚΑ και όταν έπεσε μου είπαν τα παιδιά που στεκόμουν εκεί και μιλούσαμε πήγαινε να το πιάσεις. Πότε μου δέν πυροβόλησα στην ζωή μου σε χτυπημένο θήραμα άλλου κυνηγού και ποτέ μου δεν διεκδίκησα θήραμα που δέν ήταν δικό μου. Και για να δείς και πόσο λάθος είσαι εκείνη την ώρα άφησα την παγανιά μου και πήγα να βρώ ένα περδίκη που χτύπησε η συγκεκριμένη παρέα για να μην ταλαιπωρούνται. Τα ονόματα των άλλων κυνηγών που ήταν εκεί και είδαν την φάση είναι Γιώργος Αγαθαγγέλου, Γιώργος Γεωργίου και Κυριάκος Γεωργίου και μπορούν να επιβενβαιώσουν και τα γραφώμενα. όσο για το χαλάλι φίλε δέν το έχω ανάγκη να είσαι καλά. Οι ηθικοί κανόνες του κυνηγίου λένε ότι δέν πάς με το αυτοκίνητο σου και μπαίνεις μπροστά απο άλλους για να ξεκινάς παγανιές ;) Περάσατε το πρωί απο μπροστά μας με το αμάξι μας είδατε εκεί και επιλέξατε να πάτε με το αυτοκίνητο σας 300 μέτρα πιο μπροστά για να ξεκινήσετε !!! και μιλάς για ηθική !!!3 άτομα πήρατε μαι παγανιά που φοράει 10 και πότε πάνω πότε κάτω σας περιμέναμε να πάρετε μια πορεία να μπορέσουμε να κυνηγήσουμε και εμείς αλλά νομίσατε ότι τρέχατε αγώνα φόρμουλα 1 και κλίνατε τις γωνιές πότε πηγαίνοντας πάνω , πότε κάτω μπάς και κάνουν και άλλοι παγανιά και όταν επέλεξες να πάς πάνω οι σύντροφοι σου θα ήταν και ένα χιλιόμετρο πιο ψηλά απο εσένα!!!
Φίλε εγώ ότι είχα να πω το είπα όσα διδάγματα και στρατηγικές περί κυνηγίου μπορεί να κάνεις, απλά φαίνεται ότι από σχει μούγια μουγιάζεται.

Επίσης φίλε όταν κάμεις κάτι καλό κρατάς το για τον εαυτό σου και δεν το κάμνεις show, διαφορετικά δεν έχει αξία.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Καλή επιστροφή

Δημοσίευση από admin »

Φίλε μου χαλάλι σας[/quote]


Φίλε μου ευτυχώς που υπήρχαν και ακόμη 3 κυνηγοί σε εκείνη την περίπτωση αλλιώς θα αμφισβητούσα τον ίδιο μου τον εαυτό. ! Το περδίκι που ερχόταν απο ψηλά το πυροβόλησα ενώ πετούσε ΚΑΝΟΝΙΚΑ και όταν έπεσε μου είπαν τα παιδιά που στεκόμουν εκεί και μιλούσαμε πήγαινε να το πιάσεις. Πότε μου δέν πυροβόλησα στην ζωή μου σε χτυπημένο θήραμα άλλου κυνηγού και ποτέ μου δεν διεκδίκησα θήραμα που δέν ήταν δικό μου. Και για να δείς και πόσο λάθος είσαι εκείνη την ώρα άφησα την παγανιά μου και πήγα να βρώ ένα περδίκη που χτύπησε η συγκεκριμένη παρέα για να μην ταλαιπωρούνται. Τα ονόματα των άλλων κυνηγών που ήταν εκεί και είδαν την φάση είναι Γιώργος Αγαθαγγέλου, Γιώργος Γεωργίου και Κυριάκος Γεωργίου και μπορούν να επιβενβαιώσουν και τα γραφώμενα. όσο για το χαλάλι φίλε δέν το έχω ανάγκη να είσαι καλά. Οι ηθικοί κανόνες του κυνηγίου λένε ότι δέν πάς με το αυτοκίνητο σου και μπαίνεις μπροστά απο άλλους για να ξεκινάς παγανιές ;) Περάσατε το πρωί απο μπροστά μας με το αμάξι μας είδατε εκεί και επιλέξατε να πάτε με το αυτοκίνητο σας 300 μέτρα πιο μπροστά για να ξεκινήσετε !!! και μιλάς για ηθική !!!3 άτομα πήρατε μαι παγανιά που φοράει 10 και πότε πάνω πότε κάτω σας περιμέναμε να πάρετε μια πορεία να μπορέσουμε να κυνηγήσουμε και εμείς αλλά νομίσατε ότι τρέχατε αγώνα φόρμουλα 1 και κλίνατε τις γωνιές πότε πηγαίνοντας πάνω , πότε κάτω μπάς και κάνουν και άλλοι παγανιά και όταν επέλεξες να πάς πάνω οι σύντροφοι σου θα ήταν και ένα χιλιόμετρο πιο ψηλά απο εσένα!!![/quote]

Φίλε εγώ ότι είχα να πω το είπα όσα διδάγματα και στρατηγικές περί κυνηγίου μπορεί να κάνεις, απλά φαίνεται ότι από σχει μούγια μουγιάζεται.

Επίσης φίλε όταν κάμεις κάτι καλό κρατάς το για τον εαυτό σου και δεν το κάμνεις show, διαφορετικά δεν έχει αξία.[/quote]

Φίλε μου ούτε Μούγια έχω ούτε μουγιάζομαι αλλά μπαίνεις μέσα λες ψέματα (αποδεδειγμένα με 3 μάρτυρες) και με προσβάλλεις, ,μιλάς για ηθική ενώ οι πράξεις σας κάθε άλλο παρά ηθικές ήταν είναι φυσιολογικό να σου απαντήσω. όσο για τις καλές πράξεις αυτές δεν τις κρύβουμε τις προωθούμε για να τις εφαρμόζουν και άλλοι
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Alfa33s16v
Full Member
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 26 Αύγ 2012, 22:21
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Καλή επιστροφή

Δημοσίευση από Alfa33s16v »

Καλημερα στην παρεα!
Κατεβηκαμε απο το αυτοκινιτα και περιμεναμενα ξημεροσει για να βγαλουμε το προγραμμα. Ελαχιστες οι τσιχλες που ακουσα αλλα δεν τις ειδα.
Εξεκινισα την χρονια με μια πρωινη οριακη βολη σε μια φασσα που στο τελος εγινε κοραζινος. Μολις εβγενε το φως και δεν εφενετουν καλα :)

Πιο μεσα απο εμας εγινετουν βολη απο ριπες και εκαταλαβα οτι εν θα κυνηγουσαμε. Επιαμε και και εμεις τσιαμε και ειμασταν θεατες σε μια απο τις σφαγες τον περδικιων. Απλος εχοστικα ενα τοπο και ακουα τους που επεζουνταν μεταξι τους, που εξητιμαζουνταν που εδιεκδικουσαν τα περδικια αλλων το μονο που ελιπε ηταν το ξυλο. Ουτε να πληρωνα για να ειχα ετσι show και να ευθημισω τοσο.
Στην συνεχεια καναμε την παγανια μας πιο κατω χτυμησαμε και εμεις 3-4 περδικια και σχολασαμε λογο ζεστης και αιπνιας.
Τεταρτη με το καλο στο βουνο.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
If They don't hunt in heaven, Then I'm not going!!
Κυριακος34
Full Member
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 15 Οκτ 2016, 15:36

Re: Καλή επιστροφή

Δημοσίευση από Κυριακος34 »

Σκέψου δηλαδή ρε Άριστε να μην μας έλεγες από πριν τι είχε γίνει (καθώς εμένα μου το είπες το βράδυ της Κυριακής) και να μην είχες και 3-4 μάρτυρες ήταν να σε φκάλουν πάνω στην Μούτη του σχιπέτου ότι κλέφκεις και πέρτικους παιγμένους... Ρε έν έχουν υπόθεση ορισμένοι. . το θράσος τους δεν έχει όρια!


Εικόνα

Τώρα για την χθεσινή πρώτη μέρα που οι δύσκολες καιρικές συνθήκες ήταν το κάτι άλλο με επιμονη και υπομονή κατάφερα να πιάσω 2 πέρδικες
Άβαταρ μέλους
gptochos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 10 Οκτ 2012, 12:44

Re: Καλή επιστροφή

Δημοσίευση από gptochos »

Δόξα το Θεό ήρθαμε σπίτι σώοι και αβλαβέις εμείς και τα σκυλιά μας.
Στο χώρο που κυνηγούμε τα τελευταία χρόνια πολλοί οι κυνηγοί. Κουτουλούσαμε ο ένας πας στον άλλο. Σκ#@$τα παγανιές εκάμαμεν! Επαιξαμε δύο περδίκια βρήκαμε το ένα.
Πολλή η ζέστη αντέξαμε μέχρι τις 9 και εμείς. Επιφυλασσόμαστε για την Τετάρτη
Η τζιηκλουα τσιφ
Το περτιτζιη κακκαρα κακκαρα
Τζαι αφηστους άλλους να ακουν το πουλάκι τσιου
skimis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: 23 Αύγ 2010, 11:17

Re: Καλή επιστροφή

Δημοσίευση από skimis »

Χαιρετώ την παρέα!! Πήγαμε κάναμε αυτό που αγαπούμε και επιστρέψαμε στα σπίτια μας!!!

Εξόρμιση με τον πατέρα μου στο χώριο, 5λεπτά που το σπίτι μας!!! Μέχρι τις 7.30 ούτε φτέρο, όλοι οι κηνηγοί τις περιοχής έκατσαν για τρασιήλες!!! Ξεκήνησα και γω το περπάτημα μου μέχρι τις 10 όπου η ζέστη έγινε αφόρητη έτσι πίσω στο αυτοκίνητο άκαπνοσ!! Δεν είχα όρεξη ούτε για απογευματινο αλλά λέω δεν γα.....τε θα πάω έτσι για το περίπατο... Με τον ΝΔ άνεμο που είχε η περιοχή γύρο στα 5-6 μποφορ είδα τις φάσσες να κάνουν πάρτυ πάνω από το πόστο μου όταν τις κηνηγάω το χειμώνα!!! Τελικό αποτέλεσμα δειλινού, 4 φάσσες 1 περδίκι 1 τζίκλα!!! 2 φάσσες με olympia quick 6no, 1 φάσσα με victory lila 7no, 1 φάσσα με extra sarka 9no, το περδίκι με lucky shot 10no στα 30-35μ....Τετάρτη με υγεία!!! Το Benelli ίσως να σκοτώνει τελικά!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
S@v-v@s
Full Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 21 Ιαν 2014, 18:40

Re: Καλή επιστροφή

Δημοσίευση από S@v-v@s »

admin έγραψε:
aantoni έγραψε:
admin έγραψε:Λοιπόν πίσω στο γραφείο και τα πόδια μου ακόμη καίνε!!!! :)

Η χθεσινή πρώτη μέρα δέν ξεκίνησε καθόλου καλά για εμάς καθώς στην κλασσική παγανιά που κάνουμε κάθε χρόνο γινόταν το αδιαχώρητο απο τον κόσμο. Το χειρότερο ότι έμπαιναν με τα αυτοκίνητα παντού και δέν μας άφησαν να κάνουμε μια σωστή παγανιά. Το πρωί είχα 3 ευκαιρίες χτύπησα και τα 3 πουλιά , έχασα το ένα κουτσόφερο. Η ώρα 9 ήμασταν στο αυτοκίνητο Πήρε και ο σύντροφός μου ένα περδίκι.

Το Απόγευμα η ώρα 1,30 μια παγανιά μικρή βρήκαμε 5-6 πουλιά χτύπησα το ένα .
Πήγαμε να αλλάξουμε παγανιά κοντά στο αυτοκίνητο βλέπω ένα παππού με ένα παιδάκι 5-6 χρονών να στέκονται καρτέρι να τους πάρουμε κανένα περδίκι επάνω τους. Κοντεύω ανοίγω το όπλο χαιρετώ.. Γειά σας... ο παππούς έβλεπε πάνω ,,,καμία σημασία. Μιλάω στο μωρό που έπαιζε με τον περτικοδέτη του. Τσιάκο μου κρέμασσες κανένα περδίκι . Όχι απαντάει ο μικρός ... ο παππούς τίποτε με το χέρι στην σκανδάλι έβλεπε πάνω. ... Βγάζω το περδίκι απο το γιλέκο μου ..το δίνω στο παιδάκι έλα κρέμαστον τούτο λέω του... το παιδάκι είδε το πουλί και καταενθουσιάστηκε... :) του έδειξα πώς τον κρεμάσουμε και μετά του λέω μείνε να σου βγάλω και μια φωτογραφία. Εκείνη την ώρα μας μίλησε και ο παππούς που τόση ώρα μάλλον σας απειλή μας έβλεπε ... έν έσχει τίποτε σήμερα... τους χαιρέτησα και έφυγα..

Συνεχίσαμε μια ακόμη παγανιά σηκώσαμε μερικά περδίκια έπαιξα ακόμη τρία βρήκα τα δύο και έτσι ήρθα συνολικά σπίτι με 4 περδίκια και άφησα 2 χάμω. Ο σύντροφος μου μου ένα. Δόξα τον θεό εκτός απο πιασμένους μύες όλα τα άλλα καλά. !!!
Φίλε Άριστε οι άγραφοι νόμοι και η ηθική του κυνηγίου δεν είναι μόνο για να τους γράφεις στα φόρουμ και στα περιοδικά αλλά και για να τα εφαρμόζεις. Όταν με περάσατε με έντεχνο τρόπο μαζί με τον σύντροφο σου και βρεθήκατε μπροστά στην ευθεία μου, δεν είπα τίποτε και ανέβηκα πιο ψηλά για να μην ενοχλήσω. Όταν όμως κτυπάς πιασμένο περδίκι και όταν λέω πιασμένο εννοώ σκοτωμένο που απλά άνοιξε τα φτερά του και πήγαινε με φθίνουσα πορεία μέχρι να πέσει κάτω, το οποίο φέρμαρε ο σκύλος μου και κτύπησα εγώ, κανονικά το δίνεις σε αυτόν που το κτύπησε και αυτός σου δίνει το φυσίγγιο σου. Εγώ μετά την βολή απλά παρακολουθούσα που θα έπεφτε μέχρι που άκουσα πυροβολισμό. Όταν ξεκίνησα να κατέβω προς τα εσένα να το πάρω και είπα στον σύντροφο σου ότι ήταν πιασμένο αυτός μου λέει "ναι αλλά είδες που επήγε, θα το έχανες". Εσύ ούτε καν ασχολήθηκες να δεις ποιος το κτύπησε ενώ είμασταν στην ίδια ευθεία λίγο πιο πάνω από τον σύντροφο σου. Πες σε παρακαλώ στον σύντροφο σου ότι ένας περτικάρης μπορεί να κατεβεί και 200μ κάτω για να πάρει ένα πέρτικο που έπαιξε και δεν είναι τίποτε μπροστά στην απόσταση που διανύουμε.

Φίλε μου χαλάλι σας

Φίλε μου ευτυχώς που υπήρχαν και ακόμη 3 κυνηγοί σε εκείνη την περίπτωση αλλιώς θα αμφισβητούσα τον ίδιο μου τον εαυτό. ! Το περδίκι που ερχόταν απο ψηλά το πυροβόλησα ενώ πετούσε ΚΑΝΟΝΙΚΑ και όταν έπεσε μου είπαν τα παιδιά που στεκόμουν εκεί και μιλούσαμε πήγαινε να το πιάσεις. Πότε μου δέν πυροβόλησα στην ζωή μου σε χτυπημένο θήραμα άλλου κυνηγού και ποτέ μου δεν διεκδίκησα θήραμα που δέν ήταν δικό μου. Και για να δείς και πόσο λάθος είσαι εκείνη την ώρα άφησα την παγανιά μου και πήγα να βρώ ένα περδίκη που χτύπησε η συγκεκριμένη παρέα για να μην ταλαιπωρούνται. Τα ονόματα των άλλων κυνηγών που ήταν εκεί και είδαν την φάση είναι Γιώργος Αγαθαγγέλου, Γιώργος Γεωργίου και Κυριάκος Γεωργίου και μπορούν να επιβενβαιώσουν και τα γραφώμενα. όσο για το χαλάλι φίλε δέν το έχω ανάγκη να είσαι καλά. Οι ηθικοί κανόνες του κυνηγίου λένε ότι δέν πάς με το αυτοκίνητο σου και μπαίνεις μπροστά απο άλλους για να ξεκινάς παγανιές ;) Περάσατε το πρωί απο μπροστά μας με το αμάξι μας είδατε εκεί και επιλέξατε να πάτε με το αυτοκίνητο σας 300 μέτρα πιο μπροστά για να ξεκινήσετε !!! και μιλάς για ηθική !!!3 άτομα πήρατε μαι παγανιά που φοράει 10 και πότε πάνω πότε κάτω σας περιμέναμε να πάρετε μια πορεία να μπορέσουμε να κυνηγήσουμε και εμείς αλλά νομίσατε ότι τρέχατε αγώνα φόρμουλα 1 και κλίνατε τις γωνιές πότε πηγαίνοντας πάνω , πότε κάτω μπάς και κάνουν και άλλοι παγανιά και όταν επέλεξες να πάς πάνω οι σύντροφοι σου θα ήταν και ένα χιλιόμετρο πιο ψηλά απο εσένα!!!
Φίλε Αντώνη επέτρεψε μου να διαφωνίσω αφού σε παρόμοια περίπτωση χθές, δικό μας τραυματισμένο περδίκι λίγο πριν την πτώση του άνοιξε τα φτερά του και συνέχισε ακόμα μερικά μέτρα με αποτέλεσμα να δώσει την ευκαιρία σε άλλο κυνηγό να το καρπωθεί. Όταν τον ρώτησα αν το είδε το δικό μας που έπεσε αφού έχασα επαφή την τελευταία στιγμή μου είπε με όλη του την ειλικρίνεια φίλε συνέχισε προς εμένα και το χτύπησα. Και μου λέει αν ήταν χτυπημένο από εσάς όμως έλα να στο δώσω όμως εγώ το χτύπησα στον αέρα. Και φίλε μου ήταν πολύ καλά πιασμένο όμως να σου πω ότι κοντά του δεν πήγα αφού η απάντηση του ήταν λεβέντικη και είπα του απλά φίλε μου χαλάλι σου, άμαν επέταν είναι ολόδικό σου και καλύτερα που βρέθηκες εκεί γιατί οι πιθανότητες να το εντοπίζαμε κουτσόφτερο πραγματικά ήταν ελάχιστες και ας ήταν καθαροτόπι. Προσωπικά το θεωρώ πιο έντιμο να το καρπώνετουν αυτός και ας ήμασταν ο λόγος που το καρπωθηκε. Καλά να είμαστε και αυτά είναι τυχερά! Ο άνθρωπος όμως ήταν "χορτάτος" και ας μην κρατούσε κανένας από τους δύο μας πιθανότατα περδίκι μέχρι εκείνη τη στιγμή και με την ώρα να έχει περάσει νευρικά! Να μου έλεε ρε φίλε εγώ εν άλλο που έπεξα και δεν το είδα τι θα καταλάβαινα;; Απλά θα εκνευρίζουμουν όπως σίγουρα σε πολλούς θα έχει ξανασυμβεί. Ας μπούμε και λίγο στη θέση του άλλου. Αν ήταν λαγός ρε φίλε να σου πω αλλάζει το πράγμα, δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Όμως στο δικό μου το μυαλό το είχα αλλιώς.

Χαλάλι του και το εννοώ ειλικρεινά!

Το λάθος μου ίσως να ήταν που δεν επήα που κοντά να κάμουμε και ττόκα!
Άβαταρ μέλους
Vasils-TOZ34E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 30 Μάιος 2012, 19:47

Re: Καλή επιστροφή

Δημοσίευση από Vasils-TOZ34E »

Επιστρεψαμε και εμεις.

Πραγματικά ηταν η πιο δυσκολη εξωρμιση για εμενα απο πλευρας κουρασης μιας και ακομα με πονανε τα ποδια μου αλλα και η πιο επιτυχιμενη.

Η παρεα (3οπλα) καταφερε μεχρι τις 11 να χτυπισουμε 10 περδικια καινα βρουμε τα 7. Η ατυχια ηταν οτι και τα 3 χαμενα ηταν δικα μου αλλα καταφερα να παρω αλλα 3.

Το μεσημερι ξεκουραση και μασαζ για τις κραμπες που με ταλεπωρησαν λογο κουρασης και επιστροφη στα ιδια σημεια η ωρα 2:15.

Το απογευμα η παρεα χτυπισε ακομα 6 περδικια αλλα βρηκαμε τα 5.

Μπονους του απογευματος ενας πανεμορφος λαγος που μου εκαμε την ψυχη μου μαυρη μεχρι να τον πιασω. Αρκη να σας πω οτι τον επεξα 2 φορες, μια η ωρα 3:40 και μια η ωρα 4:05. Ηταν το αποκοριφομα μιας πολυ καλης εξωρμησης που τελιωσε οπως ειναι καταλαβατε η ωρα 4:06.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Καλή επιστροφή

Δημοσίευση από admin »

Το ζήσαμε και αυτό σήμερα!!!!


Πήγαμε σε μια γνωστή μου παγανιά όπου στα εκπαιδευτικά βρήκα 1-2 λαγούς . Μόνοι μας στην περιοχή και 10 λεπτά μετά που κατεβήκαμε μαλαή ο σκύλος αλλά λόγω του αέρα δυσκολευόταν πολύ. Περπατήσαμε 100-200 μέτρα είχε ένα πυκνό ο σκύλος πήγε απο κάτω εγώ απο πάνω και ο σύντροφός μου πιο ψηλά να μας βλέπει. Ξαφνικα΄ακούω ένα πάτ... τσε βλέπω τον κουμπάρο να ανηφορίζει δεξιά μου .' Έτον φωνάζω του συντρόφου' και μέσα στα πυκνά (μαζιά-ξισταρκές) τον σημαδεύω και του ρίχνω μια ντουφεκιά. Τον είδα να πέφτει εκεί δίπλα άπο ένα μαζί. Μπράβο μου φωνάζει ο σύντροφος.... Εγώ αμέσος ήρεμος πλέον γύρισα πρ΄ςο τα κάτω και προσπαθούσα να καθοδηγήσω τον σκύλο λόγο της πυκνής περιοχής να έρθει πρός τα πάνω. Πλησιάζει ο σκύλος πιάνει την αναθυμίαση εκεί που σηκώστηκε και παίρνει την πορεία του προς τα εκεί που τον πυροβόλησα. Πάει στο σημείο που τον είδα να μένει, πάω και εγώ ο λαγός ΑΦΑΝΤΟΣ!!! ο σύντροφος μου 20 μέτρα πιο ψηλά. ' Ρε που εν ο λαγός ???' ο σκύλος ξεκινάει μια αργή δίωξη με κλάματα πρός τα κάτω και πίσω μας . Η αγωνία και πάλι στα ύψη ... το σκυλί ιχνηλατεί αργά για 100 περίπου μέτρα με κλαφουρίσματα. Λέω του σύντροφου ' Ρε εν πιασμένος , εν γίνεται κάπου δαμέ θα είναι ' τελικά μετά απο 45 λεπτά έρευνας δέν καταφέραμε να τον βρούμε Καθόταν σε τόπο , πυκνό που έκοβε απο τον αέρα αλλά εκεί που έφυγε και πήγε μετά τον πυροβολισμό ήταν φάτσα ο αέρας και το σκυλί δέν μπορούσε να ακολουθήσει!!! !!! :( Ελπίζω τουλάχιστο ο τραυματισμός του να είναι επιπόλαιος και να μην ψοφήσει !!
Προσέχουμε...για να έχουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”