ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από Sergios »

Χαιρετίσματα απο Αγγλία... :D εγώ τα πρώτα κυνηγετικά βήματα τα έκανα με τον πατέρα μου....είται λαγό περδίκι φάσσες τρυγόνια τζήκλες τρασχήλες πάντα σε όλα μέσα έκλαια να με πέρνει μαζί του από τα 6-7 αλλά φοβόμουν τις ντουφεκιές έκλεινα τα αυτιά μου (τωρα εν ακούμε τίποτε)

Οταν πέρασα τα 10 ξεκίνησε να με πέρνει λίο στις τρασχήλες λίο στις τζήκλες ελάλε μου αν ξυπνήσεις εννα σε πάρω τις Κυριακές έμενα όξυπνος και αποκοιμόμουν λίγο μαλλον πρίν να φύγει και με έπερνε στο κρεβάτι μου....πόλεμος όταν έρκετουν κλααααμαα αμαν εθώρουν οτι έπαιζε λαγό ππεεε....δράμα....

Από τα 13 και μετά δεν έχανα εξόρμηση....είχε ενα παλιο winchester ίσιο και μου τον έδινε σε ώρες που δεν εκανε σοβαρές παγανιές η παρέα δλδ το ποφύσημα φαί το μεσημέρι η αν δεν επιέναν το δείλις στο περβόλι....μέχρι που το παλιόοπλο μια μέρα στα 16 μου σαν εγίνικα βαρύς κυνηγος και με άφηναν να παγανιάζω μαζί τους ναι παράνομα αλλά κοντά τους (που να μας έβρει θήρα τζιμέσα) επίαν να τον κάτσω πας τον ώμο μου κι έπαιξε μόνος του ευτηχώς που μου ελαλούσαν πάνω το όπλο σου....

Θυμούμε τον πρώτο μου λαγό στην Βάβλα όταν ήταν άκρουστα εστέκουμουν για τζήκλες και είδα τον πας την στράτα κι έπαιξα τον είμουν δεν είμουν 16....θυμούμε τον πρώτο μου πέρτικο στα Λεύκαρα άμαν εκάτσαν να φαν κι έπιασα το όπλο του παπά μου άκουα ντουφεκιά απο άλλη επαρχία και είχα έννοια πάντα έρεξε όπως το στούκας φακκούμεν του μια που την ταχύτητα που επίεννε έπεσε μισό χιλιόμετρο πίσω τζι εκατεβάσαν σχήλλους να το έβρουμε...πρώτη φάσσα στην Βαβατσινιά άφηκα τον θείο μου (ο πρώτος σκοπευτής της παρέας) αξαμωμένο τζι εκαν μου παναύρκα τάχα π ρόκολος έβαλε κάτω τον θείο.... και ιστορίες εν λίφκουν θέλω βιβλίο παιδιά....τα χρόνια παιρνούν είχαμε τα καλά μας τα κακά μας αλλά το κυνήγι δεν σταματά....τα όνειρα δεν πεθαίνουν....οι φαντασίες οργιάζουν.....οι αναμνήσεις γραμμένες σαν παραμύθια.....καλά κι ασφαλισμένα κυνήγια φίλοι μου
Άβαταρ μέλους
nmilidon
Full Member
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 17 Ιαν 2016, 14:09

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από nmilidon »

κι εγω απ' το μπαμπά μου, καποτε επαιρνε το μεγαλο αδερφο κι εμένα οχι (λογω ηλικίας) κι επαρακαλουσα να μην παιξει τιποτε "για να μαθει να με παιρνει μαζι του!" :P

Το πιο χαρακτηριστικο που θυμουμαι με τον παπά μου, ημουν πισω του, πρεπει να ημουν 14 χρονων, περασε απ' το ίδιο σημειο που περασα κι εγω, πετάσσεται ο λαγος, φευγει πισω μου, "Παπά λαος!" κι έπεσα κατω για να μπορεσει να τον παιξει! Τον πηρε με τη 2η! Απεριγραπτη χαρά!

Μιαν αλλη φορα, καμποσο περπατημα και κουραση σ' ευκολη περιοχη αλλά ηταν ζεστη και κουραστηκαμε, ημαστε μ' ενα Irish setter, πηγε γυρω απο το περδίκι εκει που ηταν κρυφτο, για να το φερει πανω μας! Εκαμεν το πατσιαουρα ο γερος, εφυε και η κουραση :D

Τον 1ο μου περτικο δεν το θυμουμαι, τον 1ο λαον ομως: Ημουν για εκπαιδευση πυροβολικου Αθηνα 4 μηνες Αυγουστο - Δεκέμβρη, φκαινει χαπάρι θα πατε Κυπρο τελος Οκτωβριου - αρχες Νοεμβριου για διαλειμμα 2-3 μερες! Ηταν η 1η εξορμηση, και η 1η μου φορα με όπλο. Σε μια φαση λαλει μου ο παπάς μου παω με το σκυλο λιγο γιατι τραβά ποδα, μεινε εκει να μην χαλάσουμε την παγανιά. Βγαζω κι ενα μηλο να φαω, ακουω το μπρακκούι κλάμα, εφκαλεν τον, "Παπά λαος" φωναζω οπως μασω, μετα συνειδητοποιω πως κρατω όπλο. Ο λαος εν τω μεταξυ κυριολεκτικα εκατσε λογω των φωνών μου. Επαιξα τον σαν εκαθετουν, επορτοκλωτσαν, ακομα θυμουμαι τους άππηους του!

Εναν αλλο λαγο, 50μ πριν φτασω στ' αυτοκινητο (δεν ειχα παιξει τιποτε 1η εξορμηση) μιλω με τη φιλενάδα - τωρα γυναικα - στο τηλεφωνο, ηταν Αθηνα. Κλεινω το κινητο, βαλλω το στην τσεπη μου, ππατ πετασσεται το κοπελλι, διπλα μου ο δρόμος που χωριζει απαγορευμένη μ' επιτρεπομενη. Επαιξα τον στην επιτρεπομενη, με την 2η:!:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

κοπελια αναμνησης μιας ζωης αξεχαστα κυνηγια χωρις την ενοια αν εχει θυραμα η οχι η παρεεα περνουσε παντα πολλα ωραια και με πασιαμα!

φασεις μου εν θα ξεχασω ποττε μου 12-13 χρονον για φασσες καλοκαιρι στην κυπερουντα επιαμε που η ωρα 12 την νυκτα το πρωι εβουρουν πανω κατω και εμαζευκα φασσες του παπα μου και του θειου μου σε μια φαση η φασσα εππεσε σε ενα πυκνερι παω να την πιαω ποφυσουν η σφικουες εκεντισαν με :oops: επια πισω για κανενα μισαορο εν ειπα τιποτε να μεν θελουν να φιουμε ε μετα εγινα σαν το ανθροπουι που τσιντι διαφιμισι λαχτιχον :lol: :lol: εφτυχος επιαμε γλιορα νοσοκομιο και εγλιοτοσα!

αλλη πολλα χαρακτιριστικι φαση πρωτη κυριακη και παμε στο λαο πετασσετε ο παρεεας πεζει τον ο παπας μου κοφκουντε τα ποδκια του και παει ακομα εγω 15 χρονον ουλλη μερα επεζα μαππα κοφκουμε του βουρου εκαταφερα και εκλοτσισα τον εμεινε τεζα ουλλη ελαλουσαν του παπα μου πολλα ωραιος σκυλλος :lol: :lol:

και 3η και χοιροτερη τεταρτη στες τσικλες 16 χρονον επεξα τον αρωστο εμεινα σπιτι μολις εφιαν ουλλη αρπασω το οπλο του αρφου μου ολοκαινουριο browning και παω να πεξω τσικλες εκαμα πολεμο μονος μου σε μια φαση βλεπω την θυρα να περνα βουττο μες το καλαμιωνα εβαλα το σιηπεττο 1 τοπο και τα πραματα, εβκικα εξω και εκαμνα οτι σιναο αγρελια σιγα σιγα επια σπιτι εφτυχως που ηρτεν ο αρφος μου και επιαμεν ηβραμεν τα πραματα γιατη ηταν να με κρεμμαση αναποδα :lol: :lol:
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από giorgos80 »

Τι μου θυμησες με τη θηρα.Καλοκαιρι του 95 ημουν 14,5 χρονων εκρατουν το οπλο του μακαριτη του παπα μου και επαιζα μελισσοφαους.ειχα σαν αρχη μακρια που τον δρομο θυμουμαι ακομα που εφορουν μια βερμουδα ριγωτη κοκκινο με ασπρο τιτσιρος που πανω και φλιπ φλοπ :lol: .σε μια φαση ακουω μια φωνη που λεει ρε μιτση γυριζω γυρω γυρω εν θωρω κανενα περπατω 5-6 μετρα ξανακουω ρε μιτση θωρω που κατω που μια σχοινια 2 κοπελια και μαθκιουσαν μελισσοφαους που επαιξαν.ελα δα λαλει μου ο ενας κοντευκω και ανοιγω το οπλο.οπως εκοντεψα θωρω πας το πουκαμισο του παρεα το σημα της θηρας.η καρκια μου τζεινη την ωρα πρεπει να εφακκαν 500 κτυπους το λεπτο.λαλει μου ο κουμπαρος εχεις αδεια;λαλω του οι.λαλει μου οι δικοι σου ξερουν οτι κυνηγας; λαλω του παλε οι.ατε λαλει ξηλωστο οπλο και πηαιννε εσσω για να μεν σε γραψω.ξηλωνω το οπλο μανι μανι ξεκινω για το χωρκο επροχωρησα καμια 200 μετρα και εγυρα πισω που ενα τουμπαρι ξανα στηνω το οπλο και συνεχιζω που τζιαμε τζιαι τζιει.ειχα πανω μου αλλη καμια δεκαρκα χαρτουτσιες επρεπε να τες παιξω :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από Nikos »

Καλημέρες σε όλους!!

Αυτές οι αναμνήσεις είναι που μένουν παιδιά!!
Όπως και οι περισσότεροι απο εσάς έτσι κι εγώ ξεκίνησα απο πολύ μικρός το κυνήγι με τον πατέρα μου...
Παραμονές κυνηγιού ποτέ δεν κοιμόμουνα... πάντα περίμενα στο κρεβάτι ώσπου να νοιώσω ότι έπαιζε το ξυπνητήρι του για να πεταχτώ ίσια πανω , να παω στην κουζίνα να ετοιμασω πρόγευμα ώσπου να ετοιμαστεί ο πατέρας.
Οι καλύτερες στιγμές, αμα ήθελε να κατούρήσει .... το μεσημέρι στο μπούκωμα και το δειλινό λίγο πριν τα διπλώσουμε που μου έδινε το όπλο για καμιά ντουφεκιά...
Πάντα πρωτη Κυριακή είχε και έχει σούπα....Αλλά τότε η εννοια ήταν να πάμε στο βούνό...Μια χρονιά, επήρα το απόφαση...η ώρα 12 σάζω τα πουρτου μου ...κουρτίζω τζιαι τον ξάδεφο και κουμπάρο μ τωρα...τζιαι ανηφορίζουμε που το χωριό για τον κυνηγότοπο ώπου θα κρατούσαμε πόστα για τους ρεχτούς τους πέρτικους....επήρεμας κανενα κμιά ώρα αλλά επήαμε.... αποτέλεσμα .... όποιος έρκετουν έπρεπε να περάσει που τζιαμε που ήμασταν αφου εδιούσαν του οι μυρωθκιές που τα λουκάνικα.... :D :D
ώσπου είμασταν σχολείο , ευτυχώς η πρώτη τετάρτη ήταν εκδρομή ...σιγά να μεν επήενα!! :lol:
Μετά στρατό... τι πόλεμο για τζίνες τις κυριακές και τετάρτες.... Θυμούμε εφέφκαμε που τα ττέλια για να προλάβουμε το ποφύσημα τις τζίκλας.....χαχαχα Πολλά δυνατές καταστάσεις που κάναμε απο το πάθος μας για το κυνήγι και την αυθορμητικότητα του νεαρού της ηλικίας....
Αξέχαστε αναμνήσεις!!!
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από Sergios »

Nikos έγραψε:Καλημέρες σε όλους!!

Αυτές οι αναμνήσεις είναι που μένουν παιδιά!!
Όπως και οι περισσότεροι απο εσάς έτσι κι εγώ ξεκίνησα απο πολύ μικρός το κυνήγι με τον πατέρα μου...
Παραμονές κυνηγιού ποτέ δεν κοιμόμουνα... πάντα περίμενα στο κρεβάτι ώσπου να νοιώσω ότι έπαιζε το ξυπνητήρι του για να πεταχτώ ίσια πανω , να παω στην κουζίνα να ετοιμασω πρόγευμα ώσπου να ετοιμαστεί ο πατέρας.
Οι καλύτερες στιγμές, αμα ήθελε να κατούρήσει .... το μεσημέρι στο μπούκωμα και το δειλινό λίγο πριν τα διπλώσουμε που μου έδινε το όπλο για καμιά ντουφεκιά...
Πάντα πρωτη Κυριακή είχε και έχει σούπα....Αλλά τότε η εννοια ήταν να πάμε στο βούνό...Μια χρονιά, επήρα το απόφαση...η ώρα 12 σάζω τα πουρτου μου ...κουρτίζω τζιαι τον ξάδεφο και κουμπάρο μ τωρα...τζιαι ανηφορίζουμε που το χωριό για τον κυνηγότοπο ώπου θα κρατούσαμε πόστα για τους ρεχτούς τους πέρτικους....επήρεμας κανενα κμιά ώρα αλλά επήαμε.... αποτέλεσμα .... όποιος έρκετουν έπρεπε να περάσει που τζιαμε που ήμασταν αφου εδιούσαν του οι μυρωθκιές που τα λουκάνικα.... :D :D
ώσπου είμασταν σχολείο , ευτυχώς η πρώτη τετάρτη ήταν εκδρομή ...σιγά να μεν επήενα!! :lol:
Μετά στρατό... τι πόλεμο για τζίνες τις κυριακές και τετάρτες.... Θυμούμε εφέφκαμε που τα ττέλια για να προλάβουμε το ποφύσημα τις τζίκλας.....χαχαχα Πολλά δυνατές καταστάσεις που κάναμε απο το πάθος μας για το κυνήγι και την αυθορμητικότητα του νεαρού της ηλικίας....
Αξέχαστε αναμνήσεις!!!
Στον στρατό φίλε 2 φορές που εφκαίναμε έφκαινα Τετάρτη μεσημέρι για να πάω δειλινό και Κυριακές με προαναχώρηση ασχέτως πως ελάδωνα τους αυδμ με τις υπηρεσίες που τους έκαμνα με τα μηχανήματα του στρατού για να μεν με καρφώνουν...όσο για τους στρατονόμους εν ελαλούσαν τίποτε γιατι και πάλε είχαν συμφέροντα ήταν μακρινοί οι παραπάνω και επειδή ήμουν ο οδηγός που έφκαινα κάθε μέρα έξω κινήσεις με το διπλοκάμπινο έκαμνα τους τα χατήρκα τους....:) Ηντα καιροί και τούτοι....τωρά πάμε άνενοιας....
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από Laurona »

Nikos έγραψε:Καλημέρες σε όλους!!

Αυτές οι αναμνήσεις είναι που μένουν παιδιά!!
Όπως και οι περισσότεροι απο εσάς έτσι κι εγώ ξεκίνησα απο πολύ μικρός το κυνήγι με τον πατέρα μου...
Παραμονές κυνηγιού ποτέ δεν κοιμόμουνα... πάντα περίμενα στο κρεβάτι ώσπου να νοιώσω ότι έπαιζε το ξυπνητήρι του για να πεταχτώ ίσια πανω , να παω στην κουζίνα να ετοιμασω πρόγευμα ώσπου να ετοιμαστεί ο πατέρας.
Οι καλύτερες στιγμές, αμα ήθελε να κατούρήσει .... το μεσημέρι στο μπούκωμα και το δειλινό λίγο πριν τα διπλώσουμε που μου έδινε το όπλο για καμιά ντουφεκιά...
Πάντα πρωτη Κυριακή είχε και έχει σούπα....Αλλά τότε η εννοια ήταν να πάμε στο βούνό...Μια χρονιά, επήρα το απόφαση...η ώρα 12 σάζω τα πουρτου μου ...κουρτίζω τζιαι τον ξάδεφο και κουμπάρο μ τωρα...τζιαι ανηφορίζουμε που το χωριό για τον κυνηγότοπο ώπου θα κρατούσαμε πόστα για τους ρεχτούς τους πέρτικους....επήρεμας κανενα κμιά ώρα αλλά επήαμε.... αποτέλεσμα .... όποιος έρκετουν έπρεπε να περάσει που τζιαμε που ήμασταν αφου εδιούσαν του οι μυρωθκιές που τα λουκάνικα.... :D :D
ώσπου είμασταν σχολείο , ευτυχώς η πρώτη τετάρτη ήταν εκδρομή ...σιγά να μεν επήενα!! :lol:
Μετά στρατό... τι πόλεμο για τζίνες τις κυριακές και τετάρτες.... Θυμούμε εφέφκαμε που τα ττέλια για να προλάβουμε το ποφύσημα τις τζίκλας.....χαχαχα Πολλά δυνατές καταστάσεις που κάναμε απο το πάθος μας για το κυνήγι και την αυθορμητικότητα του νεαρού της ηλικίας....
Αξέχαστε αναμνήσεις!!!
Αθυμασε ρε τα διαλειματα στο γυμνασιο?
Που ενευριαζαμε αμα εκτυπαν κουδουνι κ κοφκε μας την ιστορια του τζινιου στθν.μεση? :lol:
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από Nikos »

Laurona έγραψε:
Nikos έγραψε:Καλημέρες σε όλους!!

Αυτές οι αναμνήσεις είναι που μένουν παιδιά!!
Όπως και οι περισσότεροι απο εσάς έτσι κι εγώ ξεκίνησα απο πολύ μικρός το κυνήγι με τον πατέρα μου...
Παραμονές κυνηγιού ποτέ δεν κοιμόμουνα... πάντα περίμενα στο κρεβάτι ώσπου να νοιώσω ότι έπαιζε το ξυπνητήρι του για να πεταχτώ ίσια πανω , να παω στην κουζίνα να ετοιμασω πρόγευμα ώσπου να ετοιμαστεί ο πατέρας.
Οι καλύτερες στιγμές, αμα ήθελε να κατούρήσει .... το μεσημέρι στο μπούκωμα και το δειλινό λίγο πριν τα διπλώσουμε που μου έδινε το όπλο για καμιά ντουφεκιά...
Πάντα πρωτη Κυριακή είχε και έχει σούπα....Αλλά τότε η εννοια ήταν να πάμε στο βούνό...Μια χρονιά, επήρα το απόφαση...η ώρα 12 σάζω τα πουρτου μου ...κουρτίζω τζιαι τον ξάδεφο και κουμπάρο μ τωρα...τζιαι ανηφορίζουμε που το χωριό για τον κυνηγότοπο ώπου θα κρατούσαμε πόστα για τους ρεχτούς τους πέρτικους....επήρεμας κανενα κμιά ώρα αλλά επήαμε.... αποτέλεσμα .... όποιος έρκετουν έπρεπε να περάσει που τζιαμε που ήμασταν αφου εδιούσαν του οι μυρωθκιές που τα λουκάνικα.... :D :D
ώσπου είμασταν σχολείο , ευτυχώς η πρώτη τετάρτη ήταν εκδρομή ...σιγά να μεν επήενα!! :lol:
Μετά στρατό... τι πόλεμο για τζίνες τις κυριακές και τετάρτες.... Θυμούμε εφέφκαμε που τα ττέλια για να προλάβουμε το ποφύσημα τις τζίκλας.....χαχαχα Πολλά δυνατές καταστάσεις που κάναμε απο το πάθος μας για το κυνήγι και την αυθορμητικότητα του νεαρού της ηλικίας....
Αξέχαστε αναμνήσεις!!!
Αθυμασε ρε τα διαλειματα στο γυμνασιο?
Που ενευριαζαμε αμα εκτυπαν κουδουνι κ κοφκε μας την ιστορια του τζινιου στθν.μεση? :lol:

:lol: :lol: Γιατί ξεχάνεται???Η έννοια μας να πούμε τες κουβέντες του τζινιου... τι επαίξαμε πως το επαίξαμε και πάει λέγοντας.... Α ρε παλιέ συμμαθητή!!!Ανέμελα χρόνια.... :) Αξέχαστες εμπειρίες! :D
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από Anthimos »

Πρωτη φορα στο κυνηγι ημουν 5-6 χρονων. Κυνηγι τρυγονιου στα καμπια . Εταξε μου ηταν να με πάρει τζαι σηκωστηκε να παει μονος του . φαινεται ελυπηθηκε με κι αφησε με πως ηταν να κοιμηθω . Μολις εσταρταρε εδωκα εξω με τες πυζιαμουες.
Μετα για χρονια εκαμα ενα ξυλινο σιηπεττο μ ενα σκουποξυλο μια σποντα για σημαδι κι ενα κομματι ποντο τους καλουψιηδες για κοντακι. Εκαμνα παντημα τα πεζουνια που μες τον γουμα τζαι οταν επιστρεφαν να μπουν μεσα επροσποιουμουν οτι τα επαιζα. Τουτο ωσπου τζαι εγινα 8-9 χρονων. Μολις ερχομουν πισω που το σχολειο, ειδικα ετσι εποχη , φαι τζαι αμεσως κλεφτα το αεροβολο 10 τσακρες τζαι το τσαππι και σκαι νέφος στην "περβολα του σαρτζιη" ενα τεραστιο περβολι με λεμονοδεντρα . Εστεινα τες τσακρουες πανω στον οχτο με σκουλουκο η δαφνοελια , εκαμνα παντιμα μες το περβολι και καθουμουν κατω που μια ξερη χρυσομηλια χωσμενος και περιμενα τες τζικλες που παντισα να επιστρεψουν. Τα 8-10 πουλια ειχα τα ευκολα καθε μερα. Συχνα και κοτσυφες και πιο σπανια καμια τρυονοτζικλα και νομιζα οτι εγινουμουν 25 μετρα κοπελλος. Πιο μετα γυρω στα 11 εδιουσεν μου κανονικα ενα μοναρι greener και μετα τις πρωτες δυο εξορμησεις συμμετειχα στην παγανια πας την μουττη,να καμνω παντιμα Κοκκινες europa La perdix μονο, τζαι εκοφκαν μια χαρα. Συχνα επαιζα πιο πολλους περτικους που τους υπολοιπους. η αποθεωση μιαν ημερα επαιξα 3 περτιτζια , 1 μπεκατσα και 2 φασσες τζαι λαλει του ο κολλητος του πατερα μου , " Ρε Κάκο εννεν τζαιρος να δωκεις τον διπλο του μιτση. Ημουν 14 χρονων. Αγορασε ενα Sarasketa που τον πρατζιωτη κι εδωσε μου τον Βελγικο του 3-1 32ιντζες. ημουν η σαρκα του Δημαρχειου .Europa la perdix 32 μπεζ και Europa La perdix 30 gr κοκκινη ΜΟΝΟ....Μια ημερα στο φαρμακα προς Οδου το 1990 εκει που ειναι τωρα οι ανεμογεννητριες εκαμα πολεμο πας τα περτιτζια... Ηρθα κατω φορτωμενος , εκει κοντα στο αυτοκινητο πετασσεται ενας λαατσος φακκω του την επιασα τον τζαι τζεινο. Νομιζω ηταν η πιο ευτυχισμενη ημερα της ζωης μου μεχρι τοτε. ο μαστρος που σπάνια μας ελαλεν μπραβο εκορτωνεν οπως τον πετεινο. Τελιωσε η σεζον καλοκαιρι ψαρεματα στη θαλασσα ηρθε η πρωτη ημερα της φασσας . Ο πατερας μου σιγουρος για την επιτυχιες μου επιασε μου 2 πακετα χαρτουτσιες. Mirage και Baby 28 του Κοκή . Ποστα στους γκρεμους του Φτερικουθκιου. Νομιζω επαιξα πανω σε 40 φασσες τζαι επιασα μια κουτσοφτερη . Ο τζιηρυς μου ηταν να με φαει. Για καλή μου τυχη εσπασε η βελονα του οπλου και χρειαστηκε να παμε στον οπλουργο . Πηγαμε σ ενα ψευτοσυγγενη μας Λαπηθιωτη εκει στα στενα του Στροβολου διπλα απο την Ταβερνα της ειρηνιας. Εν τω μεταξυ ξεχασα να πω οτι το καλοκαιρι εγω εψηλωσα 15 ποντους!!!
Λαλει μου ο οπλουργος ...Τζιηνιας??? λαλω του Ναι...Μα ποιο εν το οπλο σου γιε μου?? λαλει...Κρατας το λαλω του εσπασε η βελονα....Λαλει μου τζαι συ 2 μετρα λεβεντης ερκεται σου τουτο το κοντακουι οπως το καρυοφιλι??? Εμεινα τζαι θωρουν τον . Τι σημαινει ερκεται μου??? Εξηγησε μου ...
Λαλει του τζιηρου μου να του διας τον καβαλουρι που εν πιο μακρυ το κοντακι τζαι συ να κυνηγας με το οπλο σου. Ετσι τζαι εγινε !!!Συνεχισα να κυνηγω με το Ισπανικο ως το 2000 που αγορασα το πρωτο δικο μου οπλο
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από MARIOSE »

Ήμουν καμιά 15 χρονών τζιαί εδώκαν πάνω μου οι γκόμενες...κάθε νύχτα έξω, μια στη galaxy μια στην amanda's μια στο scοrpio εν έμπαινα έσσω. Τα Σάββατα, δεδομένον, έρκουμουν πίσω μετά τα μεσάνυχτα... Μια φορά εσταματήσαμε σε ένα αμπέλι να ξεκουραστούμε που τη παγανιά τζιαί έκατσα να φάω σταφύλι. Σε 2 λεπτά εποτζιμήθηκα...Φωνήν τα κοπέλια, παουρκά εγώ εν άκουα τίποτε, ύπνο βαθύ. Ώσπου να με έβρουν εφάν 1 ώρα. Μιαν άλλη φορά επήρεν με ο θείος μου στες φάσσες στην "εκκλησιούα" (Σταυρό του αγιασμάτη) τζιαί ετζοιμήθηκα πουκάτω που τον πεύκο...όσπου να ξυπνήσω το χρώμα του θκιού μου ήταν κότσιηνο...εν εξαναπήε μαζί μου...
Ο μάστρος έκοψεν μου το. Εν ήρτες πριν τες 12 εν θα σε ξυπνήσω!
Το επόμενο Σάββατο ήρτα πίσω η ώρα 4 το πρωί. Φορώ τες πυζιαμούες μου ξυστρώνω να ππέσω τζιαί ακούω το ξυπνητήρι του μάστρου...σε 1 λεπτό ήρτε βουρητός τζιαί βρίσκει με να κάθουμαι στο κρεβάτι. "Εξύπνησες γιε μου?" λαλεί μου. "Είδες άμα έρκεσε γλίορα ότι ακούεις τζιαί το ξυπμητήρι! Άτε σάστου να πάμε..." :shock:
Ακόμα εν τζιαί είπα του τίποτε... :lol: :lol:
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”