ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από Chris B725 »

Εγώ ήμουν από τους άτυχους που ο πατέρας τους δεν ασχολείτο με το κυνήγι...

Αλλά είχα το μικρόβιο... Επειδή το κυνήγι είναι μικρόβιο.. Είτε το έχεις είτε δεν το έχεις. Και εγώ το είχα πάρει από τον παππού, τον πατέρα της μάνας μου... :) Από μωρό 6-7 χρονών θυμάμαι τον εαυτό μου να κάθομαι στο σπίτι του παππού μετά τες εξορμήσεις να τους περιμένω μαζί με τους θείους μου να γυρίσουν να ακούσω τις ιστορίες...

Μεγαλώνοντας άρχισαν να με παίρνουν μαζί τους.. Θυμάμαι στα 14-15 βουρκάτορας να ανεβοκατεβαίνω τα βουνά και να μαθαίνω τα μυστικά... :P Δυστυχώς ή ευτυχώς λόγω του ότι πήγαινα με τους θείους και τον παππού δεν ήθελαν να πάρουν την ευθύνη να μου δώσουν όπλο πρίν κλείσω 18... Έτσι περίμενα υπομονετικά να κλείσω τα 18... Έκατσα τα μαθήματα για την άδεια (μπορεί να έμαθα το βιβλίο όλο πόξω μήπως και κοπώ :lol: :lol: ) έβγαλα την άδεια και πήρα το όπλο του παππού στο σκοπευτήριο αφού μέχρι τότε περιορίζουμουν σε κάποιες σχηπεθκιές μετά τες εξορμίσεις στο περβόλι :lol: :lol: :lol: Ένα ισπανικό πλαγιόκαννο με ανοιχτές κάννες 5-5 :D Δεν θα ξεχάσω ποτέ την πρώτη εξόρμηση και το πρώτο περδίκι που έπαιξα... Θυμούμαι κάναμε πανιά με τους θείους και τον ξάδερφο.. Είχαμε σηκώσει κάποια περδίκια αλλά αγχωμένος και φοβισμένος εγώ θυμάμαι σε όσα μου έδωσαν χέρι να ρίχνω μια βολή και να κατεβάζω το όπλο...Σε μιά φάση μου φωνάζει ο θείος ''Βάλλε τους μπροστά και μέν φοάσε''. Στο επόμενο που σηκώστηκε και ήταν στη βολή μου του ρίχνω μιά το χάννω του βάζω μπροστά του ρίχνω τη δεύτερη μπαμ και κάτω... Εβουρούσα όπως το μωρό να το πιάσω...Το κρέμασα με περηφάνια και περπατούσα κορτωτός ούλη μέρα :lol: :lol: :lol: Το φυσίγγιο (ένα sellier bellot κόκκινο μαύρο) έχει φυλαχτεί και το συγκεκριμένο όπλο είναι στον οπλοβαστό να θυμίζει ωραίες αναμνήσεις :D :D

Από τότε ελάχιστες εξορμήσεις έχασα... Όταν πήγα στο στρατό και έκαμα 4 μήνες Κρήτη και όταν πήγα να σπουδάσω στην Αγγλία... Αν και από την Αγγλία θυμούμαι στα 2 από τα 4 χρόνια που σπούδαζα έκλεισα εισιτήριο και ήρθα για την πρώτη Κυριακή-Τετάρτη... πολλή η πελλάρα :lol: :lol:
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Pathfinder έγραψε:Χαχαχα εθυμηθηκα κατι τωρα και γελω μονος μου...σε μια εξορμηση στο χωρκο εφκαλαν τα ποθκια μας νερο που το περπατα περπατα.Που η ωρα 6 το πρωι ως τις 4 δεν εσηκωσαμε περτιτζι.Εκοψαμε μιλια πολλα.οταν αποφασιζουμε να επιστρεψουμε στο χωριο για να βρουμε κανενα να μας παρει να πιασουμε το αυτοκινητο, 500 μετρα πριν το σπιτι οπως εφκαιναμε ενα λαοναρι σε 2 λεπτα επαιξε ο γερος 4 περτικους και τους 2 double.χαρα παναυρκα ο Αλεξης εκρεμασα τους πανω μου και ενομιζα ηταν 200 κιλα.Τελοσπαντων να μεν πολυλογω ( :):) ) εφυαμε και ηρταμε παφο και ζητησε που την μανα μου να καμει καμια σουπα και να τους καμει βραστους να φαμε την νυχτα.Εσαστηκαμε ελουθηκαμε οι κυνηγοι και επιασεν τηλεφωνο ενας θειος να παμε να πιουμε καφε εκει διπλα.εκαμαμε κανενα διωρο αλοπως και εστραφηκαμε πισω να δειπνησουμε.Μπαινουμε σπιτι και στρωμενο το τραπεζι η σουπα στο γκαζι αχνιζε και ο θερμος στο τραπεζι με τους περτικους.Ανοιω τον θερμο και ο θερμος ωφκερος.ειχε υγρασια μεσα και ζουμι που τα περτιτζια αλλα περτιτζια γιοκ.Φωναζουμε της μανας μου αν ηξερει τπτ και δεν ειχε ιδεα.Σε καποια φαση ακουει και ο αρφος μου την κουβεντα και ερκεταινεξω να δει τι γινεται.αμαν ακουσε οτι εγυρευκαμε τους περτικους καμνεις μας ετσι " μα εν τους περτικους που γυρευκετε? Εφα τους εγω". Ρε μα περιπαιζεις μαε λαλει του ο γερος μου εφαες μονος σου 4 περτικους?Ναι λαλω σου εξικοκκαλισα τους εμειναν τα κοκκαλα μονο.Ενιγουεις αφηνου με το θεμα τζιαμε και εφααμε την σουπουα μας.Παω να φκερωσω το πιατο μου στον καλαθο και τι βλεπω? 4 περτιτζια μεσα σωστα και να λειπουν μονο τα στηθη τους.ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ!!!

Παλε καλα που σου αφησε και τις αλατες :lol: :lol: :lol:
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

MARIOSE έγραψε:Ωραίος ο Γιώρκος! :D

Κοπέλια εμένα έπαιρνε με ο παπάς μου που ήμουν μιτσής με το αεροβόλο τζιαί έπαιζε αμπελοπούλια τζιαί έρεσσε τα πάνω σε βίτσα που ελιά που τη μούττη τζιαί εδία μου τα να τα προσέχω. Εγώ ελυπούμουν τα τζιαί έθαφκα τα... Πούντα πουλιά ρε?? Ενηξέρω... :lol: :lol:

Σε λίγο καιρό ήμουν μανιακός με το κυνήγι. 15 μέρες πριν την πρώτη εξόρμηση δεν έκλεια μάτι. Τότε έιχε και θήραμα, βρίσκαμε τζιαί λαούς τζιαί πέρτικους. Φάσσες μόνο καλοκαίρι στην Πάφο (οι διακοπές μου είναι στο Λατσί ανελλιπώς από την ημέρα που γεννήθηκα, 1971 πριν την εισβολή) και τζιήκλες απαραίτητα μόνον μετά το ενδημικό.

Πολλές οι θύμησες, γράφω βιβλίο... υπέροχοι καιροί, αξέχαστα χρόνια, όμορφη Κύπρος, καλή παρέα, χρυσοί ανθρώποι, άτε κανεί Σόλωνα τζιαί εγεμώσαν τα μάθκια μου :D
Α..ρε Μαριε μου!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
nike powder
Full Member
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:09

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από nike powder »

Πολυ ωραιο θεμα συζητησης. Εγω αρχισα να πηγαινω κυνηγι απο πολυ μικρη ηλικια δεν γινοταν να μην γινει αλοστε αφου ολη μου η οικογενεια ειναι κυνηγοι.απο τοτε δεν εχασα εξορμηση!!!ουτε βροχεσ ουτε κρυο ουτε τιποτα αλλο δεν με κρατα μακρια απο το πιο σιμαντικο πραγμα που εχω στη ζωη μου πιο πανω και απο την ιδια μου την οικογενεια και δεν υπερβαλω καθολου.ωρεσ αμετριτεσ και ιστοριεσ ατελιωτες.απο μικρος με την σφεντονα στην γειτονια μου ειχα το καλυτερο σιμαδι και με το αεροβολο του πατερα μου να μενουν ολοι με ανοιχτο το στομα βλεπωντας ενα 6χρονο 7χρονο που δεν μπορει να επομισει καν να του κρατανε το αεροβολο να επομιζει απο τα πλαγια και μπαμ... θελω να βαλω τα κλαματα οποτε τα σκεφτομαι τι εποχες!!!δεν θσ ξαναρθουνε ποτε
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Εγω τα πρωτα μου βηματα τα εκαμα με τον Τατα/θειο μου περιπου στα 8-9....οταν εκλειναν τα σχολια καθως η μιση καταγωγη μου ειναι απο Λευκωσια οπως και η διαμονη μου ερχομουνα Παφο για διακοπες!

Ειχε μια αρχαια μοτορα ματσσουλα και με εβαζε πανω και πηγεναμε στα τρυγονια στη περιοχη της Γερμανινας εκει που ειναι τωρα το γουοτερ παρκ....δεν θα το ξεχασω ποτε μου...πριν σαραντα χρονια...τα τρυγονια εκατονταδες απο την θαλασσα που εβγαιναν :shock:

Κατι στο μυαλο μου ετσι αμυδρα μου εχει μεινει μια μερα οταν ειχαμε παει για τρυγονια και ημασταν πανω στον αφρο της θαλασσας και τα περιμεναμε,μας εκανε επιθεση ενα γερακι επανελημμενες φορες σε σημειο που σκυβαμε τα κεφαλια για να μην μας κανει ζημια!

Περιμενα να φυγει απο το σπιτι για να παρω το αεροβολο και να ριξω εστω και στον αερα κλεφτατα κλεφτατα 2-3 σφαιρες!

Θυμαμαι οταν καθοτανε να γεμισει φυσιγγια με τους χαρτινους καλυκες και με εβαζε και εμενα να κοψω με το εργαλειο χαρτακια για το κλεισιμο!
Περιμενα πως και πως να μου πει να του γεμισω την ζωνη φυσιγγια.....μου ελεγε,τα μαυρα αριστερα και τα κοκκινα δεξια και τα υπολοιπα σε σακουλια!

Απο αυτον τον ανθρωπο ειχα μπολιαστει...να ειναι καλα εκει που βρησκετε!

Μετα αρχισα να πηγαινω με ενα οικογενειακο μας φιλο στο κυνηγι στα 12-13 οπου εκει εγινε και το βαφτισμα με σταθερους αψυχους στοχους στην αρχη και μετα κανενα στρουφουι και παλι καθιστο....μετα σιγα σιγα ριχναμε καλυκες στον αερα οπου εμαθα και την προσκοπευση κ.λ.π,κ.λ.π!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

Ε θα ξεχασω ρε παιθκια τοτε που αφηκαν φασιανούς...εν θυμούμαι ποσο χρονων ημουν αλλα πρεπει να ημουν δημοτικο η στις πρωτες ταξεις του γυμνασιου...οπλο επιασα από πολύ μικρος αλλα παντα διπλα του γερου μου...αμα επερνα το πρωινο εδια μου τον να συρω καμμια σιηπεθκια...
μια μερα θυμουμε στην Ακαπνου...εκει που ημασταν για τσικλες ξαφνικα θωρουμε το φασιανο μπροστα μας βουρητο...μολις μας εκαταλαβε εκαμε να πετασει...πισκαλια του μια ο μακαρίτης που ετσι σκοπευτή ειλικρινα είμαι 36 χρονων...ποτε μου δεν ξαναειδα...με 9 νουμερο starlight (ηταν οι αγαπημενες του) και πεφτει το πουλαρι (αρσενικος) σε αρκετα μακρινη αποσταση κουτσοφτερος...
εξαναειδετε ανθρωπο να του βαλλουν νεφτη????πρεπει να εσπασα παγκοσμιο ρεκόρ της ηλικιας μου στα 100 μετρα...και σαν ετρεχε πεφτω πανω του όπως τον πορταρη που μασιετε να κοψει πεναλτυ...πιανω τον που τον λαιμο και αρκεφκω να βουρω προς τον γερο μου και να φωνάζω οπως τον πελλο...Ε ΘΕΛΟΥΜΕ ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ-Ε ΘΕΛΟΥΜΕ ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!!! :lol: :lol:

Ως τωρα θυμούμαι το γελιο που εκαμεν ο μακαρίτης...επιαμε στην αγκαλια του και με φιλουσε...

Α ρε γαμωτο...ειλικρινα ευχαριστω το Θεο που ηταν τζινιος ο παπας μου και καταφερα να περασω τοσες αναμνήσεις μαζι του...αναμνήσεις που μου αρκουν για 10 ζωες....

Νασαι καλα ρε γερο μου...τζαι κρατα μου τζινο το καρτερι διπλα σου...όπως παλια...
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από KINIGOSS »

πολυ ωραιο το θεμα σας φιλοι μου
ολοι πανω κατω τα ιδια ειχαμε..σκουλουτζι απο μωρα..εγω αντι παραμυθια και παιδικα βιβλια επιαννα τα κυνηγετικα χρονικα και τον κυνηγο και εμετροφηλλουν τα :lol: το δε κλαμα της κυριακης που δεν με επερναν κυνηγι ηταν δεδομενο :lol: καθε κυριακη ντημενος κυνηγος και ζωσμενος με ζωνη και οφκερους καλυκες εγιριζα μες τη γειτονια :D φυσιγκια του ψημολοφιτη με το μματουι για σημα και πακκεττα με φωτογραφια τα φυσιγκια σειρα.. Η εικονα με τα κρεμασμενα περδικια και συχνα και λαγο για παρεα τους ηταν το κατι αλλογια εμενα καθος και οι σκυλοι καφε με ασπρο οι πιο πολλοι.Ο ισιος μες την θηκη την καφε με το σκλιψ που ειχαν και τα σανταλα μου το ιδιο :lol: Σιγα σιγα επηρε με ο παπας μου μαζιν του στες τζικλες μετα στα τριγωνια και 9 χρονων πρωτη κυριακη του περτικου.Απο τοτε παντα μαζι .Παντα περιμενα να γινω 21 να βγαλω αδεια.
Τωρα με ενα ερμαρι οπλα -εξοπλισμο-αυτοκινητο 4χ4 πολλες κυνηγετικες επιτιχιες φωτογραφιες και εμπειριες απο κυπρο και εξωτερικο προτειμω να γιριζα πισω σε εκεινα τα χρονια με πιο νεο τον πατερα μου και να πηγεναμε μαζι παρεα .. εξω στα βουνα και στα λαγκαδια τπτ αλλο επιτιχιες και αποτυχιες εν λεπτομεριες μπροστα στα πιο σημαντικα πραματα που αργουμε να καταλαβουμε ..
MONO AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 31 Οκτ 2011, 20:10

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από MONO AU-79 »

Μονο και μονο που θυμόμαστε με τόση λεπτομέρεια τόσο παλιές αναμείνεις αυτό τα λέει όλα
MONO AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 31 Οκτ 2011, 20:10

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από MONO AU-79 »

Εγώ θα σας πω πως απέκτησα το πρώτο μου οπολο. Έμαθα να κυνηγό και να κάνω το βουρκατορα από μικρός με το θείο μου. Ο πατέρας μου καμια σεχση με το κυνήγι. Από τα 17 μου άρχισα και πελανισκα το πατέρα μου να μου πιάσει οπλο αλλα αυτός ούτε που να το σκεφτεί αφού ήξερε ότι αν μου έπαιρνε όπλο θα το έπαιρνα και θα πήγαινα κυνήγι χωρίς άδεια . Στα 18 μου ήταν μια μέρα που ήμουμ στρατό και με παιρνει τηλέφωνο ο πατέρας μου και ρωτάμε τι όπλο θέλω (ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πως και άλλαξε γνώμη να μου πιάσει όπλο) είμαι εδώ στον ΠΑΜΠΟ ΗΡΑΚΛΕΟΥΣ μου λέει πες μου τι όπλο θες. Ρε πατέρα όπλο να είναι και ότι να είναι μονο από την χαρά μου δεν με ένοιαζε τι όπλο θα ήταν. Mου έδωσε τον ιδιοκτή στο τηλέφωνο να μιλήσω μαζί του να του πω περίπου τι θέλω. Η απάντηση μου ήταν ( μαστρε να πεζή σκιπεκια και ότι θέλει ας είναι). Μετά από λίγες μέρες έπιασε ο πατέρας μου το όπλο εφέρετο σπίτι με πειρε τηλέφωνο είπε μου το εγώ όπως το πέλο έφυγα σκαστός να παω σπίτι να δω το οπλο ( ΖΑΜΠΑΛΑ HERMANOS) με στη τρελή χαρά. Επιστρέφω πίσω στο στρατό χαρούμενος περνώ κάτω από το τέλη να μπω μέσα έδωκα πας το λοχαγό. Δόξασε ο θεός εφαμε την φύλακα μας. Και κάτι τελευταίο μέχρι να βγάλω άδεια ο πατέρας μου θα μου είπε πάνω από 1000 φορες (πέλλος που σου έπιασε όπλο).
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από andreasana210326 »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,

Πολυ ωραιο θεμα, και ειμαι σιγουρος οτι ολοι μας εχουμε πολλα ακομα να γραψουμε.

Εγω αρχισα το κυνηγι με το πατερα μου και τον παππου μου απο τοτε που 8υμαμαι τον ευατο μου μικρο. Αν προσπαθησω να θυμηθω την τελευταια μου αναμνηση στην πιο μικρη μου ηλικια εχει να κανει με το κυνηγι. Οικογενειακη παραδοση το κυνηγι...αφου ο παππους ηταν απο τους καλυτερους λαγοκυνηγους του χωριου. Ο Στασης με το γιο του(ο πατερας μου) ελεγαν στο χωριο και στον καφενε , παιζουν 3 καθε φορα. Το μικροβιο ειχε περασει ηδη στον πατερα μου και μετα σε μενα αφου με το πατερα εχουμε και μια ιδιατερη σχεση. Απο τοτε που τριουσαμε τα αμπελια με τα κοφινια και με καμια 15αρκα αρκατες.....ημουν αρρωστος και με τους γαρους...ετσακκωνουμουν με τα ξαδελφια μου να κρατω παντα τον πιο γρηγορο. Το πρωι εβλεπα το παπα μου να βαλλει το στρατουρι στο γαρο μου...και εγω οπως το Κλιντ Ισγουντ ειχα πανω μου 2 πιστολια με τις καψουλες παστη ζωνη μου και καπαρτιζα :D Η διαδρομη απο το σπιτι του χωριου μεχρι το αμπελι ηταν αξεχαστη. Μυρωδιες, υγρασια παντου, κοντρες με τους γαρους....εβλεπα φασσες και περτικους να βουρουν χαμε με στο χωματοδρομο και εφκαλα το πιστολι και επεζα τους και ελαωνετουν ο γαρος. Πολλυ γελιο. Τα πιστολια δεν τα αποχωριζουμουν ποτε. Πασχα ειδικα...εκρατουσα τα εξαπτερια και ειχα χωσμενα τα πιστολια να μεν τα δει ο Πατερ της εκκλησιας να μου 8υμωσει. Ακουα εξω τις τσακρες και ηθελα να φκαλω τα πιστολια μου να παιξω. Ο πατερας μου με εβλεπε που ετρυβιτζιαζου μουν και ενεφκε μου...ΟΧΙ ΟΧΙ.....μολις εφκικαμε εξω που την εκκλησια για τον γυρο...εκρατουν το Σταυρο μεστη μεση.....δεν αντεξα....εκουμπισα τον Σταυρο πανω στο ωμο μου...φκαλλω τα πιστολια μου(ηταν τζινα τα ασημενια με τη καφε λαβη μακνουμ....με τον μυλο που επαιρνε 12 καψουλες :D :D ) εσηκωσα τα χερια μου πανω και εσυρα τες ουλλες..μπαμ μπαμ 24 καψουλες. Εφυρικαν ουλλοι του γελιου...και ο Πατερ το ιδιο.
Αρρωστια με τα οπλα και οτι ειχε πανω τη φωτο του ραμπο, τοξα, αστυνομικα παιχνιδια...απο μικρη ηλικια μπηκα στο πνευμα.
Στο ενδημικο υπηρχαν τα ιδια περιστατικα οπως με τον Αχερκωτη :lol: Ξυπνουσα καμιαν ωρα πριν το πατερα μου.....και ημουν ετοιμος χωσμενος διπλα στη πορτα.....και μερικες φορες διπλα στο κρεβατι των γονιων μου μεστα 8εοσκοτεινα..και περιμενα να ακουσω το ξυπνητηρι του. Σε ευκολες παγανιες στο ενδημικο με επαιρνε μαζι του. ''Να περπατας πισω μου 1 μετρο και οπου πατω να πατας και εσυ''Με το νου σου''.Τις περισσοτερες ομως φορες δεν με επαιρνε και εφωναζα με στο σπιτι...εκλαιγα και τους ξυπνουσα ολους. ''ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΠΑΠΑ..ΚΟΙΤΑ ΜΕ'' ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΑΛΛΟ'' Εισαι μικρος ακομα μου ελεγε...στη τζικλα να παμε μαζι'' Καποιες φορες εβγαινα εξω που το σπιτι...και πηγαινα διπλα στο διπλοκαμπινο και τον περιμενα..και αρπαζα 2-3 πατσους παστα ζινισια(επειδη το κρεβατι μου ηταν οφκερο και εγυρευκε με) και επειεννα και εππεφτα κλαμενος :D :D
Τουτα ουλλα αν ημουν 6-8 χρονων.
Εκδρομη στο σχολειο??????? τι ειναι τουτο? Επαρακαλουν να πεφτουν εκδρομες Τεταρτες. Γυμνασιο Λυκειο οσες εκδρομες επεφταν Τεταρτες...ουτε επατουσα. ''κυρια κυρια εγω αυριο δεν θα ερτω εκδρομη τους ελεγα''.
Στρατο? Τριτη νυχτα επειεννα παλλουκωμενος στον αξιωματικο υπηρεσιας και του ελεγα.....Αυριο οταν κανεις εφοδο η ωρα 5 το πρωι θα εχεις ενα ΑΑ. θα ειμαι εγω....του ελεγα...ειμαι ειλικρινης και ερχομαι και στο λεω. Η ωρα 5μιση θα ειμαι στο βουνο με το παπα μου για κυνηγι. ΜΗΝ ΜΕ ΓΥΡΕΨΕΙΣ :D .
Ακομα και στις σπουδες στην Αθηνα...καθε χρονο.....πρωτη Κυριακη ημουν παντα Κυπρο. Εισητηριο παρασκευη νυχτα με Κυριακη νυχτα.
Ξημερωματα Κυριακης...αν ημουν 7 χρονων,,,,ερκεται ξυπνα με ο παπας μου που τις 4 να με παρει στη τζικλα. Παραξενο λαλω......σε 2μιση λεπτα ημουν ετοιμος με τη γαριλλα μεστο ματι :lol: :lol: . Πηγαμε χωριο ξημερωσε......οι τζικλες ηταν οπως τις μουγιες........επαιξε 180 τζικλες...κατι ηξερε που ηρτε και με ξυπνησε....για να παω να του τις φερνω. Εκλαιγα και επαουριζα με στο βουνο...εκουραστικα πολλα και δεν εσωννα αλλο :lol: :lol:
Πρωτο μου περδικι περιπου στα 8-10 μου χρονια...τελευταιες εξορμησεις ενδημικου...αλλα 8υμουμαι στεκομασταν στη τζικλα....ο παπας μου...τον επιασε κοψιμο.....αμαναμου εβλεπα το Beretta τζιαμε....να το πιασω παπα μεχρι να τελιωσεις?? Πιαστο αλλα με το νου σου και προσεκτικα. Κλειστον...κ ασφαλισε. Αμα δεις κατι να ερχεται απασφαλισε και σημαδιασε. ΜΟΛΙΣ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΟ ΟΠΛΟ απο το που8ενα ενας περτικος....πλαγιαστος αλλα κοντινος...ειδε με και εψηλωσε πανω και δεξια να φυγει...και εφανικαν τα στηθη του...κοφκω του μια...εποκαπνισε.ΕΛΟΥ8ΙΚΑ ΤΟΥ ΚΛΑΜΑΤΟΥ. Ανοιξα το οπλο...μια 12αρουα πρασινη δεν 8υμαμαι ακριβως. Αφηκα το οπλο οπως ηταν και οπως τον Μπολτ να πιασω το περτικο μου.
Πρωτος μου λαγος με τον ισιο του παππου μου.....που το κλαμα μου ακουγε με ολο το βουνο :lol:
Το οπλο μου που μεχρι σημερα κρατω...απο τον Νικολαιδη οταν καποτε ειχε μαγαζι με κυνηγετικα με τον πατερα του.Εστεινα τον και εξυλλωνα τον 10 φορες την ημερα :D . Προετοιμασια απο το βραδυ με ολη την γνωστη ιεροτελεστια που κανουμε ολοι...πριν το κυνηγι μας.
Πολλες αναμνησεις....με το καλυτερο μου φιλο,,,συνκυνηγο, και δασκαλο μου. Τον πατερα μου. Απο τοτε μαζι στο κυνηγι. Παντα διπλα του. Μακαρι να μας δωσει πολλα χρονια ο Θεος να χαιρομαστε την οικογενεια μας και οτι μας ευχαριστει.
Κανει και εκαταντησα οπως το Σπυρο :lol: :lol: Αστιευκω σε φιλε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”