ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Απάντηση
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από KINIGOSS »

κοπελια ειναι τελιες οι ιστοριες σας!
με ολους εχουμε πολλα κοινα! και για τα παιδικα χρονια με ξυλινα οπλακια,κυνηγι με τα λαστιχα και για το οτι μεναμε ξαγριπνοι απο αγοωνια .οι ιστοριες που λεγαμε στο γυμνασιο :D μετα που εμαθαμε και τες γκομενες και εσυνδιαζαμε 2 μερακκια κορουες και κυνηγι :lol: ,κυνηγι με flip flops :lol: τελειες εποχες και τελιο θεμα!
περιμενουμε νεες ιστοριες!
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από Nikos »

MARIOSE έγραψε:Ήμουν καμιά 15 χρονών τζιαί εδώκαν πάνω μου οι γκόμενες...κάθε νύχτα έξω, μια στη galaxy μια στην amanda's μια στο scοrpio εν έμπαινα έσσω. Τα Σάββατα, δεδομένον, έρκουμουν πίσω μετά τα μεσάνυχτα... Μια φορά εσταματήσαμε σε ένα αμπέλι να ξεκουραστούμε που τη παγανιά τζιαί έκατσα να φάω σταφύλι. Σε 2 λεπτά εποτζιμήθηκα...Φωνήν τα κοπέλια, παουρκά εγώ εν άκουα τίποτε, ύπνο βαθύ. Ώσπου να με έβρουν εφάν 1 ώρα. Μιαν άλλη φορά επήρεν με ο θείος μου στες φάσσες στην "εκκλησιούα" (Σταυρό του αγιασμάτη) τζιαί ετζοιμήθηκα πουκάτω που τον πεύκο...όσπου να ξυπνήσω το χρώμα του θκιού μου ήταν κότσιηνο...εν εξαναπήε μαζί μου...
Ο μάστρος έκοψεν μου το. Εν ήρτες πριν τες 12 εν θα σε ξυπνήσω!
Το επόμενο Σάββατο ήρτα πίσω η ώρα 4 το πρωί. Φορώ τες πυζιαμούες μου ξυστρώνω να ππέσω τζιαί ακούω το ξυπνητήρι του μάστρου...σε 1 λεπτό ήρτε βουρητός τζιαί βρίσκει με να κάθουμαι στο κρεβάτι. "Εξύπνησες γιε μου?" λαλεί μου. "Είδες άμα έρκεσε γλίορα ότι ακούεις τζιαί το ξυπμητήρι! Άτε σάστου να πάμε..." :shock:
Ακόμα εν τζιαί είπα του τίποτε... :lol: :lol:

:lol: :lol:
έφυρες με ρε Μαριε , ευτυχώς που μου το είπες να έχω έννοια αν θα παμε καμιά φορά μαζί....
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από admin »

Εμένα συνέβαινε ακριβώς το αντίθετο.... κυνηγός ο παππούς..ο θείος... ο παπάς όμως όχι αγαπούσε τον ύπνο , έτσι απο τα 10 ντυνόμουνα και πήγαινα και τα τραβούσα να σηκωθεί να με πάρε.. άτε ρε παπά και εννα ξημερώσει ... πολλές φορές αλλαζα και την ώρα την έβαζα πιο μπροστά γιατί συνήθως μου έλεγε.' ππέσε ακόμη λίο και εν νωρίς... μέχρι τα 15 όπου απαλάχθηκε απο εμένα και με χρεώθηκε ο παππούς και ο θείος. και στα 18 με την άδεια οδηγού ανεξαρτικοποιήθηκα.. Μια φορά επήρε μας ο παπας μου με τον αδερφό μου κνήγι τσίκλας στον Αγ Κωνσταντίνο και εχιόνιζε... πολλές τσίκλες εγω ήμουν 15 ο αδερφός μου 12. Ομίχλη χιόνια. και τσίκλες παντού... μπαμ μπούμ έπαιζα εγώ έφερνε ο αδερφός μου (στις 10 εκούτσουν τις 2) σε μια φάση λαλώ του 'ρε που ενει ο παπάς' εχάσαμε τον , επανικοβληθήκαμε ξεκινήσαμε να φωνάζουμε ΠΑΠΑ ...ΠΑΠΑ... τίποτε με φωνή με ακρόαση. Σε μια φάση ακούμε την πουρού του pajero να παίζει , καθόταν μέσα στο αυτοκίνητο με την σόμπα αναμμένη και έπαιζε μας την πουρού να μας δείξει μια τσίκλα που ερχόταν πάνω μας και έσειχνε μας την με τα γάντια και τους σκούφους που μέσα στο αυτοκίνητο.... έχεικαι άλλα ωραία περιστάτικά άλλά άλλη φορά πρέπει να πάω Λευκωσία :D
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Πραγματικα απο τις πιο ωραιες συζητησεις που σε κανουν να αναπολεις ομορφες εποχες και αναμνησεις και σου φερνουν μια γλυκια μελαγχολια.

Τι να πρωτο θυμηθουμε και τι να πρωτο γραψουμε ειναι παρα πολλα.

Εγω ξεκινησα απο ενα αγαπημενο παραδοςιακο θηραμα και ενα αγαπημενο μικρο διαμετρημα. Απο 7-8 χρονων ημουν βουρκατορας του ανιψιου μου και του πατερα μου στα αμπελοπουλια με το φλοπερ (410). Το κυνηγι ξεκινουσε απο την προηγουμενη με την ιεροτελεστια να γεμωσουμε φουσεκκουθκια! Καλυκες πλαστικοι μεταχειρισμενοι και σιδερενιοι. Δυο απλες μεζουρες στο περιπου για μπαρουτι και σκαγια, μια ταππουα στη μεση που πανω χαρτουι και ελαφρο κλεισιμο με 2-3 σταγονες τζερι! Μασιεριν!

Καπου καπου επεζα και γω καμια σιεπεθκια αν και εφοουμουν το φλοπερ στη αρκη!

Στο σπιτι οταν δεν εχιε κυνηγι τα παιχνιδια μου ηταν κυνηγετικα. Ξυλινα οπλα φυσιγγιοθηκες γεματες οφκερους καλυκες, φορηστα ρουχα εφκαρτα, επωμισεις φλοπερ, ανοιξε κλεισε το κλπ.

Απο τα 11 κρατουσα και γω φλοπερ. Δεν ξερω γιατι μας εδειχναν παραπανω εμπιστοσυνη τοτε ή δεν ειχαν και τοσο την αισθηση του κινδυνου τοτε. Αλλα απο πολυ μικρο πατερας μους μου εδωσε πολλη σημασια στο χειρισμο των οπλων και την σωστη χρηση με ασφαλεια.

Πρωτα ηταν τα αμπελοπουλια μετα οι τζιηκλες. Την τζιηκλα στην αρχη την θεωρουσα πολυ δυσκολο στοχο λογο και του φλοπερ. Στην αρχη καθοντα και μετα οταν επεξα την πρωτη του φτερου εξηφοηθηκα.

12-13 χρονων το πρωτο μου περδικι που θα το θυμαμαι για παντα. 2η Κυριακη δεν ειχαμε πιασει τιποτα μεχρι τις 10 και θα αλλαζαμε τοπο. 20 μετρα πριν το αυτοκινητο ακουω 2 σιεπεθκιες που την μουτη και βλεπω ενα φαντομ να ερκεται ραμμα πανω μου. Τον επιασα με την δευτερη και ηταν ουλλη δικη του με μια ELEY 12,5 γραμμαρια 7,5 νο. Μας ακουσε το βουνο ουλλο.

Την επομενη χρονια 14 χρονων με δωδεκαρι ειχα παρει και αναστημα κυνηγησα με ενα παλιο ισπανικο. Νομιζω δεν μου ερκετουν καθολου! Πηρα καποια περδικια και τζικλες αλλα δυσκολα ακομα μαθαινα την σκοπευση.

Θυμαμαι χαρακτηριστικα...ετσι ποφυσημα δεν εξαναειδα που τοτε! Λυθροδοντα... Τωρα εκει εχει σπιτια. Τζικλες με στα σκοτεινα γεματος ο τοπος 4 πακετα δεν επιασα τζικλαν. Μετα που εξημερωσε επιασα 4-5.

Επομενη χρονια 15 χρονων με δικο μου πλεον καινουργιο οπλο Emilio Rizzini. μολις το επιασα δεθηκα μαζι του. Ηταν πανω μου. Πηρα τις πρωτες μου 2 φασσες το καλοκαιρι. Ερχεται η πρωτη Κυριακη του περτικου. Ημουν ετοιμος για την πρωτη μου καλη εξορμηση οπως και εγινε. 4 περδικια οχι ρεχτα! Απο εκει και περα τα πραγματα πηραν την πορεια τους. Ειχαμε και την τυχη να εχουμε μια πολυ καλη σκυλα ποιντερ με μπρακ η οποια με βοηθησε παρα πολυ.

Ο πρωτος λαγος ηρθε στα 17 παλε μας ακουσε το βουνο ουλλο!

Το ξαναλεω ηταν αλλες εποχες. Εξυπνουσαμε το πρωι σιγα σιγα να πιουμε το καφε μας, το τσαι μας λιο ψωμι μαζι μας χαλουμι τρεις ελιες τζιαι μιαν τοματα! Ουτε φουρνο ουτε τιποτε. Τις παραπανω φορες εξημερωνε και υστερα επηενναμε στον κυνηγοτοπο. Δεν ειχαμεν αγχος. Επεζαμε 2-3 περτικους ως τες 10 ο πατερας μου ελαλεν μου ατε παμεν εσσω αφου επιασαμε θηραμα, να μεν ειμαστε πλεονεκτες...αν και εγω ηθελα να μεινω...αλλα τωρα καταλαμβενω τι ηθελε να με διαδαξει........

Η φωτο απο εκεινη την εξορμηση 15 χρονων με το καινουργιο οπλο.Εικόνα
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Breda Pegaso έγραψε:Πραγματικα απο τις πιο ωραιες συζητησεις που σε κανουν να αναπολεις ομορφες εποχες και αναμνησεις και σου φερνουν μια γλυκια μελαγχολια.

Τι να πρωτο θυμηθουμε και τι να πρωτο γραψουμε ειναι παρα πολλα.

Εγω ξεκινησα απο ενα αγαπημενο παραδοςιακο θηραμα και ενα αγαπημενο μικρο διαμετρημα. Απο 7-8 χρονων ημουν βουρκατορας του ανιψιου μου και του πατερα μου στα αμπελοπουλια με το φλοπερ (410). Το κυνηγι ξεκινουσε απο την προηγουμενη με την ιεροτελεστια να γεμωσουμε φουσεκκουθκια! Καλυκες πλαστικοι μεταχειρισμενοι και σιδερενιοι. Δυο απλες μεζουρες στο περιπου για μπαρουτι και σκαγια, μια ταππουα στη μεση που πανω χαρτουι και ελαφρο κλεισιμο με 2-3 σταγονες τζερι! Μασιεριν!

Καπου καπου επεζα και γω καμια σιεπεθκια αν και εφοουμουν το φλοπερ στη αρκη!

Στο σπιτι οταν δεν εχιε κυνηγι τα παιχνιδια μου ηταν κυνηγετικα. Ξυλινα οπλα φυσιγγιοθηκες γεματες οφκερους καλυκες, φορηστα ρουχα εφκαρτα, επωμισεις φλοπερ, ανοιξε κλεισε το κλπ.

Απο τα 11 κρατουσα και γω φλοπερ. Δεν ξερω γιατι μας εδειχναν παραπανω εμπιστοσυνη τοτε ή δεν ειχαν και τοσο την αισθηση του κινδυνου τοτε. Αλλα απο πολυ μικρο πατερας μους μου εδωσε πολλη σημασια στο χειρισμο των οπλων και την σωστη χρηση με ασφαλεια.

Πρωτα ηταν τα αμπελοπουλια μετα οι τζιηκλες. Την τζιηκλα στην αρχη την θεωρουσα πολυ δυσκολο στοχο λογο και του φλοπερ. Στην αρχη καθοντα και μετα οταν επεξα την πρωτη του φτερου εξηφοηθηκα.

12-13 χρονων το πρωτο μου περδικι που θα το θυμαμαι για παντα. 2η Κυριακη δεν ειχαμε πιασει τιποτα μεχρι τις 10 και θα αλλαζαμε τοπο. 20 μετρα πριν το αυτοκινητο ακουω 2 σιεπεθκιες που την μουτη και βλεπω ενα φαντομ να ερκεται ραμμα πανω μου. Τον επιασα με την δευτερη και ηταν ουλλη δικη του με μια ELEY 12,5 γραμμαρια 7,5 νο. Μας ακουσε το βουνο ουλλο.

Την επομενη χρονια 14 χρονων με δωδεκαρι ειχα παρει και αναστημα κυνηγησα με ενα παλιο ισπανικο. Νομιζω δεν μου ερκετουν καθολου! Πηρα καποια περδικια και τζικλες αλλα δυσκολα ακομα μαθαινα την σκοπευση.

Θυμαμαι χαρακτηριστικα...ετσι ποφυσημα δεν εξαναειδα που τοτε! Λυθροδοντα... Τωρα εκει εχει σπιτια. Τζικλες με στα σκοτεινα γεματος ο τοπος 4 πακετα δεν επιασα τζικλαν. Μετα που εξημερωσε επιασα 4-5.

Επομενη χρονια 15 χρονων με δικο μου πλεον καινουργιο οπλο Emilio Rizzini. μολις το επιασα δεθηκα μαζι του. Ηταν πανω μου. Πηρα τις πρωτες μου 2 φασσες το καλοκαιρι. Ερχεται η πρωτη Κυριακη του περτικου. Ημουν ετοιμος για την πρωτη μου καλη εξορμηση οπως και εγινε. 4 περδικια οχι ρεχτα! Απο εκει και περα τα πραγματα πηραν την πορεια τους. Ειχαμε και την τυχη να εχουμε μια πολυ καλη σκυλα ποιντερ με μπρακ η οποια με βοηθησε παρα πολυ.

Ο πρωτος λαγος ηρθε στα 17 παλε μας ακουσε το βουνο ουλλο!

Το ξαναλεω ηταν αλλες εποχες. Εξυπνουσαμε το πρωι σιγα σιγα να πιουμε το καφε μας, το τσαι μας λιο ψωμι μαζι μας χαλουμι τρεις ελιες τζιαι μιαν τοματα! Ουτε φουρνο ουτε τιποτε. Τις παραπανω φορες εξημερωνε και υστερα επηενναμε στον κυνηγοτοπο. Δεν ειχαμεν αγχος. Επεζαμε 2-3 περτικους ως τες 10 ο πατερας μου ελαλεν μου ατε παμεν εσσω αφου επιασαμε θηραμα, να μεν ειμαστε πλεονεκτες...αν και εγω ηθελα να μεινω...αλλα τωρα καταλαμβενω τι ηθελε να με διαδαξει........

Η φωτο απο εκεινη την εξορμηση 15 χρονων με το καινουργιο οπλο.Εικόνα
Α ρε Στεφανε με την ωραια φωτο σου :P....ολα τα λεφτα...πως να δεις ετσι φωτο και να μην ταξιδεψει ο νους...πραγματικα πολυ ωραιες εποχες!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από admin »

Παρακολουθώ στενά αυτό τον κυνηγετικό σύλλογο απο την Ελλάδα με πολύ ψραία και μεγάλη δράση και νομίζω αξίζει να διαβάσετε την τελευταία τους δημοσίευση

ΩΡΙΩΝ - Το ΔΙΚΤΥΟ των ΚΥΝΗΓΩΝ
Κρήτης 2, 15127, Μελίσσια-Αθήνα
www.orion.net.gr orion@orion.net.gr
________________________________________ Αθήνα, 26/2/2016
Πιστοποιητικά οικολογικών και αντικυνηγετικών φρονημάτων
Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, απέστειλε εγκύκλιο στα σχολεία δικαιοδοσίας της με την οποία «απαγορεύει» σε επιστήμονες κυνηγούς να έρθουν σε επαφή με τα παιδιά των σχολείων, στα πλαίσια εκπαιδευτικών προγραμμάτων (1). Ακολούθησε μια σειρά παρόμοιων εγκυκλίων και σε άλλες περιφέρειες της χώρας. Υπήρξε κάποια άνωθεν παρέμβαση από το Υπουργείο ή από μόνοι τους οι Διευθυντές Εκπαίδευσης σκέφτηκαν με παρόμοιο τρόπο;
Αδυνατούμε να πιστέψουμε ότι Υπουργός της Ελληνικής Κυβέρνησης απέστειλε έγγραφο, με το οποίο αποβάλει επιστήμονες, που έχουν την ιδιότητα του κυνηγού, από τα Δημόσια Σχολεία της χώρας, όπως αφήνουν να εννοηθεί δημοσιεύματα που αποδίδονται στον σύμβουλο του Υπουργού κο Θέμη Δημητρακόπουλο ότι «κυνηγετικοί σύλλογοι και κυνηγοί δεν θα πλησιάζουν τα σχολεία στο εξής». Θεωρούμε ότι σε συνθήκες Δημοκρατίας, και όχι οικοφασισμού, η κυβέρνηση πρέπει να είναι όλων των Ελλήνων και όχι μόνο των οικολογικών οργανώσεων.
Το επόμενο βήμα, πιο θα είναι άραγε; να αποβληθούν και τα παιδιά των κυνηγών από τα σχολεία; Οι δάσκαλοι που είναι κυνηγοί θα απολυθούν και αυτοί για να μη μολύνουν την διαμορφούμενη «οικολογική» συνείδηση του σχολείου; Μήπως να πάρει σειρά το Υπουργείο Υγείας; Αρκετοί γιατροί είναι κυνηγοί, επομένως θα κινδυνεύουν τα παιδιά όταν επισκέπτονται τα σχολεία οι γιατροί-κυνηγοί; Οι πρακτικές των κυβερνητικών στελεχών αρχίζουν να διολισθαίνουν σε επικίνδυνα για τον τόπο μονοπάτια. Πιστοποιητικά οικολογικών φρονημάτων, δηλώσεις οικολογικής νομιμοφροσύνης και διαχωρισμός των Ελλήνων σε μιάσματα και οικολόγους, έχουν ξεπεραστεί από την ιστορία. Αν δεν ήταν πραγματικά επικίνδυνες επειδή οδηγούν σε οικοφασιστικές πρακτικές, θα μπορούσαν να θεωρηθούν αστείες. Θυμίζουμε ότι και ο Αδόλφος Χίτλερ ήταν φανατικός ζωόφιλος και χορτοφάγος...
Με άλλη πρόσφατη εγκύκλιό του (2), για τις σχολικές εκδρομές, το Υπουργείο Παιδείας συνιστά (!!) «κατά τον προγραμματισμό των επισκέψεων η αποφυγή χώρων στους οποίους βρίσκονται ζώα σε αιχμαλωσία, με σκοπό την εμπορική τους εκμετάλλευση, καθώς αυτό δεν συνάδει με τις γενικές αρχές της εκπαίδευσης». Ακολούθησε, προφανώς όχι τυχαία, ένα κύμα παρεμβάσεων, με υποδείξεις προς το Υπουργείο Παιδείας που ξεπερνούν κάθε προηγούμενο.
Μια Κίνηση για την Κατάργηση της Γούνας απέστειλε επιστολή (3) με την οποία ζητούσε από το Υπουργείο να απαγορεύσει στους επαγγελματίες της γούνας να ενημερώσουν τα παιδιά των Δημοτικών σχολείων της Καστοριάς για το επάγγελμα τους. «Θεωρούμε ότι ο κλάδος της γούνας ξεχειλίζει από αίμα και βαρβαρότητα και οποιαδήποτε προσπάθεια ενθάρρυνσης της νέας γενιάς να ασχοληθεί με αυτόν, πρέπει να αντιμετωπιστεί από το Υπουργείο σας με αυστηρότητα και υπευθυνότητα.... Λαμβάνοντας υπόψη την ευαισθησία με την οποία αντιμετωπίσατε τις επισκέψεις σχολείων σε χώρους που διατηρούν ζώα σε αιχμαλωσία, σας καλούμε να διερευνήσετε τις παραπάνω πρωτοβουλίες, να τις καταδικάσετε και να αποτρέψετε μελλοντικές παρόμοιες ενέργειες» Αξιοσημείωτο δεν είναι μόνο η οικοφασιστική άποψη περί μιας νόμιμης επαγγελματικής δραστηριότητας, αλλά το ύφος των υποδείξεων προς το Υπουργείο Παιδείας, να «καταδικάσει» να «αντιμετωπίσει με αυστηρότητα», να «αποτρέψει» κλπ. Παρόμοιες εκφράσεις συνετισμού και επαναφοράς στην τάξη θυμίζουν κυβερνητικές ανακοινώσεις επί καθεστώτος επταετίας.
Το ερώτημα, αν μετά τα ενυδρεία, τους γουναράδες και τους κυνηγούς έχουν σειρά οι κτηνοτρόφοι, οι ψαράδες και οι γεωργοί να εξοβελιστούν από τα σχολεία, μάλλον είναι θέμα χρόνου να απαντηθεί. Η Τσικνοπέμπτη, η Καθαρά Δευτέρα και το Πάσχα είναι κοντά. Οι δυνάμεις της λαϊκής οικολογικής πολιτοφυλακής θα αναλάβουν δράση. Όποιος δεν υπογράφει δήλωση οικολογικής νομιμοφροσύνης και δεν αποκηρύξει την κατανάλωση κρέατος και ψαριών θα συλλαμβάνεται. Όσοι είναι κυνηγοί θα εξορίζονται για ψυχολογική αναμόρφωση στη Μακρόνησο.
Στον χορό των αντικυνηγετικών υποδείξεων προς το Υπουργείο Παιδείας μπήκε, πέραν των αναμενόμενων κινήσεων από τους ζωόφιλους του zoosos, και η Ορνιθολογική Εταιρεία. Η κα Πανώριου, πτυχιούχος του Οικονομικού τμήματος του Πανεπιστημίου Πατρών και Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Εταιρείας, εκφράζει επιφυλάξεις και ανησυχίες για το αν, πτυχιούχοι Δασολόγοι, με μεταπτυχιακά και διδακτορικά, θα μπορούσαν να ενημερώσουν με επιτυχία τα παιδιά του Δημοτικού Σχολείου για τη φύση, το δάσος, τα ζώα και τα φυτά της χώρας μας (4). Ίσως μερικοί θεωρούν ότι ένας απόφοιτος του οικονομικού πανεπιστημίου ή ένας χορτοφάγος ή ποδηλάτης, αλλά με «οικολογικές ευαισθησίες», τα καταφέρνει καλύτερα από έναν επιστήμονα δασολόγο. Σημεία των καιρών και της κατάστασης που έχουμε περιέλθει στη χώρα αυτή. Η επιστολή της ΚΟΜΑΘ (5) προς το Υπουργείο για την υπόθεση αυτή, είναι κατατοπιστική και φέρνει το θέμα στις πραγματικές του διαστάσεις.
Εμείς ως κυνηγοί και μέλη του Ωρίωνα, θεωρούμε, όπως και όλοι οι σοβαροί επιστημονικοί φορείς του κόσμου, ότι το κυνήγι είναι ένα νόμιμο και επιστημονικά ορθό μέσο διαχείρισης της φύσης. Ως πολίτες αυτής της χώρας, δε νομίζουμε ότι οι χορτοφάγοι-οικολόγοι έχουν το μονοπώλιο της περιβαλλοντικής ευαισθησίας και ότι πρέπει να επιβληθούν ως ευαγγέλιο στα δημόσια σχολεία των παιδιών μας οι προσωπικές τους απόψεις.
Αν και υπήρχε μια ελπίδα στον Ωρίωνα, ότι η κυβέρνηση θα διαψεύσει τους προεκλογικούς μας φόβους, για τους οποίους κατηγορηθήκαμε και από μερικούς κυνηγούς, δυστυχώς οι τελευταίες εξελίξεις επιβεβαιώνουν τις ανησυχίες μας για τις προθέσεις της έναντι των κυνηγών.
Επειδή δεν νοείται να υπάρχουν στη Ελλάδα αποκλεισμοί πολιτών από εκπαιδευτικές δομές λόγω πεποιθήσεων, επειδή παρόμοιες πρακτικές ταιριάζουν περισσότερο με εποχές Συνταγματαρχών και όχι με το Σύνταγμα μιας δημοκρατικής χώρας, ζητούμε από την Ελληνική Κυβέρνηση και από τον αρμόδιο Υπουργό, να ακυρώσει όλες τις εγκυκλίους, με τις οποίες επιβλήθηκε ο διαχωρισμός των επιστημόνων σε κυνηγούς και μή κυνηγούς, ενώ παράλληλα «απαγορεύτηκε» η πρόσβαση στα σχολεία σε όσους είναι κυνηγοί. Οι προσωπικές ιδεοληψίες των αυτοαποκαλούμενων «οικολόγων» και χορτοφάγων, ας μείνουν προσωπικές τους. Όποιος καταλαμβάνει δημόσια αξιώματα οφείλει να αντιμετωπίζει ισότιμα όλους τους πολίτες, όπως επιτάσσει το Σύνταγμα της χώρας.
Για τον Ωρίωνα,
Με εκτίμηση,
O Πρόεδρος


Θωμάς Μπατσέλας
Ο Γ.Γραμματέας


Νίκος Παπαϊωάννου
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Το διαβαζω και πραγματικα απορω.....και ολο αυτο εν ετει 2016 απο.................ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ:o

θα πρεπει να κλεισουν και την Βαρβακειο Αγορα μαλλον στο κεντο της Αθηνας και οτιδηποτε σχετιζεται με ζωντανο που κυκλοφορει.....βρε δεν παμε καθολου καλα.....τους χτυπησε η τροικα στο κεφαλι μαλλον :shock:
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Andreas84
Full Member
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 29 Αύγ 2016, 14:29

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από Andreas84 »

Καλησπερα σε ολους τους συναδέλφους κυνηγους, διαβαζω τα ποστ και βλέπω πως οι παραπάνω σχεδόν ολοι θα έλεγα κολησατε απο τον πατερα τον παππού η τον θειο σας και σας συνχερω. Εγω απο την αλλη κολησα απο μονους μου.θεωρω οτι ειναι γραμενο στο DNA. Κανενας απο την οικογενεια μ δεν ειναι κυνηγος ουτε ψαρας.παρόλα ,αυτα απο τα 13 κανω ψαροντουφεκο και απο τα 20 κυνηγι ποιο αραιά λογο συγκηριων.και θα γραψω τι ειναι για μενα το κυνηγι μιας και ειχα μια ιντερνετικη κουβεντα με κατι δηθεν βετζι ανθρωπους αυτες τις μερες ,ετσι με αφορμη και αυτην την ενοτητα θα μοιραστω με την παρεα τα παρακατω.
Andreas84
Full Member
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 29 Αύγ 2016, 14:29

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από Andreas84 »

...ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.....Το κυνηγι ειναι γραμενο στο DNA του αντρα απο τα αρχαία χρόνια. Οι δυνατοί αντρες ηταν κυνηγοι οι αδυνατοι ηταν με τις γυναίκες στην καρπό συλλογή το κυνηγι υπηρχε υπαρχει και θα υπαρχει απλα ο λαος και η μαζα εχουν χασει τις αξιες τα ειθοι και τα εθιμα μεσα στο βομο της ψευτοκουλτουρας του εξιχρονισμου υπο συγκεκριμενα σημφεροντα της παγκοσμιοπιοισης και των ναρκωτικων του δυαδηκτιου.....Σαφως και ηπαρχουν και τυπακια που δεν αξιζουν να βρισκοντε στην φυση και κακος καπιοι τους αναφερουν ως κυνηγους,που απλα καταστρεφουν και σκωτονουν χωρις αξιες και ειδανικα , αυτοι ειναι και οι ιδιοι που περναν με κοκκινο που κλεβουν τον διπλανο τους και εχουν την πουστια σε ολους τους το ειναι....κυνιγη δεν ειναι μονο η τουφεκια ή η αφερεσει μιας ζωης.κυνιγη ειναι το αρχεγονο ενστικτο του ανθρωπου κυνηγι ειναι η επαφη με την φυση το ξεγελασμα του θυραματος το κρυο που τρως μεσα γεναρι κατω απο την βροχη η το χιονι κυνηγι ειναι να ξυπνας 2 η ωρα το ξημερομα την ωρα που ο ψευτοοικολογος ειναι αγκαλια με τον μορφεα και να ετοιμαζεις μεθοδικα τα πραγματα σου κυνηγι ειναι η παρεα που σε ενωνει με αλλους ανθρωπους κυνηγι η γλυκια ευωδια πυριτιδας που αχνιζει απο τις καννες μεσα στο νεφελωδες τοπιο ανάμεσα στις πρωινες υγρες μαστουρες πευκου θυμαριου και αγριων στοιχειων πανω στα γκρεμια καπου μεσα στο χαοδες δασος αγκαλια με την ζεστασια του καλητερου μου φιλου του σκυλου μου κυνηγι ειναι η ιδια η φυση ο κυκλος της ζωης η ισορροπία του συμπαντος............κυνηγι ειναι ολα αυτα που δεν μπορει να νιωσει ο ηρωας του τσιμεντου και ο νταης του πληκτρολογιου......
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Andreas84 έγραψε:...ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.....Το κυνηγι ειναι γραμενο στο DNA του αντρα απο τα αρχαία χρόνια. Οι δυνατοί αντρες ηταν κυνηγοι οι αδυνατοι ηταν με τις γυναίκες στην καρπό συλλογή το κυνηγι υπηρχε υπαρχει και θα υπαρχει απλα ο λαος και η μαζα εχουν χασει τις αξιες τα ειθοι και τα εθιμα μεσα στο βομο της ψευτοκουλτουρας του εξιχρονισμου υπο συγκεκριμενα σημφεροντα της παγκοσμιοπιοισης και των ναρκωτικων του δυαδηκτιου.....Σαφως και ηπαρχουν και τυπακια που δεν αξιζουν να βρισκοντε στην φυση και κακος καπιοι τους αναφερουν ως κυνηγους,που απλα καταστρεφουν και σκωτονουν χωρις αξιες και ειδανικα , αυτοι ειναι και οι ιδιοι που περναν με κοκκινο που κλεβουν τον διπλανο τους και εχουν την πουστια σε ολους τους το ειναι....κυνιγη δεν ειναι μονο η τουφεκια ή η αφερεσει μιας ζωης.κυνιγη ειναι το αρχεγονο ενστικτο του ανθρωπου κυνηγι ειναι η επαφη με την φυση το ξεγελασμα του θυραματος το κρυο που τρως μεσα γεναρι κατω απο την βροχη η το χιονι κυνηγι ειναι να ξυπνας 2 η ωρα το ξημερομα την ωρα που ο ψευτοοικολογος ειναι αγκαλια με τον μορφεα και να ετοιμαζεις μεθοδικα τα πραγματα σου κυνηγι ειναι η παρεα που σε ενωνει με αλλους ανθρωπους κυνηγι η γλυκια ευωδια πυριτιδας που αχνιζει απο τις καννες μεσα στο νεφελωδες τοπιο ανάμεσα στις πρωινες υγρες μαστουρες πευκου θυμαριου και αγριων στοιχειων πανω στα γκρεμια καπου μεσα στο χαοδες δασος αγκαλια με την ζεστασια του καλητερου μου φιλου του σκυλου μου κυνηγι ειναι η ιδια η φυση ο κυκλος της ζωης η ισορροπία του συμπαντος............κυνηγι ειναι ολα αυτα που δεν μπορει να νιωσει ο ηρωας του τσιμεντου και ο νταης του πληκτρολογιου......
Αυτα ακριβως ειναι το κυνηγι φιλε μου.....+ 1000!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”