Aνωδυνη Eυθανασία

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Aνωδυνη Eυθανασία

Δημοσίευση από Chris B725 »

Anthimos έγραψε: Χθες μια βολη στο πυκνο πηρα ένα πουλί ελαφρα τραυματισμένο . Τα σκυλια το έφεραν ζωντανο και την χρησιμοποιησα για να βγαλω αυτες τις φωτογραφιές. Μετα ακολουθησε ανωδυνη ευθανασία!
Έχει λίγες μέρες που σκέφτομαι να ανοίξω αυτό το θέμα. Με αφορμή το σχόλιο του Άνθιμου σε άλλη ενότητα είπα να το ανοίξω.

Πιστεύω όλοι μας έχουμε κατεβάσει πουλιά ζωντανά τα οποία δεν πέθαναν ακαριαία με την βολή μας. Η απορία μου είναι ποια θεωρείται ανώδυνη ευθανασία? Πως σκοτώνουμε μετά το θήραμα μας και να μην είναι βάρβαρο και βασανιστικό για το θήραμα μας? Είναι ότι χειρότερο για μένα στο κυνήγι όσες φορές χρειάζεται να σκοτώσω θήραμα με τα χέρια μου :( :( . Τουλάχιστον όταν το κάνουμε ας είναι όσο πιο ανώδυνο για το θήραμα. Θα ήθελα τις συμβουλές σας.

Αν το θεωρείται προσβλητικό για το θήραμα να συζητούμε για τρόπους θανάτωσης πέραν από τα όπλα παρακαλώ τους διαχειριστές να το σβήσουν ή να μου πουν να το σβήσω εγώ.
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
Koutsofteros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 21 Σεπ 2011, 14:07

Re: Aνωδυνη Eυθανασία

Δημοσίευση από Koutsofteros »

Εν νάκκον θέμα ταμπού??? :lol:
Αφού συμβαίνει..εννα χωνούμαστε πίσω που το δάχτυλο μας. Εγώ που έχω και πολλά koutsoftera :?
κτυπώ τους την κκελλέ πάνω σε μια πέτρα (sorry mr Περδίκης και συνδέσμοι προστασίας ζώων)

Από ότι φαίνεται, εν μπορώ να βασιστώ στην μιτσιά την σιηλλούα να εκτελεί το μακάβριο έργο...γιατί φέρνει τα ζωντανά τζαι θέλει να παίξει... :roll:

Που ήμουν μιτσής τζαι έστηννα (βερκά), εγύριζα τους τον λαιμό..
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, πριν από τις Εκλογές, κατά την διάρκεια του Πολέμου και..... μετά το Κυνήγι...! "
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Aνωδυνη Eυθανασία

Δημοσίευση από MARIOSE »

Έχει δίκιο ο Κρις, θα ήθελα και εγώ να μάθω τη σωστή μέθοδο.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Aνωδυνη Eυθανασία

Δημοσίευση από Anthimos »



Εγω χρησιμοιποιω αυτη την μεθοδο εδω και χρόνια
Βασικα εχει ενα σουγια ο οποιος εχει ενα γαντζο για να ξιντεριζουμε τα περδικια. Εκοψα τον γαντζο και ακονισα την ακρια.
Ενα σουβλί απο αυτα που χρησιμοποιηουσαν οι παπουτσηδες παλιά παλι καμνει
Ενα αγκαθι της Λεμονιας παλια οταν πηγαινα για τσιχλες

Μπορειτε ακομα να χρησιμοποιησετε το μεγαλυτερο φτερο απο την φτερουγα του πουλιου


Οπως και να εχει η μεθοδος ειναι αυτη του βιντεο
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Aνωδυνη Eυθανασία

Δημοσίευση από πανικος »

πουλατε τα beretta να μην εχετε κουτσοφτερα ειναι απλο :lol: :lol:
εγω τις περισσοτερες φορες με ενα μικρο μαχαιρακι που εχω παντα μαζι το βαζω κατω απο το λαιμο προς το κεφαλι.
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: Aνωδυνη Eυθανασία

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Μπορει να θεωρειται μακαβριο αλλα αναγκαιο κακο να μην βασανιζεται το θηραμα..
Αυτο που διδακτικα απο μικρος κ το συνεχιζω ειναι ανακοπη καρδιας..
Οσο πιο μεγαλο το θηραμα τοσο πιο πολυ πιεση..βαζω τον αντιχειρα στο στηθος κ το επομενο δακτυλο στην πλατη κ πιεζω..το πουλι αρχιζει κ κοιμαται οταν κοιμηθει σταματω να πιεζω..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: Aνωδυνη Eυθανασία

Δημοσίευση από Γιατρός »

Για ευθανασία να κρατάτε 2 φωτογραφίες και να την δείχνετε στο θήραμα
Μια του αχάπαρου και μια του δεσμεύομαι
Ανώδυνη δεν θα είναι και μπορεί να έχει σπασμούς και αφρούς από το στόμα το πουλί κτλ αλλά κανένας δεν θα σας πει ποτέ τίποτε και πάντα με τον νόμο
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: Aνωδυνη Eυθανασία

Δημοσίευση από Chris B725 »

Anthimos έγραψε:

Εγω χρησιμοιποιω αυτη την μεθοδο εδω και χρόνια
Ευχαριστώ Άνθιμε.

Η πιο πάνω μέθοδος φαίνεται αρκετά ανώδυνη.
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Aνωδυνη Eυθανασία

Δημοσίευση από Dimitris »

Εγώ κρατώ το κεφάλι σταθερό και γυρίζω το σώμα ώσπου να ακουστεί "τσακ" και τελειώνει η κουβέντα. Κάποτε εκτύπουν και εγώ το κεφάλι του πέρτικου πάνω στην πέτρα αλλά ελυπούμουν τον επειδή δεν επεθάνησκε με την πρώτη και έτσι άλλαξα τεχνική.
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Aνωδυνη Eυθανασία

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Η καλυτερη ευθανασια την κανουν τα σκυλια. Με σκυλο σπανια πιανεις ζωντανο θηραμα.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”