ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ

Δημοσίευση από Anthimos »

Καλημερα,

Ανοιγω νεα ενοτητα για να εκφραστουν αποψεις και θεσεις για το θεμα .
Παρακαλω τα σχολια σας σ αυτη την ενοτητα και οχι στο ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΥΝΗΓΙΟΥ .

Παρακαλω γραφετε κοσμια τις αποψεις σαν χωρις να θιγονται μελη και με σεβασμο στην αντιθετη αποψη
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ

Δημοσίευση από πανικος »

τι θα πει ανθιμε μου εξειδικευση?δηλαδη σαν ειδικοτητα σε κατι πχ μονο λαγο μονο μπεκατσα κτλ?
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ

Δημοσίευση από Anthimos »

πανικος έγραψε:τι θα πει ανθιμε μου εξειδικευση?δηλαδη σαν ειδικοτητα σε κατι πχ μονο λαγο μονο μπεκατσα κτλ?


Φιλε δεν γνωρισες καποιον που να κυνηγα ΜΟΝΟ λαγο ???
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Ανθιμε μου καλημερα!
Μονο στο συγκεκριμενο θηραμα θα βρεις εξειδικευμενους κυνηγους οι γνωστοι λααρηες κ σχυλλαρηες οι πληστοι λαθροθηρες..το γεγονος ομως αυτο εν τους καμνει κ grande κυνηγους αλλα ευθυνη εχουν οι αρμοδιοι που μυθοποιησαν το συγκεκριμενο θηραμα..
Δεν θα δεις εξειδικευση σε αλλα θηραματα ουτε ΜΟΝΟ περτικαρηδες μπεκατσαδες κλπ..
Αν απομυθοποιηθει ο λαος γινει εκτροφη πεσει το κοστος καρπωσης τοτε η θηρευση του δεν θα ειναι εξειδικευμενη και τις πλειστες φορες παρανομη


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

εγω νωμιζω οσον και να το θελουμε κηνηγετικη εξειδικευση ΔΕΝ υπαρχει στην κυπρο λογο του μειωμενου αριθμου κυνηγετικον εξορμησεων και μειωμενου θυραματος! δεν νωμιζω να υπαρχει καποιος που αν παει στες μπεκατσες και σηκωση λαγο εν θα τον παιξη ουτε καποιος που εννα παει στο λαγο και εν θα παιξη περτικο την ωρα που εν εχει μαλαες!
ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ!
ουτε μπορουμε να το εφαρμοσουμε οπως σε αλλες χωρες για το λογο οτι δεν εχουμε κανενα ελεχγο και ο καθενας καμνει οτι κοψει ο νους του!
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ

Δημοσίευση από πανικος »

υπαρχουν ατομα που κυνηγουν λαγο με σκυλια και δεν πυροβολουν περδικια οι φραγκολινες
υπαρχουν ατομα με σκυλια που κυνηγουν λαγο και περδικια φραγκολινες στην παγανια
υπαρχουν ατομα με σκυλια που κυνηγουν λαγο περδικια φραγκολινα και τζικλες στην παγανια
υπαρχουν ατομα που πανε στο σταμα για περδικια την πρωτη κυριακη ατε και τεταρτη
υπαρχουν ατομα που πανε στες φασσες αποκλειστικα
υπαρχουν ατομα που πανε στες τραχηλες απο την πρωτη μερα του ενδημικου
υπαρχουν ατομα που πανε στες τζικλες απο την πρωτη μερα του ενδημικου
υπαρχουν ατομα μαλακες που ενω κυνηγουν οτιδηποτε απο τα πιο πανω οταν δουν παγανιες βουρουν να μπουν μπροστα να παιξουν οτι προβουρησει η ατομα μαλακες που σε θωρουν να παιζεις φασσες οι τζικλες και ερχονται και καθονται μπροστα σου και σου κανουν χαλαστρα.
το κυνηγι με ορθολογιστικο τροπο γινεται απο τον καθενα οπως του αρεσει φτανει να μην στερει θυραμα απο συναδελφους με δολιο τροπο η με λαθροθηρια.
πολυ λιγοι ειναι αυτοι που κυνηγουν συγκεκριμενο θηραμα και δεν κυνηγουν κατι αλλο εστω και μετα το ενδημικο.ολοι εχουν δικαιωμα να κυνηγουν οπως τους αρεσει και πρεπει να το δεχομαστε .ειπαμε φτανει να μην ενοχλουμε και στερουμε θηραμα απο τον συνκυνηγο μας με δολιο τροπο.προσωπικα κυνηγω και με παγανια με αρεσκεια στην παγανια λαγου περδικιου και τζικλας δεν με ενδιαφερει ο λαγος σε περιπτωση που η παγανια συναντηθει με τζικλες η περδικια παω να κανω το χομπυ μου και δεν στερω στον εαυτο μου την καρπωση παντα νομιμη για να συρω μια χαρτουτσια ατε 2 σε λαγο.περδικια και λαγο που θα ερτουν πανω μου ενω περπατω η ενω καθομαι στην καρεκλουα απο την στιγμη που δεν βλεπω παγανια να ερχεται προσ εμενα και δεν επιδιωξα να στερησω αυτο το θυραμα απο κανενα ειναι μπαμ και κατω.και πιστεψετε πολλες φορες ειχα την ευκαιρεια για λαγο που ειδα να προβουρα να παω να τον αντικοψω ενω ερχονται παγανιες αλλα παντα προτιμω να φωναζω στα πλασματα προς τα που παει ο λαγος.(εξειδικευση κυνηγετικη )δυσκολη λεξη για εδω στην κυπρο δεν νομιζω να εχουμε πανω απο 50 κυνγους που να εχουν εξειδικευση σε καποιο θηραμα με τον καταλληλο τροπο και κοπο.εξειδικευση παει περισσοτερο για τον λαθροθηρα με εξειδικευση στα ττελια τα διχτυα στα βεργα στον προβολεα που παλι ειναι μιξ οι παραπανω :D
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ

Δημοσίευση από Anthimos »

Αχερκωτης έγραψε:Ανθιμε μου καλημερα!
Μονο στο συγκεκριμενο θηραμα θα βρεις εξειδικευμενους κυνηγους οι γνωστοι λααρηες κ σχυλλαρηες οι πληστοι λαθροθηρες..το γεγονος ομως αυτο εν τους καμνει κ grande κυνηγους αλλα ευθυνη εχουν οι αρμοδιοι που μυθοποιησαν το συγκεκριμενο θηραμα..
Δεν θα δεις εξειδικευση σε αλλα θηραματα ουτε ΜΟΝΟ περτικαρηδες μπεκατσαδες κλπ..
Αν απομυθοποιηθει ο λαος γινει εκτροφη πεσει το κοστος καρπωσης τοτε η θηρευση του δεν θα ειναι εξειδικευμενη και τις πλειστες φορες παρανομη


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σωστος φιλε κι εγω τα τελευταια 3 χρονια αποφασισα να ασχοληθω με φτερωτο
Ο λαγος δεν μου περνα και δεν καταλαβω ουτε κι εχω την υπομονη να μαθω αφου ουτως η αλλως με τραβα η περδικα και η μπεκατσα και λογω του χομπυ μου με τις Αγγλικες φυλες
Ως πριν τεσσερα χρονια μεικτο κυνηγουσα
Τωρα στη τζικλα δεν παω εδω και χρονια και το παλευω για καμια μπεκατσα απο την τριτη εξορμησ του ενδημικου και μετα ( τις πρωτες παω αποκλειστικα για περδικα)
Εγω ομως κυνηγω κυριολεκτικα πια ΜΟΝΟ για τα σκυλια μου . Αν η ζωη τα φερει να μην μπορω να εχω και να συντηρω σκυλια ισως σταματησω και το κυνηγι εντελως
Εξειδικευση εννοω να εχει δεκα μπεκατσες ολη η πιτσιλια και να παρει μια και να εισαι χαρουμενος
Εξιδικευση εννοω αυτο που καμνoυν καποιοι φασσαρηδες . παραλλαγη στο φουλ τσιοκ κλειστα και φυσιγγια ειδικα για φασσα
κτλ κτλ
Δεν ειναι ευαγγελιο το ξαναγραψαμε 1000 φορες . Ουτε αν σαν κυνηγουμε περδικα αν φερμαρει καποιο σκυλι λαγο η μπεκατσα θα αρνηθουμε την βολη .
οσο εξιδεικευεσαι μαθαινεις τα σκυλια σου το θηραμα σου και εισαι ευχαριστημενος οχι με τα νουμερα και την καρπωση που φυσικα ειναι καλοδεχουμενη και θα χαρω να καμω πολλα πουλια αλλα με την διαδικασια και τα λιγα . Ο τοπος ειναι μικρος το θηραμα φτωχικο προσαρμοζεσαι
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ

Δημοσίευση από MARIOSE »

Παιδιά εγώ πιστεύω πως όλα έχουν πρώτα από όλα σχέση με τις σημερινές συνθήκες που επικρατούν. Άλλο το τι θα ήθελα να κάμω και άλλο το τι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!

Αν ήταν γεμάτα τα βουνά θήραμα θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Σήμερα είναι περισσότερο ανάγκη να "εξειδικεύσουμε" όσο γίνεται το κυνήγι μας αλλά και να είμαστε περισσότερο προσεκτικοί στο τι κτυπάμε όταν κυνηγούμε. Αν αυτό δεν γίνει (εγώ προσωπικά είμαι 1000% σίγουρος ότι δεν θα γίνει) τότε σε λίγα χρόνια θα κυνηγούμε μόνο σπίννους και κουνούπια (τους πρώτους ήδη σφάζουν τους καθημερινά και αλύπητα).

Το τι εννοώ πιο πάνω νομίζω ότι ο καθένας μας το αντιλαμβάνεται εύκολα και δεν χρειάζεται πολλή ανάλυση διότι πολύ απλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΛΥΘΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ! Η κάθε περίπτωση στο βουνό είναι διαφορετική.

Εγώ κυνηγώ όλα τα φτερωτά θηράματα και ποτέ λαγό. Την Κυριακή ήμουν στις φάσσες και πέρασαν από δίπλα μου και βουρητά αλλά και ρεχτά περδίκια τα οποία εκείνη τη στιγμή δεν κυνηγούσε κανένας που ήταν σε κοντινή απόσταση. Όμως ούτε σήκωσα το όπλο. Ο σύντροφος μου φώναξε και μου είπε ότι κάθονταν δίπλα μου σε ένα ελαιώνα και ούτε που ετάραξα...Δεν απαξιώ να τα παίξω ούτε βαρκούμαι, πολύ απλά σέβομαι το ότι το θήραμα αυτό είναι πολύ μειωμένο και δεν το κυνηγώ. Ας το κυνηγήσουν οι λάτρεις του και όταν ανακάμψει θα τα κτυπώ και εγώ. Είμαι σίγουρος πως πολλοί θα πουν από μέσα τους πως υπερβάλλω και πως είμαι "αχάπαρος" αλλά δεν με νοιάζει γιατί εγώ ξέρω ότι κάμνω το σωστό.

Συμφωνώ και με τον Πανίκο, φτάνει να μην ενεργείς με δόλιο τρόπο ή να ενοχλείς.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ

Δημοσίευση από Anthimos »

Μαγκες κρατηστε χαμηλα του τονους σας παρακαλώ
Εδω κανουμε συζητηση για προβληματισμο και όχι για να μαλλωσουμε

Γραφετε ο καθενας την αποψη σας με σεβασμο

Για οσους αμφισβητατε το φορουμ να σας θυμισω οτι πριν 4-5 χρονια οι συζητησεις ηταν ...αν εσκοτωνουν τα μπερεττα...
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
master
Full Member
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 06:30

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ

Δημοσίευση από master »

Ανθιμε λεβέντη μου απο ότι ξέρω φίλε ανήκεις στην ομάδα διαχείρησης.

Φίλε λυπούμαι αλλά θα πρέπει να πάρετε θέση.

Φίλε εδώ κάποιοι έχουν πει βαρετές κουβέντες που θίγουν αξιοπρεπέστατους ανθρώπους με ήθος και ακόμα αφήνετε τους να γράφουν και να προσβάλλουν αλόγιστα.

Μετά από αυτό ποιός έχει όρεξη να εκφράσει άποψη για οποιοδήποτε θέμα?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”