Κυνηγετικη παιδεια και ανοχη !

Απάντηση
AntrikkosTheHunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2015, 16:09

Κυνηγετικη παιδεια και ανοχη !

Δημοσίευση από AntrikkosTheHunter »

Ειμαι νέος στο φορουμ αν και παρακολουθω σχεδον κάθε ημερα τις δημοσιευσεις και σας συγχαιρω για την καλη δουλεια που κανετε.
Επειδη ομως πιο παλια το φορουμ ειχε μια άλλη μορφη και πραγματικα καλιεργουσε την κυνηγετικη παιδεια εχω να κανω μια παρατηρηση τυπου παραπονο. Τους τελευταιους μηνες η ομαδα διαχειριστων επιτρεπετε να προβαλλεται ηλικο που δεν προαγει την κυνηγετικη παιδεια , κάθε άλλο την υποβαθμιζει.
Συγκεκριμενα καποια μελη γραφουν και δημοσιευουν ότι κτυπουν περδικες καθιστες. Ότι περπατουν και περιμενουν να ριξουν άλλες παρες τα περδικια κατω από την παγανια η παρκαρουν σε τοπο οπου ξερουν ότι τα πουλια θα περασουν να πάνε απαγορευμενη.
Επισης άλλο μελος βαζει βιντεο που κτυπα 3 περδικες ρεχτες και μπραβο του αλλα απαξια να παει να ψαξει το κτυπημενο θηραμα και δεν είναι η πρωτη φορα που αναφερει ότι δεν πηγε να το ψαξει καν
Αυτά ακριβως είναι θεματα που οι διαχειριστες πρεπει να κοιταξουν να διορθωσουν επειδη οι κυριοι αυτοι είναι λαλιστατοι εδώ στο φορουμ και εχουν και φανατικους ακολουθους
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Κυνηγετικη παιδεια και ανοχη !

Δημοσίευση από admin »

AntrikkosTheHunter έγραψε:Ειμαι νέος στο φορουμ αν και παρακολουθω σχεδον κάθε ημερα τις δημοσιευσεις και σας συγχαιρω για την καλη δουλεια που κανετε.
Επειδη ομως πιο παλια το φορουμ ειχε μια άλλη μορφη και πραγματικα καλιεργουσε την κυνηγετικη παιδεια εχω να κανω μια παρατηρηση τυπου παραπονο. Τους τελευταιους μηνες η ομαδα διαχειριστων επιτρεπετε να προβαλλεται ηλικο που δεν προαγει την κυνηγετικη παιδεια , κάθε άλλο την υποβαθμιζει.
Συγκεκριμενα καποια μελη γραφουν και δημοσιευουν ότι κτυπουν περδικες καθιστες. Ότι περπατουν και περιμενουν να ριξουν άλλες παρες τα περδικια κατω από την παγανια η παρκαρουν σε τοπο οπου ξερουν ότι τα πουλια θα περασουν να πάνε απαγορευμενη.
Επισης άλλο μελος βαζει βιντεο που κτυπα 3 περδικες ρεχτες και μπραβο του αλλα απαξια να παει να ψαξει το κτυπημενο θηραμα και δεν είναι η πρωτη φορα που αναφερει ότι δεν πηγε να το ψαξει καν
Αυτά ακριβως είναι θεματα που οι διαχειριστες πρεπει να κοιταξουν να διορθωσουν επειδη οι κυριοι αυτοι είναι λαλιστατοι εδώ στο φορουμ και εχουν και φανατικους ακολουθους

Αγαπητέ φίλε καταρχήν καλοσώρισες στο φόρουμ και επίσημα, το ηθικό κυνήγι , απο το παράνομο κυνήγι απο την προσωπική αντίληψη του καθενός για το κυνήγι έχει διάφορες πτυχές. Μέσα στο φόρουμ δέν θα δεις ούτε παράνομο κυνήγι (εξ όσων γνωρίζουμε) ούτε ανήθικο κυνήγι (εξ όσων γνωρίζουμε). Εάν κάποιος έπαιξε ένα περτίτσι σχιστό ούτε παράνομο ούτε ανήθικο είναι απεναντίας είναι θέμα αντίληψης. Εάν εγώ δέν έχω σκύλο ή ο σκύλος μου δέν είναι φέρμας και επιλέγω να κυνηγάω περδίκια όταν είμαι νόμιμος δέν μπορεί κανεις να σου επιβάλει εάν θα παίζεις ρεχτά ή σηκωτά. Επίσης επειδή κάνεις αναφορες στον πλυθηντικό και ότι με τα λεγόμενα σου το φόρουμ έχει υποβαθμιστεί θα ήθελα να μας στείλεις σε παρακαλώ συγκεκριμένα για ποιές περιπτώσεις μιλάς για να μπορέσουμε να τις μελετήσουμε. Εδώ κάποιος πέρσι έτυχε να παίξει ένα λαγό και μετά να φύγει και δεύτερος και να του ρίξει και έγινε ολόκληρη επίθεση απο κάποια μέλη γιατί να ρίξει στον δεύτερο.Ευχαριστώ , μην πάρεις την δημοσίευση μου ως επίθεση ούτε ως άμυνα απλά να μιλάμε για συγκεκριμένα πράγματα να μην αφήνουμε γρίζες ζώνες τις οποίες αντιπαθούμε
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Κυνηγετικη παιδεια και ανοχη !

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Θα απαντήσω για το κομμάτι που με αφορά σχετικά με τις καθιστές πέρδικες. Προσωπικά στην περιοχή που πάω κάθε φορά θα χάσω 1.5-2 κιλά που το περπάτημα και κάποτε τυγχαίνει να συναντήσω περδίκια που είναι στο έδαφος και τα βλέπω από μακρυά να βουρούν και δεν έχω ώρα να αντιδράσω. Από τα 8 περδίκια που πέτυχα φέτος, το 1 ήταν καθιστό ενώ τα άλλα ήταν σηκωτά ή με διασταύρωσαν σαν περπατούσα. Ποιά η διαφορά εάν δω τη τζίκλα/φάσσα να κάθεται στο δεντρό και να της ρίξω με το να δω ένα περδίκι καθιστό και να του ρίξω; Πρέπει όλα τα περδίκια μας να είναι σηκωτά και με σκύλο φέρμας; Ούτε το quota έσπασα, ούτε παράνομος ήμουν, ούτε επικίνδυνη η βολή μου ήταν.
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Κυνηγετικη παιδεια και ανοχη !

Δημοσίευση από Γιατρός »

Αντρίκκο εδώ θα βρεις πολλούς σωστούς κυνηγούς
Οι περισσότεροι δεν γράφουν πολύ αλλά είναι παρών
Και δεν έχει σχεση με την ηλικία του καθενός η παιδεία
Μην ψάχνεις όμως παρθένες στο ναό της Αφροδίτης στην Κύπρο
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
andreas78

Re: Κυνηγετικη παιδεια και ανοχη !

Δημοσίευση από andreas78 »

Το αν κάποιον κυνηγο τον ακολουθεί σκύλος ή οχι δεν τον καθορίζει σαν κυνηγό, ουτε η φυλή του σκύλου του, καθαρόαιμη ή οχι μπορεί να τον καθορίσει σαν κυνηγο, ειτε πέρδικας, ειτε λαγού, ειτε μεικτού, ειτε οτιδήποτε άλλου.......!!!!
Αυτό που τον καθορίζει ειναι οι πράξεις του.!!!!!!
Ποσό μάλιστα όταν καποιοι αναφερόμαστε σε κυνηγετικη ηθική και παιδεια, σε γραπτούς και άγραφους νόμους, σε νοοτροπίες κ.α., καλό θα ηταν αυτή την κυνηγετικη ηθική και αυτούς τους άγραφους ηθικούς νόμους να τους ψάξουμε και να τους ξανακαθορισουμε, σαν χώρα της πατέντας που είμαστε και γνωρίζουμε τα παντα όλα, ας την προσαρμόσουμε στα μετρα τα δικά μας.!!!!
AntrikkosTheHunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2015, 16:09

Re: Κυνηγετικη παιδεια και ανοχη !

Δημοσίευση από AntrikkosTheHunter »

Καλημέρα σας , φιλε Ατμην λυπάμαι αλλα φαίνεται ότι δεν δίνεις την ανάλογη σημασία στις δημοσιεύσεις που γίνονται και ίσος για αυτό δεν έπιασες καθόλου το νόημα μου , εγώ αυτό που βλέπω σαν αναγνώστης του φόρουμ είναι ότι μερικοί φάσκουν και αντιφάσκουν και δεν έχουν καμια διαφορα από ένα τουφεκιοφόρο
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Κυνηγετικη παιδεια και ανοχη !

Δημοσίευση από admin »

AntrikkosTheHunter έγραψε:Καλημέρα σας , φιλε Ατμην λυπάμαι αλλα φαίνεται ότι δεν δίνεις την ανάλογη σημασία στις δημοσιεύσεις που γίνονται και ίσος για αυτό δεν έπιασες καθόλου το νόημα μου , εγώ αυτό που βλέπω σαν αναγνώστης του φόρουμ είναι ότι μερικοί φάσκουν και αντιφάσκουν και δεν έχουν καμια διαφορα από ένα τουφεκιοφόρο

Φίλε Αντρίκκο όπως σου είπα και πρίν και όπως σου είπαν και τα άλλα μέλη το να κυνηγάει κάποιος ΝΟΜΙΜΑ μπορεί ο τρόπος του να μην είναι αρεστός σε κάποιους άλλους αλλα΄αυτό δέν δίνει το δικαίωμα σε κανένα να τον κατακρίνει. Εγώ προσωπικά δέν βρίσκω αθλητικό και ηθικό το να κυνηγάει κάποιος τον λαγό με δίωξη (Προσωπική μου άποψη) τα δικά μου τα σκυλιά δέν μπορούν να φερμάρουν περδίκια και πάνω στο βουνο΄προσπαθώ να τα σηκώσω και να παίξω ( δική μου επιλογή) εάν τηρώ τους νόμους και σέβομαι το άθλημα , τους συναδέλφους μου, τους νόμους, τα ζώα μου τότε ας μην καταπιανόμαστε με πράγματα τα οποία θα έπρεπε να καταπιαστούμε εάν όλα τα άλλα ήταν εντάξει. Ζούμε σε ένα κυνηγετικό βόθρο όπως μας κατάντησαν με το 80+% των κυνηγών να είναι παράνομοι, (πορτοκαλί, κάρπωση, σχιπέτους μέσα στο αυτοκίνητο, μηχανούες, κ.τλ κ.τ.λ) και ασχολούμαστε εάν κάποιος έπαιξε τον πέρτικο χαμέ ή στον αέρα εάν τον έπαιξε ρεχτό ή φερμαριστό. Μακάρι να γίνει το ποσοστό 50% τουλάχιστο να μοιράζουμε και εκείνο το 50% μπορείνα ασχολείται με άλλες λεπτομέρειες. Μέσα απο το φόρουμ είναι πολλοί που μπαίνουν και ανοίκουν στο 80% των άχρηστών κυνηγών και βλέποντας και διαβάζοντας κάτι κολλάει και αυτό είναι το πιο σημαντικό. Πέρασαν οι πρώτες εξορμήσεις ... είδες μέσα στο φόρουμ φωτογραφίες με υπερκάρπωση? Μπές μέσα στο φατσοβιβλίο και κάνε μια σύγκριση! Αν κάποιος μαθητής είναι άτακτος στην τάξη , αν το βάλεις με άλλους καλούς μαθητές πιθανό να τον παρασύρουν πρός το καλό . Αν τον βγάλεις εκτός τάξεις για να μην ενοχλάει τους άλλους πιθανό να γίνει χειρότερος! Άρα ο σκοπός δέν είναι να διώχνουμε κόσμο αλλα΄να προσπαθούμε ως κοινότητα φέρνουμε κόσμο κοντά!
Προσέχουμε...για να έχουμε
andreas78

Re: Κυνηγετικη παιδεια και ανοχη !

Δημοσίευση από andreas78 »

Άριστε,
Νομίζω πως απαντάς μόνος σου στο παράπονο του φίλου συμφωνόντας μαζί του, όπως λές και έχεις και δίκαιο, βιώνουμε εναν κυνηγετικό βώθρο και το παρόν φόρουμ με τις λίγες ή πολλές δυνατότητες του προσπαθεί να αλλάξει ότι μπορεί, αυτό δεν σημαίνει ότι λόγο πάγιας λανθασμένης κυνηγετικής διδασκαλίας ή λαθροθηρών θα πρέπει να αμελούμε την βάση και τα θεμέλια ενός ευσυνήδειτου κυνηγού για χάρην των πιο σοβαρών κυνηγετικών λαθών.
Αυτά τα λάθη έχουν μια βάση λανθασμένη και αυτή η βάση είναι προτίστως οι άγραφοι κυνηγετικοί νόμοι που αναφέρονται στο ήθος και τον σεβασμό στον θηραματικό πλούτο, στον συνάδελφο κυνηγό και στην φύση.
Δεν δικαιούμε προσωπικά να απαιτώ σεβασμό απο τους άλλους όταν εγώ ο ίδιος δεν τον προσφέρω.!!!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Κυνηγετικη παιδεια και ανοχη !

Δημοσίευση από admin »

Ανδρέα μου δέν είπα ποτέ ότι διαφωνώ με όλα όσα είπε ο φίλος απλά εκείνο που του επισημαίνω είναι ότι δέν έχει πέσει ούτε το επίπεδο ούτε η ποιότητα του φόρουμ επειδή καποιος έπαιξε ένα περδίκι καθιστό ή ένα ρεχτό , το φόρουμ είναι μια ζωντανή κοινότητα που δέν χρειάζεται και πολλά πάρα δώσε απο τους ατμιν όταν η κοινότητα είναι υγειές. Εγώ προσωπικά ξέρω απο πρώτο χέρι περιπτώσεις που μέσα στο φόρουμ παλαιότερες εποχές υπήρχαν σεσημασμένοι λαθροθήρες που έπαιζαν αρκετούς στα δάκτυλα τους με πολλούς ακόλουθους και χρειάστηκε η επέμβαση ατμιν για να τους διώξουμε. όταν όμως μιλάμε για θέματα που έχουν να κάνουν κυρίως με αντίλήψεις όπως είπα και στο παράδειγμα μου η κοινότητα απο μόνη της διαπαιδαγωγεί και δέν χρειάζεται παρέμβαση πέραν απο την ίδια την κοινότητα . όμως πιστεύω ότι στον κυνηγετικό βόθρο που ζούμε ευτυχώς που υπάρχει και αυτή η κοινόητα να πέρνουμε καμια΄ανάσα οξυγόνου και λίγη ελπίδα . !! Επίσης ο καθένας εδώ μέσα με τα γραφόμενα του παίζει τον ρόλο του . αν θέλουμε τα γραφώμενα μας να είναι επικοδομοιτικά θα είναι εάν θέλουμε να προκαλέσουμε ένταση θα προκαλέσουμε εάν θέλουμε απλά να μηδενίζουεμ τα πάντα για κάποιους άλλους λόγους θα το κάνουμε. Ο Φίλος επειδή είπε ότι είναι νέος στο φόρουμ και επειδή εμείς το γεννήσαμε το φόρουμ απλα΄του στέλνω το μύνημα ότι για να φτάσουμε ως κοινότητα σε αυτό το σημείο χρειάστηκε πολύς κόπος . Εάν ο ίδιος έχει επισημάνει κάποια πράγματα που τον ενόχλησαν ως άτομο ή ως κυνηγό είναι δικαίωμα του να το εκφράσει ή να μην παρακολουθεί αυτά που το ν ενοχλούν όμως δέν μπορεί η διαχειριστική ομάδα να επιβάλει σε κάποιον να μην πυροβολεί κάποιο πουλί καθιστό ή ρεχτό... επειδή έχει ακόλουθους στο φόρουμ και δέν είναι σωστό ... στο τέλος θα μείνουμε μια ομάδα 5 ατόμων να συνομιλούμε μεταξύ μας.
Προσέχουμε...για να έχουμε
andreas78

Re: Κυνηγετικη παιδεια και ανοχη !

Δημοσίευση από andreas78 »

Πολύ σωστά,
Εύχομαι αυτός ο κόπος και αυτή η προσπάθεια να μην πάψει ποτέ, έχοντας παντα ως γνώμονα την κυνηγετικη ηθική, την επιβίωση του θηραματικου πλούτου και την διατήρηση της φύσης ως έχει.!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”