Κυνηγετικη παιδεια και ανοχη !

Απάντηση
AntrikkosTheHunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2015, 16:09

Re: Κυνηγετικη παιδεια και ανοχη !

Δημοσίευση από AntrikkosTheHunter »

Αυτά που με ενόχλησαν για να ανοίξω αυτό το θέμα δεν έχουν να κάνουν σε καμια περίπτωση με λαθροθηρία αλλα για το σεβασμό μας προς το θήραμα , και φιλε Ατμην , βλέποντας την υπογραφή σου αν είναι με την κάλυψη του νομου που θα προσέξουμε το ενδημικό μας θήραμα και όχι με το ήθος ζητω που καήκαμε
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Κυνηγετικη παιδεια και ανοχη !

Δημοσίευση από virtualgreek »

Παρακολουθώ αυτή την συζήτηση τις τελευταίες ημέρες κρατώντας μία απόσταση στην προσπάθεια μου να είμαι αντικειμενικός.

Πρώτα από όλα θα καλωσορίσω τον νεαρό της παρέας μας "AntrikkoTheHunter". Καλωσόρισες νεαρέ και εύχομαι η παραμονή σου να είναι τόσο εποικοδομητική για σένα όσο και διδακτική για εμάς. Το τελευταίο το λέω διότι εάν δεν ακούσουμε την άποψη σας, εσάς των νεαρών, τότε η δική μου γενιά δεν θα είναι καλύτερη από τους προηγούμενους καρεκλοκένταυρους με τα στενά απαρχαιομένα μυαλά που κουβαλούν και αποφασίζουν.

Αυτή η ιστοσελίδα χαίρει της παρουσίας μερικών νεαρών κυνηγών με αγάπη για το κυνήγι, με ηθική, με ζήλο για μάθηση, με ιδανικά που έχουν εκλείψει. Αυτοί οι νεαροί είναι η επόμενη γενιά κυνηγών που θα πάρουν την σκυτάλη από το χέρι μας και θα συνεχίσουν των αγώνα για προστασία του θηράματος, προστασία του παραδοσιακού κυνηγιού και με την σειρά τους θα διδάξουν την επόμενη γενιά και θα παραδώσουν την σκυτάλη.

Το φόρουμ αυτό πέραν από τις εμπειρίες, ανταλλαγή απόψεων, δημιουργία φιλίων, πωλήσεις, γνώμες κλπ είναι και σχολείο. Οι παλιοί κυνηγοί διδάσκουν τους νέους αυτά που έμαθαν από τους πιο παλιούς κυνηγούς πριν την δημιουργία του διαδικτύου. Μεταξύ αυτών και τους κανόνες του ηθικού κυνηγιού. Της σωστής και ορθολογικής συμπεριφοράς των παραδοσιακών κυνηγών και σεβασμού προς το θήραμα, την φύση και τον συνάνθρωπο μας.

Βρίσκω δίκαιο του νεαρού που εντόπισε το σφάλμα στην αναφορά που έγινε για το περδίκι που πυροβολήθηκε άναντρα ενώ καθόταν. Από την άλλη, ουδείς αναμάρτητος. Σωστός και ο admin που ξεκαθάρισε το τοπίο με την δήλωση του "το εσκεμμένο λάθος και το κατεπανάληψη είναι εκείνο το οποίο είναι κατακριτέο". Ευχαριστούμε και τον Άνθιμο ο οποίος ανάρτησε την λίστα με τους άγραφους κανόνες του κυνηγίου. (Δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να έμπαινε σε ένα μόνιμο σύνδεσμο στην πρώτη σελίδα με κάποιο εικονίδιο).

Οπόταν, για να κλείσει το θέμα, εισηγούμε αυτό το πάθημα να γίνει μάθημα για όλους (συμπεριλαμβανομένου και έμενα) και όχι μόνο για τον Spyro. Να γίνει λοιπόν επεξεργασία του θέματος και να σβηστούν τα κακώς γραφόμενα. Επίσης να μετανομαστεί το θέμα σε "Αγραφοι Κανόνες του Κυνηγιού" και εάν είναι δυνατόν όπως ανάφερα πιο πάνω να γίνει επικόλληση του θέματος ή να προστεθεί σε σύνδεσμο.

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Κυνηγετικη παιδεια και ανοχη !

Δημοσίευση από admin »

AntrikkosTheHunter έγραψε:Αυτά που με ενόχλησαν για να ανοίξω αυτό το θέμα δεν έχουν να κάνουν σε καμια περίπτωση με λαθροθηρία αλλα για το σεβασμό μας προς το θήραμα , και φιλε Ατμην , βλέποντας την υπογραφή σου αν είναι με την κάλυψη του νομου που θα προσέξουμε το ενδημικό μας θήραμα και όχι με το ήθος ζητω που καήκαμε

Αγαπητέ Αντρίκο νομίζω σου έχω ξεκαθαρίσει πολύ αναλυτικά ότι η δική μας εμπλοκή μέσα σε μια ζωντανή κοινότητα είναι μέχρι ένα σημείο , αυτό που σε ενόχλησε και καλά και έκανες και το ανάφερες δέν έχει να κάνει με την διαχείριση. Εδώ μέσα δέν είναι στρατόπεδο συγκεντρώσεως, υπάρχουν μέλη παλιά και καινούργια και όπως είπα ο καθένας προσπαθεί να πάρει και να δώσει με σκοπό πάντοτε την βελτίωση. Το σχόλιο σου έκανε λόγο για συγκριτική κατάσταση παλιά με τώρα και με την ανοχή των ατμιν. Έκανε λόγω για ακόλουθους μελών που δίδουν το κακό παράδειγμα όπου πάλι τα χέρια της διαχείρισης είναι δεμένα εάν ο ίδιος που ακολουθεί δέν έχει την σωστή κρίση να δεί τι είανι σωστό και τι είανι λάθος. Όσο για την υπογραφή μου αγαπητέ φίλε οι δικές μου αντιλήψεις και τα δικά μου πιστεύω με τα πιστεύω και τις αντιλήψεις άλλων συναδέλφων δέν έχουν καμία σχέση. Εάν ήσουν ένας τακτικός αναγνώστης του περιοδικού και διάβαζες την αρθρογραφία μας ιδιαίτερα την δική μου ή εάν ήσουν και ένα τακτικό μέλος του φόρουμ όλα αυτά τα χρόνια θα ήξερες έαν ενοοώ ή όχι αυτά που γράφω στην υπογραφή μου! Εάν ήταν απο το δικό μου χέρι αγαπητέ φίλε να ορίζω τους νόμους και το ορθολογιστικό κυνήγι η μισή Κύπρο δέν θα κρατούσε όπλο!
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Κυνηγετικη παιδεια και ανοχη !

Δημοσίευση από giorgos80 »

admin έγραψε:
AntrikkosTheHunter έγραψε:Αυτά που με ενόχλησαν για να ανοίξω αυτό το θέμα δεν έχουν να κάνουν σε καμια περίπτωση με λαθροθηρία αλλα για το σεβασμό μας προς το θήραμα , και φιλε Ατμην , βλέποντας την υπογραφή σου αν είναι με την κάλυψη του νομου που θα προσέξουμε το ενδημικό μας θήραμα και όχι με το ήθος ζητω που καήκαμε

Αγαπητέ Αντρίκο νομίζω σου έχω ξεκαθαρίσει πολύ αναλυτικά ότι η δική μας εμπλοκή μέσα σε μια ζωντανή κοινότητα είναι μέχρι ένα σημείο , αυτό που σε ενόχλησε και καλά και έκανες και το ανάφερες δέν έχει να κάνει με την διαχείριση. Εδώ μέσα δέν είναι στρατόπεδο συγκεντρώσεως, υπάρχουν μέλη παλιά και καινούργια και όπως είπα ο καθένας προσπαθεί να πάρει και να δώσει με σκοπό πάντοτε την βελτίωση. Το σχόλιο σου έκανε λόγο για συγκριτική κατάσταση παλιά με τώρα και με την ανοχή των ατμιν. Έκανε λόγω για ακόλουθους μελών που δίδουν το κακό παράδειγμα όπου πάλι τα χέρια της διαχείρισης είναι δεμένα εάν ο ίδιος που ακολουθεί δέν έχει την σωστή κρίση να δεί τι είανι σωστό και τι είανι λάθος. Όσο για την υπογραφή μου αγαπητέ φίλε οι δικές μου αντιλήψεις και τα δικά μου πιστεύω με τα πιστεύω και τις αντιλήψεις άλλων συναδέλφων δέν έχουν καμία σχέση. Εάν ήσουν ένας τακτικός αναγνώστης του περιοδικού και διάβαζες την αρθρογραφία μας ιδιαίτερα την δική μου ή εάν ήσουν και ένα τακτικό μέλος του φόρουμ όλα αυτά τα χρόνια θα ήξερες έαν ενοοώ ή όχι αυτά που γράφω στην υπογραφή μου! Εάν ήταν απο το δικό μου χέρι αγαπητέ φίλε να ορίζω τους νόμους και το ορθολογιστικό κυνήγι η μισή Κύπρο δέν θα κρατούσε όπλο!
εισαι επιεικης
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Κυνηγετικη παιδεια και ανοχη !

Δημοσίευση από Laurona »

Ακουστε κ οι νεοι κ οι παλιοι αυτο που είπε οΣαββας.
εν σαν το ευαγγέλιο κ αντικειμενικο.
και με πολλη διδαγμα μέσα.
Σε ευχαριστουμε Σάββα.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Κυνηγετικη παιδεια και ανοχη !

Δημοσίευση από savvis25 »

Προκαλώ τον Αντρίκκο να μου πει αν τυγχάνει "αναμάρτητος"!
Και ο λόγος που τον προκαλώ είναι γιατί αναφέρθηκε σε ένα μεμονομένο συμβάν/σχόλιο του Σπύρου.
Τον Σπύρο ΔΕΝ τον ξέρεις όπως εγώ ή κάποιοι άλλοι από το φόρουμ (Δεν είμαι δικηγόρος του! Απλά προσπαθώ να σου δώσω μια εικόνα... για να ξέρεις ποιον προσπάθησες να κτυπήσεις για να μειώσεις και άλλους εδώ μέσα).
Σε πληροφορώ λοιπόν πως τα χιλιόμετρα που κόφκει ο Σπύρος στο κυνήγι του περδικιού (αρκετές φορές και εγώ μαζί του) και της τσίκλας κάθε χρόνο.... καλύφκεις 3 γυρούς της Κύπρου!! Έτυχε να δει ένα περδίκι να τρέχει στο έδαφος και η αδρεναλίνη της στιγμής τον ώθησε να επωμίσει και να πυροβολήσει!!
Να φανταστώ ότι μόνο στο Σπύρο έτυχε αυτό.!!

Είμαι περήφανος που είχα την τύχη να γνωριστώ με τον Σπύρο μέσα από αυτό το χώρο, είμαι περήφανος που τον είδα να έρχετε σε ευθεία ρίξη με 6-7 κυνηγούς, την Δευτέρα 2 Νοεμβρίου(επόμενη μέρα από την έναρξη) με θέμα το αν είναι ορθό να κτυπά κάποιος 2ο λαγό στην ίδια εξόμηση απλά και μόνο επειδή κυνηγά παρέα με κάποιον άλλο(η άδεια που εκδίδουμε δεν είναι ομαδική αλλά λέει για 1 λαγό ανα άτομο). ΕΊΜΑΙ Περήφανος που δεν Κώλωσε και "την είπε" σε μεγαλύτερους ηλικιακά από αυτόν γιατί υποστήριζαν πως την πρώτη Εξόρμηση παίζουν όσα πιο πολλά περδίκια έβρουν γτ αν δεν το κάμουν αυτοί θα το κάμει κάποιος άλλος... αφου.... "Εν μές την Κύπρο που ζιούμε".

ΚΑΙ για να κλείσω το σχόλιο μου: Μπήκες επιθετικά μέσα σε αυτό το φόρουμ (που προσωπικά λατρεύω γτ με με βοήθησε να διορθώσω πολλά πράγματα στην αντίληψη μου περί κυνηγίου) και αυτό με βάζει σε υποψίες!! Εύχομαι πριν κάνεις εγγραφή για να κάνεις το σχόλιο σου να διάβασες πόστς από προηγούμενα χρόνια όπως έκανα και εγώ(έκαμα σχεδόν 2 μήνες για να τα διαβάσω ΟΛΑ πριν κάνω εγγραφή και όποτε βρίσκω χρόνο ξαναδιαβάζω κάποια πόστς) γιατί αν δεν το έκανες τότε λυπάμαι αλλά έχεις ελλειπή εικόνα για τη αξία αυτού του Φόρουμ.

Συγγνώμη αν ήμουν απότομος.
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Κυνηγετικη παιδεια και ανοχη !

Δημοσίευση από πανικος »

καλημερα σε ολους.φιλε αντρικκο δε χαντερ θα συμφωνησω με τον φιλο σαββη25 για αυτα που σου ειπε.
μπηκες στο φορουμ ξεκαρφωτα αρχισες να μας λεεις για σεβασμο στο θηραμα να ριχνεις σποντες για ατομα που δεν γνωριζεις .καταλαβω οτι αυτα που ηθελες να θιξεις ισως να ειναι λογικα και σωστα αλλα ο τροπος που τα εθιξες ηταν λαθος.θα ηταν καλυτερα να ελεγες ρε παιδια εγω νομιζω αν στεκομαστε σε γκρεμμο και κατω ειναι χαος ας μην πυροβολουμε θηραμα που δεν υπαρχει περιπτωση να το βρουμε.η να ελεγες εγω νομιζω σαν αντρικκος οτι πουλια του καθοντα δεν πρεπει να πυροβολουμε κτλ.
καλως ηρθες στο φορουμ φιλε και συζητηση κανουμε δεν ειναι προσωπικο το θεμα.
χθες στο φατσοβιβλιο καποιος ειχε φωτο τον λαγο στην κουτση και με περηφανια δηλωσε οτι τον πυροβολησε στα δοντια στην κουτση :!: :!:
προσωπικα πυροβολουσα τζικλες τρυγωνια κανενα περδικι του καθοντα για πολλα χρονια.τωρα εδω και μια 10ετια ομως αν δεν σηκωθει το πουλι δεν πυροβολω δεν το απολαμβανω .οχι γιατι εγινα σωστος κυνηγος απλα δεν νειωθω καποια ευχαριστηση .σπανια ομως μετα απο ωρες σε καρτερι φασσας αν ερθει καμια και κατσει κοντα δεν σηκωνομαι να καμω οξια το ημαρτον μου λαλω το.
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Κυνηγετικη παιδεια και ανοχη !

Δημοσίευση από Anthimos »

Δεν υπάρχουν παρθένες στο ναο της Αφροδιτης λεει και ο Γιατρος

Τζαι χαμε επαιξαμε ,και ρεχτα και που το παραθυρι τ αυτοκινητου και απαγορευμενα και μηχανακια και ολα

Εγω καταλαβαινω το ποιντ του AntrikkosThe hunter και γιατι ενοχληθηκε ως ενα βαθμό

Το θεμα ειναι ποσοι ειμαστε αποφασισμενοι ν αλλαξουμε, να εξιδεικευτουμε και να διδαξουμε τους νεους να ικανοποιουνται και να σεβονται το θηραμα και να παραδειγματισουμε αλλιως οπως ειναι οι νομοι και η δομη του κυνηγιου στην Κυπρο συντομα ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ θα τελιωσει!!!

Ωσπου ο λαος εν πεζεβεγκης τζαι γαμουμε την μανα του και το περδικι εν ορνιθα του κλουφκιου και δεν καταλαβαινουμε οτι αφαιρουμε μια ζωη απο την φυση και ωφειλουμε να τιμουμε αυτη την ζωη επειδη την αφαιρουμε ως το επιστεγασμα του πάθους μας και του αξιζει σεβασμος και διαχειριση δεν θα κοψουμε ποτε χαηρι

Θεωρω οτι το φορουμ ειναι καλη πλατφορμα για να προαξουμε την κυνηγετικη παιδεια. Ισως οι διαχειριστες και οι VIPs του φορουμ που εμπλουτιζουν το φορουμ με τις ιστοριες και τα βιντεο να ηταν καλη ιδεα να συνεννοηθουμε ειτε μεσω μυνηματων ή μ ενα καφε ενα απογευμα για το τι πρεπει να δημοσιευουμε

Οι κανονες ηθικης του κυνηγιου ειναι εκει υπάρχουν και δεν ειναι πυρινικη φυσικη ...Συχνα κι εγω στον ενθουσιασμο μου για την καρπωση μου η την καλη δουλεια των σκυλιων μου παιζω τζαι γω πελλόν...
ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ κι απολογουμαι
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Κυνηγετικη παιδεια και ανοχη !

Δημοσίευση από LAGOS »

''Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω''.

Παρακολουθώ εδω και μέρες την συζήτηση και σέβομαι όλες τις απόψεις που εκφράστηκαν. Κανένας μα κανένας δεν γεννήθηκε σωστός κυνηγός. Το θέμα είναι τι κάνουμε στην πορεία της ζωής μας για να γίνουμε καλύτεροι. Είτε στο κυνήγι, είτε στην δουλειά μας είτε στην ζωή μας γενικότερα.

Το ζητούμενο για μένα είναι πόσο γρήγορα περνούμε απο την μια φάση στην επόμενη και πόσο καλύτερη είναι η επόμενη απο την προηγούμενη.

Όλοι περάσαμε απο στάματα για περδίκια, καθιστά, λαγούς την νύχτα, ττέλια, παγίδες κτλ κτλ.. Σήμερα που είμαστε? Είμαστε ακόμα εκεί σαν άτομα?
Σκοπός αυτού του χώρου πιστεύω δεν είναι η αυτοπροβολή ούτε η αντιπαράθεση. Πρέπει να δεχόμαστε όλες τις κριτικές ειδικά οταν αυτές είναι καλόπιστες. Δεν καταδικάζουμε κανένα απο μια πράξη. Παρατηρούμε και συμβουλεύουμε. Μόνο έτσι θα βελτιωθούμε και σαν άτομα αλλά και σαν σύνολο κυνηγών.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Κυνηγετικη παιδεια και ανοχη !

Δημοσίευση από MARIOSE »

Εγώ χαίρομαι για όλους σας γιατί ουσιαστικά ΟΛΟΙ επιζητάτε το σωστό και το πρέπον. Μακάρι να σκέφτονται και να ενεργούν σαν εσάς όλοι.

Αντρίκκο καλωσόρισες φίλε, εδώ θα βρεις μια σωστή παρέα από σωστούς κυνηγούς και θα μάθεις πολλά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”