ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2015-2016

Απάντηση
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Κάρπωση 2015

Δημοσίευση από savvis25 »

Τα αποτελέσματά μου μετά από 4 ώρες περπάτημα περίπου:
http://i1276.photobucket.com/albums/y47 ... pq1mux.jpg
Προσθέστε και μια τσίκλα με victory Λιλά νο.7 στα 15m με τσοκ 4*
Και δύο ωραία καλλίτζια σε πέρδικες σηκωτές μπροστά μου στα 10+20 μέτρα αντίστοιχα!
Ας όψετε η κούραση και η ζέστη. ΔΕΝ πειράζει όμως θα τα ξανασυναντήσουμε με τον Σπύρο.
Πήρε και ο αδελφός μου τον πρώτο του λαγό(λεπτομέρειες αργότερα).
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2015-2016

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Σημερινή, πρώτη εξόρμηση, μισή μόνος μου, μισή με το Σάββα. Θα είμαι σύντομος σήμερα. Αρκετά τα πουλιά αλλά δεν κοντέφκουνταν εύκολα. Πολλής κόσμος απογοητευμένος επειδή ήταν μειωμένος ο αριθμός περδικιών εκτροφείου και πολλοί δεν έπιασαν κάτι. Ένα ακόμα θετικό της σημερινής εξόρμησης είναι ότι μπήκαν πολλές τζίκλες, και εγώ στην αρχή δεν τους έριχνα και φώναζα στους άλλους ότι έρχεται και ξέρω γω. Καλό σημάδι για τον Γενάρη. Όταν ξεκίνησα να τους ρίχνω έπιασα μια, μπορούσα να πιάσω και άλλες αλλά η κούραση και τα λάθος φυσίγγια δεν μας βοήθησαν. Αποτέλεσμα δύο περδίκια (ένας του εκτροφείου και ένας αρκοπέρτικος, και μια τζίκλα). Έριξα και πάνω σε ένα ακόμα περδίκι το οποίο πιάστηκε, κρέμμασε τα πόδια του αλλά συνέχισε, υπολογίζω όπου έκατσε έμεινε. Εταΐσαμε ακόμα ένα αλουπό/ποντίκα πόψε.

Το πρώτο περδίκι με FIOCCHI JK6 38gr #6 (έφαν την και δεν είπε μανά, ωραίο φυσίγγι, μου άρεσε, το δεύτερο με Rottweil Waidmannsheil Pappe 36gr #7, και η τζίκλα με Gem 32gr #7).

Την Τετάρτη πάλε, ελπίζω να μας το επιτρέψει ο καιρός.

Αυτά για σήμερα από εμένα. - Βρέστε το περδίκι του εκτροφείου και ποιο είναι το άγριο και ο τυχερός κερδίζει μια δωρεάν καταμέτρηση σκαγιών.

http://i2.photobucket.com/albums/y10/Bu ... gwozb9.jpg
KATOS MK 10
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 20 Απρ 2014, 08:52

Re: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2015-2016

Δημοσίευση από KATOS MK 10 »

Καλά πήγαμε καλά ήρθαμε. Γελάσαμε φάγαμε.από θέμα κάρπωση... Αυτό έρχεται σε 2 μηρα.
"τα μάτια στο στόχο και το μάγουλο στο κοντάκι".
shipettis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 10 Δεκ 2014, 12:13

Re: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2015-2016

Δημοσίευση από shipettis »

Η σημερινη εξορμηση. Καταρχας πληρης επιτυχια πηγαμε και ηρθαμε σωοι και αβλαβης. Απο θεμα καρπωσης παλι πληρης επιτυχια. 4 περδικια εγω και ενα λαγος χαμενος μεχρι της 10. Τα περδικια το πρωτο με (2) fiocchi 34 dispersante ενω τα αλλα 3 με μινιμαξ 28 σεκκα ως το κοκκαλο.

Εικόνα

Παντως πολλα τα περδικια σημερα μακαρι να μεινει ετσι και την τεταρτη
Άβαταρ μέλους
pamposs
Full Member
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 21 Οκτ 2014, 14:23
Τοποθεσία: Λεμεσος

Re: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2015-2016

Δημοσίευση από pamposs »

Γεια σε ολους σας...ελπιζω να εισαστε ολοι καλα...3 περδικια απο εμενα και ενα χαμενο και μια τσιχλουα...και τα τρια με βικτορυ μωβ 6 n. και το χαμενο με mirage 6 n. Η τσιχλα με βικτορυ μωβ 6 n. μιας και επεταχτηκε μπροστα μου οπως το μελι.
Girls:Lets go shopping!!!
Me: Lets go Hunting!!!
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2015-2016

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Σήμερα πρωτη μέρα κυνηγιου και παρά την ορεξη μου να γραψω την δικη μου περιπέτεια, μου κόπηκε η φόρα όταν διαβασα για τον αδικο χαμό του ΛΑΚΗ του φιλου του Σωτηρη. Όταν χάνεις τον συντροφο σου στο κυνηγι που σου χάρισε τοσες πολλές συγκινήσεις τοσο ΑΔΙΚΑ το μόνο που μπορείς να πεις στο αγαπητό Σωτηράκη …είναι κουράγιο ,και σύντομα να δημιουργήσει έναν άλλο Λακη γι να συνεχίσει από εκει που έμεινες ο ΛΑΚΗΣ ο ασπρόμαυρος.
Μια φωτο από την πρωτη μέρα πριν την ολοκληρωση της εξωρμησης. Αργοτερα περισσότερη ενημερωση.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ 2015

Δημοσίευση από Dimitris »

Επέρασε και η 1η εξόρμηση και επιστρέψαμε σώοι και αβλαβής!!!
Από πλευράς κάρπωσης, πήρα 4 πέρδικες, 2 στην πρωινή παγανιά και 2 το απόγευμα. Ειδικά το απόγευμα που κυνηγώ σε τόπο όπου δεν υπάρχει κλούβα, υπήρχαν πάρα πολλά περδίκια, τετραπέρατα και τούτο με ικανοποίησε πιο πολύ αφού θα υπάρχει κυνήγι και για τις επόμενες εξορμήσεις!!!

Όλη η παρέα (4 άτομα) πήραμε συνολικά 9 περδίκια και 1 φάσσα.

Και τα 4 περδίκια που καρπώθηκα, χτυπήθηκαν με το Clever standar game 34gr!!!
Άρεσε μου τούτο το φυσίγγιο πολλά. Σπύρο και κ Λεύκιε, ευχαριστώ :D
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2015-2016

Δημοσίευση από admin »

Δόξα τον Θεό πήγαμε ήρθαμε μια χαρά απο πλευράς κάρπωσης πολύ καλύτερα απο πέρσι . Φαίνεται να υπάρχει αύξηση στην ίδια περιοχή που πήγα αν και ο πολύς κόσμος δούλεψε αρνητικά το πρωί και απολαύσαμε το κυνήγι μετά το μεσημέρι. Προσωπικά 4 περδίκια 2 φάσσες 1 αρκοπέζουνο .Δύο άτομα 7 περδίκια 3 φάσσες 1 αρκοπέζουνο
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2015-2016

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

καλημερα και απο εμενα κοπελια επιεαμεν και ηρταμεν καλα πισω στην οικογενεια μας!!!

τωρα απο θεμα καρποσης κλαφτα χαραλαμπε :lol:

ξεκινουμε παγανια το πρωι με την πρωτη μαλαι που εκοψαμεν και αρκεψαμεν να την δουλευκουμε 2 κοπελια που ηταν μεσα στο δρομο επεταχτηκαν μπροστα μας οπως τα αγρινα αποτελεσμα στα 100μετρα να πεξουν τον πρωτο μπροστα μας!
ακουσαν τη ακουσαν αλλα ειπαμε να μεν χαλασουμε την μερα μας!
εβκαλε ακομα 1 ο σκυλος μου αλλα πριν προλαβη να σηκοση το οπλο ο φιλος μου επεξεν τον αλλος που ηταν σταμα στους περτικους!
την υπολοιπη μερα βρικαμε 2-3 σκορπισμενες μαλαες αλλα τιποτε επεξα 1 περδικη επειδη εχασεν τον ο φιλος και ηταν κριμα να παει στους κυριους με τες καρεκλουες!
υγεια πανο απο ολα και συνεχιζουμε!

για ακομα μια φορα κουραγιο σωτηρη!
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
nikgioba
Full Member
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 02 Σεπ 2015, 20:57

Re: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2015-2016

Δημοσίευση από nikgioba »

IMG00016.jpg
Πρώτη εξόρμηση για μένα στην ωραία Κύπρο μετά από τρία χρόνια. Περιοχή Πάφου ωραία παρέα τρεις παγανές από το πρωί πολλά περδίκια (κλούβας 2/3 , άγρια 1/3) φάσες αρκετές και ο πρώτος μου λαγός που πετάχτηκε μαζί με μια περδίκα και έπεσε ηρωικά με DIRECT 7,5 sta 15 μέτρα. Περάσαμε ωραία και του χρόνου να είμαστε καλά.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”