Που Είναι ο Ενθουσιασμός σας?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Που Είναι ο Ενθουσιασμός σας?

Δημοσίευση από virtualgreek »

Σε περίπου 10 μέρες αρχίζει το επιδημιτικό κυνήγι στην Κύπρο.

Το περιμέναμε εδώ και 10 μήνες. Περάσαμε απο σκοπευτήρια, εκπαιδευτικά με τα σκυλιά, εκθέσεις κυνηγίου, καθαρίσαμε τα όπλα, μπογιατίσαμε τις μπότες, αγοράσαμε καινούργιο εξοπλισμό, φυσίγγια κλπ. ΑΛΛΑ δεν βλέπω να είσαστε ενθουσιασμένοι.

Τι έγινε ρε παιδιά.
Θα χαρείτε λίγο που αρχιζει το κυνήγι ?
Αντε να βλέπω κίνηση και φωτογραφίες θηραμάτων (οχι σκοτωμένων).
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Που Είναι ο Ενθουσιασμός σας?

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Πιθανόν κάποιοι από τις αναγνωρίσεις να τον έχασαν, εγώ πάντως είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος.
ARRWSTOSFASSAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2013, 00:55

Re: Που Είναι ο Ενθουσιασμός σας?

Δημοσίευση από ARRWSTOSFASSAS »

virtualgreek έγραψε:Σε περίπου 10 μέρες αρχίζει το επιδημιτικό κυνήγι στην Κύπρο.

Το περιμέναμε εδώ και 10 μήνες. Περάσαμε απο σκοπευτήρια, εκπαιδευτικά με τα σκυλιά, εκθέσεις κυνηγίου, καθαρίσαμε τα όπλα, μπογιατίσαμε τις μπότες, αγοράσαμε καινούργιο εξοπλισμό, φυσίγγια κλπ. ΑΛΛΑ δεν βλέπω να είσαστε ενθουσιασμένοι.

Τι έγινε ρε παιδιά.
Θα χαρείτε λίγο που αρχιζει το κυνήγι ?
Αντε να βλέπω κίνηση και φωτογραφίες θηραμάτων (οχι σκοτωμένων).


που ειναι ο ενθουσιασμος μας?χμ...συναδελφε σκεφτομαι τωρα πολλους λογους γιατι χαθηκε ο ενθουσιασμος!

1) καρεκλες "κρατημενα" ποστα οπουδηποτε υπαρχει το τσανς για καλους αριθμους φασσων
2) δρομοι κομμενοι με ντικερ για "κρατηση"των βουνων(νεα μοδα)
3) περδικια για λυπηση πανω στα παγκετα των χωματοδρομων που νομιζουν οτι εν κατοικιδια
4) πιεση των λαγων ολοχρονα με 12000 μεσα αφου ειναι επικυρηγμενος
5) λαθροθηρες και θυροφυλακες best friends for ever

and lots and lots more......
ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ...ΕΙΜΑΙ ΦΟΡΕΑΣ...ΕΧΩ ΤΖΙΝΙ!
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: Που Είναι ο Ενθουσιασμός σας?

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

καλημερα ενθουσιασμος υπαρχει πολλυς απο εμενα αλλα στο πισω μερος του μυαλου μας πεζουν πολλα σεναρια!

-αν εχει ψατσιες
-αν εχει τταλιμπαν και να χαλαση πρωι πρωι η παγανια
-αν παμε και τελικα αντις να ευρουμε λαο να βρισκουμε αντροχιες και μαλια χαμε!!
και πολλα πολλα αλλα
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Που Είναι ο Ενθουσιασμός σας?

Δημοσίευση από virtualgreek »

Και πέρσι έτσι ήταν τα πράγματα, και προπερσι πάλι ήταν έτσι...

Εντούτις ο Κύπριος κυνηγός όταν πλησιάζουν οι μέρες τα παραμερίζει όλα αυτά και χάνει τον ύπνο του.

Τα βράδια δεν κοιμάται. Βλέπου λαγούς να τρέχουν, πέρδικε και φραγκολίνες να ξεπετάγονται και να σου κόβουν την ανάσα, καλλικώματα κλπ. κλπ.

Παρόλο που εγώ θα χάσω τις πρώτες δύο εξορμήσεις, χθες το βράδυ είχα ένα εφιάλτη και πετάκτηκα στον ύπνο μου. Ήταν φερμαρισμένος ο σκύλος σε λαγό. Τον είδα να κάθεται στην κούτσι του. Ειδοποίησα τα άλλα μέλη της παρέας και έπιασαν θέσεις μάχης. Ο λαγός ένοιωσε την παρουσία τους και γνώριζε τις θέσεις που στάθηκαν όλοι.

Δίνω πρόσταγμα στον σκύλο και ξεφωλιάζει τον λαγό. Κάνει ένα δύο σάλτους και αντί να ανεβεί την ανηφόρα πήδηξε ολόκληρη δόμη που βρισκόταν από κάτω και έτρεξε παράλληλα με τον τοίχο της δόμης. Εγώ δεν μπορούσα να ρίξω διότι δεν τον έβλεπα πλέον. Οι σύντροφοι δεν τον είδαν καθόλου. Σε κάποια φάση γύρω στα 30-35 μέτρα τον βλέπω σε ένα σημείο καθαρό και τραβώ την σκανδάλη!!!

Μπαμ... όμως δεν ακούγεται. Αφλογυστία! Ανοίγω το όπλο και βλέπω το καψύλι κτυπημένο κανονικά.
Έπαθα καρδιακό επεισόδιο. Ο λαγός βρήκε κάλυψη στην απαγορευμένη περιοχή.
Από της φωνές και βρισιές... ξύπνησα.

Λαγός 1 - Σάββας 0.

:-(

Στο επανειδίν..
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Που Είναι ο Ενθουσιασμός σας?

Δημοσίευση από Dimitris »

virtualgreek έγραψε:Και πέρσι έτσι ήταν τα πράγματα, και προπερσι πάλι ήταν έτσι...

Εντούτις ο Κύπριος κυνηγός όταν πλησιάζουν οι μέρες τα παραμερίζει όλα αυτά και χάνει τον ύπνο του.

Τα βράδια δεν κοιμάται. Βλέπου λαγούς να τρέχουν, πέρδικε και φραγκολίνες να ξεπετάγονται και να σου κόβουν την ανάσα, καλλικώματα κλπ. κλπ.

Παρόλο που εγώ θα χάσω τις πρώτες δύο εξορμήσεις, χθες το βράδυ είχα ένα εφιάλτη και πετάκτηκα στον ύπνο μου. Ήταν φερμαρισμένος ο σκύλος σε λαγό. Τον είδα να κάθεται στην κούτσι του. Ειδοποίησα τα άλλα μέλη της παρέας και έπιασαν θέσεις μάχης. Ο λαγός ένοιωσε την παρουσία τους και γνώριζε τις θέσεις που στάθηκαν όλοι.

Δίνω πρόσταγμα στον σκύλο και ξεφωλιάζει τον λαγό. Κάνει ένα δύο σάλτους και αντί να ανεβεί την ανηφόρα πήδηξε ολόκληρη δόμη που βρισκόταν από κάτω και έτρεξε παράλληλα με τον τοίχο της δόμης. Εγώ δεν μπορούσα να ρίξω διότι δεν τον έβλεπα πλέον. Οι σύντροφοι δεν τον είδαν καθόλου. Σε κάποια φάση γύρω στα 30-35 μέτρα τον βλέπω σε ένα σημείο καθαρό και τραβώ την σκανδάλη!!!

Μπαμ... όμως δεν ακούγεται. Αφλογυστία! Ανοίγω το όπλο και βλέπω το καψύλι κτυπημένο κανονικά.
Έπαθα καρδιακό επεισόδιο. Ο λαγός βρήκε κάλυψη στην απαγορευμένη περιοχή.
Από της φωνές και βρισιές... ξύπνησα.

Λαγός 1 - Σάββας 0.

:-(

Στο επανειδίν..
Φοϊτσσάρικο. Ούτε στον εχθρό σου να μην τύχει, που λαλούμεν
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Που Είναι ο Ενθουσιασμός σας?

Δημοσίευση από Pathfinder »

ARRWSTOSFASSAS έγραψε:
virtualgreek έγραψε:Σε περίπου 10 μέρες αρχίζει το επιδημιτικό κυνήγι στην Κύπρο.

Το περιμέναμε εδώ και 10 μήνες. Περάσαμε απο σκοπευτήρια, εκπαιδευτικά με τα σκυλιά, εκθέσεις κυνηγίου, καθαρίσαμε τα όπλα, μπογιατίσαμε τις μπότες, αγοράσαμε καινούργιο εξοπλισμό, φυσίγγια κλπ. ΑΛΛΑ δεν βλέπω να είσαστε ενθουσιασμένοι.

Τι έγινε ρε παιδιά.
Θα χαρείτε λίγο που αρχιζει το κυνήγι ?
Αντε να βλέπω κίνηση και φωτογραφίες θηραμάτων (οχι σκοτωμένων).


που ειναι ο ενθουσιασμος μας?χμ...συναδελφε σκεφτομαι τωρα πολλους λογους γιατι χαθηκε ο ενθουσιασμος!

1) καρεκλες "κρατημενα" ποστα οπουδηποτε υπαρχει το τσανς για καλους αριθμους φασσων
2) δρομοι κομμενοι με ντικερ για "κρατηση"των βουνων(νεα μοδα)
3) περδικια για λυπηση πανω στα παγκετα των χωματοδρομων που νομιζουν οτι εν κατοικιδια
4) πιεση των λαγων ολοχρονα με 12000 μεσα αφου ειναι επικυρηγμενος
5) λαθροθηρες και θυροφυλακες best friends for ever

and lots and lots more......
1000+
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: Που Είναι ο Ενθουσιασμός σας?

Δημοσίευση από KINIGOSS »

Παλε καλα που εχει και αλλους που δεν κοιμουντε καλα τουτες τες μερες γτ καθε χρονον ετσι εχω και ενομιζα επελλανα :lol: οσο για εφιαλτες συνηθος εν παιζει το οπλο η εποτζιμηθηκα και εχασα το κυνηγι αλλα μετα ξυπνω εφτιχως και εν ονειρο :lol:
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Που Είναι ο Ενθουσιασμός σας?

Δημοσίευση από Nikos »

Όλοι μας αγωνιούμε και περιμένουμε πως και πως αυτή την μέρα αυτό είναι το μόνο σίγουρο..
Θα συμφωνήσω όμως με τον Πανίκο, οι δυσκολίες και τα προβλήματα που έρχεται αντιμέτωπος ο καθένας ξεχωριστά είναι αρκετά, αυτά όλα δεν αφήνουν τον κόσμο να εκφραστεί όπως πριν, περιμένει όμως εκείνη την Κυριακή , εκείνη την Τετάρτη που θα βγει στο βουνό , στη ησυχία και στην ηρεμία να ξεσκάσει απο τα προβλήματα και τις σκοτούρες...

Ατε τζιαι δεν εμείναν πολλές!!!

http://www.timeanddate.com/countdown/to ... 0151101T00
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Που Είναι ο Ενθουσιασμός σας?

Δημοσίευση από virtualgreek »

Ψες το όνειρο ήταν σκέτη γλύκα.

Έπιαξα τον πρώτο και τον τελευταίο και έπιασα και τους τέσσερεις!!!
:lol: :lol: :lol: :lol:
Hare Running Small.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”