Αποδημίες

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Αποδημίες

Δημοσίευση από πανικος »

τωρα με την εναρξη του τρυγονιου ορτυκιου διαφορες συζητησεις αναβουν μεταξυ κυνηγων.σε μια απο αυτες βρεθηκα και εγω και εχουμε το ερωτημα"
1ποτε ταξιδευουν τα πουλια γενικα με κοντρα αερα η οταν ειναι μαζι τους ο αερας?
2τωρα τα τρυγονια απο που ερχονται απο βορεια η νοτια και πιος ανεμος τα βοηθα να ερθουν στο ομορφο νησι μας? :D
πειτε την γνωμη σας χωρις φοβο και παθος να δουμε αν θα καταληξουμε καπου γιατι καθε χρονο τα ιδια :lol:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: αποδημιες

Δημοσίευση από miky55 »

ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ ΠΟΥΛΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΑΕΡΑ ΣΤΟ ΚΩΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΟΝΤΡΑ.
Avis777
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2013, 01:37

Re: αποδημιες

Δημοσίευση από Avis777 »

Αποψη μου αποσα εχω διαβασει..ολα (σχεδον) τα μεταναστευτικα που φτερουγιζουν συνεχωμενα για να πετουν θελουν τον ανεμο στην ιδια κατευθηνση με αυτη που πετουν. Γιατι περνει τα μαζι του. Η ανωση εσχει να καμει με το σχημα των φτερων τους και δεν ειναι μονο οταν πετουν κοντρα στον ανεμο. Ενα πουλλι 100 γραμμαριων, αν πετα κοντρα στον ανεμο θα σπαταλησει πολλαπλασια της ενεργειας παρα μαζι με τον ανεμο. Αν δειτε και μες τες πολεις αμαν πετουν μαζι του παν φουτζεκκι, εναντιον εν οπως τα σταματημενα. Και ειδικα αν πετουν σε υψος 200 μετρα ασπουμε εν πολλα πιο δυνατοι οι ανεμοι.
Τωρα τα τρυγωνια ερκουντε που βορια προς αφρικη για να ξεχειμωνιασουν επειδη εν να γινει ΨΑΤΖΗ [FACE WITH TEARS OF JOY] στην ευρωπη. Αρα θελουν βοριαδες για να τα βοηθησουν να ερτουν.

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
Avis777
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2013, 01:37

Re: αποδημιες

Δημοσίευση από Avis777 »

Μαντα FACE WITH TEARS OF JOY... αντι να βαλει φατσουα εγραψε το !!! :)

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: αποδημιες

Δημοσίευση από Dimitris »

Avis777 έγραψε:Μαντα FACE WITH TEARS OF JOY... αντι να βαλει φατσουα εγραψε το !!! :)
:lol:
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: αποδημιες

Δημοσίευση από miky55 »

Avis777 έγραψε:Αποψη μου αποσα εχω διαβασει..ολα (σχεδον) τα μεταναστευτικα που φτερουγιζουν συνεχωμενα για να πετουν θελουν τον ανεμο στην ιδια κατευθηνση με αυτη που πετουν. Γιατι περνει τα μαζι του. Η ανωση εσχει να καμει με το σχημα των φτερων τους και δεν ειναι μονο οταν πετουν κοντρα στον ανεμο. Ενα πουλλι 100 γραμμαριων, αν πετα κοντρα στον ανεμο θα σπαταλησει πολλαπλασια της ενεργειας παρα μαζι με τον ανεμο. Αν δειτε και μες τες πολεις αμαν πετουν μαζι του παν φουτζεκκι, εναντιον εν οπως τα σταματημενα. Και ειδικα αν πετουν σε υψος 200 μετρα ασπουμε εν πολλα πιο δυνατοι οι ανεμοι.
Τωρα τα τρυγωνια ερκουντε που βορια προς αφρικη για να ξεχειμωνιασουν επειδη εν να γινει ΨΑΤΖΗ [FACE WITH TEARS OF JOY] στην ευρωπη. Αρα θελουν βοριαδες για να τα βοηθησουν να ερτουν.

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
ΦΙΛΕ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΑΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟ ΑΕΡΑ ΟΣΑ ΠΟΥΛΙΑ ΕΧΟΥΝ ΟΥΡΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΤΟΥΝ ΚΟΝΤΡΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΔΙΟΤΙ ΑΝ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΜΑΧΟ ,ΛΟΓΩ ΟΥΡΑΣ,ΤΕΙΝΕΙ ΝΑ Τ ΑΝΑΠΟΔΟΓΥΡΙΣΕΙ.ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΔΕΙΝΕΙ ΩΘΗΣΗ.
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Αποδημίες

Δημοσίευση από mikros »

Με όλη αυτή τη σκόνη σήμερα, δεν επηρεάζεται η αποδημία των τρυγονιών και των ορτυκιών?
Αν ναι, μιάς και είναι μέρες τους, επηρεάζεται θετικά ή αρνητικά?
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Avis777
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2013, 01:37

Re: Αποδημίες

Δημοσίευση από Avis777 »

Με τοση σκονη φιλε μου εν εμεις που εν θα μπορουμε να τζυνηισουμε ασχετο αν ερτουν παραπανω η λλιοττερα !!! :)

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Αποδημίες

Δημοσίευση από mikros »

Avis777 έγραψε:Με τοση σκονη φιλε μου εν εμεις που εν θα μπορουμε να τζυνηισουμε ασχετο αν ερτουν παραπανω η λλιοττερα !!! :)

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
Εν αναφέρθηκα καν για κυνήγι, για αποδημία εμίλησα....
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Αποδημίες

Δημοσίευση από πανικος »

mikros έγραψε:
Avis777 έγραψε:Με τοση σκονη φιλε μου εν εμεις που εν θα μπορουμε να τζυνηισουμε ασχετο αν ερτουν παραπανω η λλιοττερα !!! :)

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
Εν αναφέρθηκα καν για κυνήγι, για αποδημία εμίλησα....
ανδρεα μου θυμαμαι στο απριλιατικο κυνηγι οταν ειχε ετσι σκονη τα πουλια εκαναν παραπανω περασματα ;)
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”