ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΘΛΗΜΑ?

Πιστευετε οτι το αγαπημενο μας χομπυ ειναι και αθλημα?

1.ΝΑΙ
16
44%
2.ΟΧΙ
20
56%
 
Σύνολο ψήφων: 36

Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΘΛΗΜΑ????

Δημοσίευση από MARIOSE »

Ε όχι τότε. Αφού ο Γιώργος λέει να το ξανασκεφτούμε και μετά από αυτά που γράψατε άλλαξα ιδέα.

Δεν θα ήθελα να ονομάζεται το κυνήγι και άθλημα.

Πιστεύω ότι μάλλον και οι υπόλοιποι όλοι όσοι ψήφισαν ΝΑΙ δεν είχαν στο νου τους αυτά που γράψατε πιο πάνω...Μάλλον καλοπροαίρετα το ψήφισαν όπως και εγώ, δηλαδή δεν είχα στο νου μου ούτε βαθμολογίες ούτε συναγωνισμούς ούτε κρεατοσυλλογές (το έγραψα εξάλλου).

Αν δεν είναι όμως τότε τι είναι????? Και να βάλω και ένα δεύτερο ερώτημα σε όσους απαντήσουν ότι "πρόκειται για αρχέγονο συναίσθημα το οποίο φέρεις μαζί σου και βγαίνει από την ανάγκη για επιβίωση" => εγώ που δεν τα τρώω να σταματήσω??

Εννοείτε πως τα έγραψα φιλικά και για χάριν συζήτησης :)
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΘΛΗΜΑ????

Δημοσίευση από admin »

όταν τρέχω ΄πίσω που τον σκύλο βουνά πάνω , βουνά κάτω είτε όταν πάω για περδίκι είτε όταν πάω για λαγό το gps του ρολογιού μου γράφει αποτ α 10-20 χιλιόμετρα. Γίνομαι λιώμα , πιάνονται οι μύες μου και την επόμενη μέρα σχεδόν δέν μπορώ να περπατήσω. Για εμένα αυτό αποτελεί τρομερή άσκηση. Άσε που κουβαλώ και ένα πράγμα μες τα σχέρκα μου 3.2 κιλά . Επίσης κάποιες φορές μου δίδετε η ευκαιρία να κάνω και σκοποβολή -ωραίο άθλημα , Η αναμέτρηση είανι με το θήραμα και μόνο ότνα παίζεις με ίσους ώρους. Θα καταφέρει το θήραμα να γλιτώσει ή θα το πιάσεις??? :?: :?: Για τους σωστούς κυνηγούς συνήθως πιάνουν ένα στα πέντε ή στα δέκα για τους μηχανούες-σκοπούς- θαλαμοφύλακες κ.τ.λ αυτά τα ποσοστά ανεβαίνουν κατακόρυφα . Άρα όπω ςκαι στον αθλητισμό κάποιος ίσως περηφαεύεται για μια νίκη σε ένα στημένο αγώνα και καποιος για μια νίκη μετά παο αρκετό κόπο και μόχθο. όπως το δεί ο καθένας
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΘΛΗΜΑ????

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

εγω παντως που κυνηγο με 1 σκυλλο τον λαγο μονος μου νιωθο οτι ειναι αθλημα και μαλιστα παγκοσμιου επιπεδου!! :lol:
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
grigri5
Full Member
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 15 Φεβ 2014, 18:34

Re: ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΘΛΗΜΑ????

Δημοσίευση από grigri5 »

Η σκοποβολή είναι άθλημα...
Το κυνήγι είναι χόμπυ...ασχέτως αν για μερικούς μας συνδιάζει και την εξάσκηση!
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΘΛΗΜΑ????

Δημοσίευση από Pathfinder »

Breda Pegaso έγραψε:Για μενα ειναι Αθλημα/Πρωταθλημα με βαθμολογια τζιαι στατιστικα.

οσα παραπανω πεξεις φκενεις πανω.

Παεις στον καφενε και λες τα αποτελεσματα σου και ολοι σε κρινουν απο αυτο. Αν πεζεις και λαγους μαζι με τα φτερωτα παεις champions league.

Αν ο αλλος επαιξε 325 τζιηκλες και συ 312 τζιηκλες βεβαια και σε νικησε. Εχει πολλη σημασια ο αριθμος των θηραματων.

Για αυτο δεν μας ενδιαφερει ο τροπος που θα χτυπησουμε κατι, αλλα μονο ο αριθμος.

Σαφως προτιμουμε να πεξουμε 3 περτικους ρεκτους παρα ενα με φερμα και επαναφορα.

Επισης μετρα πολυ η αποσταση που πεζεις ενα θηραμα. Η πρεμιερ λιγκ ειναι απο 50 μετρα και πανω.

Μιλουμε για ενα πρωταθλημα δικαιο χωρις κρεατοσυλλογη και παραγκες.
Μια απο τα ιδια και εγω...
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΘΛΗΜΑ????

Δημοσίευση από Anthimos »

Ο αθλητισμός είναι η συστηματική σωματική καλλιέργεια και δράση με συγκεκριμένο τρόπο, ειδική μεθοδολογία και παιδαγωγική με σκοπό την ύψιστη σωματική απόδοση, ως επίδοση σε αθλητικούς αγώνες, στο αθλητικό και κοινωνικό γίγνεσθαι . Παράλληλα ο αθλητισμός είναι ένας κοινωνικός θεσμός ο οποίος αντικατοπτρίζει τη δεδομένη κοινωνία και τον πολιτισμό της. Για παράδειγμα στην αρχαία Ελλάδα, ο αθλητισμός στην Αθήνα θεωρούταν κοινωνικό και πολιτισμικό αγαθό και είχε παιδαγωγικό χαρακτήρα, ενώ αντίθετα στην Σπάρτη ο αθλητισμός χρησιμοποιούταν για την στρατιωτική εκπαίδευση. Ωστόσο σημαντική είναι η στρωματική διάσταση του Αθλητισμού στο πέρασμα του χρόνου. Η γενική τάση ήταν ιδίως τον 18ο και 19ο αιώνα τα κατώτερα κοινωνικά στρώματα να ασχολούνται με τα «λαϊκά παιχνίδια» όπως το ποδόσφαιρο, ενώ τα ανώτερα κοινωνικά στρώματα με τα «ευγενή αθλήματα» όπως είναι η ιππασία, η ξιφασκία.

An activity involving physical exertion and skill in which an individual or team competes against another or others for entertainment:
‘team sports such as soccer and rugby’

Success or pleasure derived from an activity such as hunting or fishing:
‘I have heard there is good sport to be had in Buttermere’


Εισηγουμε οσοι ασχολουνται με το κυνηγι και δεν νιωθουν οτι ειναι αθλημα και δεν βιωνουν αυτα που περιγραφει ο Αριστος να παραιτησουν και ν ασχοληθουν με κατι αλλο


Παντα φιλικα
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΘΛΗΜΑ????

Δημοσίευση από Dimitris »

Εγώ ψήφισα Όχι.
Υπάρχουν λόγοι που με κάνουν να πιστεύω ότι είναι άθλημα αλλά υπάρχουν πιο πολλοί λόγοι οι οποίοι καταρρίπτουν την αρχική μου σκέψη.
Βάλτε τα κάτω όλοι και θα το δείτε και μόνοι σας ότι το κυνήγι (όπως και το ψάρεμα) δεν είναι αθλήμα. Ίσως να προσπαθούμε εμείς να το αναδείξουμε σε αθλήμα (επαφή με τη φύση,προσπάθεια βελτίωσης της φυσικής μας κατάστασης, διέξοδος από την καθημερινότητα κ.α) αλλά από την στιγμή που ο σκοπός και ο στόχος σου είναι να σκοτώσεις, οτιδήποτε και να πούμε ή και να γράψουμε δεν μας κάνει αθλητές.
Σε κάθε περίπτωση υπάρχουν 2 αντίπαλοι. Ο ένας χρησιμοποιεί τα φτερά του ή/και την εξυπνάδα του για να διαφύγει και ο άλλος αντίπαλος χρησιμοποεί όπλο για να μην του ξεφύγει ο 1ος. Άνιση μάχη όμως ο 1ος αντίπαλος έχει περιθώρια διαφυγής και για αυτό το κυνήγι δεν είναι βάρβαρο ούτε κρεατοσυλλογή (μιλώ για το σωστό και νόμιμο κυνήγι). Αν θέλετε να δείτε βαρβαρότητα εναντίων των ζώων περάστε μια βόλτα από τα σφαγεία, να δείτε που σφάζουν τα ζώα με σειρά χωρίς αντίσταση.

Εγώ θα έλεγα ότι το κυνηγί (όπως και το ψάρεμα) αντί άθλημα είναι πάθος, πάθος ανεξήγητο, δεν είναι χόμπι αλλά τρόπος ζωής.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dimitris την 05 Μαρ 2015, 17:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΘΛΗΜΑ????

Δημοσίευση από Γιατρός »

ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
andreas78

Re: ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΘΛΗΜΑ????

Δημοσίευση από andreas78 »

Καλησπέρα,
Η δίκη μου άποψη, ειναι πως το κυνήγι ειναι ένα ευγενές άθλημα, με ανταγωνιστές τις δικές μας ψυχικές και σωματικές αντοχές, τις γνώσεις μας για την θήρα που ασκούμε, τις γνώσεις των βιοτόπων στους οποίους βρισκόμαστε αλλα πάνω απο ολα για την ψυχική ηρεμία και χαλάρωση που μπορεί να προσφέρει. Μια εξόρμηση με αυτές τις αισθήσεις και με σωστό αποτέλεσμα θήρας, ονομάζεται κυνήγι.
Δεν ειναι, αρρώστια, δεν ειναι τρόπος ζωής και αλλα κοινώς γνωστά, που προσδίδουν φανατισμό και ψυχική διαταραχή. Αυτα τα κοινώς γνωστά ειναι μεσα στα αιτία της σημερινής κατάντιας μας.
Προσωπική μου άποψη παντα.
Άβαταρ μέλους
Priest+++
Full Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 15 Αύγ 2014, 21:08

Re: ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΘΛΗΜΑ????

Δημοσίευση από Priest+++ »

:shock:
andreas78 έγραψε:Καλησπέρα,
Η δίκη μου άποψη, ειναι πως το κυνήγι ειναι ένα ευγενές άθλημα, με ανταγωνιστές τις δικές μας ψυχικές και σωματικές αντοχές, τις γνώσεις μας για την θήρα που ασκούμε, τις γνώσεις των βιοτόπων στους οποίους βρισκόμαστε αλλα πάνω απο ολα για την ψυχική ηρεμία και χαλάρωση που μπορεί να προσφέρει. Μια εξόρμηση με αυτές τις αισθήσεις και με σωστό αποτέλεσμα θήρας, ονομάζεται κυνήγι.
Δεν ειναι, αρρώστια, δεν ειναι τρόπος ζωής και αλλα κοινώς γνωστά, που προσδίδουν φανατισμό και ψυχική διαταραχή. Αυτα τα κοινώς γνωστά ειναι μεσα στα αιτία της σημερινής κατάντιας μας.
Προσωπική μου άποψη παντα.
Και δική μου ;)
Istriano® reloaded
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”