Επιστολή απο ένα αναγνώστη

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Επιστολή απο ένα αναγνώστη

Δημοσίευση από admin »

12 Φεβρουαρίου, 2015

Θέμα: Εξαφάνιση προστατευόμενων πουλιών από ασυνείδητους κυνηγούς

Κυνήγι, ένα δημοφιλές σπορ και εγώ ένας λάτρης του κυνηγιού από τα γεννοφάσκια μου. Όμως μετά λύπης μου, βλέπω ότι το κυνήγι στην Κύπρο δεν πάει καλά. Χρόνο με το χρόνο τα πράγματα γίνονται χειρότερα και τελικά να στέκει και με το παραπάνω το λαϊκό ρητό «κάθε πέρσι και καλύτερα».
Οι λόγοι για αυτά τα χάλια είναι πολλοί και διάφοροι, όμως εγώ δεν θα ασχοληθώ με όλα αυτά, αλλά θα επικεντρωθώ σε ένα άλλo σημαντικό λόγο, την ασυνειδησία και την απληστία πολλών κυνηγών και ιδιαίτερα των νεαρών κυνηγών. Για μένα, αν δεν ληφθούν μέτρα εδώ και τώρα, τότε λυπούμαι διότι θα κλάψουμε επί ερειπίων.
Συγκεκριμένα στα βουνά, εμείς οι κυνηγοί, είμαστε φιλοξενούμενοι, περαστικοί και όμως λειτουργούμε σαν να είμαστε οι ιδιοκτήτες των βουνών και σαν να είναι δικά μας και κτήμα μας. Δεν σεβόμαστε ξένες περιουσίες, ζώα, καρπούς δέντρων άλλα κυρίως ούτε την χλωρίδα, αλλά ούτε και την πανίδα του τόπου μας. Οι κυνηγοί μας και ιδιαίτερα οι νεαροί κυνηγοί, δεν γνωρίζουν καλά τους νόμους και το καταστατικό της κυνηγετικής ομοσπονδίας. Δεν γνωρίζουν τα θηρεύσιμα πουλιά και τους τρόπους που πρέπει να κυνηγάς καθώς και τα μέτρα ασφαλείας. Ως αποτέλεσμα αυτών, να μην γνωρίζουν πως πιάνουν παγανιά, πως κυνηγούν, ποια πουλιά επιτρέπεται να παίζουν, να χαμηλοπαίζουν η παρουσία τους γίνεται κίνδυνος- θάνατος για τους υπόλοιπους κυνηγούς.
Πιο συγκεκριμένα, θα σταθώ στο γεγονός ότι κυνηγούν μικρά και ωδικά πουλιά και ταυτόχρονα άκρως απαγορευμένα, που σε αρκετές περιπτώσεις ήμουν και ο ίδιος παρόν. Αρχίζοντας από το κυνήγι του καλοκαιριού, της Φάσσας και τρυγονιού, που συνεχίζεται μέχρι τον Οκτώβριο και σε κάποιες περιοχές επιτρέπεται καθημερινώς σχεδόν για δύο μήνες, όπου παίζονται ορτύκια και τσακρόστρουθους, αλλά παίζουν και τις απαγορευμένες ζευγαλάτες, σιταροπούλια, ασπροκώλες, τα σπάνια Βανέλια (Γιάννηες). Κτυπούν επίσης τα σπάνια, υπό εξαφάνιση αλλά και άκρως απαγορευμένα Φαλκόνια της Ελεωνόρας. Αυτές οι περιοχές είναι το Μ1 της επαρχίας Λεμεσού και η περιοχή Ζηγίου στην Λαρνακα.
Συνεχίζοντας, στο κυνήγι της τζίκλας όπου ήμουν πρόσφατα παρών σε περιοχή του Τροόδους όπου πήγα για κυνήγι, βρήκα μπροστά μου μία παρέα νεαρών κυνηγών και επειδή δεν είχαν εντοπίσει θήραμα, έπαιζαν άδικα τα πουλιά ενώ περνούσαν πάσες-πάσες από πάνω τους. Κτυπούσαν στο ψαχνό μέσα σε κοπάδι πουλιών και τα αποδεκάτιζαν. Έπεφταν 5,10,20, μέχρι και τριάντα πουλιά στις ριπές που έβαλαν οι νεαροί ασυνείδητοι κυνηγοί. Όλη η παρέα των ασυνειδήτων κρεατοσυλλέκτων και απάνθρωπων οπλοφόρων πυροβολούσαν Σπίνους, Διπλόσπιννους, Σγαρτίλια, Τσακροσγάρτιλα, Λουλουδάες, Σιαχίνια και βασικά κτυπούσαν ότι πετούσε.
Ακόμα δεν διστάζουν να κτυπήσουν τα άκρως απαγορευμένα και υπό εξαφάνιση πουλιά κατά την διάρκεια του καλοκαιριού, όπως πουπούξιους, δακκανούρες, κλορκούς περτικοσιάχινα και άλλα πολλά. Η σφαγή συνεχίζεται με τα αμπελοπούλια (Μαζί με αυτά κτυπούν και χελιδόνια αλλά και αηδόνια παρακαλώ) και συνεχίζεται με τους μελισσοφάγους. Στο αμπελοπούλι ευαισθητοποιούμαστε και κάπως, τηρείται ο Νόμος επειδή είναι ήδη ενημερωμένη η Ευρωπαϊκή Ένωση, ενώ στα άλλα όχι, Γιατί;
Ακόμα θέλω να θίξω την χρήση παράνομων μέσων όπως ξόβεργα δίκτυα και μηχανάκια πουλιών που παράγουν μιμητικές φωνές, όπου τα πουλιά ξεγελιούνται και κατεβαίνουν στο χώρο όπου ακούγονται τα κελαηδήματα στα μηχανάκια και εκεί γίνεται «ο χαμός» και γίνεται η σφαγή των Σφαγών, δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να γλυτώσει πουλί για πουλί. Ο αποδεκατισμός σε όλο του το μεγαλείο.
Πρέπει να αναφέρω ότι στις πλείστες περιπτώσεις της σφαγής των πουλιών από τους ασυνείδητους κυνηγούς επανειλημμένα γινόταν καταγγελίες στην Υπηρεσία Θήρας αλλά ΟΥΔΕΠΟΤΕ ήρθαν στην περιοχή του εγκλήματος. Παρόλο που περίμενα για αρκετές ώρες να δω τι θα γίνει δεν υπήρχε καμία ανταπόκριση από τη υπηρεσία Θήρας.
Αυτή η κατάσταση πρέπει άμεσα να σταματήσει.
• Υπάρχει ο Νόμος και πρέπει να τηρείται έχουμε ΑΠΑΙΤΗΣΗ εμείς οι ευσυνείδητοι κυνηγοί.
• Πρέπει να αναλάβουν τις ευθύνες τους οι υπεύθυνοι.
• Πρέπει το ταμείο Θήρας μαζί με την Κ.Ο.Κ. να γίνει μια συνεργασία έτσι ώστε να παταχθεί αυτή η καταστροφική πορεία.
• Πρέπει να προσέχουμε για να έχουμε, αλλά και το ρητό του λαού που λέει «1 Δραχμή πρόληψη, ισοδυναμεί με 1 τόνο θεραπεία».
• Πρέπει να στέλλονται περισσότερες ομάδες θηροφυλάκων για έλεγχο. Έστω και μόνον η παρουσία τους στα βουνά, ο παράνομος και ο ασυνείδητος θα σκεφτεί να διαπράξει την παρανομία, την σφαγή των μικρών και απροστάτευτων πουλιών.
• Να εφαρμόζονται παραδειγματικές τιμωρίες.
• Να γίνεται αυστηρότερος έλεγχος και πιο δύσκολος τρόπος απόκτησης άδειας κυνηγίου και ιδιαίτερα στους νεαρούς κυνηγούς. Δεν γίνεται στην χώρα με 700,000 πληθυσμό οι 100,000 περίπου να είναι κυνηγοί. Είναι γελοίο που την στιγμή που το κυνήγι λιγοστεύει και έχει τα μαύρα του χάλια, οι κυνηγοί να αυξάνονται. Τελικά ο στόχος είναι ΜΟΝΟ να γεμίσουν τα ταμεία χωρίς να διαφυλαχτεί το όμορφο και ωραίο ΣΠΟΡ του κυνηγιού.

Σας ενημερώνουμε και παρακαλώ όπως επιληφθείτε αυστηρά επί του θέματος. Τυχόν ολιγωρία και μη ευαισθητοποίηση στο σοβαρό αυτό θέμα οφείλω να σας πω ότι θα συνεχίσουμε τον αγώνα μας και την διαμαρτυρία μας, τόσο εσωτερικά όσο και μέσω της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

__________________________
Δημήτρης Κωνσταντίνου
99-672917
demetrikon@yahoo.com
Προσέχουμε...για να έχουμε
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Επιστολή απο ένα αναγνώστη

Δημοσίευση από mikros »

admin έγραψε: που συνεχίζεται μέχρι τον Οκτώβριο και σε κάποιες περιοχές επιτρέπεται καθημερινώς σχεδόν για δύο μήνες, όπου παίζονται ορτύκια και τσακρόστρουθους,
Aριστέ, νομίζω δαμέ έφυε σας λίο...
Αμπα και εν τραχίλες που έθελετε να γράψετε και τους τσακρόστρουθους ήταν αν τους γράψεις στα απαγορευμένα?
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Επιστολή απο ένα αναγνώστη

Δημοσίευση από giorgos80 »

Κατι καινουριο?πραγματα χιλιοειπωμενα.ολα τριγυρω αλλαζουνε ολα τα ιδια μενουν
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: Επιστολή απο ένα αναγνώστη

Δημοσίευση από KINIGOSS »

Φιλε μου πολυ σωστα αυτα που εγραψες συμφωνω με 1000
Ομως σε αυτον τον κωλοτοπο που ειμαστε πρπει να το χωνεψεις και εσυ οπως το χωνεψα και εγω οτι καμια αλλαγη προς το καλο δεν θα γινει.μονο προς το κακο θα γινετε διστιχως.
Οσες προσπαθιες γινοντε πανε χαμενες γιατι το ψαρι ειναι που την κκελλεν που βρομει οσπου εν κοφκετε η κκελλε τπτ δεν γινετε και διστιχως η κλελλε στην περιπτωση μας δεν κοβετε γιατι εν ξερη ποξιλη.
GlockCyprus
Full Member
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 28 Αύγ 2014, 20:17

Re: Επιστολή απο ένα αναγνώστη

Δημοσίευση από GlockCyprus »

mikros έγραψε:
admin έγραψε: που συνεχίζεται μέχρι τον Οκτώβριο και σε κάποιες περιοχές επιτρέπεται καθημερινώς σχεδόν για δύο μήνες, όπου παίζονται ορτύκια και τσακρόστρουθους,
Aριστέ, νομίζω δαμέ έφυε σας λίο...
Αμπα και εν τραχίλες που έθελετε να γράψετε και τους τσακρόστρουθους ήταν αν τους γράψεις στα απαγορευμένα?
Αρκοστρουφους ηθελε να πει η στρουφους της τουρκιας τους εχω ακουσει, ακομα και στρουφους εξωτερικους. Αυτοι που κινουνται πολλοι μαζι. Και που κατα τα λεγομενα του φιλου μας σε λιγα χρονια θα τους βλεπουμε 1-1 και 2-2 μαζι. Οπως και να χει...
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Επιστολή απο ένα αναγνώστη

Δημοσίευση από giorgos80 »

GlockCyprus έγραψε:
mikros έγραψε:
admin έγραψε: που συνεχίζεται μέχρι τον Οκτώβριο και σε κάποιες περιοχές επιτρέπεται καθημερινώς σχεδόν για δύο μήνες, όπου παίζονται ορτύκια και τσακρόστρουθους,
Aριστέ, νομίζω δαμέ έφυε σας λίο...
Αμπα και εν τραχίλες που έθελετε να γράψετε και τους τσακρόστρουθους ήταν αν τους γράψεις στα απαγορευμένα?
Αρκοστρουφους ηθελε να πει η στρουφους της τουρκιας τους εχω ακουσει, ακομα και στρουφους εξωτερικους. Αυτοι που κινουνται πολλοι μαζι. Και που κατα τα λεγομενα του φιλου μας σε λιγα χρονια θα τους βλεπουμε 1-1 και 2-2 μαζι. Οπως και να χει...
Ο μικρος εσυγκοψε το λαθος.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Επιστολή απο ένα αναγνώστη

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

GlockCyprus έγραψε:
Αρκοστρουφους ηθελε να πει η στρουφους της τουρκιας τους εχω ακουσει, ακομα και στρουφους εξωτερικους. Αυτοι που κινουνται πολλοι μαζι. Και που κατα τα λεγομενα του φιλου μας σε λιγα χρονια θα τους βλεπουμε 1-1 και 2-2 μαζι. Οπως και να χει...
Είμαι με την ιδέα ότι τζιαι τζίνοι εν απαγορευμένοι και ότι είναι μικρότερο από τρασιήλα απαγορεύεται να το παίξεις.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Επιστολή απο ένα αναγνώστη

Δημοσίευση από admin »

Καλά ρε κοπέλια ο άνθρωπος έστειλε μια επιστολή ας κρατήσουμε την ουσία και το γένος του στρούφου προσπερνούμε τον :D
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: Επιστολή απο ένα αναγνώστη

Δημοσίευση από Γιατρός »

Στρούθος ή τσακρόστρουθος
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Επιστολή απο ένα αναγνώστη

Δημοσίευση από MARIOSE »

Αφήστε τους στρούθους και επικεντρωθείτε στην ουσία.

Μπράβο στο φίλο που τουλάχιστον πήρε την πέννα του και έγραψε αυτά που βλέπει, που νιώθει και που ζει.

Αν είχαμε όλοι εμείς που "λέμε" ότι είμαστε νόμιμοι το ίδιο θάρρος και αντιδρούσαμε με όλους τους τρόπους που μπορεί ο καθένας μας (ας πούμε απλά ΝΑ ΜΗΝ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ ΑΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΤΑ πάνω στο βουνό) τότε κάτι μπορεί να γινόταν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”