κυνηγι λαγου και φασας στη Αγγλία

Απάντηση
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

κυνηγι λαγου και φασας στη Αγγλία

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Τη περασμένη εβδομάδα είχα την τύχη να παρευρεθώ σε οργανωμένο κυνήγι λαγού στη Αγγλία. Μετά από πρόσκληση από τους πολύ καλούς μου φίλους Μαικλ και Νίκο και τους οποίου ευχαριστώ πολύ, :D αποφάσισα να πάω στη Αγγλία για να συμμετάσχω και εγώ, μιας και το κόστος συμμετοχής δεν ήταν απαγορευτικό ,100 στερλίνες το άτομο για ολοήμερο κυνήγι , σε 6 διαφορετικές γειτονικές περιοχές. Να αναφέρω ότι το συγκεκριμένο κυνήγι είναι ελεγχόμενο, δηλ γνωρίζουν εκ των προτέρων πόσοι λαγοί θα πρέπει να θηρευτούν, ούτος ώστε να μην προκαλούν μεγάλες ζημιές στις διάφορες φυτείες τους. Συνολικά συμμετείχαν 30 κυνηγοί και θηρεύτηκαν 85 λαγοί. Το Κυνήγι ήταν οργανωμένο με αυστηρότατους κανόνες, που σκοπό είχαν τη ασφάλεια, αλλά και το τι επιτρεπόταν να κτυπήσουμε.( λαγούς , αλεπού, φάσα και κοραζινους μόνο). Το κυνήγι διεξήχθηκε με μια ομάδα να ακροβολίζεται κατά μήκος ενός χωραφιού ανά 40-50μ απόσταση ο ένας κυνηγός από το άλλο και να περπατά παγανιά και η άλλη ομάδα στο τέλος του χωραφιού σε απόσταση 1-2 ΚΜ και να μένουν στάμα. Όταν σηκωνόταν λαγός τότε πυροβολούσε αυτός που το σήκωνε από μπροστά του, πλευρό δεν πυροβολούσαμε για αποφυγή ατυχήματος. Ήταν μια εμπειρία διαφορετική από το δικό μας κυνήγι :idea: , με τα χάζια του με τα καλυκόματα του, αλλά και το ομαδικό πνεύμα μεταξύ των κυνηγών . :) Ήταν μια εμπειρία που ήθελα να την ζήσω, αλλα να είμαι ειλικρινής δεν επιθυμώ να την ξαναζήσω. Ενώ το κυνήγι της φάσας που έκανα δυο μέρες προηγουμένως :) και η 7η μου φορά στη Αγγλία είναι εμπειρίες που θέλω πολύ να ξαναζήσω. Να αναφέρω ότι το κυνήγι διεξήχθητε σε -5 C :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: και στη φάσα υπό συνεχές χιονόνερο :shock: . Είμαστε ντυμένοι όπως τους μπουλούκους :lol: :lol: :lol: , μετά βίας σηκώναμε το ,όπλο. Ετυχώς που έκοψε ο νους μου τσε επήρα μαζί μου ζηβανία :lol: στο κυνήγι. Βάζω και λίγο χρώμα , έτσι για επιδόρπιο.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: κυνηγι λαγου και φασας στη Αγγλία

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Πολύ ωραίες στιγμές και φωτογραφίες Λεύκιε μου, βλέπω όλοι είσασταν όπως το ανθρωπούι της Michelin. :D :D
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: κυνηγι λαγου και φασας στη Αγγλία

Δημοσίευση από MARIOSE »

Ωραία Λεύκιε! Σου εύχομαι να ζήσεις πολλές τέτοιες στιγμές! 8-)
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: κυνηγι λαγου και φασας στη Αγγλία

Δημοσίευση από virtualgreek »

Σε ευχαριστούμε Λέφκιε για τις ωραίες φωτογραφίες και την περιγραφή. Με εντυπωσιασε ιδιαιτέρος εκείνο ποου ανάφερες περί ελεγχόμενης κάρπωσης. Πραγματικά είναι άπιαστο όνειρο για την Κύπρο. Τόσο η ελεγχόμενη κάρπωση, όσο και η ποσότητα θηραμάτων που καρπωθήκατε.

Θα ηθελα όμως να μοιραστείς μαζί μας και κάτι άλλο. Για καθαρά επιμορφωτικούς λόγους. Για να το διαβάσουν οι νεαρότεροι κυνηγοί στο φόρουμ και να προβληματιστούν. Για να δώσουμε τροφή στη σκέψη.

Είσασταν 30 όπλα. Λίγο πολύ τα 25 πρέπει να ήταν διαφορετικές μάρκες, αυλούς, άλλα με σταθερή σύσφιξη, άλλα με εναλασσόμενα τσοκ. Τι φυσίγγια χρησιμοποιήσατε ? Πόσα γραμμάρια? Τι νούμερο?Είχατε επιτυχίες σε έτσι θερμοκρασίες ? Δεν επιρεάζονταν από τον αέρα και την υγρασία ?

Καλημέρα
Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: κυνηγι λαγου και φασας στη Αγγλία

Δημοσίευση από Γιατρός »

Ωραία
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: κυνηγι λαγου και φασας στη Αγγλία

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

LEFKIOS έγραψε:Τη περασμένη εβδομάδα είχα την τύχη να παρευρεθώ σε οργανωμένο κυνήγι λαγού στη Αγγλία. Μετά από πρόσκληση από τους πολύ καλούς μου φίλους Μαικλ και Νίκο και τους οποίου ευχαριστώ πολύ, :D αποφάσισα να πάω στη Αγγλία για να συμμετάσχω και εγώ, μιας και το κόστος συμμετοχής δεν ήταν απαγορευτικό ,100 στερλίνες το άτομο για ολοήμερο κυνήγι , σε 6 διαφορετικές γειτονικές περιοχές. Να αναφέρω ότι το συγκεκριμένο κυνήγι είναι ελεγχόμενο, δηλ γνωρίζουν εκ των προτέρων πόσοι λαγοί θα πρέπει να θηρευτούν, ούτος ώστε να μην προκαλούν μεγάλες ζημιές στις διάφορες φυτείες τους. Συνολικά συμμετείχαν 30 κυνηγοί και θηρεύτηκαν 85 λαγοί. Το Κυνήγι ήταν οργανωμένο με αυστηρότατους κανόνες, που σκοπό είχαν τη ασφάλεια, αλλά και το τι επιτρεπόταν να κτυπήσουμε.( λαγούς , αλεπού, φάσα και κοραζινους μόνο). Το κυνήγι διεξήχθηκε με μια ομάδα να ακροβολίζεται κατά μήκος ενός χωραφιού ανά 40-50μ απόσταση ο ένας κυνηγός από το άλλο και να περπατά παγανιά και η άλλη ομάδα στο τέλος του χωραφιού σε απόσταση 1-2 ΚΜ και να μένουν στάμα. Όταν σηκωνόταν λαγός τότε πυροβολούσε αυτός που το σήκωνε από μπροστά του, πλευρό δεν πυροβολούσαμε για αποφυγή ατυχήματος. Ήταν μια εμπειρία διαφορετική από το δικό μας κυνήγι :idea: , με τα χάζια του με τα καλυκόματα του, αλλά και το ομαδικό πνεύμα μεταξύ των κυνηγών . :) Ήταν μια εμπειρία που ήθελα να την ζήσω, αλλα να είμαι ειλικρινής δεν επιθυμώ να την ξαναζήσω. Ενώ το κυνήγι της φάσας που έκανα δυο μέρες προηγουμένως :) και η 7η μου φορά στη Αγγλία είναι εμπειρίες που θέλω πολύ να ξαναζήσω. Να αναφέρω ότι το κυνήγι διεξήχθητε σε -5 C :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: και στη φάσα υπό συνεχές χιονόνερο :shock: . Είμαστε ντυμένοι όπως τους μπουλούκους :lol: :lol: :lol: , μετά βίας σηκώναμε το ,όπλο. Ετυχώς που έκοψε ο νους μου τσε επήρα μαζί μου ζηβανία :lol: στο κυνήγι. Βάζω και λίγο χρώμα , έτσι για επιδόρπιο.
ΣΑΒΒΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΡΩΤΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΙΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΤΟ ΚΟΛΑΝΙ :lol:

ΛΕΥΚΙΕ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟ(ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ)ΠΕΡΑΣΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΠ'ΟΤΙ ΜΑΣ ΛΕΣ ΕΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΟ ΚΡΥΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΑΣΠΗ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΗ ΑΠ'ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΣΤΗ ΦΩΤΟ!

ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΤΙΣ ΖΕΙΣ ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

ΟΙ ''ΣΙΔΕΡΕΝΙΕΣ'' ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥΣ......ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΩ ΜΕ ΕΝΑ ΦΥΛΟ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ(ΞΑΔΕΛΦΟΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΤΟΥ ΠΑΝΙΚΟΥ)ΟΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΗΤΑΝ ΑΦΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΙΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: κυνηγι λαγου και φασας στη Αγγλία

Δημοσίευση από LEFKIOS »

virtualgreek έγραψε:Σε ευχαριστούμε Λέφκιε για τις ωραίες φωτογραφίες και την περιγραφή. Με εντυπωσιασε ιδιαιτέρος εκείνο ποου ανάφερες περί ελεγχόμενης κάρπωσης. Πραγματικά είναι άπιαστο όνειρο για την Κύπρο. Τόσο η ελεγχόμενη κάρπωση, όσο και η ποσότητα θηραμάτων που καρπωθήκατε.

Θα ηθελα όμως να μοιραστείς μαζί μας και κάτι άλλο. Για καθαρά επιμορφωτικούς λόγους. Για να το διαβάσουν οι νεαρότεροι κυνηγοί στο φόρουμ και να προβληματιστούν. Για να δώσουμε τροφή στη σκέψη.

Είσασταν 30 όπλα. Λίγο πολύ τα 25 πρέπει να ήταν διαφορετικές μάρκες, αυλούς, άλλα με σταθερή σύσφιξη, άλλα με εναλασσόμενα τσοκ. Τι φυσίγγια χρησιμοποιήσατε ? Πόσα γραμμάρια? Τι νούμερο?Είχατε επιτυχίες σε έτσι θερμοκρασίες ? Δεν επιρεάζονταν από τον αέρα και την υγρασία ?

Καλημέρα
Σ.
Τα φυσίγγια που χρησιμοποιήσαμε για το κυνήγι του λαγού, τουλάχιστο από την δική μου παρέα, ήταν τα περισσότερα 32γρ-4 ( Fiocchi red) και μερικά 36γρ-4. Οι περισσότεροι λαγοί κτυπήθηκαν στα 25-35μ, και ορισμένοι στα 15-25μ. Υπήρξαν όμως και δυο περιπτώσεις που εγώ προσωπικά είδα ,μια πλευρινή βολή στα 45-50μ από το διπλανό κυνηγό με πλαγιόκανο με ακαριαίο σκότωμα και μια εντυπωσιακή περίπτωση με μια βολή υπό γωνία 35 μοίρες προς το κυνηγό και σε απόσταση , μετρημένη στα 80μετρα :o ! . Πίστευα ότι σίγουρα το φυσίγγιο θα ήταν ζερο η ββ τα σκάγια του. Όταν μίλησα με το συγκεκριμένο κυνηγό, που ηταν τουρκοκύπριος της Αγγλίας μου εδειξε το φυσίγγιο και ηταν ένα HALL 38γρ-4 :o ! Το οπλο του ένα 32αρι :o με τςοκ 1-3. Στο κυνήγι της Φασας χρησιμοποίησα φυσίγγια Fiocchi red 32-6 kai 32-5. Πάντως και τα φυσίγγια του λαγού και της φάσας εκόφκαν, οι κάννες ηταν ολοκάθαρες που τις κοίταζα. Οι αστοχίες που υπήρχαν ,ηταν συνεπεία του πολύ ρουχισμού που φορούσαμε, της παγωνίας, αλλά και της ζηβανίας που επινα καθε λιγο για να κρατιούμε ζεστός. Πάντως ορισμένες φορές εβλεπα τις φασες δυο -δυο :lol: :lol:
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: κυνηγι λαγου και φασας στη Αγγλία

Δημοσίευση από LEFKIOS »

virtualgreek έγραψε:Σε ευχαριστούμε Λέφκιε για τις ωραίες φωτογραφίες και την περιγραφή. Με εντυπωσιασε ιδιαιτέρος εκείνο ποου ανάφερες περί ελεγχόμενης κάρπωσης. Πραγματικά είναι άπιαστο όνειρο για την Κύπρο. Τόσο η ελεγχόμενη κάρπωση, όσο και η ποσότητα θηραμάτων που καρπωθήκατε.

Θα ηθελα όμως να μοιραστείς μαζί μας και κάτι άλλο. Για καθαρά επιμορφωτικούς λόγους. Για να το διαβάσουν οι νεαρότεροι κυνηγοί στο φόρουμ και να προβληματιστούν. Για να δώσουμε τροφή στη σκέψη.

Είσασταν 30 όπλα. Λίγο πολύ τα 25 πρέπει να ήταν διαφορετικές μάρκες, αυλούς, άλλα με σταθερή σύσφιξη, άλλα με εναλασσόμενα τσοκ. Τι φυσίγγια χρησιμοποιήσατε ? Πόσα γραμμάρια? Τι νούμερο?Είχατε επιτυχίες σε έτσι θερμοκρασίες ? Δεν επιρεάζονταν από τον αέρα και την υγρασία ?

Καλημέρα
Σ.
Τα φυσίγγια που χρησιμοποιήσαμε για το κυνήγι του λαγού, τουλάχιστο από την δική μου παρέα, ήταν τα περισσότερα 32γρ-4 ( Fiocchi red) και μερικά 36γρ-4. Οι περισσότεροι λαγοί κτυπήθηκαν στα 25-35μ, και ορισμένοι στα 15-25μ. Υπήρξαν όμως και δυο περιπτώσεις που εγώ προσωπικά είδα ,μια πλευρινή βολή στα 45-50μ από το διπλανό κυνηγό με πλαγιόκανο με ακαριαίο σκότωμα και μια εντυπωσιακή περίπτωση με μια βολή υπό γωνία 35 μοίρες προς το κυνηγό και σε απόσταση , μετρημένη στα 80μετρα :o ! . Πίστευα ότι σίγουρα το φυσίγγιο θα ήταν ζερο η ββ τα σκάγια του. Όταν μίλησα με το συγκεκριμένο κυνηγό, που ηταν τουρκοκύπριος της Αγγλίας μου εδειξε το φυσίγγιο και ηταν ένα HALL 38γρ-4 :o ! Το οπλο του ένα 32αρι :o με τςοκ 1-3. Στο κυνήγι της Φασας χρησιμοποίησα φυσίγγια Fiocchi red 32-6 kai 32-5. Πάντως και τα φυσίγγια του λαγού και της φάσας εκόφκαν, οι κάννες ηταν ολοκάθαρες που τις κοίταζα. Οι αστοχίες που υπήρχαν ,ηταν συνεπεία του πολύ ρουχισμού που φορούσαμε, της παγωνίας, αλλά και της ζηβανίας που επινα καθε λιγο για να κρατιούμε ζεστός. Πάντως ορισμένες φορές εβλεπα τις φασες δυο -δυο :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: κυνηγι λαγου και φασας στη Αγγλία

Δημοσίευση από kanaris »

εμενα παντως μου αρεσε η φυλαχτρα για τξς φασσες! ;)
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: κυνηγι λαγου και φασας στη Αγγλία

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Ακόμη λίγο χρώμα για τους φίλους. :)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”