Κυνηγοι σε σταμα!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Κυνηγοι σε σταμα!

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Eγω εχω τα Napier με 4 φακους και ειναι πολυ καλα και ελαφρια.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Κυνηγοι σε σταμα!

Δημοσίευση από savvis25 »

Έχοντας αγοράσει τουλάχιστο καμια δεκαρια΄διαφορετικά είδη γιαλιών σας συστήνω ότι αντί κάτι φθηνό πάρτε κάτι καλό που θα σας μείνει. Υπάρχουν γιαλιά κυνηγετικά καλής ποιότητας που κυμαόνονται απο 60-120 ευρώ και μπορείτε να κινηγήσετε άνετα. Υπάρχουν και γιαλιά των 20 ευρώ που κάνεις την δουλειά σου αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις και κάπου ίσως να έχουν κάποιες ατέλειες-Θολώνουν εύκολα, δέν εφαρμόζουν καλά κ.τ.λ
Δε θα μπορούσα να τα πω/γράψω καλύτερα!!
Τους τελευταίους 3 μήνες έχω δοκιμάσει πάρα πολλά γυαλιά. Τα μόνα που ταίριαξαν καλύτερα στις δικές μου προδιαγραφές τιμής, ποιότητας κ.λ.π. ήταν τα faretra και τα Νapier.
Αν δεν τα δοκιμάσεις δεν βγαίνει συμπέρασμα.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Κυνηγοι σε σταμα!

Δημοσίευση από admin »

Δυστηχώς,το μεγαλύτερο λάθος που κάνουμε όλοι είναι ότι τα δοκιμάζουμε στο κατάστημα και όχι στο κυνήγι και για αυτό δέν μπρούμε να έχουμε ξεκάθαρα αποτελαίσματα. Για παράδειγμα ένα ζευγάρι που αγόρασα με 3 φακούς ενώ στο κατάστημα έδειχνε μια χαρά όταν το πήρα κυνήγι μόλις περπατούσα και άλλαζε η θερμοκρασία του σώματος μου αυτά θόλωναν σε σημείο που δέν έβλεπα!!!. Άλλο ζευγάρι το οποίο έλεγξα στο κατάστημα εάν θολώνει εύκολα το αγόρασα και όταν το πήρα κυνήγι στην 1 ώρα δεν το ανεχόμουν γιατί με πιέζε πολύ στα αυτιά. Άλλο ζευγάρι είχε ανάμεσα στην μύτη ένα μαύρο πλαστικό που όταν σκόπευα μου έκρυβε οπτικό πεδίο. Ετσι απο τα λάθη μου μάθαινα. Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικό πρόσωπο και δέν θα εφαρμόζει στον καθένα μας το ίδιο το κάθε ζεύγος γιαλιών. Κάποιος ο οποίος δέν θέλει να πληρώσει αρκετά χρήματα για ένα ζευγάρι καλά προστατευτικά -κυνηγετικά γυαλιά πρέπει να συμβιβαστεί με ένα ποιό φθηνό ζευγάρι γυαλιών τα οποία αρκετές φορές μου έβγαλαν όλη την χρονιά με λίγη ανοχή εκ μέρους μου. Εκείνος όμως που θέλει να μάθει να κυνηγάει πάντοτε με γυαλιά θα πρέπει να βρεί ένα ζευγάρι που θα του ταιριάζει γάντι για να μην βρίσκει δικαιολογία και με την πρώτη ευκαιρία να τα βγάζει. Ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο που άρχισα να το ψάχνω είανι η προστασία των αυτιών μας καθώς οι περισσότεροι απο εμάς απο τις ντουφεκιες έχουμε σοβαρό πρόβλημα και ίσως κινδυνεύσουμε να χάσουεμ ακι την ακοή μας .
Προσέχουμε...για να έχουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”