Κυνηγοι σε σταμα!

chris197
Full Member
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 18:29

Re: Κυνηγοι σε σταμα!

Δημοσίευση από chris197 »

Παιδια,
ο καθε ανθρωπος εχει την δικη του κριση και κανει αυτο που θεωρει σωστο.
προσωπικα εγω κυνηγο με την παρεα μου περισοτερο τα περδικια ( μιλουμε για περδικαι οχι για κοτοπουλλα )
ειμαστε 4 οπλα και κινιγουμε για το χομπι μας αλλα και να περασουμε την ωρα μας ομορφα και ωραια.
αλλα απο την αλλη σεβομαστε το θυραμα που κυνηγαμεε. τι εννοω εαν σε μια περιοχη που κυνηγαμε βλεπουμε οτι τα περδικαι ειναι λιγα δεν ξαναπαμε εκει και αφινουμε την περιοχη να ηρεμισει και τα περδικια να αναπαραγθουν . αυτο φιλοι μου πιστευω οτι ειναι καλο διοτι μου δινει το δικαιωμα να παω του χρονου στην περιοχη αυτη και να κυνηγισω και εαν ειμε τυχερος να παικσω και κανενα περδικι. και μην νομιζετε οτι το κυνηγι του περδικιου ειναι εθκολο. ευκολο ειναι για τους κρεατοσυλλεκτες που στεκονται απο πανω ,κατω, δεξια,αριστερα σου και περιμενουν να βγαλεις το θυραμα για να το παικσουν.
Παιδια δυστηχως ο κοσμος ο αγνος που παει στο κυνηγι για να απολαυσει τα σκυλλια του η και να περασει ομορφα την μερα του ελιγοστεψε σε πολλα μεγαλο βαθμο. οτι και να πεις αλλη θα συμφωνουν μαζι σου και αλλοι οχι.
εγω κανω οτι θεωρο σωστο και αφινο τους αλλουσ να κανουν τα δικα τους αλλα απο την αλλη αμα δω κατι που με ενοχλει το λεο ( δεν φορουν πορτοκαλι, καμνο σου τον σκοπο και αλλα πολλα)
σε γενικες γραμμες φιλοι μου κανω αυτο που κοφκει η ξερη μου. :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Κυνηγοι σε σταμα!

Δημοσίευση από Anthimos »

Οπως αναφερατε πολλοι ..ο καθενας κυνηγα οπως γουσταρει και οπως του επιβαλει η συνειδηση του.

Εκεινο που μ ενοχλει απο τους σταματζιηδες ειναι οτι εξαφανιζονται στο τοπιο. Αυτη την περιοδο το λιγοτερο που οφειλεις σ ενα κυνηγο που αποφασισε να παλεψει με τα βουνα ειναι να τον ενημερωσεις για την παρουσια σου.

Ο κυνηγος που στεκει σταμα στις τζικλες επωφελειτε ουτως η αλλως απο εμενα λογω του οτι θα του παντισω τζικλες μαυροπουλλους , περδικια , μπεκατσες καμια φασσουα ακομα και κανενα λαγο. Εν μες το παιχνιδι τι να κανουμε ...Αλλα το να αγνοει οτι ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ και γραπτος και ηθικος να φορει διακριτικο χρωμα για μενα ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟΣ

Ο λογος ειναι οτι εγω που κυνηγω με σκυλια συνεχεια μεριμνω να ξερω που ειναι τα σκυλια μου , οι συντροφοι μου και οσοι κυνηγοι μπορω να διακρινω για να κανω το κυνηγι μου οσο πιο ασφαλισμενα γινετε. Θεωρω αδιανοητο την περιοδο του ΕΝΔΗΜΙΚΟΥ να κρυβεται ο οποιοσδηποτε. Αφου ουτως η αλλως θα επωφεληθει απο το " φαρασμενο " απο εμένα θηραμα ας χασει και κανενα πουλι που ΙΣΩΣ δει το πορτοκαλι χρωμα

Εγω τι φταιω αν ειναι στην απεναντι πλαγια στα 60-100 μετρα απο εμενα παραλλαγμενος και καρφωσω του 5 εξαρια μες την φατσα και βγαλω του τα ματια του . Με πιο δικαιωμα ο καθε ανεγκεφαλος που ΔΕΝ ΝΟΕΙ να καταλαβει να μου χαλασει εμενα την δικη μου ψυχικη υγεια οτι τον τραυματισα ??

Οσοι επιλεγεται να σταθειτε σε σταμα να χαρειτε μεχρι το τελος του ενδημικου φορειτε ενα πορτοκαλι . Αν σας ειδε ενα πουλι και το χασατε σημαινει οτι σας ειδε κι ενα συγκυνηγος κι αποφυγατε τα χειροτερα
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Κυνηγοι σε σταμα!

Δημοσίευση από kypros »

Ο ανθυμος εχει απολυτο δικαιο. Ειναι απαραδεκτο ο οποισδηποτε να κυκλοφορα σε κυνηγοτοπο χωρις πορτοκαλι.

Για να μην πω οτι το βρισκω εξωφρενικο που δεν ειναι νομος να φορουν ολοι και προστατευτηκα γυαλλια....
Οταν βλεπω κυνηγους χωρις καπελλο και χωρις γυαλλια μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι...το θεωρω φοβερα χαζο πραμα
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Κυνηγοι σε σταμα!

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

kypros έγραψε:Ο ανθυμος εχει απολυτο δικαιο. Ειναι απαραδεκτο ο οποισδηποτε να κυκλοφορα σε κυνηγοτοπο χωρις πορτοκαλι.

Για να μην πω οτι το βρισκω εξωφρενικο που δεν ειναι νομος να φορουν ολοι και προστατευτηκα γυαλλια....
Οταν βλεπω κυνηγους χωρις καπελλο και χωρις γυαλλια μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι...το θεωρω φοβερα χαζο πραμα
Κύπρο μου θα συμφωνήσω με το καπέλο αλλά εγώ προσωπικά ο λόγος που δεν φορώ γυαλιά είναι διότι λόγω του ότι φορώ φακούς επαφής, οτιδήποτε γυαλιά φορέσω από πάνω με πιάνει ζάλη, είτε γυαλιά του ήλιου ή ότι να ναι. Έχω και άλλους φίλους που έχουν παρόμοιο πρόβλημα με εμένα και σίγουρα υπάρχουν και άλλοι. Για το καπέλο δεν το συζητώ, συμφωνώ απόλυτα.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Κυνηγοι σε σταμα!

Δημοσίευση από kypros »

spyrosspyrou851 έγραψε:
kypros έγραψε:Ο ανθυμος εχει απολυτο δικαιο. Ειναι απαραδεκτο ο οποισδηποτε να κυκλοφορα σε κυνηγοτοπο χωρις πορτοκαλι.

Για να μην πω οτι το βρισκω εξωφρενικο που δεν ειναι νομος να φορουν ολοι και προστατευτηκα γυαλλια....
Οταν βλεπω κυνηγους χωρις καπελλο και χωρις γυαλλια μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι...το θεωρω φοβερα χαζο πραμα
Κύπρο μου θα συμφωνήσω με το καπέλο αλλά εγώ προσωπικά ο λόγος που δεν φορώ γυαλιά είναι διότι λόγω του ότι φορώ φακούς επαφής, οτιδήποτε γυαλιά φορέσω από πάνω με πιάνει ζάλη, είτε γυαλιά του ήλιου ή ότι να ναι. Έχω και άλλους φίλους που έχουν παρόμοιο πρόβλημα με εμένα και σίγουρα υπάρχουν και άλλοι. Για το καπέλο δεν το συζητώ, συμφωνώ απόλυτα.
Σπυρο μου καταλαβαινω το θεμα αλλα πρεπει να κανεις γυαλλια κυνηγιου- σκοποβολης με μοιοπια. Ειναι πολυ σημαντικο και πιστεψε με δεν πρεπει να βρισκουμε δικαιολογιες
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Κυνηγοι σε σταμα!

Δημοσίευση από MARIOSE »

Ρε παιδιά συνγκεντρωθείτε στην ουσία και μετά βλέπουμε τα υπόλοιπα. Δαμέ εν θα έχει τίποτε να παίξουμε του χρόνου...

Επίσης, τζιαί να θέλει κάποιος τζικλάρης/φασσάρης να κυνηγήσει χωρίς πορτοκαλί (για σκοπους κάλυψης), σε κυνηγότοπο που δεν έχει παγανιές (για να μην κινδυνεύσει κανένας), μακριά από σπίτια και υποστατικά (για να τηρεί το νόμο) ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ... ρε κοπέλια να φκω πας τη μούττη του βουνού τζιαί να σύρω πέτρα κάποιος θα φωνάξει άου ή κάποιο γυαλί θα σπάσει...

Νομίζω πως η ουσία είναι η πλήρης εξαφάνιση των λαθροθήρων/παρανομούντων και η καλιέργεια κυνηγετικής συνήδησης σε όλους. Αν οι κυνηγοί σε αχανείς χώρες πρέπει να έχουν κυνηγετική συνήδηση φανταστείτε πόσο τυπικοί έπρεπε να είμαστε εμείς που ζούμε σε έναν (ή μάλλον μισό...) ρότσο μες τη μέση της θάλασσας.

Άμα τα κάμουμε τούτα (προσωπικά εν νομίζω να γίνουν ποτέ...) θα λυθούν και τα υπόλοιπα. Αυτό δεν σημαίνει φυσικά πως διαφωνώ με τους συναδέλφους που φωνάζουν για το πορτοκαλί ή για το στάμα.
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: Κυνηγοι σε σταμα!

Δημοσίευση από kanaris »

Τώρα που το συζητάτε ξέρετε κάποια καλή και φτηνή λύση για γυαλιά?
Περαστικά Μάριε!
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Κυνηγοι σε σταμα!

Δημοσίευση από MARIOSE »

kanaris έγραψε:Τώρα που το συζητάτε ξέρετε κάποια καλή και φτηνή λύση για γυαλιά?
Περαστικά Μάριε!
Ευχαριστώ φίλε Τάσο. :D
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Κυνηγοι σε σταμα!

Δημοσίευση από savvis25 »

Τώρα που το συζητάτε ξέρετε κάποια καλή και φτηνή λύση για γυαλιά?
Είδα πρόσφατα τα "FARETRA" και τα δοκίμασα. Πάρα πολύ καλή εφαρμογή που δεν δυσκολεύει σε κανένα σημείο-κίνηση, δεν θαμπώνουν εύκολα, δεν θολώνουν την ορατότητα. 20 ΕΥΡΏ έπιασεν τα ένας φίλος και μάλλον θα τα πάρω και εγώ.
Φακοί κίτρινος και σκούρος (γκριζόμαυρος) μόνο. Εναλλάσσονται σχετικά εύκολα.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Κυνηγοι σε σταμα!

Δημοσίευση από admin »

Έχοντας αγοράσει τουλάχιστο καμια δεκαρια΄διαφορετικά είδη γιαλιών σας συστήνω ότι αντί κάτι φθηνό πάρτε κάτι καλό που θα σας μείνει. Υπάρχουν γιαλιά κυνηγετικά καλής ποιότητας που κυμαόνονται απο 60-120 ευρώ και μπορείτε να κινηγήσετε άνετα. Υπάρχουν και γιαλιά των 20 ευρώ που κάνεις την δουλειά σου αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις και κάπου ίσως να έχουν κάποιες ατέλειες-Θολώνουν εύκολα, δέν εφαρμόζουν καλά κ.τ.λ
Προσέχουμε...για να έχουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”