Κυνηγοι σε σταμα!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Priest+++
Full Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 15 Αύγ 2014, 21:08

Κυνηγοι σε σταμα!

Δημοσίευση από Priest+++ »

Η απεχθεια μου προς αυτου του ειδους κυνηγιου παντα υφιστατο! Ομως πλεον παει να γινει μισος προς αυτους που το εφαρμοζουν.
Και εξηγουμε, αφου οτι περασει απο την ακτινα σας το εκτελειται, χωρις να σεβεστε καθολου τον κοπο τον υπολοιπον που βγαζουν λαδι τα ποδια τους να βρουν το περδικι, το λαγο, την πεκατσα! Γιατι δεν δειχνεται λιγη ευαισθησια τουλαχιστον στα ειδη του ενδημικου που ειναι οριακη κατασταση;; Και φετος ειδικα δειξτε λιγο σεβασμο στο περδικι!!!!
Istriano® reloaded
Άβαταρ μέλους
zakos85
Full Member
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 01 Οκτ 2013, 21:48

Re: Κυνηγοι σε σταμα!

Δημοσίευση από zakos85 »

Priest+++ έγραψε:Η απεχθεια μου προς αυτου του ειδους κυνηγιου παντα υφιστατο! Ομως πλεον παει να γινει μισος προς αυτους που το εφαρμοζουν.
Και εξηγουμε, αφου οτι περασει απο την ακτινα σας το εκτελειται, χωρις να σεβεστε καθολου τον κοπο τον υπολοιπον που βγαζουν λαδι τα ποδια τους να βρουν το περδικι, το λαγο, την πεκατσα! Γιατι δεν δειχνεται λιγη ευαισθησια τουλαχιστον στα ειδη του ενδημικου που ειναι οριακη κατασταση;; Και φετος ειδικα δειξτε λιγο σεβασμο στο περδικι!!!!
Φιλε μου εγω προσωπικα δεν εκαταλαβα το προβλημα σου. Νευριαζεις που θωρεις κυνηγους να στεκονται μονοτοπα; γιατι ξεπερνουν το κοτα; η γιατι σηκωνεις εσυ θηραμα και αν δεν το παιξεις μπορει να του ριξουν εκεινοι. αν ειναι οπως λες για το ενδημικο θηραμα και χτυπουν περισσοτερα απ οσο δικαιουνται... μαζι σου. κανενας με κανενα τροπο κυνηγιου δεν δικαιολογειται. αν ειναι για τα αλλα γουστο τους τζαι καπελλο τους εισαι και συ ελευθερος να κανεις το ιδιο. ο καθενας κυνηγα με τον τροπο που του αρεσει, τον εξιταρει τον ικανοποιει και που μπορει στο τελος της ημερας φτανει να μην ενοχλει τους διπλα του.
«Οι κάνες βάλλουν όμως το κοντάκι επιτυγχάνει»
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Κυνηγοι σε σταμα!

Δημοσίευση από marinos.a »

φιλε, η αλήθεια ειναι στη μεση.

Σίγουρα ο καθένας κανει το κεφι του αλλα αυτο που συμβαίνει αρκετές φορες ειναι το εξής.

Όταν συμπέσει στο σημειο που κυνηγάς να εχει και τζικλες ξαφνικα βλέπεις άσχετους να συμμετέχουν στη παγανιά σου άλλοτε διακριτικά και άλλοτε οχι.

Σε αυτή τη περίπτωση το μεγάλο πρόβλημα δεν ειναι η πιθανότητα να κτυπήσουν κάποιο θήραμα που μπορεί το σκυλί σου να κυνηγά για ώρα.

Το μεγάλο πρόβλημα είναι οτι με τη πρόφαση 'εγώ κυνηγώ τζιλκες' εν φορούν πορτοκαλί εν κάνουν θόρυβο και έτσι δημιουργούν προϋποθέσεις για δυστύχημα.

Τη περασμένη Κυριακή είχαμε αυτή τη περίπτωση που απο Θεία παρέμβαση την ώρα που ο σύντροφος μου είχε 'κλειδωμένο' πουλί τραβέρσα είδε τον άλλο κυνηγό πίσω από τις κανες του
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Priest+++
Full Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 15 Αύγ 2014, 21:08

Re: Κυνηγοι σε σταμα!

Δημοσίευση από Priest+++ »

Το πρόβλημα μου φιλέ είναι το εξης. Στέκεται κάποιος στις φασσες/τζιηκλες, έχει πουλία και παιζει και καρπώνεται ενα ικανοποιητικό αριθμό. Πέρνα ενα φτωχό περδικι που το πόστο του, τακκα τζιε εκείνο κάτω! Για πιο λογο ρε φίλε. Αφού έκανες/κανεις το κυνήγι σου γιατί κτυπας ενα θήραμα που έχει πρόβλημα;

Αύριο αγαπητοί μου που θα μας πουν το 2015 δεν έχει κυνήγι γιατί ο Λάγος και η Περδίκα είναι σε οριακά επιπεφα, θα βγειτε με τα πανό στους δρόμους και θα φωναζεται για άχρηστους θυροφυλακες. ΕΣΥ όμως τι έκανες για την διαφύλαξη του θηράματος;;;;
Istriano® reloaded
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Re: Κυνηγοι σε σταμα!

Δημοσίευση από Pathfinder »

Priest+++ έγραψε:Το πρόβλημα μου φιλέ είναι το εξης. Στέκεται κάποιος στις φασσες/τζιηκλες, έχει πουλία και παιζει και καρπώνεται ενα ικανοποιητικό αριθμό. Πέρνα ενα φτωχό περδικι που το πόστο του, τακκα τζιε εκείνο κάτω! Για πιο λογο ρε φίλε. Αφού έκανες/κανεις το κυνήγι σου γιατί κτυπας ενα θήραμα που έχει πρόβλημα;

Αύριο αγαπητοί μου που θα μας πουν το 2015 δεν έχει κυνήγι γιατί ο Λάγος και η Περδίκα είναι σε οριακά επιπεφα, θα βγειτε με τα πανό στους δρόμους και θα φωναζεται για άχρηστους θυροφυλακες. ΕΣΥ όμως τι έκανες για την διαφύλαξη του θηράματος;;;;
Δηλαδη φιλε μας λες τωρα οτι το προβλημα του περτικου δημιουργηθηκε που τον φασσαρη η τον τζηκλαρη?
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Κυνηγοι σε σταμα!

Δημοσίευση από miky55 »

ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΝΝΟΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΦΕΤΟΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΓΟΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ. ΑΛΛΙΩΣ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΣΚΑΒΟΥΜΕ ΤΟΝ ΛΑΚΚΟ ΜΑΣ.
Άβαταρ μέλους
Priest+++
Full Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 15 Αύγ 2014, 21:08

Re: Κυνηγοι σε σταμα!

Δημοσίευση από Priest+++ »

miky55 έγραψε:ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΝΝΟΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΦΕΤΟΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΓΟΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ. ΑΛΛΙΩΣ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΣΚΑΒΟΥΜΕ ΤΟΝ ΛΑΚΚΟ ΜΑΣ.
Ακριβως κύριε Μιχάλη. Χαιρομαι που υπαρχουν ορισμένοι συναδελφοι που αντιλαμβάνονται τα μυνήματα των καιρών.
Istriano® reloaded
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Κυνηγοι σε σταμα!

Δημοσίευση από mikros »

Εγώ ένα πράμα κατάλαβα...
Οτι σε μερικούς στο φόρουμ, πειράζουν τους ΠΑΝΤΑ οι τζικλάριες και οι φασσάριες...
Μήπως έχετε ή είστε εσείς οι ίδιοι το πρόβλημα?
Μήπως υπάρχουν στο φόρουμ απο τα άτομα που απειλούν αυτούς που κυνηγάν σε στάμα κοντά τους, επειδή δήθεν τους ενοχλούν?

ΝΑΙ το ενδημικό έχει πρόβλημα...Ισως όμως το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι πως μας επέτρεψαν να το κυνηγήσουμε ή καλύτερα να το αφανίσουμε...
Το σωστό και το πρέπον είναι φέτος οσο γίνεται να κυνηγήσουμε τα περδίκια στες περιοχές που ελευθέρωσαν και όχι άγριους μητρικούς πληθυσμούς...
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Re: Κυνηγοι σε σταμα!

Δημοσίευση από Pathfinder »

miky55 έγραψε:ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΝΝΟΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΦΕΤΟΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΓΟΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ. ΑΛΛΙΩΣ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΣΚΑΒΟΥΜΕ ΤΟΝ ΛΑΚΚΟ ΜΑΣ.
Φιλε Μιχαλη κατανοητο αυτο που λεεις κατανοητος και ο πατερ...αλλα μιλα οτι εχει προβλημα με τον φασσαρη/τζηκλαρη οτι θα παιξει ενα περτικο περαστο και δεν εχει προβλημα με τον περτικαρη που καμνει παγανια που το πρωι ως την νυχτα και παιζει 8-10 περτικους η παει μια παρεα "περτικαριες" καθονται καραουλι πουπανω που μια κλουβα και αφανιζουν σε μια εξορμηση τα ορνιθοπερδικα της περιοχης και μετα αποκαλουντε και περτικαριες.Δεν εχει προβλημα με τον λααρη που δεν σταματα στον ενα λαο γιατι εν θα τον ξαναδει η θα τον παιξει ο αλλος παρακατω η δεν εχει προβλημα με τον λαθροθηρα που σε τελικη αναλυση ολοι οι πιο πανω ειναι λαθροθηρες.Δειτε τι γινεται μεσα στο φατσοβιβλιο δετε κατορθωματα απ κάποιους νηστικους.Η ζημια που κανει ενας απο αυτους εν την καμνει ενας φασσαρης ολοκληρη σαιζον.Δεν εχω τιποτε προσωπικο μαζι σου φιλε πατερ απλα να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους και να μεν μοιασουμε της παροιμιας οτι φταίει μας ο γαδαρος και δερνουμε το σαμαρι.Παντα φιλικα
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: Re: Κυνηγοι σε σταμα!

Δημοσίευση από kanaris »

Pathfinder έγραψε:
miky55 έγραψε:ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΝΝΟΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΦΕΤΟΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΓΟΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ. ΑΛΛΙΩΣ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΣΚΑΒΟΥΜΕ ΤΟΝ ΛΑΚΚΟ ΜΑΣ.
Φιλε Μιχαλη κατανοητο αυτο που λεεις κατανοητος και ο πατερ...αλλα μιλα οτι εχει προβλημα με τον φασσαρη/τζηκλαρη οτι θα παιξει ενα περτικο περαστο και δεν εχει προβλημα με τον περτικαρη που καμνει παγανια που το πρωι ως την νυχτα και παιζει 8-10 περτικους η παει μια παρεα "περτικαριες" καθονται καραουλι πουπανω που μια κλουβα και αφανιζουν σε μια εξορμηση τα ορνιθοπερδικα της περιοχης και μετα αποκαλουντε και περτικαριες.Δεν εχει προβλημα με τον λααρη που δεν σταματα στον ενα λαο γιατι εν θα τον ξαναδει η θα τον παιξει ο αλλος παρακατω η δεν εχει προβλημα με τον λαθροθηρα που σε τελικη αναλυση ολοι οι πιο πανω ειναι λαθροθηρες.Δειτε τι γινεται μεσα στο φατσοβιβλιο δετε κατορθωματα απ κάποιους νηστικους.Η ζημια που κανει ενας απο αυτους εν την καμνει ενας φασσαρης ολοκληρη σαιζον.Δεν εχω τιποτε προσωπικο μαζι σου φιλε πατερ απλα να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους και να μεν μοιασουμε της παροιμιας οτι φταίει μας ο γαδαρος και δερνουμε το σαμαρι.Παντα φιλικα
ας πουμε οτι ολα ειναι καλα και αγια ετσι για χαρη συζητησης αλλα φιλε Pathfinder τουτους που χαρακτηρισες (μαλλον λογω υπερβολης και δεν σε κατηγορω), περτικαρηδες εγω τους λεω ΑΛΗΤΕΣ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ!!! το λεω ξεκαθαρα δεν εχω προβλημα με τους κυνηγους που διαθετουν περδικοσκυλα και συνεχιζουν να κυνηγουν εστω και σε πιο χαμηλους τονους περτικους!!! ολοι οι υπολοιποι ομως ας σταματησουμε ως εδω! ας αφιερωσουμε φετος τη χρονια σε φασσες, τζικλες, μανιταρια κλπ. δεν χαθηκε ο κοσμος αν δεν παμε στον περτικο! εγω προσωπικα επιασα ενα περτικο την πρωτη κυριακη και ειπα οτι για φετος δεν ξανασηκωνω το οπλο σε περτικο! του χρονου με υγεια!!!
παντα φιλικα! :)
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”