ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2014-2015

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2014-2015

Δημοσίευση από andreasana210326 »

πανικος έγραψε:ενα βιντεακι απο το χθεσινο κυνηγι φασιανου :D

http://youtu.be/cv0mA5kw7gk
Περασετε ωραια ρε Πανικο.....αλλη φαση ο φασιανος. Κριμα που δεν υπαρχει πλεον τετοιο θηραμα , και να ειμαστε αναγκασμενοι να το τοποθετουμε εμεις στη φυση.

Ειχε πριν χρονια στο χαποταμι...περιοχη aphrodite hills. Εκει υπηρχε πλη8ωρα 8ηραματων. Τωρα εγιναν ειδος υπο εξαφανιση.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2014-2015

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Σήμερα μέτρια σε αριθμό τα πουλιά, την Κυριακή είχε σαφώς παραπάνω, είχε και κάποιους κυνηγούς παραπάνω που άλλες Τετάρτες. Με το Σάββα και το μικρό (άοπλος) καταφέραμε να πιάσουμε 11 και δύο χαμένες. Και έκλεισα και ραντεβού με 3 πέρτικους για το Νοέμβρη που άνετα θα μπορούσα να πιάσω το quota αν ήταν το ενδημικό. 2 όπλα 11 τζίκλες σήμερα, πάνω απ' όλα μια ωραία παρέα και ωραία εξόρμηση χωρίς να λείπουν τα ευτράπελα όπως ο Σάββας να βουτά το όπλο του στα πυλά προσπαθώντας να πιάσει μια κουτσόφτερη που έπαιξα, η οποία σαν έπερπάτουν εκοράτζισε σαν ήταν κρεμμασμένη τζιαι αποκεφάλισα την καθώς έμεινε μόνο το κεφάλι κρεμασμένο, ευτυχώς μόνο από ένα δύσκολο σημείο πέρασα και την βρήκα χωρίς πρόβλημα, το παντελόνι μου άνοιξε και έγινε αεριζόμενο. :o Είδαμε και ένα κάττο που έκαμνε το λαό με τα πηδηματάκια του.

Τα φυσίγγια είναι ενδεικτικά σήμερα καθώς εχάσαμε λοαρκασμό με το τι επετύχαμε τα πουλιά, συγκεκριμένα για μια από τις τζίκλες που πέτυχα εγώ την πέτυχα με Lambro A36 καθώς είδα κάποιες φάσσες να κινούνται προς εμάς και τις έβαλα μέσα και 10 δευτερόλεπτα πέρασε που κοντά μου μια τζίκλα. Όταν φκάλαμε τη φωτογραφία το θυμήθηκα αλλά δεν πειράζει.

Αυτά από εμάς σήμερα.

http://i2.photobucket.com/albums/y10/Bu ... 4ecbf1.jpg
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2014-2015

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Πάρα πολλά πουλιά σήμερα παιδιά, μου έκανε εντύπωση το πόσες τζίκλες είδα ψηλά 3-3, 4-4 και απλώς εσχίζαν και επροσγειώνονταν στα δέντρα. Συνέχεια αυτό το φαινόμενο, πρέπει να εμπαίναν ακόμα. Είχε και αρκετούς κυνηγούς σήμερα με τις μηχανούδες να κάμνουν παναΐρκα όπως ήταν αναμενόμενο. Λόγω υποχρεώσεων μέχρι τες 9 μπορούσα να κυνηγήσω. Κατάφερα και έπιασα 6. Οι 5 με Olympia Ultra Tordo 32gr #9 και η άλλη με Victory Skeet 32gr #9. Όλες με την πρώτη τουφεκιά, οι 3 πετητές, η μια σηκωτή και οι 2 κάθωντας.


http://i2.photobucket.com/albums/y10/Bu ... 2bc807.jpg

http://i2.photobucket.com/albums/y10/Bu ... 3c5635.jpg

http://i2.photobucket.com/albums/y10/Bu ... 9e2d5e.jpg
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2014-2015

Δημοσίευση από mikros »

Μειωμένα κατά πολύ τα πουλιά σε σχέση με άλλες εξορμήσεις...
Ο πιο καλός στην περιοχή 5, ο χειρότερος καμιά...
3 χαμένες, φτερά και πούπουλα στο χέρι... :evil:

Πάντως προς κάποια κατεύθυνση απο εμάς έκαναν πόλεμο πριν καλά-καλά έχεις ορατότητα μεχρι της 11...Σε παγκύπριους αγώνες σκοποβολής δεν ακούς τόσες ντουφεκιές...
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2014-2015

Δημοσίευση από MARIOSE »

Καλημέρα σας, ορεινή Λάρνακας λίγα τα πουλιά, πολλοί οι κυνηγοί. Ένας πανικός από ντουφεκιές με αποτέλεσμα 5-6 τζίκλες ο καθένας στην καλύτερη. Προσωπικά 4 τζίκλες + 1 φάσσα (επιτέλους :D ).
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2014-2015

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Πρώτη επίσημη για τσίκλα χθες :D . Επειδή θέλαμε να αποφύγουμε παραδοσιακές περιοχές για τσίκλα για αποφυγή συνωστισμού, :evil: επιλέξαμε ένα σημείο με λίγο ενδιαφέρον σε λιμπισματα , αλλά καλό από άποψη περάσματα. Τελικά είχε πέρασμα :) αλλά δυστυχώς τα πουλιά ήταν ψηλούμενα. :evil: συνολικη κάρπωση 7 πουλιά, 2 που επεσαν σε χωραφι με μολοχες και δεν βρεθηκαν αλλά και 2-3 πολυ ωραία καλλιτζια που δεν εφτεγε το φυσίγγιο :lol: .
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2014-2015

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

LEFKIOS έγραψε:Πρώτη επίσημη για τσίκλα χθες :D . Επειδή θέλαμε να αποφύγουμε παραδοσιακές περιοχές για τσίκλα για αποφυγή συνωστισμού, :evil: επιλέξαμε ένα σημείο με λίγο ενδιαφέρον σε λιμπισματα , αλλά καλό από άποψη περάσματα. Τελικά είχε πέρασμα :) αλλά δυστυχώς τα πουλιά ήταν ψηλούμενα. :evil: συνολικη κάρπωση 7 πουλιά, 2 που επεσαν σε χωραφι με μολοχες και δεν βρεθηκαν αλλά και 2-3 πολυ ωραία καλλιτζια που δεν εφτεγε το φυσίγγιο :lol: .
ΕΦΚΗΚΕΝ Ο ΜΕΖΕΣ :D
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2014-2015

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:
LEFKIOS έγραψε:Πρώτη επίσημη για τσίκλα χθες :D . Επειδή θέλαμε να αποφύγουμε παραδοσιακές περιοχές για τσίκλα για αποφυγή συνωστισμού, :evil: επιλέξαμε ένα σημείο με λίγο ενδιαφέρον σε λιμπισματα , αλλά καλό από άποψη περάσματα. Τελικά είχε πέρασμα :) αλλά δυστυχώς τα πουλιά ήταν ψηλούμενα. :evil: συνολικη κάρπωση 7 πουλιά, 2 που επεσαν σε χωραφι με μολοχες και δεν βρεθηκαν αλλά και 2-3 πολυ ωραία καλλιτζια που δεν εφτεγε το φυσίγγιο :lol: .
ΕΦΚΗΚΕΝ Ο ΜΕΖΕΣ :D
Σημειώνετε φυσίγγια παίδες :lol: :lol:
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2014-2015

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Φαίνουντε Σπύρο μου. :lol:
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2014-2015

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

LEFKIOS έγραψε:Φαίνουντε Σπύρο μου. :lol:
H άσπρη είναι η Lambro Export; Τι λαλεί τζίνη Λεύκιε μου; :?:
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”