ΜΕΙΩΣΗ ΕΞΟΡΜΗΣΕΩΝ

Απάντηση
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: ΜΕΙΩΣΗ ΕΞΟΡΜΗΣΕΩΝ

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Το σιγουρο προσπαθουν να μειωθουν οι εργασιες κ οι ευθυνες των αρμοδιων αφου κατι αλλο δεν θελουν να καμουν..
Αντι να δουν πως να γινει εμπλουτισμος διαχειριση κ καλυψη θηραματος μειωνουμε εξορμησεις περκει βοηθησει Ο Θεος κ πολληνει το θηραμα..ενεργειες χωρις μελετη κ παντα εις βαρος τ νομιμου κυνηγου..
Νεα ταξη κ δαμε
Άβαταρ μέλους
Kostas M.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 02 Αύγ 2014, 09:01

Re: ΜΕΙΩΣΗ ΕΞΟΡΜΗΣΕΩΝ

Δημοσίευση από Kostas M. »

Να γινουμεν ουλοι παρανομοι τζαι κανει ολαν! Ετσι εν να μας καταντησουν τουτοι. Τζαι που τες 365 μερες το χρονο εν τζηνες οι 5 εξορμησεις που να κοψουν το προβλημα? Κυριε Ελεησον δηλαδη. Τζαι να εχει καποιος κυνεγετικα σκυλια (με οτι αυτο συνεπαγεται), για να πηγαινει 10 μερες τον χρονο στο κυνηγι?(βαλε οτι θα τυχει να χασεις και 1-2 εξορμησεις). Τι αλλο εν να ακουσουμεν θεε μου!
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΜΕΙΩΣΗ ΕΞΟΡΜΗΣΕΩΝ

Δημοσίευση από Chris B725 »

Kostas M. έγραψε:Να γινουμεν ουλοι παρανομοι τζαι κανει ολαν! Ετσι εν να μας καταντησουν τουτοι. Τζαι που τες 365 μερες το χρονο εν τζηνες οι 5 εξορμησεις που να κοψουν το προβλημα? Κυριε Ελεησον δηλαδη. Τζαι να εχει καποιος κυνεγετικα σκυλια (με οτι αυτο συνεπαγεται), για να πηγαινει 10 μερες τον χρονο στο κυνηγι?(βαλε οτι θα τυχει να χασεις και 1-2 εξορμησεις). Τι αλλο εν να ακουσουμεν θεε μου!
Αυτό ακριβώς...

Επαρεξηγήσαμε την έννοια του κυνηγιού στην Κύπρο...

Και ξαναλέω... Πόσο δύσκολο δηλαδή είναι για κάποιους να καταλάβουν ποιο είναι το πρόβλημα για να πάρουν τα κατάλληλα μέτρα και όχι μιλοσφοτζίσματα (του τύπου ακυρώνω τις Τετάρτες); Ή μήπως δεν θέλουν να καταλάβουν;

Αν μειωθούν οι εξορμήσεις σε 13 ε να γίνει και η άδεια 50ευρώ;
I`d rather be hunting !!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΜΕΙΩΣΗ ΕΞΟΡΜΗΣΕΩΝ

Δημοσίευση από admin »

Μείωση των εξορμήσεων και αύξηση της κυνηγετικής άδειας εισηγείται το ταμείο Θήρας


Σύμφωνα με πληροφορίες που έχουμε λάβει το Ταμείο Θήρας σε συναντήσεις που είχε πρόσφατα με τις επαρχιακές επιτροπές της Κυνηγετικής Ομοσπονδίας, εισηγείται τα ακόλουθα.

1) Να μειωθούν οι κυνηγετικές εξορμήσεις από 17 σε 12. Συγκεκριμένα η εισήγηση του Ταμείου Θήρας είναι τον Νοέμβριο να μειωθούν οι εξορμήσεις από οκτώ σε Τέσσερις . Ουσιαστικά τον Μήνα Νοέμβριο να υπάρχουν εξορμήσεις μόνο κάθε Κυριακή και όχι Τετάρτες. Έτσι το Ταμείο Θήρας εισηγείται τέσσερις εξορμήσεις τον Νοέμβριο και Οκτώ εξορμήσεις τον Δεκέμβριο.
2) Η δεύτερη εισήγηση είναι η αύξηση της κυνηγετικής άδειας από τα €77 ευρώ στα €100

Σύμφωνα με το Ταμείο Θήρας τα τελευταία είκοσι χρόνια το κυνήγι παρουσιάζει μια μείωση. Έτσι λοιπόν η εισήγηση του ταμείου θήρας για να επαναφέρει το κυνήγι σε ικανοποιητικά επίπεδα είναι η μείωση των κυνηγετικών εξορμήσεων και η αύξηση της κυνηγετικής άδειας. Σε ερωτήσεις μελών της Κυνηγετικής Ομοσπονδίας τι θα γίνει όμως με τους άλλους όλους παράγοντες που λειτουργούν εις βάρος του κυνηγίου, όπως λαθροθηρίας, επιβλαβείς παράγοντες, ελλιπής αστυνόμευσης το Ταμείο θήρας δεν έδωσε ουσιαστικές απαντήσεις.
Απαντήσεις δεν δόθηκαν ποτέ γιατί κάθε χρόνο καταγγέλλονται εκατοντάδες υποθέσεις λαθροθηρίας αλλά σπάνια υπάρχει κάποια σοβαρή καταδίκη ενώ τις περισσότερες φορές σεσημασμένοι λαθροθήρες την βγάζουν εντελώς καθαρή.
Διερωτόμαστε πώς με αυτά τα μέτρα θα αυξηθεί το κυνήγι . Αυτά τα μέτρα πλήττουν τον νόμιμο κυνηγό ενώ οι παράνομοι θα συνεχίσουν αν αποδεκατίζουν το θήραμα, οι αλεπούδες θα αυξάνονται και το θήραμα θα συνεχίσει να μειώνεται. Σύμφωνα με δικά μας στατιστικά αλλά και μέσα από έρευνες του ίδιου του Ταμείου θήρας, ενώ παρατηρείτε αύξηση των λαγών κατά τις καταμετρήσεις το καλοκαίρι, μετά το κυνήγι φάσας οι λαγοί εξαφανίζονται. Άραγε πρέπει αν σταματήσουμε και το κυνήγι φάσας;

Η στραβά αρμενίζουμε η στραβός είναι ο γιαλός.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: ΜΕΙΩΣΗ ΕΞΟΡΜΗΣΕΩΝ

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Συνοπτικα..φταει μας ο γαρος δερνουμε το σαμα..
Καμια ουσιαστικη μελετη κ καμια προοπτικη..ουτε θεληση..υπαρχουν τοσες χιλιαδες κυνηγοι κ αποφασιζουν ασχετοι για μας..
Μπορεις καλλιστα να τους αξιοποιησεις κ να τους φερεις κοντα αλλα οι ενεργειες προκαλουν κ τον τελευταιο νομιμο να γινει παρανομος..ας μην ξεχναμε οι εξορμησεις ηταν πιο πολλες κ μειωθηκαν ηδη..οι μελετες σας κυριοι δειχνουν πως αυτη η μειωση εφερε καρπους;πώς δικαιολογας αυτη την νεα μειωση;
Κανενα οραμα ουτε καν στον αυτοματο πιλοτο δεν ειμαστε..
Εμπλουτισμος με κομπινες κ συμφερων οσο αφορα τα περδικια κ βλεπουμε τι γινεται..προτειναμε σταδιακη απελευθερωση αλλα τπτ..βλεπουμε με τεραστια γραμματα 300000 περδικια απελευυερωθηκαν..πώς;ποτε;πού; εν θηραμα τουτο οξα δισκοι φλας με καποιους σε βατηρες π φωναζουν πουυλλλ;
Εκτροφεια λαγων;υπο ακρα μυστικοτητα το ειχατε κ με τον ιδιο τροπο το κλεισετε..φωτογραφηθηκαν πηραν σχολια κ λαικς κ καλη τους ορεξη..
Browning B25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 11 Μαρ 2015, 20:21

Re: ΜΕΙΩΣΗ ΕΞΟΡΜΗΣΕΩΝ

Δημοσίευση από Browning B25 »

[quote="admin"]Μείωση των εξορμήσεων και αύξηση της κυνηγετικής άδειας εισηγείται το ταμείο Θήρας


Σύμφωνα με πληροφορίες που έχουμε λάβει το Ταμείο Θήρας σε συναντήσεις που είχε πρόσφατα με τις επαρχιακές επιτροπές της Κυνηγετικής Ομοσπονδίας, εισηγείται τα ακόλουθα.

1) Να μειωθούν οι κυνηγετικές εξορμήσεις από 17 σε 12. Συγκεκριμένα η εισήγηση του Ταμείου Θήρας είναι τον Νοέμβριο να μειωθούν οι εξορμήσεις από οκτώ σε Τέσσερις . Ουσιαστικά τον Μήνα Νοέμβριο να υπάρχουν εξορμήσεις μόνο κάθε Κυριακή και όχι Τετάρτες. Έτσι το Ταμείο Θήρας εισηγείται τέσσερις εξορμήσεις τον Νοέμβριο και Οκτώ εξορμήσεις τον Δεκέμβριο.
2) Η δεύτερη εισήγηση είναι η αύξηση της κυνηγετικής άδειας από τα €77 ευρώ στα €100

:!: :!: :!: :!:
Αφού έχουμε μάθει σε αυτό το τόπο πως η μόνη λύση είναι το πονάει κεφάλι κόψε κεφάλι!!!
Εγώ θα εισηγουμουν σε όλους αυτούς τους κυρίους να σκεφτούν και μια φορά "out of the box"!! το κυριότερο πρόβλημα που βλέπω εγώ είναι ο συνωστισμός των κυνηγών κυρίως τις πρώτες 4 εξορμήσεις και ως επακόλουθο αυτού είναι η εκκαθάριση του θηράματος στις εξορμήσεις αυτές λόγο του ότι δεν υπάρχει τρόπος διαφυγής του θηράματος.
Να καταργηθεί η Κυριακή , να αυξηθούν οι καθημερινές και οι εξορμήσεις Ή
να γίνει διαβαθμισμένη έναρξη του κυνηγίου, δηλ άλλη ημερομηνία η έναρξη του λαγού άλλη ημερομηνία η έναρξη της πέρδικας άλλη ημερομηνία η έναρξη φάσσας , τσίχλας!!
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΜΕΙΩΣΗ ΕΞΟΡΜΗΣΕΩΝ

Δημοσίευση από MARIOSE »

Κοπέλια η κωλοσυρμαθκιά της κουφής εφάνηκεν εδώ και 4-5 χρόνια...νομίζω έτρωεν μας ο κ@λος μας (μας βάζω ούλλους στο καζάνι γιατί αξίζει μας) τζιαί θα τη φάμεν σίουρα. Ο καθένας ας φκάλει τα δικά του συμπεράσματα τζιαί ας ενεργήσει αναλόγως π.χ. εγώ θα πουλήσω το ένα από τα 2 όπλα που έχω και δεν πρόκειται να ξαναγοράσω ακριβό εξοπλισμό εκτός αν κερδίσει το τζόκερ μου.

Προσωπικά δε βλέπω καμία πιθανότητα σωτηρίας γιατί μόνο ένα πολύ μικρό και ασήμαντο ποσοστό ενεργεί σωστά, οι υπόλοιποι γυρίζουμε πλευρό τζιαί κάμνουμεν ότι εν είδαμεν, εν ακούσαμεν κτλ κτλ. Ούτε οργάνωση υπάρχει, ούτε υπευθυνότητα υπάρχει, ούτε ικανότητα υπάρχει αλλά πολύ περισσότερο ούτε θέληση υπάρχει...Αρέσκει μας να γράφουμε πολλά στα φόρουμς τζιαί στο φατσοβιβλίο, να καθόμαστε στα καφέ τζιαί να σύρνουμεν πόρτους ότι τα ξέρουμεν ούλλα "έπρεπε να κάμουν έτσι ρε κουμπάρε", "εν έπρεπε να κάμουν άλλως πως ρε κουμπάρε", "εγώ ήξερα το κουμπάρε", "εγώ ελάλουν σας το ρε κουμπάρε" κτλ κτλ αλλά άμα εν να έρτει η ώρα ο καθένας βλέπει μόνο το συμφέρον του...

Φκάλω το καπέλο στη μικρή μειονότητα που ενεργεί σωστά χωρίς να χρειάζεται να μιλά τζιαί να χουμίζεται. Μπράβο τους ανθρώπους τζιαί μακάρι να ήταν πολύ περισσότεροι πέρκει εγλύτωνε τίποτε...

Εν το μεταξύ, εν μας κανεί η αχαπαροσύνη μας έχουμε τζιαί τον τζιαιρό να μας περιπαίζει...Εν κανεί τα μισά εκτίσαμεν τα ή εκρούσαμεν τα, τα άλλα μισά εν να ξεράνουν που την ανομβρία...
Άβαταρ μέλους
Chris B725
Full Member
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 12 Οκτ 2015, 16:45

Re: ΜΕΙΩΣΗ ΕΞΟΡΜΗΣΕΩΝ

Δημοσίευση από Chris B725 »

admin έγραψε:Μείωση των εξορμήσεων και αύξηση της κυνηγετικής άδειας εισηγείται το ταμείο Θήρας


Σύμφωνα με πληροφορίες που έχουμε λάβει το Ταμείο Θήρας σε συναντήσεις που είχε πρόσφατα με τις επαρχιακές επιτροπές της Κυνηγετικής Ομοσπονδίας, εισηγείται τα ακόλουθα.

1) Να μειωθούν οι κυνηγετικές εξορμήσεις από 17 σε 12. Συγκεκριμένα η εισήγηση του Ταμείου Θήρας είναι τον Νοέμβριο να μειωθούν οι εξορμήσεις από οκτώ σε Τέσσερις . Ουσιαστικά τον Μήνα Νοέμβριο να υπάρχουν εξορμήσεις μόνο κάθε Κυριακή και όχι Τετάρτες. Έτσι το Ταμείο Θήρας εισηγείται τέσσερις εξορμήσεις τον Νοέμβριο και Οκτώ εξορμήσεις τον Δεκέμβριο.
2) Η δεύτερη εισήγηση είναι η αύξηση της κυνηγετικής άδειας από τα €77 ευρώ στα €100 :shock: :shock: :shock:

Σύμφωνα με το Ταμείο Θήρας τα τελευταία είκοσι χρόνια το κυνήγι παρουσιάζει μια μείωση. Έτσι λοιπόν η εισήγηση του ταμείου θήρας για να επαναφέρει το κυνήγι σε ικανοποιητικά επίπεδα είναι η μείωση των κυνηγετικών εξορμήσεων και η αύξηση της κυνηγετικής άδειας. Σε ερωτήσεις μελών της Κυνηγετικής Ομοσπονδίας τι θα γίνει όμως με τους άλλους όλους παράγοντες που λειτουργούν εις βάρος του κυνηγίου, όπως λαθροθηρίας, επιβλαβείς παράγοντες, ελλιπής αστυνόμευσης το Ταμείο θήρας δεν έδωσε ουσιαστικές απαντήσεις.
Απαντήσεις δεν δόθηκαν ποτέ γιατί κάθε χρόνο καταγγέλλονται εκατοντάδες υποθέσεις λαθροθηρίας αλλά σπάνια υπάρχει κάποια σοβαρή καταδίκη ενώ τις περισσότερες φορές σεσημασμένοι λαθροθήρες την βγάζουν εντελώς καθαρή.
Διερωτόμαστε πώς με αυτά τα μέτρα θα αυξηθεί το κυνήγι . Αυτά τα μέτρα πλήττουν τον νόμιμο κυνηγό ενώ οι παράνομοι θα συνεχίσουν αν αποδεκατίζουν το θήραμα, οι αλεπούδες θα αυξάνονται και το θήραμα θα συνεχίσει να μειώνεται. Σύμφωνα με δικά μας στατιστικά αλλά και μέσα από έρευνες του ίδιου του Ταμείου θήρας, ενώ παρατηρείτε αύξηση των λαγών κατά τις καταμετρήσεις το καλοκαίρι, μετά το κυνήγι φάσας οι λαγοί εξαφανίζονται. Άραγε πρέπει αν σταματήσουμε και το κυνήγι φάσας;

Η στραβά αρμενίζουμε η στραβός είναι ο γιαλός.
Εν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω... :shock:
I`d rather be hunting !!!
S@v-v@s
Full Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 21 Ιαν 2014, 18:40

Re: ΜΕΙΩΣΗ ΕΞΟΡΜΗΣΕΩΝ

Δημοσίευση από S@v-v@s »

MARIOSE έγραψε:Κοπέλια η κωλοσυρμαθκιά της κουφής εφάνηκεν εδώ και 4-5 χρόνια...νομίζω έτρωεν μας ο κ@λος μας (μας βάζω ούλλους στο καζάνι γιατί αξίζει μας) τζιαί θα τη φάμεν σίουρα. Ο καθένας ας φκάλει τα δικά του συμπεράσματα τζιαί ας ενεργήσει αναλόγως π.χ. εγώ θα πουλήσω το ένα από τα 2 όπλα που έχω και δεν πρόκειται να ξαναγοράσω ακριβό εξοπλισμό εκτός αν κερδίσει το τζόκερ μου.

Προσωπικά δε βλέπω καμία πιθανότητα σωτηρίας γιατί μόνο ένα πολύ μικρό και ασήμαντο ποσοστό ενεργεί σωστά, οι υπόλοιποι γυρίζουμε πλευρό τζιαί κάμνουμεν ότι εν είδαμεν, εν ακούσαμεν κτλ κτλ. Ούτε οργάνωση υπάρχει, ούτε υπευθυνότητα υπάρχει, ούτε ικανότητα υπάρχει αλλά πολύ περισσότερο ούτε θέληση υπάρχει...Αρέσκει μας να γράφουμε πολλά στα φόρουμς τζιαί στο φατσοβιβλίο, να καθόμαστε στα καφέ τζιαί να σύρνουμεν πόρτους ότι τα ξέρουμεν ούλλα "έπρεπε να κάμουν έτσι ρε κουμπάρε", "εν έπρεπε να κάμουν άλλως πως ρε κουμπάρε", "εγώ ήξερα το κουμπάρε", "εγώ ελάλουν σας το ρε κουμπάρε" κτλ κτλ αλλά άμα εν να έρτει η ώρα ο καθένας βλέπει μόνο το συμφέρον του...

Φκάλω το καπέλο στη μικρή μειονότητα που ενεργεί σωστά χωρίς να χρειάζεται να μιλά τζιαί να χουμίζεται. Μπράβο τους ανθρώπους τζιαί μακάρι να ήταν πολύ περισσότεροι πέρκει εγλύτωνε τίποτε...

Εν το μεταξύ, εν μας κανεί η αχαπαροσύνη μας έχουμε τζιαί τον τζιαιρό να μας περιπαίζει...Εν κανεί τα μισά εκτίσαμεν τα ή εκρούσαμεν τα, τα άλλα μισά εν να ξεράνουν που την ανομβρία...
Ακριβώς όπως τα λες φίλε μου, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Δυστυχώς...
Άβαταρ μέλους
canastas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 13:21

Re: ΜΕΙΩΣΗ ΕΞΟΡΜΗΣΕΩΝ

Δημοσίευση από canastas »

Ας την κλεισουν για ενα χρονο αλλα να μας φερουν αποτελεσματα και να γινετε καταμετρηση του θηραματος με κυνηγους και αν μου αποδειξουν οτι εχει αποτελεσμα αυτο προς την αυξηση του θηραματος να τα πουλησω ουλα τζιε να μεν ξαναφκω παστο βουνο
THE BEST THERE IS
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”