ΜΕΙΩΣΗ ΕΞΟΡΜΗΣΕΩΝ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: ΜΕΙΩΣΗ ΕΞΟΡΜΗΣΕΩΝ

Δημοσίευση από FRANCHI »

Ας διορθώσουν λίγο την απόφαση τους και να αφαιρέσουν τις Τετάρτες από τον Νιόμβρη έτσι ο περισσότερος κόσμος που πάει μόνο Κυριακές δεν θα επηρεαστεί και δεν θα χαθούν οι καλύτερες εξορμήσεις με σκύλο που είναι τον Δεκέμβρη..
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: ΜΕΙΩΣΗ ΕΞΟΡΜΗΣΕΩΝ

Δημοσίευση από LAGOS »

Ότι πάθουμε εν που τη κκελέ μας. Η ανέχεια μας μας οδήγησε εδώ κύριοι. Είμαστε για γέλια για να μεν πω τίποτε χειρότερο. Υπήρχαν 1000 άλλοι τρόποι να γίνει απο πιο πριν τούτο το πράμα. Όπως πάντα επιλέγουμε την ύστατη λύση και όταν φτάσουμε προ τετελεσμένων. Εγω συμφωνώ με κάποιες απο τις λύσεις που προτάθηκαν πιο πάνω. Είτε να αφαιρεθούν κάποιες Τετάρτες,είτε να ξεκινήσει το κυνήγι πιο αργά. Με τα λίγα που κατέχω όμως ίσως αυτό να χρειαζόταν τροποποίηση στο διάταγμα που θα προκαλούσε περισσότερες αντιδράσεις και θα χρειαζόταν περισσότερο χρόνο? ϊσως να σου λέει τωρά έβγαλες άδεια κύριε για 40 εξορμήσεις εγώ πάλε σου δίνω 40 άσχετο αν 30 θα πιένεις στης τζήκλες? Δλδ να μεν μπορεί να μειώσει των συνολικό αριθμό των εξορμήσεων?
Όπως και έχει... το τέλος είναι πλέον πάρα πολύ κοντά.. Πιο κοντά απο ποτέ. .
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
zakos85
Full Member
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 01 Οκτ 2013, 21:48

Re: ΜΕΙΩΣΗ ΕΞΟΡΜΗΣΕΩΝ

Δημοσίευση από zakos85 »

Αν εγινε για να βοηθησει στην αυξηση των αριθμών του θηραματος, καλως. Δυστυχως όμως αυτο θα επρεπε να ειναι το τελευταιο των μετρων που θα επρεπε να παρουν προς αυτη τη κατεύθυνση. Εννοειτε κανεις δεν θα τηρησει το quota αν εχει την ευκαιρια και θα παρανομησει και θα λαθροθηρευσει. Σ'αυτα θα πρεπε να στοχευσουν. Η χρονικη στιγμη που παρθηκε η αποφαση μονο εμπαιγμο της νοημοσυνης μας μπορει να σημαινει, αφου δειχνει οτι ηθελαν καθαρα να εισπραξουν. ειχε καιρο που ακουστηκε η συγκεγκριμενη ιδεα η αληθεια να λεγεται.
«Οι κάνες βάλλουν όμως το κοντάκι επιτυγχάνει»
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΜΕΙΩΣΗ ΕΞΟΡΜΗΣΕΩΝ

Δημοσίευση από πανικος »

μπεεεε......μπεεεεεεεε...........μπεεεεεεεεεεεε........μπεεεεεεεεεεεεεεε
τουτοι ειμαστε.αν ειχαμε κοτσια να μεν πω κατι αλλο θα ειμαστε ποξω που την βουλη οπως εκαμαν χθες με τα τρακτερ αλλλα μπεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε.........καναπε και κουβεντουες μεταξη μας.
πειτε μου ενα λογο καποιος να εχει σκυλλο και να κυνηγα λαγο και περδικια νομιμα?
απλη η απαντηση για να του τα παιρνουν σε αδεια κυνηγιου κυκλοφοριες καυσιμα αυτοκινητων και να τα τρωνε οι διοικουντες αλλα ειμαστε λαος μπεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :o
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Koutsofteros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 21 Σεπ 2011, 14:07

Re: ΜΕΙΩΣΗ ΕΞΟΡΜΗΣΕΩΝ

Δημοσίευση από Koutsofteros »

admin έγραψε:Καλά εμειώσαν τις εξορμήσεις γιατί δέν αφαιρέσαν τις Τετάρτες, να αφαιρέσουν 4 τετάρτες απο μέσα και να διεξάγεται το κυνήγι μόνο Κυριακή που μπορεί ο περισσότερος κόσμος,κάποιος ο οποίος εργάζεται Τετάρτες έχει δηλαδή 7 εξορμήσεις, γιατί δέν αφήσαν το κυνήγι με σκύλο για λαγό και μπεκάτσες, απλα΄πέρνουν μια απόφαση αγνοώντας ότι ο κόσμος πλήρωσε άδεια για 17 εξορμήσεις ; Πάλι το γνωστό σύστημα ΚΟΥ ΤΟΥ ΡΟΥ
Τούτο εσκέφτηκα τζαι εγώ.. Τετάρτες δουλέφκουμεν όσοι είμαστε τυχεροί ακόμα!
Άρα βασικά 7 εξορμήσεις για εμάς... τζαι 11 ευρώ η άδεια για κάθε φορά..όι άππαρον!
Ίσια σήμερα, επήα τζαι έπιασα 4 κουθκιά χαρτούτσιες... ήταν να πιάσω 2 τζαι κανεί.. :roll:
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, πριν από τις Εκλογές, κατά την διάρκεια του Πολέμου και..... μετά το Κυνήγι...! "
Άβαταρ μέλους
Koutsofteros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 21 Σεπ 2011, 14:07

Re: ΜΕΙΩΣΗ ΕΞΟΡΜΗΣΕΩΝ

Δημοσίευση από Koutsofteros »

FRANCHI έγραψε:Ας διορθώσουν λίγο την απόφαση τους και να αφαιρέσουν τις Τετάρτες από τον Νιόμβρη έτσι ο περισσότερος κόσμος που πάει μόνο Κυριακές δεν θα επηρεαστεί και δεν θα χαθούν οι καλύτερες εξορμήσεις με σκύλο που είναι τον Δεκέμβρη..
Εν νομίζω να μεν το εσκεφτήκαν. Απλά βολέφκει τους, να σου διούν Τετάρτες, που δεν μπορεί να πάει ο πολύς κόσμος, άρα ενώ υπολογίζεται σαν εξόρμηση, ουσιαστικά εν μισοδότζιην εξόρμηση..
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, πριν από τις Εκλογές, κατά την διάρκεια του Πολέμου και..... μετά το Κυνήγι...! "
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΜΕΙΩΣΗ ΕΞΟΡΜΗΣΕΩΝ

Δημοσίευση από miky55 »

ΗΘΕΛΑ ΝΑ'ΞΕΡΑ ΠΟΙΟΣ ΣΟΦΟΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕ.ΕΝΤΑΞΗ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΗ ΛΙΓΟ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΟΥΝ,ΣΥΜΦΩΝΩ, ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΑΠΟ ΦΟΒΟ ΦΙΝΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΛΙΟΦΑΝΕΙΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΡΧΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ.
ΚΑΝΙΝΙΚΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ-ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΑΛΛΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΑΧΑ ΠΡΟΣΚΟΜΜΑ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΝΟΜΟ.ΕΝΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΓΑ@@@@ΝΕ .ΔΕΝ ΑΦΗΣΑΝ ΝΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΑΝ. ΑΥΤΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ; :twisted:
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: ΜΕΙΩΣΗ ΕΞΟΡΜΗΣΕΩΝ

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

miky55 έγραψε:ΗΘΕΛΑ ΝΑ'ΞΕΡΑ ΠΟΙΟΣ ΣΟΦΟΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕ.ΕΝΤΑΞΗ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΗ ΛΙΓΟ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΟΥΝ,ΣΥΜΦΩΝΩ, ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΑΠΟ ΦΟΒΟ ΦΙΝΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΛΙΟΦΑΝΕΙΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΡΧΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ.
ΚΑΝΙΝΙΚΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ-ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΑΛΛΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΑΧΑ ΠΡΟΣΚΟΜΜΑ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΝΟΜΟ.ΕΝΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΓΑ@@@@ΝΕ .ΔΕΝ ΑΦΗΣΑΝ ΝΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΑΝ. ΑΥΤΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ; :twisted:

Τώρα μπήκα και εγώ και είδα τα ''καλά'' μαντάτα. Αυτή η μέθοδος υπήρξε και πολύ παλιά όπως άκουσα αλλά με χειρότερο τρόπο. Κατά την διάρκεια των εξορμήσεων ανακοίνωσαν πως η επόμενη εξόρμηση είναι η τελευταία δια νόμου. Πόσο ευτελείς ενέργειές για να αποδείξουν πως τα έργα τους πάσχουν;

Η παρανομία θα είναι στο ζενίθ της, ειδικά στα περδίκια, ήταν που είχαμε την μείωση του κότα, τώρα και με αυτό όλοι θα παρανομήσουν από κόντρα!

Κ. Μιχάλη μου το έκαναν αυτό για να μας ''καλοπιάσουν'' πως θα έχουμε πιο πολλές εξορμήσεις για την τζίκλα. Κούνια που τους κούναγε.

Νομίζω η άρνηση του να βγάλουμε άδεις του χρόνου είναι μονόδρομος. Η λύπη μου όμως είναι τα σκυλιά!
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
dimitris savva

Re: ΜΕΙΩΣΗ ΕΞΟΡΜΗΣΕΩΝ

Δημοσίευση από dimitris savva »

βλεπω οτι οι περισσοτεροι συμβιβαζεστε με την νεα αποφαση, να ξερετε οτι δεν ειναι προσορινο οτι δεκτειται αλλα μονιμο και αυτο ειναι η αρχη. προσεξετε τι γραφετε γιατι τους βαζετε ιδεες και στο τελος μονο σε DVD εν να βλεπετε ρομαντικα το κυνηγι. απο κυβερνηση ... υπηρεσιες... κοινοτικες αρχες... δημαρχοι... οι τουρκοι επεμβαινουν...τα χρηματα του κοσμου τα εκλεψαν... οι δουλειες εκλεισαν...η Κυπρος χαθηκε και η ιστορια ακομα δεν τελειωσε.
:evil: :evil:
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΜΕΙΩΣΗ ΕΞΟΡΜΗΣΕΩΝ

Δημοσίευση από Dimitris »

miky55 έγραψε:ΗΘΕΛΑ ΝΑ'ΞΕΡΑ ΠΟΙΟΣ ΣΟΦΟΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕ.ΕΝΤΑΞΗ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΗ ΛΙΓΟ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΟΥΝ,ΣΥΜΦΩΝΩ, ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΑΠΟ ΦΟΒΟ ΦΙΝΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΛΙΟΦΑΝΕΙΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΡΧΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ.
Επειδή κύριε Miky55, από όσο κατάλαβα δηλαδή, ναι μεν μειώνουν τις εξορμήσεις για το ενδημικό αλλά δεν μειώνουν τις συνολικές κυνηγετικές εξορμήσεις. Απλά αντικαθιστούν τις μέρες που απαγορεύσαν το ενδημικό, με κυνήγι τσίχλας-φασσας.
Όπως λέχθηκε και πιο πάνω, είναι στις τελευταίες εξορμήσεις που περιμένουμε να σηκώσουμε καμια μπεκάτσα, πάει κι αυτό....
Το σωστότερο για εμένα θα ήταν (όπως επίσης λέχθηκε πιο πριν) να επιλέγονταν οι τελευταίες Τετάρτες, αφού θέλουν να διαχειριστούν το θέμα έτσι.
Και αφού μας έκοψαν 4 εξορμήσεις από το ενδημικό, χάνουμε και 1 μέρα από το κυνήγι τσίχλας (λόγω Κ. Δευτέρας). Τουλάχιστον δώστε παράταση άλλης 1 μέρας στο κυνήγι της τσίχλας...
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”