ΑΓΡΙΟΚΟΥΝΕΛΑ

Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΑΓΡΙΟΚΟΥΝΕΛΑ

Δημοσίευση από marinos.a »

παρε και ενα κουνάβι μαζί σου αν σου βρεθεται. Στο εξωτερικό ξαπολούν για να ξετρυπώνουν τα κουνέλια
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΑΓΡΙΟΚΟΥΝΕΛΑ

Δημοσίευση από Anthimos »

marinos.a έγραψε:παρε και ενα κουνάβι μαζί σου αν σου βρεθεται. Στο εξωτερικό ξαπολούν για να ξετρυπώνουν τα κουνέλια
...θελουν πολλη εκπαιδευση φιλε τα κουναβια
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
sotiris!129

Re: ΑΓΡΙΟΚΟΥΝΕΛΑ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

APOLLON_1 έγραψε:E ΠΑΙΔΙΑ ΕΜΙΛΙΣΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΔΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΙΑ ΚΟΥΝΕΛΙΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΒΟΥΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΟΜΑ ΜΟΝΑ ΤΑ ΑΥΤΑ ΕΙΧΑΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΑ ΑΡΑ ΟΠΟΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΣΗΜΕΝΙ ΕΝ ΑΡΓΙΟΚΟΥΝΕΛΑ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟΝ. ΑΣΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΣΙΜΕΣΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΕΡΙΠΑΤΟ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ
πεμου τον τοπο ΑΝ γινεται να παω να δω γιατι αν δεν δω με τα μαθκια μου εν λιο δυσκολο να το πιστεψω!!! :geek:
μπορι να ειναι μια καλι εφκερια να αποχτισουμε 1 νεο θυραμα
ομως μπορει να ειναι και η αρχη του τελους του λαγου!
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: ΑΓΡΙΟΚΟΥΝΕΛΑ

Δημοσίευση από nature »

Οη τζαι πιο καλό το κρέας του κουνελιού που τον λαο ρε κοπέλια....ούλα τζαι ούλα, ιεροσυλία :geek: ! Εν πα να είναι 3 φορές άγριο πάλε κουνέλι είναι....όπως τες κουρκούνες στο ψάρεμα, ποτέ εν θα γινούν συναγρίδες. :D :D :D

Το πρόβλημα μας ρε κοπέλια εν τα αγριοκούνελα; Τούτο μας έλειπε τωρά. Εν νομίζω να είναι τόσο απλό το θέμα. Είναι δυνατό να έχουν τόσοι επιστήμονες άδικο; Ελάχιστα που γνωρίζω από διαχείριση περιβάλλοντος μου φαίνεται ανησυχητικό αυτό. Έχουμε το λαό ένα θήραμα τόσο δύσκολο και απαιτητικό και τα κουνέλια μας εμαράναν. Γεμάτος ο τόπος λαούς πας τα βουνά, ιδιαίτερα αυτή την εποχή και μην μου πείτε ότι εν έχει λαούς.....τώρα γιατί μέχρι να αρχίσει το κυνήγι αυτοί εξαφανίζονται δεν ξέρω, ρωτάτε την θήρα. Μήπως αυτό είναι το πρόβλημα; Δηλαδή εν ανάγκη κάθε εξόρμηση να πιάνουμε λαό. Εγώ με 1 λαό κάθε 2 εξορμήσεις είμαι υπερ-ευχαριστημένος και κυνηγώ με παρέα που έχει αξιόλογους σκύλους (πέρσι πιάσαμε 7 όλη την σεζόν).

Με πιο απλά λόγια δυστυχώς η σχέση μεταξύ ποιότητας και ποσότητα είναι αντιστρόφως ανάλογη και στη Κύπρο μάθαμε μόνο την ποσότητα.
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: ΑΓΡΙΟΚΟΥΝΕΛΑ

Δημοσίευση από AndreasDr »

φίλε μαλλον ο παρεας σου ηβρε 2 αρσενικα αγριοκουνελλα τα οποια ειτε εφιαν ειτε εξαπολυσαν τα. ξερω σιουρα οτι τα θηλυκα φκαλλουν λαγουμια για να χωστουν ενω τα αρσενικα προτιμουν τους θαμνους!
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
sotiris!129

Re: ΑΓΡΙΟΚΟΥΝΕΛΑ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

αν εν εγριοκουνελλα με την πρωτη εφκερια θα φανουν μεσα στα τριφιλια και τες ρεντες ζε να τα δει πολλις κοσμος! καμετε ιπομονη αν γινι ετσι πραμα για εν να κλεμε για εν να καμουμε παναιρι!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΑΓΡΙΟΚΟΥΝΕΛΑ

Δημοσίευση από Anthimos »

Κοπελια ΑΓΡΙΟΚΟΥΝΕΛΛΑ εχει παρα πολλες ποικιλιες. Αν οντως απελευθερωσαν κουνελια αγρια καποιοι πρεπει να δουμε για τι κουνελια μιλουμε
1. Κουνελια του κλουβιου με χρωμα αγριοκουνελλου? Αν ναι το πιο πιθανον ακομα κι αν αναπαραχθουν 1 με 2 χρονια θα εξαφανιστουν που μονα τους .

2. Αγριοκουνελα ( Oryctolagus cunuculus)
220px-Oryctolagus_cuniculus_Tasmania_2.jpg
Αυτα ειναι τα αγριοκουνελλα που αν οντως αυθεραιτα απελευθερωθηκαν στην φυση μπορει να προκαλεσουν προβλημα, ειναι αυτα που ειναι στην Αυστραλια και στην Αγγλια και απωθουν τους λαγους ή οι λαγοι φευγουν απο μονοι τους απο τις περιοχες που διαβιούν αυτα. Σκαβουν λαγουμια και προκαλουν πολλες ζημιες στις καλιεργειες.
Ειναι δυσκολο να κυνηγηθουν με δικανο ακριβως επειδη τρυπωνουν στα λαγουμια μολις αντιληφθουν κινδυνο, η μονη περιπτωση ειναι να τα βρεις εινι αν τα κοψεις σε πυκνα και βατα πριν προλαβουν να κρυφτουν νωρις το πρωι και κυνηγιουνται με σπανιελς κυριως!!!!Φυσικα ακομα και για αυτα οι προυποθέσεις αναπαραγωγης ειναι δυσκολες και ειναι πολυ νωρις ν ανυσηχουμε !!!!!

3.Αμερικανικα Αγριοκουνελλα (Cottontails)
250px-Wild_rabbit_us.jpg
Αυτα τα αγριοκουνελλα (γενος sylvilagus) εχουν πολλες ομοιοτητες με τους ευρωπαικους λαγους τα πλειστα απο τα 16 ειδη δεν σκαβουν λαγουμια αλλα κανουν κουτσες. Δεν αναφερθηκαν προβληματα στην συμβιωση τους με λαγους , αλλα αμερικανικους λαγους, και ειναι πολυ διαδεδομενο θηραμα στην αμερικη επειδη ειναι πολυ δυσκολο σκοπευτικα να το πετυχεις λογω των ελιγμων που κανει .
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
sotiris!129

Re: ΑΓΡΙΟΚΟΥΝΕΛΑ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ε περκι εν πουτουτα τα 2ρα για να εχουν λιο action :lol: :lol: :lol: αφου εγινικε που εγινικε η ματσουτσια να την απολαυσουμε!
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΑΓΡΙΟΚΟΥΝΕΛΑ

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

sotiris!129 έγραψε:
APOLLON_1 έγραψε:E ΠΑΙΔΙΑ ΕΜΙΛΙΣΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΔΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΙΑ ΚΟΥΝΕΛΙΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΒΟΥΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΟΜΑ ΜΟΝΑ ΤΑ ΑΥΤΑ ΕΙΧΑΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΑ ΑΡΑ ΟΠΟΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΣΗΜΕΝΙ ΕΝ ΑΡΓΙΟΚΟΥΝΕΛΑ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟΝ. ΑΣΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΣΙΜΕΣΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΕΡΙΠΑΤΟ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ
πεμου τον τοπο ΑΝ γινεται να παω να δω γιατι αν δεν δω με τα μαθκια μου εν λιο δυσκολο να το πιστεψω!!! :geek:
μπορι να ειναι μια καλι εφκερια να αποχτισουμε 1 νεο θυραμα
ομως μπορει να ειναι και η αρχη του τελους του λαγου!
ΦΙΛΕ ΕΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΡΙΟ ΣΤΙ ΠΕΡΙΟΧΙ ΞΕΡΟΤΙΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΑ. Ι ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΙΝ ΛΑΠΑΤΣΑ ΣΤΑ ΔΕΞΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΙΝ ΑΡΙΣΤΕΡΙ ΠΛΕΥΡΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΑΜΙΟΝΕΣ ΠΙΣΟ ΠΟΥ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ι ΚΛΟΥΒΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΡΤΙΚΟΥΣ ΚΑΠΟΥ ΤΣΙΑΜΕ ΠΟΥ ΕΝ ΟΙ ΚΑΛΑΜΙΟΝΕΣ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΠΑΛΟΥΡΑ ΜΕΓΑΛΗ ΤΣΙΑΜΕ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΤΣΙΠΑΝΟ ΚΑΛΟ
EPANIEL POWER
sotiris!129

Re: ΑΓΡΙΟΚΟΥΝΕΛΑ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

APOLLON_1 έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:
APOLLON_1 έγραψε:E ΠΑΙΔΙΑ ΕΜΙΛΙΣΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΔΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΙΑ ΚΟΥΝΕΛΙΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΒΟΥΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΟΜΑ ΜΟΝΑ ΤΑ ΑΥΤΑ ΕΙΧΑΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΑ ΑΡΑ ΟΠΟΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΣΗΜΕΝΙ ΕΝ ΑΡΓΙΟΚΟΥΝΕΛΑ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟΝ. ΑΣΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΣΙΜΕΣΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΕΡΙΠΑΤΟ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ
πεμου τον τοπο ΑΝ γινεται να παω να δω γιατι αν δεν δω με τα μαθκια μου εν λιο δυσκολο να το πιστεψω!!! :geek:
μπορι να ειναι μια καλι εφκερια να αποχτισουμε 1 νεο θυραμα
ομως μπορει να ειναι και η αρχη του τελους του λαγου!
ΦΙΛΕ ΕΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΡΙΟ ΣΤΙ ΠΕΡΙΟΧΙ ΞΕΡΟΤΙΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΑ. Ι ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΙΝ ΛΑΠΑΤΣΑ ΣΤΑ ΔΕΞΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΙΝ ΑΡΙΣΤΕΡΙ ΠΛΕΥΡΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΑΜΙΟΝΕΣ ΠΙΣΟ ΠΟΥ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ι ΚΛΟΥΒΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΡΤΙΚΟΥΣ ΚΑΠΟΥ ΤΣΙΑΜΕ ΠΟΥ ΕΝ ΟΙ ΚΑΛΑΜΙΟΝΕΣ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΠΑΛΟΥΡΑ ΜΕΓΑΛΗ ΤΣΙΑΜΕ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΤΣΙΠΑΝΟ ΚΑΛΟ
αυριο εν νομιζω να παω γιατι εχει 4 μερες που παω καθημερινες και μετα δουλεια
και οπως το προβλεπω εν να παει και το σαββατοκυτιακο μου ετσι :lol: :lol: :lol: που δευτερας ειπα ΔΕΝ θα ξαναπαω κυνηγι και θα αρκεπσω προετιμασια του σκυλου για να αντεξει τα ολοημερα κυνηγια του περτικου!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”