Κυνήγι και facebook

Απάντηση
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Κυνήγι και facebook

Δημοσίευση από miky55 »

ALEXIS έγραψε:ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΠΡΟ
ΔΕΝ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΦΡΑΝΚΟΛΙΝΕΣ
ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΤΑ ΕΙΝΑΙ 1 ΜΟΝΟ ΠΟΥΛΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΩ
ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ
ΜΠΟΡΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΡΠΟΘΩ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ 2
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΔΕΙΩΞΩ ΝΑ ΚΑΡΠΟΘΩ ΠΟΛΛΕΣ
ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΛΙΓΟ ΒΑΡΥ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΟ
ΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΦΡΑΝΚΟΛΙΝΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΜΕΙΝΑΝ ΜΟΝΟ ΜΕ 1 ΠΟΥΛΙ
ΣΤΗΝ ΒΟΥΡΚΑ.
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΑΙΟ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ
ΑΛΕΞΗ ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΕ ΣΕ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ.
ΝΑΙ ΑΛΕΞΗ ΠΑΩ ΓΙΑ ΦΡΑΓΓΟΛΙΝΑ Η ΠΑΝΙΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΦΡΑΓΓΟΛΙΝΑ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΜΟΥ ΦΕΡΜΑΡΟΥΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΤΥΠΩ.ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΡΧΟΜΑΙ ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ;ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΑ ΠΑΑΛΙ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΕΡΜΑ ΚΑΙ ΑΣ ΧΑΣΩ ΤΟ ΠΟΥΛΙ.
ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΥΠΕΡΒΑΛΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 4 ΑΤΟΜΑ ΑΠΟ ΦΟΡΟΥΜ (ΑΤΜΙΝ,ΤΖΙΚΛΟΚΤΟΝΟΣ.ΑΧΕΡΚΩΤΗΣ.ΧΡΙΣΤΟΣ )ΠΗΓΑΝ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΔΑΝ ΑΝ ΥΠΕΡΒΑΙΝΩ ΤΟ ΚΟΤΑ Η ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΝΑ ΤΟ ΥΠΕΡΒΩ.
ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΕΙ ΑΓΑΠΩ ΣΕΒΟΜΑΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΩ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΩ .ΕΧΕΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ ΠΟΤΗΣΤΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ.ΕΧΕΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΑΓ.ΣΠΥΡΙΔΩΑ 12/12 ΔΕΝ ΚΤΥΠΩ ΘΗΛΥΚΑ.
ΕΓΩ ΑΛΕΞΗ ΧΟΡΤΑΣΑ ΚΥΝΗΓΙ (ΘΗΡΑΜΑΤΑ) ΒΓΑΙΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΩ ΤΙΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΦΕΡΜΕΣ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ Η ΘΗΡΕΥΣΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣΚΟΠΟΣ.
ΜΑΚΑΡΙ ΚΑΙ ΟΙ ΝΕΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΣΠΡΗ ΜΕΡΑ ΣΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΔΡΟΜΕΝΑ ΜΑΣ.ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ.
ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΧΑΛΗΣ. :)
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Κυνήγι και facebook

Δημοσίευση από admin »

Το γεγονός και μόνο ότι ανοίξαμε ένα πολύ καυτό θέμα είναι πολύ σημαντικό γιατί μπορεί πάλι να το παιδεύουμε 5-6 άτομα αλλά εκατοντάδες άλλα το διαβάζουν και ο καθένας πέρνει το δικό΄του μήνυμα. Καταρχήν να πώ ότι πιστεύω ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ κυνηγός στην Κύπρο που να μην παρανόμησε έστω και μια φορά στην ζωή του. ΚΑΝΕΙΣ είτε ακούσια είτε εσκεμμένα. Άλλοι απο άγνοια, άλλοι επειδή έτσι απλά έμαθαν να κάνουν άλλοι επειδή το γνωρίζουν αλλά δέν έχουν αρχές και συνείδηση να το σταματήσουν. Κάποοια παιδιά ίσως ποιό νεαρά έχουν στην αμτίληψη τους ότι το να βάζουν μια φωτογραφία με θηράματα αυτό θα τους βοηθήσει να νιώσουν την αναγνώριση ως κυνηγοί. Οι φωτογραφίες όταν είναι σωστές δέν έχει ποιό καλό πράγμα είναι το μόνο ενθύμιο που μένει. Φανταστείτε ένα περιοδικό χωρίς φωτογραφίες, φανταστείτε ένα dvd χωρίς εικόνα. Το να προσπαθούμε και να βάζουμε τις σωστές φωτοτγραφίες και να δείχνουμε τις σωστές εικόνες είανι το ίδιο με το να είμαστε και στο κυνήγι μας σωστοί . όπως την γυναίκα του Καίσσαρα ένα πράγμα ... ρε Χρύσανθε. Αν με ρωτήσει κάποιος τι θα άλλαζες εάν ξαναγινόσουν 20 στο κυνήγι σου σίγουρα ένα απο τα πράγματα που θα έκανα είναι σε κάθε εξόρμηση να βγάζω φωτογραφίες. Κυνήγησα 10-12 χρόνια με τον Παππού μου πλου πλέον για λόγους υγείας δέν κυνηγάει και δέν βγάλαμε μαζί μαι φωτογραφία στον κυνηγότοπο. Είχα σκυλιά τα οποία τα αγαπούσα πολύ και με αντάμειψαν με δεκάδες επιτυχίες σε λαγούς και περδίκια και δέν έχω μια φωτογραφία τους να τα θυμάμαι. Πήγα κυνήγι με πολύ καλες παρέες που τώρα χαθήκαμε και δέν έχω ένα ενθύμιο . Η φωτογραφία είναι μια ανάμνηση που αποτυπώνεται και μένει όταν γίνετε σωστά. όταν δέ προβάλεται σε κόσμο στέλνει και κάποια μηνύματα.
Προσέχουμε...για να έχουμε
ARRWSTOSFASSAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2013, 00:55

Re: Κυνήγι και facebook

Δημοσίευση από ARRWSTOSFASSAS »

[quote="mouzouris"]Λόγω της δουλειάς μου έχω αρκετές ¨προσκλήσεις¨ για να κυνηγώ σε όλη την Κύπρο και με παρέες που κτυπούν αρκετό θήραμα . Εντούτοις δεν το έκανα ποτέ μου μιας και οι πιο πάνω «παρέες» κατά 99%, σκοπό μόνο έχουν την κρεατοσυλλογή και την επίδειξη του θηράματος στους καφενέδες , στους φίλους και εχθρούς γιατί νομίζουν ότι έτσι θα μεγαλώσει η «πουλλού» τους. Αν κάνω την εξαίρεση θα είναι με ακόμα ένα άτομο που σίγουρα περνά εξετάσεις (χωρίς να το ξέρει αυτός φυσικά). Πέστε με περίεργο, πέστε με ιδιότροπο, έτσι είμαι και μάλλον δεν θα αλλάξει αυτό, ούτε στο μέλλον ‼‼!
Μια από αυτές τις σπάνιες φορές που κυνήγησα με κάποιον και αφού επέρασα τον που σιήλια κόσκινα, :D τρόπο σκέψης και πως συμπεριφέρεται όταν κρατά όπλο στα χέρια του, είπαμε να πάμε για μπεκάτσες στο Τρόοδος. Το κυριότερο για μένα (όπως και για πολλούς άλλους ) πάντα η ασφάλεια, εμάς και των τετράποδων φίλων μας και ύστερα όλα τα άλλα …. ;)
Να μην τα πολυλογώ , ξεκινούμε και σε κάποια φάση η σκύλα μου σηκώνει δυο περδίκια, περνούν πάνω από τον παρέα , «ΠΑΝΩ ΣΟΥ ΡΕ ……..» τίποτε ο παρέας :roll: .
Λαλώ που μέσα μου «εν τα είδε, εν με άκουσε ». Πάμε πάρα κάτω το ίδιο « πάνω σου ρε» τίποτε ο παρέας, «ΧΑΒΑ ΑΡΒΑΝΙΤΙΚΟ». 8-)
Εγινήκαν δκιο τρεις φάσεις έτσι, έτρωεμε η περιέργεια ! :?:
Κοντεύκω του τζιαι λαλώ του «ρε μα εν τα είδες; εν με άκουσες που σου εφώναξα;»
Απάντηση …….. «ΆΚΟΥΣΑΣΕ !»
«Εεεε γιατί εν τα έπαιξες ;»
ΑΠΑΝΤΗΣΗ «Φίλε μου καλέ, δεν παίζω τα ρεχτά, δεν το θεωρώ αθλητικό από μέρους μου. Παίζω το θήραμα που θα μου βγάλουν οι σκύλοι μου και το θήραμα που θα έχει την ευκαιρία του, για να διαφύγει»
«Εντάξει, ούτε εγώ θα κάτσω στάμα, δεν το θεωρώ σωστό, αλλά μήπως εσύ το παρατραβάς λείο ; Μήπως επείες εις την άλλην άκρη της κυνηγετικής/αθλητικής συμπεριφοράς;»
«Έτσι νιώθω, έτσι κάμνω, τι να σου πω;» :)

ρε παιδια επειδη πολλοι στο παρελθον εγραψαν οτι θα μεγαλωσει ι πουλλου σου οταν βαλεις φωτο με πολλη θηραμα.ΑΠΟΡΙΑ.....εαν καποιος εχει ηδη πολη μεγαλη πουλλου σε φαση ανωμαλιας του σωματος(πχ οπως του γαρου) πρεπει να βαλει φωτο με μια τραχηλα για να επανελθει ι πουλλου του στα κανονικα ανθρωπινα επιπεδα :?: :?: :?:
ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ...ΕΙΜΑΙ ΦΟΡΕΑΣ...ΕΧΩ ΤΖΙΝΙ!
axerkwtis

Κυνήγι και facebook

Δημοσίευση από axerkwtis »

φιλε Ευανθη τζιαι με μισιαρο γινεται η δουλεια σου..
Κατα τα αλλα συγχαρητηρια στον Πανικκο κ στον Μουζουρη για το παραδειγμα που ωφειλε να το γραψει νωριτερα...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Κυνήγι και facebook

Δημοσίευση από admin »

Μιλόντας για φωτογραφίες αναμνήσεις βρήκα μαι απο τα παλιά 1999 νομίζω ή 2000. Ο τσικλοκτόνος ο editor και εγώ. Κυνήγι απο το πρωί με τα 2 σκυλιά που είχαμε πρώτη παγανιά σηκώνουμε μια μπεκάτσα έφυγε άπαιχτη μετά τίποτα. Κινούνταν οι τσίκλες και ο τσικλοκτόνος με τον editor ήθελαν να σταθούν . Χωρίσαμε λοιπόν για λίγο και εγώ πήγα ποιό κάτω να κάνω καμιά παγανιά με τα σκυλιά. Με το που κατεβαίνω στα 100 μέτρα πετάει ένα περδίκι μπάμ έπεσε. Λέω πάλι καλά κόψαμε τον σόλο σήμερα. 200 μέτρα ποιό κάτω τα σκυλιά πιάνουν μαλαή και ξαφνικά πετάγεται ένας λαγ΄ςο απο τον όχτο μπάμ επιάσαμε τον και τον κύριο. Μόλις 15 λεπτά μετά που χώρισε η παρέα. Τους πέρνω τηλέφωνο και τους είπα έπιασα ένα περδίκι και ένα λαγό δέν με πίστευαν και ήρθαν πατημένοι με το αυτοκίνητο μέχρι να έρθουν έπαιξα ακόμη ενά περδίκι κατά την επιστροφή μου στο αυτοκίνητο. ήρθαν ακολούθησαν πειράγματα και γέλια. Το μεσημέρι κάναμε το διάλειμα μας και είπαμε να πάμε σε ένα γνωστό τσίταστρο της περιοχής. Τον λαγό και τα περδίκαι τα έδεσα σε ένα σακούλι και τα έβαλα κάτω απο το κάθισμα του οδηγού . Είχα ένα pajero τότε και είχα εσωτερική κάσια για τα σκυλιά. Πήγαμε στο τσίταστρο και παίξαμε και καμιά 15 πουλιά και οι 3 και κατεβαίναμε όλο γέλια απο το βουνό. όταν πλησιάζουμε το αυτοκίνητο γεμάτοι ικανοποίηση απο την κυνηγετική μας εξώρμηση βλέπουμε το ένα απο τα δύο σκυλιά στην θέση του οδηγού. Είχαν σπρώξει την κάσια και βγήκε το ένα έξω. Άνοιξε το σακούλι , έφυγε τα περδίκια πάνω απο τον λαγό και τον έφαγε όλο αφήνοντας μας μόνο τα πόδια. Στην αρχή απο την χαρά μας έπιασε η θλίψη αλλά σύντομα μας έπιασε το γέλιο. Ε τι να σου κάνει το καημένο το ζώο εδύαν του η μυρωθκιά επέλανε αλλά είχε και προτιμήσεις μόνο λαό!!! Απο την εξόρμηση λοιπόν αυτή μας έμεινε αυτή η φωτογραφία για να την θυμόμαστε :D
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Κυνήγι και facebook

Δημοσίευση από 'petros' »

Το θεμα δεν ειναι να ποζαρεις με πολυ θηραμα μονος σου ασχετα αν ειστε παρεα 5 ατομων σε εκεινη την εξορμιση.
Το θεμα ειναι να βαζεις θηραμα της νυχτας πχ πατημενο με αυτοκινητο και να ποζαρεις μαζι του και το βραδυ και το μεσημερι της αλλης μερας με τον ιδιο λαγο.
Φωτογραφιες που βγαζουν ματι και στο πιο ασχετο κυνηγο.
Οπως ειπε και ο φιλος πανικος ετυχε τελευταια να δω σε καποιο site στο facebook φωτογραφιες πολλων λαγων που τα 3/4 ηταν τσιλημενοι απο αυτοκινητο και ο τυπος κορτωτος σε καθε φωτο και βραδυ και μεσημερι της επομενης με το ιδιο θηραμα..... ελεος......
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Κυνήγι και facebook

Δημοσίευση από andreasana210326 »

'petros' έγραψε:Το θεμα δεν ειναι να ποζαρεις με πολυ θηραμα μονος σου ασχετα αν ειστε παρεα 5 ατομων σε εκεινη την εξορμιση.
Το θεμα ειναι να βαζεις θηραμα της νυχτας πχ πατημενο με αυτοκινητο και να ποζαρεις μαζι του και το βραδυ και το μεσημερι της αλλης μερας με τον ιδιο λαγο.
Φωτογραφιες που βγαζουν ματι και στο πιο ασχετο κυνηγο.
Οπως ειπε και ο φιλος πανικος ετυχε τελευταια να δω σε καποιο site στο facebook φωτογραφιες πολλων λαγων που τα 3/4 ηταν τσιλημενοι απο αυτοκινητο και ο τυπος κορτωτος σε καθε φωτο και βραδυ και μεσημερι της επομενης με το ιδιο θηραμα..... ελεος......
ΦΙΛΕ ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ, ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΑΝΑ ΤΟ ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ, ΜΕ ΔΗ8ΕΝ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΝΑ ΚΑΠΑΡΤΙΖΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΚΑΦΕΝΕΔΕΣ, TO MESHMERI ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ, ΛΑΓΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΛΑΘΡΟ8ΗΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΝΥΧΤΑ Ή ΤΙΣ ΠΡΩΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΧΑΡΑΜΑΤΑ THΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ. ΠΟΣΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΦΩΤΑ ΣΤΟΥΣ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟΥΣ ΝΑ ΕΙΣΕΡΧΟΝΤΑΙ 'Η ΝΑ ΕΞΕΡΧΟΝΤΑΙ 2 ΚΑΙ 3 ΩΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΞΗΜΕΡΩΜΑ...Ή ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΚΟΥΜΕ ΜΠΗΧΤΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΞΗΜΕΡΩΣΕΙ.....ΚΛΑΣΣΙΚΟΣ ΚΥΠΡΙΟΣ ΜΑΚΑΚΑΣ ΚΥΝΗΓΟΣ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”