Κυνήγι και facebook

Απάντηση
james32
Full Member
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 08 Μάιος 2014, 07:05

Re: Κυνήγι και facebook

Δημοσίευση από james32 »

φιλε πανικο εγω πιστευω ειναι πολυ εφικτο να χτυπησουν 5 φραγκολινες 5 κυνηγοι σε μια εξορμηση εαν ειναι ιουνιος,ιουλιος και ολοι οι αλλοι μηνες εχτος κυνηγετικης περιοδου.....
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Κυνήγι και facebook

Δημοσίευση από Pathfinder »

james32 έγραψε:φιλε πανικο εγω πιστευω ειναι πολυ εφικτο να χτυπησουν 5 φραγκολινες 5 ΓΑΡΟΙ σε μια εξορμηση εαν ειναι ιουνιος,ιουλιος και ολοι οι αλλοι μηνες εχτος κυνηγετικης περιοδου.....
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Κυνήγι και facebook

Δημοσίευση από miky55 »

Πανικος Setter έγραψε:Αφορμή να ανοίξω αυτό το θέμα ήταν φωτογραφία που δημοσιεύτηκε στην ομάδα του περιοδικού στο facebook όπου σε αυτή υπήρχαν 5 φραγκολινες , χωρίς κανένα σχόλιο , ποσα όπλα ήταν κτλ , ο συγκεκριμένος έχει ακόμα μια φωτογραφία στο προφίλ του με ακόμα 5 διαφορετικές φραγκολινες , μετά από παρατήρηση του Αριστου η απάντηση ήταν τα γνωστά περί κυνηγετικής συνείδηση και δεν δέχομαι εγώ υποδείξεις και ξαφνικά βρέθηκαν και 5 όπλα στην παρέα , θέλω να μου πείτε όλοι όσοι έχετε εμπειρία στο κυνήγι φραγκολίνας ποσο εφικτό είναι σε 2 εξόρμησης 5 άτομα να κτυπήσουν από μια φραγκολινα ? , δηλαδη συνολο 10 ? ποιος κοροϊδεύει ποιον ? τελευταία αποχώρησα από όλες τις ομάδες στο facebook που έχουν να κάνουν με το κυνήγι για να μην βλέπω αυτά τα αίσχη , να μην βλέπω φωτογραφίες με κρεμασταρκες γεμάτες θηραματα να κρέμονται στο λαιμό του καθενός , να μην βλέπω ένα σορό αγγελίες κουταβιών με το πατέρα να έχει 5 ράτσες πάνω του και άλλες τόσες η μητέρα , και το πιο σημαντικό , όλοι μα όλοι μας πίσω από τους υπολογιστές να παρουσιαζόμαστε πρότυπα κυνηγών , άρχισα να πιστεύω ότι όλα περί έλλειψη κυνηγετικής παιδείας είναι αποκυήματα τις φαντασίας μας , σοβαρά μιλώ γιατί αν κάτσεις να διαβάσεις παντού στο διαδίκτυο , όλοι μα όλοι παραδίδουμε μαθήματα ήθους και σεβασμού , αλήθεια τώρα αν όλοι εμείς που θέλουμε να παρουσιάζουμε τον εαυτό μας υπόδειγμα κυνηγού όντως ήμασταν , θα φτάναμε εδώ που φτάσαμε ?
ΠΑΝΙΚΟ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΩ ΚΑΝΕΝΑ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ,ΣΑΦΩΣ ΥΠΟΝΟΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΕΝΑΣ ΑΥΤΟΣ ΚΤΥΠΗΣΕ 5 ΠΟΥΛΙΑ ΜΟΝΟΣ;
ΕΑΝ ΜΟΝΟΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ 5 ΚΥΝΗΓΟΙ ΜΑΖΟΙ;
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΠΕΙΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕ ΤΗ ΦΡΑΓΓΟΛΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ 5 ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΜΑΖΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΚΑΙ ΜΗΝ ΚΤΥΠΗΣΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ.ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ.ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΟΜΙΖΩ ΣΕ 2 ΣΥΝΕΧΩΕΝΕΣ ΕΞΞΟΡΜΗΣΗΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ 10 ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΑΓΑΝΙΑ.
ΚΡΥΒΟΝΤΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΑΝ ΠΙΕΣΤΟΥΝ ΑΠΟ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΣΕ ΑΣΦΑΛΗ ΜΕΡΗ.
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Κυνήγι και facebook

Δημοσίευση από Γιατρός »

Κυνηγετικά αιδεία πολλά κυνηγετική παιδεία σπάνια
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Κυνήγι και facebook

Δημοσίευση από Dimitris »

Είδα και εγώ την φωτογραφία και παραξενεύτηκα για πιο λόγο την ανέβασε και την πόσταρε στο
Hunt & Shoot αφού ο νόμος μιλάει ξεκάθαρα για 1 φραγκολίνα.
Μετά είδα τα πόστ του Άριστου και του παιθκιού, ο ίδιος ανάφερε πράγματι ότι ήταν 5 όπλα στην παρέα.
Εγώ δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω για τον λόγο ότι δεν κυνήγησα ποτέ φραγκολίνα και το μόνο που
ξέρω για το κυνήγι της είναι ότι δύσκολα σηκώνεται.

Φίλε Πανίκκο όμως, εγώ θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου και θα ρωτήσω,
δεν είναι πιο εύκολο να χτυπήσουν 5 όπλα 5 φραγκολίνες αντί του ενός ατόμου?
Επίσης, γράφει ο ίδιος ότι χτυπήθηκαν σε 1 εξόρμηση, αλλά δεν μας είπε αν χτυπήθηκαν
όλες στην ίδια περιοχή.

Το λάθος που βρίσκω εγώ, και σωστά αναφέρεται στα σχόλια κάτω από την φωτο,
είναι πως μαζί με το θήραμα έπρεπε να ποζαρουν τουλάχιστον 4 όπλα

Η φωτογραφία είναι η πιο κάτω (4 θηλυκές, 1 αρσενικιά, 1 πέρδικι, 3 τσίχλες):
Εικόνα
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
dimitris savva

Re: Κυνήγι και facebook

Δημοσίευση από dimitris savva »

παλι καλα που δεν σου ειπε οτι το κοτα ειναι 5 φραγγολινες και μια περδικα :lol:
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Κυνήγι και facebook

Δημοσίευση από miky55 »

ΣΤΟ Φ.Π ΕΡΩΤΗΣΑ ΤΙ ΣΚΥΛΙΑ ΕΧΕΙ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑ .ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΙΣΩΣ.ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ.ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΘΗΛΥΚΙΕΣ ΑΠΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟΥΣ.
ΟΣΟΙ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑΝ ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ Ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΣΗΚΩΝΕΤΕ ΠΡΩΤΟΣ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΣΕ ΤΡΑΒΙΣΕΙ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΘΗΛΥΚΙΑ,ΑΥΤΟ ΦΑΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ DVD ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ .
ΕΓΩ ΤΙΣ ΚΥΝΗΓΩ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΞΑΝΑΕΠΙΤΡΑΠΗΚΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΜΕ ΤΗ ΠΑΡΕΑ 5 ΠΟΥΛΙΑ,ΑΛΛΑ ΠΑΡΟΛΙΓΟ ΝΑ ΚΤΥΠΗΘΟΥΜΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ.
ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΗ.
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Κυνήγι και facebook

Δημοσίευση από MARIOSE »

Φίλε Πανίκο το πιοί είμαστε σαν λαός και αν έχουμε γενικά αρχές και σεβασμό σε όλα δεν χρειάζεται ανάλυση...

Το μόνο που με χαροποιεί κάπως είναι το ότι έχω γνωρίσει τελευταίως άτομα τα οποία είναι διαφορετικά, έχουν παιδεία και έχουν μάθει να σέβονται. Για αυτούς σημασία δεν έχει μόνο η κάρπωση αλλά πολλά άλλα πράγματα, συναισθήματα και ιδέες.

Δεν σε γνωρίζω προσωπικά αλλά από τα γραφόμενα σου θέλω να πιστεύω πως και εσύ είσαι ένα τέτοιο άτομο. Δεν θα σχολιάσω τη φωτογραφία γιατί δεν χρειάζεται να δίνουμε περισσότερη σημασία σε τέτοια πράγματα. Αγνόησε τα φίλε και κάνε αυτό που νομίζεις σωστό και αυτό που σε γεμίζει. Το μόνο που θέλω να σου πω αίναι πως δεν είσαι μόνος σου.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Κυνήγι και facebook

Δημοσίευση από Dimitris »

Πανικος Setter έγραψε:Mαστρε επειδή μπορεί να είσαι ο πλέον κατάλληλος για να απαντήσει , θέτω το ερώτημα μου διαφορετικά , μπορεί ένα άτομο μέχρι πέντε σε δυο οποιεσδήποτε εξόρμησης του ενδημικού να καρπωθούν 10 φραγκολινες με μια αναμέτρηση ίσο προς ισο ? Δημητρη μου το ερώτημα ίσο προς ισο ελπίζω να κατάλαβες γιατί το έβαλα ;)
Εννοείς ότι χρησιμοποίησε μηχανούα? Μαζί σου, βρίσκω το πολύ πιθανόν, όμως είπα σου φίλε, εγώ δεν μπορώ να αποκλείσω κανένα από τα ενδεχόμενα, γιατί δεν είμαι γνώστης της "τέχνης" του κυνηγιού της φραγκολίνας και ούτε ξέρω τα χούγια της :P

ΥΓ: Το ίσος προς ίσο είναι σχετικότατο κατά την άποψη μου, ποτέ κυνηγός και θήραμα δεν ήταν ίσοι, ειδικά από τον καιρό που ανακαλύφθηκε το μπαρούτι :)
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Κυνήγι και facebook

Δημοσίευση από kypros »

Μια φωτογραφια απο μονη της δεν λεει κατι. Να βγαζει καποιος φωτογραφιες δεν απαγορευεται. Ουτε υπαρχει καπου που να.λεει οτι πρεπει να.δηλωνεις ποσα ατομα ειναι η παρεα.

Τωρα τα μηνυματα που περνουν κποιες φωτος ισως δεν ειναι καταλληλα για την κακης ποιοτητας κυνηγιετικη κοινωνια αλλα ποσο μπορεις να.εξασκεις λογοκρισια...;

Οσο για.τις.φραγγολινες, δυστυχως τις πρωτες μερες κυνηγιου ειναι πολυ ευαλωτες. Οι τοπακες που ξερουν τα σημεια τους και εχουν.δυο καλα σκυλια.δυστυχως κτυπουν πολλες τις πρωτες μερες για να.μην.τους.τις παιξουν αλλοι. Αυτο συμβαινει.και ειναι γεγονος και το.ιδα και εγω να.γινεται. και 3 και 4 και 5 ο καθενας στην εναρξη...

Επισης ειναι ενα.θηραμα με.μεγαλη λαθροθηρια ρους καλοκαιρινους μηνες απο ανεγκεφαλους ,ιδικα απο αυτοκινητο.

Στισ περιοχες μου Φραγγολινες υπαρχουν αρκετες και φετος οπως και περσυ ετσι καιρο. Δυστυχως οσ το κυνηγι τις.ειχαν εξαφανισει
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”