Κυνήγι και facebook

Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: Κυνήγι και facebook

Δημοσίευση από mouzouris »

Λόγω της δουλειάς μου έχω αρκετές ¨προσκλήσεις¨ για να κυνηγώ σε όλη την Κύπρο και με παρέες που κτυπούν αρκετό θήραμα . Εντούτοις δεν το έκανα ποτέ μου μιας και οι πιο πάνω «παρέες» κατά 99%, σκοπό μόνο έχουν την κρεατοσυλλογή και την επίδειξη του θηράματος στους καφενέδες , στους φίλους και εχθρούς γιατί νομίζουν ότι έτσι θα μεγαλώσει η «πουλλού» τους. Αν κάνω την εξαίρεση θα είναι με ακόμα ένα άτομο που σίγουρα περνά εξετάσεις (χωρίς να το ξέρει αυτός φυσικά). Πέστε με περίεργο, πέστε με ιδιότροπο, έτσι είμαι και μάλλον δεν θα αλλάξει αυτό, ούτε στο μέλλον ‼‼!
Μια από αυτές τις σπάνιες φορές που κυνήγησα με κάποιον και αφού επέρασα τον που σιήλια κόσκινα, :D τρόπο σκέψης και πως συμπεριφέρεται όταν κρατά όπλο στα χέρια του, είπαμε να πάμε για μπεκάτσες στο Τρόοδος. Το κυριότερο για μένα (όπως και για πολλούς άλλους ) πάντα η ασφάλεια, εμάς και των τετράποδων φίλων μας και ύστερα όλα τα άλλα …. ;)
Να μην τα πολυλογώ , ξεκινούμε και σε κάποια φάση η σκύλα μου σηκώνει δυο περδίκια, περνούν πάνω από τον παρέα , «ΠΑΝΩ ΣΟΥ ΡΕ ……..» τίποτε ο παρέας :roll: .
Λαλώ που μέσα μου «εν τα είδε, εν με άκουσε ». Πάμε πάρα κάτω το ίδιο « πάνω σου ρε» τίποτε ο παρέας, «ΧΑΒΑ ΑΡΒΑΝΙΤΙΚΟ». 8-)
Εγινήκαν δκιο τρεις φάσεις έτσι, έτρωεμε η περιέργεια ! :?:
Κοντεύκω του τζιαι λαλώ του «ρε μα εν τα είδες; εν με άκουσες που σου εφώναξα;»
Απάντηση …….. «ΆΚΟΥΣΑΣΕ !»
«Εεεε γιατί εν τα έπαιξες ;»
ΑΠΑΝΤΗΣΗ «Φίλε μου καλέ, δεν παίζω τα ρεχτά, δεν το θεωρώ αθλητικό από μέρους μου. Παίζω το θήραμα που θα μου βγάλουν οι σκύλοι μου και το θήραμα που θα έχει την ευκαιρία του, για να διαφύγει»
«Εντάξει, ούτε εγώ θα κάτσω στάμα, δεν το θεωρώ σωστό, αλλά μήπως εσύ το παρατραβάς λείο ; Μήπως επείες εις την άλλην άκρη της κυνηγετικής/αθλητικής συμπεριφοράς;»
«Έτσι νιώθω, έτσι κάμνω, τι να σου πω;» :)

Λοιπόν στην πραγματικότητα προς στιγμή, εχαντακώθηκα λείο γιατί, εκεί που ήμουν ο «εξεταστής», 8-) έγινα «εξεταζόμενος» και ταυτόχρονα χαμογελώντας είπα που μέσα μου, ότι ίσως υπάρχει μια μικρή ελπίδα για να σωθεί το κυνήγι μας αφού η κυνηγετική παιδεία υπάρχει ‼ Μπορεί να είναι δυσκολοεύρετη αλλά υπάρχει !

Μακρηγόρησα αλλά ήταν κάτι που ήθελα να το πω εδώ και πολύ καιρό. Μου δόθηκε η ευκαιρία από το πιο πάνω θέμα έδωσε»« Ένα ευχαριστώ στον Πανικό Setter για το μάθημα αθλητικής και κυνηγετικής παιδείας που μου έδωσε .

Μάλλον αυτό εννοεί ο Πανίκος ίσος προς ίσος. Εγώ αυτό το έζησα και το καταλαβαίνω !!!!!
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Re: Κυνήγι και facebook

Δημοσίευση από Pathfinder »

mouzouris έγραψε:Λόγω της δουλειάς μου έχω αρκετές ¨προσκλήσεις¨ για να κυνηγώ σε όλη την Κύπρο και με παρέες που κτυπούν αρκετό θήραμα . Εντούτοις δεν το έκανα ποτέ μου μιας και οι πιο πάνω «παρέες» κατά 99%, σκοπό μόνο έχουν την κρεατοσυλλογή και την επίδειξη του θηράματος στους καφενέδες , στους φίλους και εχθρούς γιατί νομίζουν ότι έτσι θα μεγαλώσει η «πουλλού» τους. Αν κάνω την εξαίρεση θα είναι με ακόμα ένα άτομο που σίγουρα περνά εξετάσεις (χωρίς να το ξέρει αυτός φυσικά). Πέστε με περίεργο, πέστε με ιδιότροπο, έτσι είμαι και μάλλον δεν θα αλλάξει αυτό, ούτε στο μέλλον ‼‼!
Μια από αυτές τις σπάνιες φορές που κυνήγησα με κάποιον και αφού επέρασα τον που σιήλια κόσκινα, :D τρόπο σκέψης και πως συμπεριφέρεται όταν κρατά όπλο στα χέρια του, είπαμε να πάμε για μπεκάτσες στο Τρόοδος. Το κυριότερο για μένα (όπως και για πολλούς άλλους ) πάντα η ασφάλεια, εμάς και των τετράποδων φίλων μας και ύστερα όλα τα άλλα …. ;)
Να μην τα πολυλογώ , ξεκινούμε και σε κάποια φάση η σκύλα μου σηκώνει δυο περδίκια, περνούν πάνω από τον παρέα , «ΠΑΝΩ ΣΟΥ ΡΕ ……..» τίποτε ο παρέας :roll: .
Λαλώ που μέσα μου «εν τα είδε, εν με άκουσε ». Πάμε πάρα κάτω το ίδιο « πάνω σου ρε» τίποτε ο παρέας, «ΧΑΒΑ ΑΡΒΑΝΙΤΙΚΟ». 8-)
Εγινήκαν δκιο τρεις φάσεις έτσι, έτρωεμε η περιέργεια ! :?:
Κοντεύκω του τζιαι λαλώ του «ρε μα εν τα είδες; εν με άκουσες που σου εφώναξα;»
Απάντηση …….. «ΆΚΟΥΣΑΣΕ !»
«Εεεε γιατί εν τα έπαιξες ;»
ΑΠΑΝΤΗΣΗ «Φίλε μου καλέ, δεν παίζω τα ρεχτά, δεν το θεωρώ αθλητικό από μέρους μου. Παίζω το θήραμα που θα μου βγάλουν οι σκύλοι μου και το θήραμα που θα έχει την ευκαιρία του, για να διαφύγει»
«Εντάξει, ούτε εγώ θα κάτσω στάμα, δεν το θεωρώ σωστό, αλλά μήπως εσύ το παρατραβάς λείο ; Μήπως επείες εις την άλλην άκρη της κυνηγετικής/αθλητικής συμπεριφοράς;»
«Έτσι νιώθω, έτσι κάμνω, τι να σου πω;» :)

Λοιπόν στην πραγματικότητα προς στιγμή, εχαντακώθηκα λείο γιατί, εκεί που ήμουν ο «εξεταστής», 8-) έγινα «εξεταζόμενος» και ταυτόχρονα χαμογελώντας είπα που μέσα μου, ότι ίσως υπάρχει μια μικρή ελπίδα για να σωθεί το κυνήγι μας αφού η κυνηγετική παιδεία υπάρχει ‼ Μπορεί να είναι δυσκολοεύρετη αλλά υπάρχει !

Μακρηγόρησα αλλά ήταν κάτι που ήθελα να το πω εδώ και πολύ καιρό. Μου δόθηκε η ευκαιρία από το πιο πάνω θέμα έδωσε»« Ένα ευχαριστώ στον Πανικό Setter για το μάθημα αθλητικής και κυνηγετικής παιδείας που μου έδωσε .

Μάλλον αυτό εννοεί ο Πανίκος ίσος προς ίσος. Εγώ αυτό το έζησα και το καταλαβαίνω !!!!!
Αν πραγματι αυτο ειναι αληθεια ( εν λεω τωρα οτι εσυ αδρωπος μιαλος θα μας ελεγες ψεματα ;) ) τοτε ρε κοπελια καπου καποτε ισως θα δουμε μια ασπρη μερα οσον αφορα τουτον τον τοπο.Καταλαβαινω ομως απολυτα τον θυμο του για την φωτο (χωρις να σημαινει οτι μπορει και να μην ειναι ειλικρινης ο τυπος) να εισαι εσυ και με το παραπανω που το κανονικο συνειδητοποιημενος κυνηγος και να εχεις τον αλλο απεναντι σου να χαλα αυτο που εσυ προσπαθεις να διορθωσεις για το καλο αυτου που αγαπας να κανεις.Ας ελπισουμε οτι το συγκεκριμενο γεγονος γινει παραδειγμα προς αποφυγη (χωρις και παλι να υποννοω κατι το μεμπτο...μπορει και να "τους" εκατσε ο τοπος και η ωρα.) Μπραβο παντως και απο μενα αν και ειχα ξανακουσει το γεγονος τουτο που ενα μιαλο αδρωπο ;)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
ALEXIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 17:50

Re: Κυνήγι και facebook

Δημοσίευση από ALEXIS »

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΠΡΟ
ΔΕΝ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΦΡΑΝΚΟΛΙΝΕΣ
ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΤΑ ΕΙΝΑΙ 1 ΜΟΝΟ ΠΟΥΛΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΩ
ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ
ΜΠΟΡΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΡΠΟΘΩ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ 2
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΔΕΙΩΞΩ ΝΑ ΚΑΡΠΟΘΩ ΠΟΛΛΕΣ
ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΛΙΓΟ ΒΑΡΥ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΟ
ΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΦΡΑΝΚΟΛΙΝΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΜΕΙΝΑΝ ΜΟΝΟ ΜΕ 1 ΠΟΥΛΙ
ΣΤΗΝ ΒΟΥΡΚΑ.
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΑΙΟ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ
dimitris savva

Re: Κυνήγι και facebook

Δημοσίευση από dimitris savva »

Φιλε Μουζουρη τον Πανικο τον γνωρισα τυχαια σε καποιο καταστημα κυνηγετικων ειδων. Απο εκεινη την μερα εχουμε πολυ συχνα τηλεφωνικη επικοινωνια . Ο ανθρωπος ειναι το προτυπο κυνηγου, τοσο στο κυνηγι οσο και με τα σκυλια του , αυτο που εκανε ο Πανικος πιστευω οτι ηταν σεβασμος προς το θηραμα αλλα και στα σκυλια του και με αυτο τον τροπο γινεται ενα κυνηγι με το οποιο θα ευχαριστησει και τον ιδιο και τα σκυλια του.Αλλα για να το κανει αυτο οποιοσδηποτε πρεπει να ειναι ατομο που σεβεται τους γραπτους και αγραφους νομους του κυνηγιου.
andreas78

Re: Κυνήγι και facebook

Δημοσίευση από andreas78 »

Λεβενταθρωπε μου,
Αν και το γνωρίζεις πολυ καλα, εγω θα το αναφέρω....για κάποιους αυτά τα γραφόμενα ειναι αμπελοφιλοσοφιες απο "καθηγητές" των φορουμ και γενικά του διαδυκτίου...... :roll:

Πάμπολλες φορές, γνωρίζοντας πολλα λεγόμενα απο πηγαδάκια, είπα πως δεν θα ξαναγράψω στο φορουμ, δεν θα κανω αυτο το χατίρι κανενός και όσο θα εχω άποψη για κατι θα την αναφέρω, έχοντας πλήρη επίγνωση των γραφόμενων μου και των λαθών μου και θα διδασκομαι απο αυτούς που θα μου παραθέτουν την λογική, ταυτόχρονα θα αναγνωρίζω πάντα με θαυμασμό τους ανώτερους μου..!!!
Για κάποιους λοιπόν, κάποια γραφόμενα που αναφέρονται σε ήθος, κυνηγετικη παιδια, επίγνωση της λογικής κ.α., ειναι αερολογίες και αρλούμπες, σας πληροφορώ κύριοι οτι δεν ειναι έτσι και οι νέοι συνάδελφοι πρεπει να βλέπουν το κυνηγι σαν ενα μεσο ηρεμίας και ξεκούρασης, δεν ειναι αρρώστια το κυνηγι, δεν πάμε σε διαγωνισμό, δεν πάμε να επιδείξουμε το πέος μας και την ικανότητα μας στην γονιμοποίηση, δεν χρειαζόμαστε 100 φυσιγγια, πάμε για να γίνουμε ενα με την φύση, να την μάθουμε και μεσο αυτής να κυνηγήσουμε το θήραμα της αρεσκείας μας δίνοντας του πάντα το δικαίωμα να μπορει να διαφύγει, πως..?., κυνηγώντας το επι ίσης ορις, χωρις πεταλλα, μεγάλες παγανιές! σκοπούς, 100 σκύλους, στάμα, μηχανάκια, φυσιγγια Patriot.......κ.α., όλα αυτα απλα μας μειώνουν σαν κυνηγούς, μας αφαιρούν το δικαίωμα να χαρούμε την οποία καρπωση είχαμε και ποτέ μας δεν θα καταφέρουμε να νιώσουμε γεμάτοι, πλήρεις και ικανοποιημένοι, θα θελουμε πάντα περισσότερα και θα μας φταίνε όλα αλλά ποτε ο εαυτός μας.
maik55
Full Member
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 05 Δεκ 2011, 18:11

Re: Κυνήγι και facebook

Δημοσίευση από maik55 »

Ο λόγος που το αναφέρω είναι για να ξέρουν πώς θα βάζουν φωτογραφίες στο face book και να μην κρίνονται σε διάφορα site στο internet!!!!!!!

Αν κάποιος βάλει μια φωτογραφία με 5 λαγούς 1 όπλο και γράψει ότι είναι στο εξωτερικό τότε το δεχόμαστε
Αν βάλουμε 5 λαγούς 4 άτομα και ο φωτογράφος θα είναι ο πέμπτος πάλι το δεχόμαστε
Αν βάλουμε 11 με 13 περδίκια 2 άτομα και ο φωτογράφος θα είναι ο τρίτος το δεχόμαστε
Οι ποσότητες και τα άτομα θα πρέπει να είναι ανάλογα με το κότα.
Πάντοτε θα πρέπει να αναγράφονται τα άτομα και τα όπλα από κάτω για τυχών παρεξηγήσεων.

Σε περιπτώσεις που δεν αναγράφονται θα μπορούν να κοιτάζουν το προφίλ σου στο face book να παίρνουν φωτογραφίες και να τις δημοσιεύουν σε διάφορα site με αποτέλεσμα να βγάζουν τα δικά τους συμπεράσματα και να κατακρίνονται.

Εγώ προσωπικά έβαλα την φωτογραφία στο face book και ναι δεν έγραψα τα άτομα και τα όπλα που ήμασταν απολογούμαι για το τεράστιο λάθος μου, δεν φανταζόμουν ποτέ ότι θα φτάναμε σε αυτό το σημείο να κατακρίνομαι για άτομο χωρίς συνείδηση, άτομο που προκαλεί αίσχος κατά των φίλο Πανικό setter, άτομο που κυνηγά Ιούνιο και Ιούλιο και πολλά άλλα.
5 άτομα να παίξουν 100-200 ορτύκια είναι εφικτό χωρίς κίνδυνο ενώ 5 άτομα να παίξουν 5 φραγκολινες δεν είναι?
maik55
Full Member
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 05 Δεκ 2011, 18:11

Re: Κυνήγι και facebook

Δημοσίευση από maik55 »

Όσο για τες φωτογραφίες με κρεμασταρκες γεμάτες θηράματα να κρέμονται στο λαιμό του καθενός της αγγελίες κουταβιών με το πατέρα να έχει 5 ράτσες πάνω του και άλλες τόσες η μητέρα είναι δικαίωμα του καθενός να βάζει φωτογραφίες για ενθύμιο στο face book και να χαίρετε.
Αν κάποιος έχει σκύλους με 10 ράτσες Πάνο του και αυτό είναι δικαίωμα του δεν είμαστε αρμόδια άτομα να τους κρίνουμε, πώς θα κυνηγήσου και τι σκύλους θα έχουν.
Πανικός setter όσο αν θα διαγράψω τις φωτογραφίες μου από το face book δεν θα της διαγράψω γιατί δεν έχω τίποτα να φοβηθώ είμαστε 5 όπλα οι παρέα.

Συγνώμη αν είμαι απότομος αλλά μερικοί έχουν ξεφύγει
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Κυνήγι και facebook

Δημοσίευση από Laurona »

Το θεμα μας εδω δεν ειναι οι ανυρωποι κ οι χαρακτηρες τους αλλα η νοοτροπια μας σαν ανθρωποι σε αυτο τον τοπο.
Γιαυτο δεν θα σταθω στον φιλο Πανικο γιατι δεν χρεθαζετε να πω κατι γιαυτον αλλα ουτε κ στον συναδελφο που εβαλε τις φωτο γιατι δεν τον γνωριζω για να μπορεσω να πω κατι.
Γιαυτο με αυτη την ευκαιρια θα μιλησω γενικα.
Η γυναικα του καισαρα δεν επρεπε να δειχνει μονο τιμια....πρεπει να ειναι κιολας.
Στο φορουμ αυτο αλλα κ γενικα στην ζωη μας αρεσκομαστε να δινουμε μαθηματα για την σωστη μας κυνηγετικη νοοτροπια....να δειχνομαστε.....αλλα πισω απο τα φωτα κανυμε τα αισχη μας.
Κανουμε σταμα στα περδικια.τσιλιυμε το λαγο που βρεθηκε στο δρομο μας.
Ταθζουμε τες φασες η τις κτυπουμε καθιστες, στο νερο η με αεροβολα...κτυπαμε 3 φραγκολινες αντι μια γιατι η μια ειναι λιγη για να ικανοποιηθουμε.....και μετα πισταρουμε θηραματα και κοκορευομαστε για να ακιυσουμε το μπραβο.
Τα λεμε απλα για να μας σεβονται αλλα οταν ειμαστε μονοι μας γινομαστε αυτοι πιυ κατηγορουμε.
Δεν θα μας κρινει κανενας αλλος πλην του εαυτου μας.
Κανενα μπραβο δεν ειναι αξιο εαν ξερουμε οτι δεν μας αξιζει.
Και εαν το δεχομαστε τοτε κοροιδευουμε την νοημοσυνη μας.
Το θεμα ειναι να αλλαξουμε μονοι μας τους εαυτους μας.πραγματικα οχι μονο στα ματια των φιλων μας.
Και να ανταγωνιζομαστε με τον εαυτο μας....οχι με τους συναδελφους για το περισσοτερο θηραμα η τον καλυτερο σκυλο.
Ο ανταγωνισμος ειναι υγιης μονο αμα ξερουμε οτι δεν γινεται για επιδειξη.
Γιατι φερνει την προοδο.
Οταν γινεται για αλλους λογους τοτε προωθα την ζηλια κ την παρανομια γιατι αυτα δημιουργουν την επιδειξη.
Φολες για να μην μας φαν τους λαγους η για να μην υπαρχουν καλυτεροι σκυλοι απ τους δικους μας.τελια για να μην φανουμε ακαρποι την κυριακη η τα σκυλια μας αχρηστα. Περδικια κτυπημενα στην φασσα γιατι στο ενδημικο μπορει να μην τα ξαναβρουμε....μηχανουες για ορτυκια για να μην παιξει κ ο αλλος....μεστα δικα μας χωραυκια.....ταισματα στες φασσες για να δειξουμε οτι ειμαστε οι καλυτεροι......και πολλα αλλα......ερχονται λογω της νοοτροπιας μας αυτης.
Πολλα κακα σημερινα που οδηγουν σε μαθηματικη καταρευση ειναι καθαρα απο αυτη μας την λαθος αντιληψη κ νοοτροπια.
Ασ κρινουμε λοιπον τους εαυτους μας κ να προσεχουμε γιατι με το να δειχνουμε σωστοι αλλα να ειμαστε οι λαθος.......απλα ζουμε σε μια ουτοπια.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Κυνήγι και facebook

Δημοσίευση από Laurona »

Ο Πανικος γιαυτο ανοιξε το θεμα αυτο.
Αηδιασε κ τολμησε να το πει.
Γνωριζοντας τον και χωρις να πω περισσοτερα ξερω την καλη του θεληση κ το ποσο σωστος ειναι.
Τολμα να μιλα ανοικτα κ σωστα κ κανενας δεν μπορει να πει τοσο γιαυτον.
Κανει πολυ αυστηρη αυτοκριτικη.
Ο φιλος επρεπε απλα να δωσει στοιχεια για την φωτο.
Δεν τον κρινω αλλα κρινω εμενα κ ο καθε ενας ας το κανει για τον εαυτο του.
Αραγε εμεεις ποσο σωστοι ειμαστε? Οσο δειχνουμε?.......η ειμαστε απο μονοι μας ενα ψεμα?
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Κυνήγι και facebook

Δημοσίευση από kypros »

Πολυ σωστα μιλατε παιδια και ετσι πρεπει να σκεφτομαστε αλλα πρεπει παντα να εχουμε.αντιληψη και να.μην.κολλαμε μονο.στο αριθμο του κοτα. Εχει περιοχες που αν παιξεις 2 περδικια εισαι νομιμος αλλα εισαι εγκληματιας γιατι στη περιοχη εμεινε μονο ενα.κοπαδακι 10 πουλια μητρικος πληθυσμος. Εκει δεν πρεπει να.σκοτωσεις ουτε ενα πουλι γιατι ειναι εγκλημα. Τωρα εαν σε μια αλλη περιοχη εχει μια κοπη 200 πουλια.και.καποιος.χτυπησει 6 αντι 5 ειναι μεν παρανομο αλλα κυνηγιετικα.ειναι πολυ πιο ηθικο απο τον αλλο που κτυπησε 1 πουλι σε μια.περιοχη που παλυει ο πληθυσμος να μην εξαφανιστει.

Ειναι ολα σχετικα και καμια φορα οι αγραφοι νομοι ειναι πιο σημαντικοι απο τα απολυτα νουμερα του κοτα.

Μακαρι το μονο προβλημα να ηταν οτι ολοι εσπαζαν το κοτα στο κυνηγι και να.μην λαθροθηρουσε κανεις παρακαιρα και νυχτα και καλοκαιρι και και με.θκιακοσιους σκυλους και σκοπους και να δειτε οτι δεν θα ειχαμε κανενα προβλημα. Ποσες φορες νομιζεις μπορεις να σπασεις το κοτα με.ορθοδοξο κυνηγι εστο και αν.προσπαθισεις;;;;Το ηθικο και ορθοδοξο κυνηγι δεν εβλαψε ποτε το θηραμα οσο καλοι και αππδοτικοι και να.ηταν οι κυνηγοιο
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”