Επαρχιακή Λεμεσού

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Επαρχιακή Λεμεσού

Δημοσίευση από admin »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:
Jaegerr έγραψε:Ποινή φυλάκισης σε 24χρονο από Δικαστήριο Βρετανικών Βάσεων

Δυστυχώς περιμένουμε τους Εγγλέζους να μας δήξουν πώς να χηρηζόματσε την λαθροθηρία, ενώ οι δικοί μας παραμένουν στα λόγια , στα πρέπει να.. και στο θα….
Δες το πιο κάτω άρθρο

http://www.philenews.com/el-gr/koinonia ... lUJuz.dpuf

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΩΡΑΙΑ....ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΑΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΩΣΤΟ-ΣΩΣΤΟ.....ΕΓΚΡΙΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ :P

ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΥΝΗΓΟΣ...ΗΤΑΝ ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΗΣ :evil: :evil: :evil:

Η απόφαση δέν ήταν καθόλου τυχαία αλλά νομίζω ήταν το αποτέλαισμα της επιστολής του Κάρολου όσο και εάν την χλευάζαμε :cry:
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Επαρχιακή Λεμεσού

Δημοσίευση από MARIOSE »

[quote="admin


Η απόφαση δέν ήταν καθόλου τυχαία αλλά νομίζω ήταν το αποτέλαισμα της επιστολής του Κάρολου όσο και εάν την χλευάζαμε :cry:[/quote]

η οποία επιστολή από ότι φαίνεται δεν έγινε ξαφνικά και τυχαία...
Ίσως τελικά να βοηθήσει.
k.o.k&d.a.z Lemesou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 30 Απρ 2014, 18:24

Re: Επαρχιακή Λεμεσού

Δημοσίευση από k.o.k&d.a.z Lemesou »

Συνεχίζει η Κ.Ο.Κ & Δ.Α.Ζ ΛΕΜΕΣΟΥ την προσπάθεια εναντίων στην ποντίκα
Ακόμη 48 χωριά στο πρόγραμμα

Συνεχίζεται το Σάββατο 28 Ιουνίου σε 48 χωριά στην επαρχία Λεμεσού το πρόγραμμα καταπολέμησης της ποντίκας. Μετά την επιτυχία του πιλοτικού προγράμματος σε δεκαεννέα κοινότητες στην Δυτική Λεμεσό το πρόγραμμα συνεχίζεται σε ακόμη 48 κοινότητες στην Βόρεια και Ανατολική Λεμεσό. Την προσπάθεια οργανώνει η Κ.Ο.Κ & Δ.Α.Ζ κλιμάκιο Λεμεσού μαζί με το Υπουργείο Γεωργίας , το υγειονομείο, το Ταμείο Θήρας τις τοπικές αρχές και αρκετούς εθελοντές.
Τα χωριά τα οποία συμμετέχουν στην δεύτερη φάση της καταπολέμησης είναι
Επταγώνια, Σανίδα, Βάσα, Ασγάτα, Πεντάκωμο, Γερμασόγεια, Αγ. Ιωάννης, Καλό χωριό, Λουβαράς, Γεράσα, Αψιού, Παραμύθα, Φασούλα, Παλώδια, Μ, Γειτονιά, Αγ, Αθανάσιος, Αρμενοχώρι, Αγρίδια, Ποταμίτισσα, Πελένδρι, Πλάτρες, Μονιάτης, Αμίαντος, Φοινί, Αγ. Μάμας, Πέρα Πέδι, Λάνια-Δωρά, Λιμνάτης, Κορφή, Απαισιά, Αγ. Γεώργιος, Μονάγρι, Άλασσα, Πάνω Πολεμίδια, Λόφου, Ύφωνας, Ακρωτήρι, Αγ, Φύλα, Όμοδος, Κοιλάνι, Δωρά, Συκόπετρα, Διερώνα, Ακρούντα, Φοινικάρια, Μουταγιάκα, Παρεκκλησιά, Πύργος, Πραστειό Κελλακίου.
Το σύστημα που θα ακολουθηθεί θα είναι το ίδιο με την προηγούμενη φορά όπου θα τοποθετηθούν σταθμοί τοποθέτησης δολωμάτων .Το κλιμάκιο της Κ.Ο.Κ @ Δ.Α.Ζ Λεμεσού ολοκληρώνει σε αυτή την φάση το πρόγραμμα σε όλη την επαρχία της Λεμεσού .
Για την τοποθέτηση των σταθμών θα συμβάλουν το Ταμείο Θήρας, μέλη κυνηγετικών συλλόγων των περιοχών που θα γίνει η τοποθέτηση, μέλη της κοινοτικής αρχής και αρκετοί εθελοντές.
Η βοήθεια εθελοντών κατά την προηγούμενη εκστρατεία καταπολέμησης ήταν καταλυτική για να μπορέσουμε γρήγορα και εύκολα να καλύψουμε μεγάλες περιοχές. Ζητάμε και τώρα την βοήθεια του σωστού κυνηγού ο οποίος μπορεί με λίγες ώρες εθελοντικής εργασίας να βοηθήσει να καταπολεμηθεί ένας από τους σοβαρότερους επιβλαβής παράγοντες καταστροφής της χλωρίδας και της πανίδας του τόπου μας αλλά και ένα τρωκτικό το οποίο μεταφέρει αρκετές μολυσματικές ασθένειες.
Θέλουμε να παρακαλέσουμε θερμά όσοι μπορούν να βοηθήσουν να επικοινωνήσουν με τον συντονιστή της προσπάθειας κον Νίκο Έλληνα στο τηλέφωνο 99626726
Να αναφέρουμε ότι η Κ.Ο.Κ & Δ.Α.Ζ ΛΕΜΕΣΟΥ επιχορηγεί το 50% του κόστους κάθε παγίδας οι οποίες αγοράστηκαν από κυνηγετικούς συλλόγους και κοινότητες.


Με εκτίμηση
Αν/ Πρόεδρος Κ.Ο.Κ & Δ.Α.Ζ Λεμεσού
Αντώνης Νικολαϊδης
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Επαρχιακή Λεμεσού

Δημοσίευση από πανικος »

μπραβο στην λεμεσο για την ενεργεια αυτη μακαρι να εκαναν το ιδιο και σε αλλες επαρχιες.ειδικα εδω στην αμμοχωστο οτι γινει το κανουν καποιοι εθελοντες απο μονοι χωρις συντονισμο για ολες τις κοινοτητες.δεν ακουσα και εστω και ενα υπευθυνο απο θηρα καποιο υπουργειο να ζητησει βοηθεια απο κυνηγους αν δεν μπορουν οι ιδιοι λογω ελλειψης προσωπικου κτλ.
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
themos328
Full Member
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 14 Ιαν 2013, 11:33

Re: Επαρχιακή Λεμεσού

Δημοσίευση από themos328 »

πανικος έγραψε:μπραβο στην λεμεσο για την ενεργεια αυτη μακαρι να εκαναν το ιδιο και σε αλλες επαρχιες.ειδικα εδω στην αμμοχωστο οτι γινει το κανουν καποιοι εθελοντες απο μονοι χωρις συντονισμο για ολες τις κοινοτητες.δεν ακουσα και εστω και ενα υπευθυνο απο θηρα καποιο υπουργειο να ζητησει βοηθεια απο κυνηγους αν δεν μπορουν οι ιδιοι λογω ελλειψης προσωπικου κτλ.
εγινε κ στην επαρχια λαρνακας πριν λιγες μερες. αποταθειτε στο επαρχιακο γεωργικο γραφειο αμμοχωστου ζητοντας το ως κυνηγετικοι συλλογοι...αν κ ειμαι σιγουρος θα γινουν σε ολες τις επαρχιες! οπως ειπα ηδη εγινε σε λαρνακα κ τωρα ειναι η δευτερη σε λεμεσο!
το θήραμα μπορεί να είναι αυτοσκοπός, «η νίκη για τη νίκη», η επιδίωξη, δηλαδή, ενός στόχου μόνο και μόνο για την ικανοποίηση της κατάκτησής του, μόνο και μόνο για τη συμμετοχή στη δράση, μόνο και μόνο για την «τιμή του παιχνιδιού».
axerkwtis

Επαρχιακή Λεμεσού

Δημοσίευση από axerkwtis »

Καταρχας μπραβο ομως εχω μιαν απορια..κατα την πρωτη εξορμηση που εγινε συνεχιζουν να τροφοδοτουντε οι σταθμοι;ποια τα συμπερασματα απο την παρακολουθηση των σταθμων με δολωματα;
Ποσα δολωματα χρησιμοποιηθηκαν κ ποσα αναπληρωθηκαν..
Ευχαριστω


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Επαρχιακή Λεμεσού

Δημοσίευση από admin »

Εξόσων γνωρίζω Μιχαλη υπήρχε ημερομηνία πρίν απο λίγες μέρες που όλοι οι σταθμοί επαναγεμίστηκαν με δόλωμα και το 90% των σταθμών ήταν ΆΔΕΙΟ. Στα σηεμία όπου πήγαν οι εθελοντές απο το περιοδικό γέμισαν απο τις κοινοτηκές αρχές. Ακριβής ποσότητες δέν ξέρω αλλά θα προσπαθήσω να μάθω. Πάντος στο Χωριό Ερήμη και Επισκοπή όπου είδα με τα μάτια μου έφαγαν και τα σακουλάκια.
Επίσης να σημειώσουεμ ότι το πρόγραμμα γίνετε μετά απο συντονισμό αρκετών υπηρεσιών για να γίνετε σωστή και αποδοτική χρήση του ποντικοφάρμακου αλλά και συστηματική καταπολέμιση. Η τοποθέτηση ποντικοφάρμακου αλόγιστα και χωρίς να ξέρουμε το αποτέλαισμα μπορεί να είανι και καταστρεπτική προς το περιβάλλον. Εγώ 80% θα είμαι το Σάββατο να βοηθήσω εάν υπάρχει και κάποιος άλλος εθελοντής και θέλετε πάλι να κα΄νουμε μικρές ομάδες Hunt and Shoot στείλτε μου π.μ
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Επαρχιακή Λεμεσού

Δημοσίευση από Laurona »

θα με βρεις με τον Μιτσιο και τον Κυριακο.

Αλλα θα φυγω πιο νωρις λογω υποχρεωσης
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
axerkwtis

Επαρχιακή Λεμεσού

Δημοσίευση από axerkwtis »

Ευχαριστω Αριστε για την απαντηση!παλε καλα που δεν εφααν κ τες συκλες..ηθελα να μαθω ή εστω με επισημο τροπο να ανακοινωνονταν αποτελεσματα που τουτο το προγραμμα..



Sent from my iPhone using Tapatalk
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Επαρχιακή Λεμεσού

Δημοσίευση από miky55 »

ΑΡΙΣΤΕ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΩ. ;)
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”