ΛΑΓΟΣ - ΠΕΡΔΙΚΑ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ

canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: ΛΑΓΟΣ - ΠΕΡΔΙΚΑ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ

Δημοσίευση από canis »

LOUIS SETTER έγραψε:
mariosgeri έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ
ΕΒΑΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑΜΕ ΤΙΣ 2 ΠΡΩΤΕΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΦΑΣΣΑΣ ΣΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΤΟΠΟΥΣ ΜΑΣ
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΙΑΝΕΤΑΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΑ ΠΕΡΔΙΚΙΑ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑ
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΛΑΓΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ 2 ΚΥΡΙΑΚΕΣ
ΕΣΕΙΣ?
ΕΙΔΑ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΔΙΚΙΑ ΜΙΚΡΑ ΜΕΓΑΛΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΕΓΩ ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΜΑΝΕΣ ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ 2 ΚΟΙΛΙΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΝΙΟΒΡΗ .
Φίλε μου οι πέρτικα μια κοιλία νεώννει. σε περίπτωση που για κάποιο λόγο καταστραφεί οι φωλιά της μπορεί να κάνει και δεύτερη αλλά περτικούδκια μια φορά τραβά πίσω της. εφτασεν και εκσιπούλιασεν δεν ξαναγεννα.....
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΛΑΓΟΣ - ΠΕΡΔΙΚΑ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ

Δημοσίευση από miky55 »

φιλε canis εχεις λαθος οταν ειναι καλοχρονια κανουν και δευτερη.αυτο ειναι 100% εξακριβωμενο.
682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 02 Αύγ 2010, 10:36

Re: ΛΑΓΟΣ - ΠΕΡΔΙΚΑ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ

Δημοσίευση από 682 »

παντως και εμενα παλοι και εμπηροι κυνηγοι ετσι μου ειπαν πως κανουν 2 κοιλιες οταν ευνοει ο καιρος!!!
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: ΛΑΓΟΣ - ΠΕΡΔΙΚΑ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

canis έγραψε:
LOUIS SETTER έγραψε:
mariosgeri έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ
ΕΒΑΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑΜΕ ΤΙΣ 2 ΠΡΩΤΕΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΦΑΣΣΑΣ ΣΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΤΟΠΟΥΣ ΜΑΣ
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΙΑΝΕΤΑΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΑ ΠΕΡΔΙΚΙΑ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑ
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΛΑΓΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ 2 ΚΥΡΙΑΚΕΣ
ΕΣΕΙΣ?
ΕΙΔΑ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΔΙΚΙΑ ΜΙΚΡΑ ΜΕΓΑΛΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΕΓΩ ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΜΑΝΕΣ ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ 2 ΚΟΙΛΙΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΝΙΟΒΡΗ .
Φίλε μου οι πέρτικα μια κοιλία νεώννει. σε περίπτωση που για κάποιο λόγο καταστραφεί οι φωλιά της μπορεί να κάνει και δεύτερη αλλά περτικούδκια μια φορά τραβά πίσω της. εφτασεν και εκσιπούλιασεν δεν ξαναγεννα.....
enna mas pantrepsete me anthrwpo re kopelia . allo llio na mas pite oti ama ths klasi o aloupos mes tin fwlia tis en ksanagenna
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΛΑΓΟΣ - ΠΕΡΔΙΚΑ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ

Δημοσίευση από virtualgreek »

Κι'όμως αληθεύει.

Θυμάστε την περσινή χρονιά που υπήρχαν πάρα πολλά περδίκια, ενώ την προηγούμενη χρονιά ήταν ελάχιστα ?
Είχαν κάνει δύο κοιλιές.
Συμβαίνει περίπου κάθε 10-20 χρόνια όταν ο καιρός είναι πολύ ευνοϊκός. Αρκετές βροχές αλλά όχι καταρακτώδης και παρατεταμένες μέχρι τον Ιούνιο περίπου.
Τα περδικόπουλα επιβιώνουν, βρίσκουν τροφή και νερό μπόλικο, και το ζευγάρι ξαναγεννά.

Ας μας ενηερώσουν λίγο τα παιδιά που έχουν σπουδάσει το θέμα.
Καλή σας μέρα
Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΛΑΓΟΣ - ΠΕΡΔΙΚΑ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ

Δημοσίευση από 'petros' »

miky55 έγραψε:φιλε canis εχεις λαθος οταν ειναι καλοχρονια κανουν και δευτερη.αυτο ειναι 100% εξακριβωμενο.
εγω συμφωνω με το φιλο miky55 οταν ευνοησει ο καιρος κανουν και δευτερη κοιλια...
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: ΛΑΓΟΣ - ΠΕΡΔΙΚΑ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ

Δημοσίευση από canis »

LOUIS SETTER έγραψε: enna mas pantrepsete me anthrwpo re kopelia . allo llio na mas pite oti ama ths klasi o aloupos mes tin fwlia tis en ksanagenna

http://www.ndow.org/about/pubs/reports/ ... lletin.pdf

διάβασε που την σελίδα 43-46. Θα διαπιστώσεις ότι όταν καταστραφεί η φωλιά τηε κσαναγεννά και ότι μόνο οταν για κάπιο λόγο πεθάνουν τα μικρά τις πρώτες μέρες τησ ζωής τους θα ξαναγενήσει!!!!

Άρα, μια κοιλιά νεώννει!!!!

τελικά απότι φαίνετε εννα σε παντρέψουμε με άνθρωπο εσένα!!!
Όσο αφορά την κλανιά της αλεπούς είναι ενα καλό θέμα να το μελετήσεις, και όταν καταλήξεις σε συμπέρασμα να κάμεις και καμιά επιστημονική δημοσίευση να μας ανοίκσεις και εμας τα μάθκια μας!!!!
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: ΛΑΓΟΣ - ΠΕΡΔΙΚΑ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ

Δημοσίευση από canis »

'petros' έγραψε:
miky55 έγραψε:φιλε canis εχεις λαθος οταν ειναι καλοχρονια κανουν και δευτερη.αυτο ειναι 100% εξακριβωμενο.
εγω συμφωνω με το φιλο miky55 οταν ευνοησει ο καιρος κανουν και δευτερη κοιλια...
ρε guys.....
εδιάβασα πάρα πολλές δημοσιεύσεις σχετικά με την πέρδικα και την οικολογία της και πουθενά δεν εδιάβασα για 2η κοιλιά.
Απόλυτος δεν είμαι οπόταν ας υποθέσουμε ότι αν είναι ευνοικός ο καιρός γεννούν και δευτερη φορά ορισμένες. το επόμενο ερώτημα είναι τι ακριβώς θεωρείτε ευνοικός καιρός και καθε πόσα χρόνια έχουμε τις συγκεκριμένες συνθήκες στην Κύπρο.

Όσοι πάτε στους σκύλλους σε συγκεκριμένες περιοχές σίγουρα το Μάη βρίσκετε πολλά περτικούθκια με τισ μάνες. αν τα πράγματα έχουν όπως λέτε και σε καλοχρονιές κάνουν και δευτερεσ κοιλιές, τότε θα εβλέπετε το ίδιο φαινόμενο και τον αύγουστο. εμένα δεν μου έτυχε ποτέ, ατε να δείς καμιά μέσα μέσα που το πιο πιθανόν είναι ότι εκαταστράφηκε η φωλιά της και ξαναφώλιασε, ή είναι περσινό πουλί του αυγούστου και επέρασεν ο μάης να ενηλικιωθεί με αποτέλεσμα να έχει νεοσσούς πιο αργά απο τα υπόλοιπα πουλιά.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΛΑΓΟΣ - ΠΕΡΔΙΚΑ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Anthimos »

canis έγραψε:
'petros' έγραψε:
miky55 έγραψε:φιλε canis εχεις λαθος οταν ειναι καλοχρονια κανουν και δευτερη.αυτο ειναι 100% εξακριβωμενο.
εγω συμφωνω με το φιλο miky55 οταν ευνοησει ο καιρος κανουν και δευτερη κοιλια...
ρε guys.....
εδιάβασα πάρα πολλές δημοσιεύσεις σχετικά με την πέρδικα και την οικολογία της και πουθενά δεν εδιάβασα για 2η κοιλιά.
Απόλυτος δεν είμαι οπόταν ας υποθέσουμε ότι αν είναι ευνοικός ο καιρός γεννούν και δευτερη φορά ορισμένες. το επόμενο ερώτημα είναι τι ακριβώς θεωρείτε ευνοικός καιρός και καθε πόσα χρόνια έχουμε τις συγκεκριμένες συνθήκες στην Κύπρο.

Όσοι πάτε στους σκύλλους σε συγκεκριμένες περιοχές σίγουρα το Μάη βρίσκετε πολλά περτικούθκια με τισ μάνες. αν τα πράγματα έχουν όπως λέτε και σε καλοχρονιές κάνουν και δευτερεσ κοιλιές, τότε θα εβλέπετε το ίδιο φαινόμενο και τον αύγουστο. εμένα δεν μου έτυχε ποτέ, ατε να δείς καμιά μέσα μέσα που το πιο πιθανόν είναι ότι εκαταστράφηκε η φωλιά της και ξαναφώλιασε, ή είναι περσινό πουλί του αυγούστου και επέρασεν ο μάης να ενηλικιωθεί με αποτέλεσμα να έχει νεοσσούς πιο αργά απο τα υπόλοιπα πουλιά.

Φίλε CANIS στην πολυ ωραια διατριβη που παραπέμπεις σελιδα 35 τελευταιες δυο παραγράφοι σελιδα 36 πρωτη παραγραφος λέει ακριβως οτι η η επαναφολαιοποιηση της περδικας υπο προυποθέσεις ειναι εξακριβωμενη δεδομένου οτι κατα τις πρωτες φωλεοποιησεις μπορει να παρουσιαστει μεγαλη απωλεια νεοσσων και το θυληκο δεν ειναι στρεσαρισμενο...Φυσικα αναφερεται σε συγκεκριμενες περιοχες και επιπλεον ειναι μια διατριβη που αναλυει απελευθερωμενους πληθυσμους μόλις 100 χρονων σε μια περιοδο που το κυνηγι του συγκεκριμενου πουλιου μόλις ειχε ξεκινησει στις διαφορες πολιτειες της Αμερικής. Η διατριβη ειναι εξαιρετικη απλα νομιζω οτι η οικολογια της κυπριακης περδικας ChuKar ενδεχεται να ειναι διαφορετικη λογω του οτι το πουλι ειναι εγκατεστημενο στο νησι περα της μιας χιλιετιας το κλιμα ειναι διαφορετικό και ειναι το κατ εξοχη θηρευσιμο ειδος κτλ κτλ. Με επιφυλαξη φίλε έχω διαπιστωσει κι εγω οτι στη Κυπρο αν οι συνθηκες το ευνοησουν ορισμενες πέρδικες επαναφωλαιοποιουν και αναπαράγονται.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: ΛΑΓΟΣ - ΠΕΡΔΙΚΑ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ

Δημοσίευση από HUNTER »

Aποτι φενετε τελικα εν στον παρεαν τον ΚΑΝΙΣ που εν να φαμεν το λουκκουμιν του γαμου :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”